Almafa metszése ősszel
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. szeptember 18.

Almafa metszése ősszel

Nehézség:

Almafa őszi metszése. Ha gondosan elvégzed , akkor bőséges terméssel hálálja majd meg következő nyáron.

Tartalomjegyzék
  1. Almafa metszése ősszel
  2. Mikor kell az almafát metszeni?
  3. Almafa metszése ősszel  – korona alakítása céljából
  4. Az almafa metszésének a  lépései
  5. Almafa metszése – ritkítás céljából
  6. Szükséges eszközök az almafa őszi metszéséhez
  7. Az alamafa őszi, lemosó permetezése

Almafa metszése ősszel

Ha időben és gondosan elvégzed az almafa metszését, a fiatalítást a gyümölcsfád bőséges almaterméssel hálálja meg. Az almafa metszése lehet ritkító metszés vagy éppen koronaalakító metszés, mindegyiknek más a célja és másképp kell elvégezni is! Már egy februári, márciusi kellemes napon is elvégezhető az almafa metszése, ami azért is jó, mert az idő melegedtével úgyis egyre több feladat adódik a kertben, másrészt kicsit kimozdulunk a házból a hosszú tél után és élvezzük az első napsugarakat, a természet újraéledését! Ha az őszi metszést választjuk, akkor a télre megfelelően fel tudjuk készíteni, és növelni fogja az almafánk hozamát. Szabaduljunk meg a rossz irányba növő ágaktól, vagy azoktól, amik betegnek tűnnek, esetleg elszáradtak. 

Mikor kell az almafát metszeni?

Ha a legalkalmasabb időpontot keressük a metszéshez, azt lehet mondani, hogy az almafa szempontjából ez majdhogynem bármikor elvégezhető. Az fontos, hogy ne legyen fagyos az időjárás, de gyakorlatilag 0 fok fölött nyugodtan nekiláthatunk! A metszéssel elősegítjük, hogy az almafa életerős legyen, makk egészséges és bőségesen teremjen!

A legalkalmasabb időpont február, március, április körül van, mikor már nincs túl hideg, vagy őszi  metszés esetében a fagyok beállta előtt, amikor a lombkorona már lehullott.

Almafa metszése ősszel  – korona alakítása céljából

Mielőtt a koronaalakító metszésbe belefogunk, jó, ha tudjuk, hogy az almafa koronájának külső részére eső fiatalabb ágak mindig jobban teremnek, mint az idősebbek, így a fa törzséhez közelítve egyre csökken a várható termés. Ahhoz, hogy minél később következzen be a korona elöregedése, az almafa koronaszerkezetébe be kell avatkozni! Ezt a metszést nevezzük koronaalakító metszésnek.

Fiatal gyümölcsfákon mindaddig alkalmazni kell a koronaalakító metszést, míg el nem nyerik végleges alakjukat, szerkezetüket. Ez almafától is függ, de akár 6-10 év is lehet. A metszés előtt kell átgondolni, hogy az almafa koronája milyen formát vegyen majd fel a későbbiekben, hiszen most kezdjük el kialakítani.

