Az almafa betegségei közül a lisztharmat, a varasodás, a mozaik vírus vagy a tűzelhalás a leggyakoribbak. Az almafa növényvédelmi teendőit komolyan kell venni, hiszen ahogy az agrárgazdaságban is terméshozam csökkenést okoz a növényvédelem/szakértelem hiánya, ez nincs másként a kiskertben sem. Az almafa betegsége elleni védekezéshez mindenekelőtt szerezzünk be egy jó minőségű permetezőt és legyen kéznél a fészerben hatékony metszőolló is!
Kerti kártevők elleni védekezés és növényvédelem
A krumplibogár, vagy más néven burgonyabogár, az egyik leggyakoribb és legveszélyesebb kártevő a burgonyatermesztők számára. Ez a kis, ámde rendkívül szívós rovar nemcsak a burgonyát károsítja, hanem más növényekre is veszélyt jelent mint, például a paradicsom és a padlizsán. A krumplibogár elleni védekezés így nemcsak a terméshozam megőrzése, hanem a kert egészségének védelme szempontjából is kiemelkedően fontos. Ebben a blogposztban bemutatjuk a krumplibogár felismerésének módját, életciklusát, valamint a hatékony védekezési stratégiákat – mind a természetes, mind a kémiai megoldásokat. Fedezzük fel együtt, hogyan tarthatjuk távol ezt a kártékony rovart a kertjeinktől, hogy egészséges és bőséges termésben legyen részünk!
Ebben a bejegyzésünkben sorra vesszük a paprika betegségeit képekkel, hogy tisztában legyél vele, mi a gond, mit lehet tenni ellene? Szinte nincs olyan konyhakert hazánkban, ahol ne lenne legalább néhány tő paprika is ültetve. Sokunk kedvencét, a lecsó alapját is ez a burgonyafélék családjába tartozó zöldség adja, de pörkölt alapok is finomabbak vele, a ráérős hétvégi nyári reggelik mellé pedig mondhatni kötelező „darab”. Nézzük milyen paprika betegségek vannak, mikor és hogyan kell fellépni ellenük!
A meztelencsigák a kertészek egyik legnagyobb rémálmai közé tartoznak, hiszen a fiatal palántáktól kezdve a legszebb virágokig mindent képesek elpusztítani a kertünkben. Ezek a puhatestűek, amelyek a legnedvesebb éjszakákon bújnak elő, nem csak hogy rendkívül szapora lények, de hihetetlen étvágyukról is hírhedtek. Miért érdemes közelebbről is megismerni őket, és milyen módszerekkel védekezhetünk ellenük hatékonyan? Merüljünk el a meztelen csigák világában, hogy megértsük, hogyan védhetjük meg kertünket ezektől az apró, de annál kártékonyabb látogatóktól!
A paradicsom betegségeire különösen figyelnünk kell, ha a kiskertben vagy a balkonon paradicsomot termesztünk, hiszen a paradicsom elég „kényes” zöldség. Nincs is jobb, mint a saját magunk termesztette paradicsomot falatozni a nyári, hétvégi reggelik mellé vagy egy jó kis házi lecsót készíteni a friss paprikából és paradicsomból! Ehhez viszont a paradicsom gondozása, a paradicsom betegségei elleni védekezés elengedhetetlen.
Ebben a bejegyzésben sorra vesszük a legrettegettebb barackfa betegségeket, hogy időben védekezhessetek ellenük. Az őszibarackfára és a nektarinra is veszélyes a levélfodrosodás vagy éppen a monilinia, de a rezes lemosó permetezés sokat tehet ellene, ha pedig megjelent a probléma, gombaölőszer alkalmazása is szükséges. A barackfa betegségeinek a hűvös, esős, párás idő kedvez, ezt pedig sajnos nem tudjuk befolyásolni. A megelőzésen van mindig a hangsúly, vagy a gyors beavatkozáson.
Rózsa betegségei képekkel, hogy te is tudd diagnosztizálni, kezelni ezeket. Legyen a tiéd a legszebb rózsakert!
Bár a legtöbben tavasszal permeteznek, mi azt javasoljuk, hogy az őszi permetezést is vezessétek be, meghálálják a gyümölcsfák, bokrok.
A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dézsás növényünk. Magyar neve babérrózsa, de ezt kevesen használják. Megjelenésével a mediterrán tengerpartokat juttatja eszünkbe. Hajlamos néhány betegségre, amire érdemes figyelni.
A paradicsom az egyik legnépszerűbb kiskerti növényünk. Ez nagyrészt annak is köszönhető, hogy ez a szívós és igénytelen kultúrnövény különösebb szakértelem nélkül is jó hatékonysággal termeszthető a hobbikertekben.
A leggyakrabban előforduló élősködő, kártevő a levéltetű. Tavasszal a virágzással egyidőben megjelenik a fák levelein, majd az éppen szárba szökkenő növényeinken is a kertben. Gyors szaporodásának köszönhetően pillanatok alatt képesek elfertőzni egy egész kertet.
Ha van néhány gyümölcsfád, vagy zöldségeket termesztesz, szükséged lehet permetezésre. Elmondjuk mikre figyelj.
Sokunkban felmerül ahogy közeledik a jó idő, kezd éledezni a kert, hogy a növények ápolására, gondozására extra figyelmet kell fordítanunk. Ilyen extra teendő a permetezés.
A fátyolfólia használata hamar megtérülő beruházás, a fátyolfóliás takarás pedig könnyű, hamar elvégezhető feladat.
Feltúrta a pázsitot a vakond? Telepíts vakondháló házilag!
A gyümölcsfák permetezése azért nagyon lényeges lépés, mert több károsító szervezet ellen tudjuk megvédeni a fákat. A különböző gyümölcsfajtákon más és más károkozó illetve betegség is megjelenhet.