otthonfelujitas-2024

Almafa betegségei képekkel
Módosítva: 2024. augusztus 09.
Létrehozva: 2024. augusztus 09.

Almafa betegségei képekkel

Helyszín: Kert

Az almafa betegségei közül a lisztharmat, a varasodás, a mozaik vírus vagy a tűzelhalás a leggyakoribbak. Az almafa növényvédelmi teendőit komolyan kell venni, hiszen ahogy az agrárgazdaságban is terméshozam csökkenést okoz a növényvédelem/szakértelem hiánya, ez nincs másként a kiskertben sem. Az almafa betegsége elleni védekezéshez mindenekelőtt szerezzünk be egy jó minőségű permetezőt és legyen kéznél a fészerben hatékony metszőolló is!

Tartalomjegyzék
  1. Almafa a hátsó kertben
  2. Az almafa betegségei képekkel
  3. Lisztharmat
  4. Varasodás
  5. Tűzelhalás
  6. Védekezés az almafa betegségei ellen

Almafa a hátsó kertben

Az almafa Magyarországon nemcsak az agrárágazatban elterjedt gyümölcsfa, de az otthon, hétvégi telkeken is népszerű fafajta. Nemcsak ízletes gyümölcse miatt, de az almafa mondhatni szép küllemű fa, kellemes a megjelenése, jó ránézni. Egészséges almafát nevelni nem kis kihívás, a metszési és növényvédelmi teendőket komolyan kell venni! A különböző alma fajták vitamindúsak, egészségesek és ízletes gyümölcsök, az almafa pedig dekoratív megjelenésű, kertet ékesítő gyümölcsfa fajta.

Az almafa betegségei képekkel

Lisztharmat

lisztharmat-almafa

A lisztharmat egy gombabetegség, az almafák jellemző betegsége. Nem mindegyik fajtát egyformán veszélyezteti, de kémiai védekezés szinte elkerülhetetlen. A lisztharmat a leveleket, hajtásokat, rügyeket, virágokat, termés héját is megtámadja. A rügyből kinővő hajtások fehér bevonatúak lesznek, nem nehéz észlelni. Tavasz végétől a szüretig jelen lehet a fertőzés, növényvédőszerrel védekezés szükséges. Ráadásul a lisztharmatnak a párás, meleg levegő is kedvez. A télre felkészülés folyamán fontos, hogy a metszésnél a beteg részek ki legyenek vágva, egyébként pedig a lomb permetezését kell előtérbe helyezni egészen szüretelésig! Hetente, másfél hetente szükséges lehet felszívódó készítmények alkalmazása.

Tipp: A gyümölcsfák permetezésénél fontos az időzítés, olvasd el másik cikkünkben, hogy mely fákat mikor érdemes permetezni.

Varasodás

varasodas-almafa

Az almafa varasodás jellegzetes megjelenésű almafa betegség. A tipikus foltok a leveleket is megjelennek, majd ezek akár teljes lombvesztéshez vezethetnek. A virágok leszáradhatnak, és a gyümölcsön is megjelennek a foltok, ami az ízét, küllemét is roncsolja. A varasodás kórokozója esős, párás időben életre kelhet. Tél végén lemosókezelés szükséges ellene, és a lehullott lomb összegyűjtése az almafa alól! Fakadáskor kezdjük a növényvédelmi permetezést, és folyamatosan szükség lehet szisztematikus permetszerekre.

Tipp: Már közepes gyülmölcsös esetén is érdemes egy akkus permetezőn elgondolkodni (pl. Einhell akkus permetező).

Tűzelhalás

tuzelhalas-almafa

Az almafa tűzelhalásos betegsége Magyarországon közel 30 éve ismert. Az elnevezés onnan fakad, hogy az elhalt ágak olyanok, mint amiket megperzseltek. Az almát, körtét, birset, naspolyát is érintheti a betegség. A virágok levelein vizenyős foltok tűnnek fel, majd a virág elfeketedik, elpusztul. A hajtások vége meggörbül. Az almafa törzsén és ágakon is lilásbarna foltok tűnnek fel, amik besüllyednek. A beteg fás részeken baktériumnyálka is jelen van. Metszőeszközök is terjeszthetik a fertőzést, de rovarok, madarak, víz is elviszi. A meleg, párás, csapadékos idő kedvez a betegség terjedésének. A fertőzött részeket el kell távolítani, a metszőollót mindig fertőtleníteni! Növényvédőszeres védekezés javasolt a piros bimbóig, aztán réz alapú permetszerre kell áttérni!

Védekezés az almafa betegségei ellen

A legjobb védekezés az almafa betegségei ellen a körültekintő metszés. Persze ez önmagában sokszor nem elegendő, de törekedjünk a metszés alapos elvégzésére! A fiatal almafák másfajta metszést igényelnek, mintha egy pár éves almafát kell megmetszeni, ráadásul az adott évszak sem mindegy!

5 fok alatti metszés nem javasolt, a kései metszés veszélyes, hiszen lehet, hogy a fagy előtt a fának nem marad ideje regenerálódni.

  • A metszés mindig steril, tiszta eszközökkel történjen, tiszta vágással, minimális tépéssel!
  • Az almafa vágása kúp alakúra javasolt, fent rövidebbre hagyott ágakkal, lent hosszabb ágakkal.
  • A vázágak és a törzs 45 fokos szöget zárjanak be egymással!
  • Ritkító metszésnél a beteg, elhalt ágakat el kell távolítani!
  • Ha valahol egy helyről több ág nő, pl. 3 vagy több, ott metszeni kell! A legerősebb maradjon!
  • A rügyek ritkítása se maradjon el, ha szükséges, a túl sok termés nem tesz jót az ágnak!

Tipp: Ha nem elég a metszőolló vagy kézi ágvágó, az elektromos, akkus és benzines ágvágó lesz segítségedre nagyobb ágak metszésénéll (pl. Einhell ágvágó)! Az almafa őszi metszéséről másik blogcikünkben olvashatsz!

Kapcsolódó ötletek

Barackfa betegségei képekkel

Ebben a bejegyzésben sorra vesszük a legrettegettebb barackfa betegségeket, hogy időben védekezhessetek ellenük. Az őszibarackfára és a nektarinra is veszélyes a levélfodrosodás vagy éppen a monilinia, de a rezes lemosó permetezés sokat tehet ellene, ha pedig megjelent a probléma, gombaölőszer alkalmazása is szükséges. A barackfa betegségeinek a hűvös, esős, párás idő kedvez, ezt pedig sajnos nem tudjuk befolyásolni. A megelőzésen van mindig a hangsúly, vagy a gyors beavatkozáson.

Herpácsi Gábor
Módosítva | 2024. június 19.