Almafa metszésének a lépései

Az almafa metszésének a  lépései

  1. Minden vesszőt metsszünk le, ami elnyomná a sudárt vagy a vázágakat!
  2. Le kell vágni azokat a vesszőket, melyek a korona belseje irányába nőnek vagy az ágak felső részéről indulnak vagy függőlegesen felfelé tartanak.
  3. Tövüknél vágjuk a vesszőket, de vigyázzunk, hogy a vastag gyűrűt a tőnél hagyjuk épen! Itt fog kialakulni a sebzáró réteg.
  4. Ha sok, sűrű oldalvessző bonyolítja az almafa szerkezetét, azokat is vegyük ritkábbra, de hagyjunk rövidebb, virágképző hajtásokat.
  5. Metszéskor ne maradjanak csonkok, ezek azért előnytelenek, mert a csonkból korhadhat a fa vagy az ott kinővő hajtások visszaszáradnak.
  6. Érdemes lekötözni azokat az oldalhajtásokat vízszintesen, amik az almafa törzsének felső részéből nőnek ki.
  7. Figyeljünk, hogy az oldalágak csúcsai - ha vízszintesen tekintjük – azonos síkba essenek.
  8. Arra is fordítsunk gondot, hogy a vázágak 45 fokos vagy ettől nagyobb szögben legyenek a törzzsel. Ha ez nem valósul meg, kötözéssel, feszítéssel alakíthatjuk.
  9. A vezérvesszőre is figyeljünk oda! Úgy kell álljon, hogy a legtetején lévő oldalágak végei felett legyen levágva kb. 70-80 cm-el.

 Almafa koronájának ritkítása

Almafa metszése – ritkítás céljából

Figyelemmel kell kísérni, ha az almafa túlzottan besűrűsödik, az egyáltalán nem előnyös! Amikor nagyon sűrűvé válnak az ágak a fa belsejében, nem jut megfelelően fény a fa belsejébe, alacsonyabb terméshozamra lehet számítani.

Mielőtt nekifogunk metszeni, ágakat, ágrészeket levágni, picit messzebbről is szemléljük meg, melyeket kell eltávolítani, hogy az almafa koronája átlátható legyen, egyensúlyba kerülhessen.

Ha látunk olyan ágakat, melyek agresszív módon felfelé törnek, esetleg a korona belseje felé nőnek vagy egymáshoz nagyon közel vannak, azokat vágjuk le!

Ezután apránként haladva ritkítsuk meg a maradék koronarészeket, mindig azt tartva szem előtt, hogy a fa koronáját jól átjárhassa a napfény!

szükséges eszközök az almafa metszéséhez

Szükséges eszközök az almafa őszi metszéséhez

Sokunk kedvence a lédús, zamatos alma, melynek számos fajtája ültethető a kertbe, ráadásul egy olyan gyümölcs, ami sokáig eláll és így egész évben fogyasztható. Ahhoz, hogy bőséges, egészséges terméshozama legyen az almafánknak és a kertet is ékesítse, gondoskodnunk kell az igényeiről, ehhez hozzátartozik a megfelelő időben és gondosan elvégzett metszés.

A növényeink gondozásánál, metszésénél különösen figyelnünk kell a minőségi eszközökre, a fertőtlenítésükre, ha szükséges, élezésükre!

Ami az almafa metszéshez biztosan kelleni fog, az a metszőolló, kesztyű, ágvágó olló és ha nagy, vastag ágakat is vágnánk, a láncfűrész. Ezekkel az eszközökkel az almafa metszése ősszel egyszerűbbé válik.

Olcsó benzines láncfűrészt keresel a munkához! Olvasd el írásunkat!

Az alamafa őszi, lemosó permetezése

Az alamafa őszi  metszése nagyon fontos, van azonban még valami, amit nem érdemes megspórolni, ha gyümölcsfáink vannak. Bár a lemosó peremetezést legtöbben a tél végére időzítik, egyre többen fedezik fel annak az előnyét, ha ősszel is elvégezzük ezt a feladatot. A  vegetáció végeztével, amikor már az összes levél lehullott különösen érdemes lemosó permetezést végezni, mert megakadályozzuk, hogy egy esetleges enyhe tél alatt a kártevők, vagy a levélen lévő spórák átteleljenek. Így tavasszal már egészséges rügyek fejlődhetnek. ne csak a gyümölcsfákat, de a díszcserjéket, illetve a fából készült fészert is érdemes átpertezni, mert onnan is újra fertőződhetnek a gyümölcsfáink. Ha nagy a kertünk, de nem szeretnénk benzines permetezővel bajlódni, akkor használjunk akkus permetezőt.

 

Kapcsolódó ötletek