Bevezetésképp érdemes tisztázni, hogy mit is takar az a fogalom, hogy kaszálás, és mi a különbség közte, és a fűnyírózás között. Fűnyírás során egy jellemzően egyszikűekből álló, alacsony magasságú (max. 10-15 cm) növénytakarót vágunk alacsonyabbra. Ilyenkor a levágott növényi részeket jellemzően nem hasznosítjuk, vagy maximum mulcsként, ha fűgyűjtős fűnyíróval dolgozunk. Kaszálás során magasabb, és változatosabb fajú növényzettel dolgozunk, és jellemző a kaszálék felhasználása is szálastakarmányként vagy alomanyagként. Néhány jellemző növény, melyeket kaszálással takarítunk be: egyszikű takarmánynövények, vegyes egyszikű állomány, lucerna, bükköny stb. Hazánkban a legtöbb szálastakarmányt megfelelő időjárási körülmények között évi 2-4 alkalommal tudjuk kaszálni, az első kaszálások jellemzően májusban indulnak.
Fűnyírás és a gyep karbantartása
A fűnyírók manapság nélkülözhetetlen kerti gépek, hiszen a pázsit rendszeres nyírást igényel, ami ezzel a berendezéssel könnyen és gyorsan elvégezhető. Nézzük most meg, hogy hogyan működik a fűnyíró?
A különböző típusú fűnyírók, aszerint, hogy elektromos, akkus, vagy benzines meghajtásúak eltérő hibajelenségeket produkálhatnak. A fűnyíró hibák között a leggyakoribbak például, hogy nem indul el a fűnyíró, az akkumulátor nem működik megfelelően, gyenge a vágási teljesítmény, esetleg a kerekeivel adódik probléma vagy mondjuk a robotfűnyírónál szalagszakadás történik. Van olyan fűnyíró meghibásodás, amit házilag is meg tudunk javítani, de van, amihez szakembert kell hívni.
Milyen típusú fűmagot válasszunk, hogyan kell a különböző fajtákat telepíteni, milyen gondozást igényelnek az egyes fajták és stb. Ezt a témát járjuk körbe.
A füvesítés leggyakoribb hibái sokszor nem is egyértelműek. Vegyük át együtt mik lehetnek ezek!
Tél végén amikor elolvadt a hó, kellemesebb az idő, fel kell mérni a kert állapotát. Meg kell nézni, hogy milyen állapotban van a pázsit, az egész pázsit erőtlen-e vagy nincs akkora gond, inkább csak foltokban kopasz?
A sűrű, életteli zöld, egybefüggő gyepfelület minden kerttulajdonos álma, de ennek eléréséhez tudni kell, milyen fűmag fajták léteznek és melyik számunkra az egyéni körülményeket figyelembe véve a legoptimálisabb.
Ha nyárra sűrű, zöld, mutatós füvet szeretnél, nem szabad kihagynod a tavaszi fűápolási tanácsinkat.