Tavaszi fűápolás - 5 tipp a gyönyörű gyepért
Ha nyárra sűrű, zöld, mutatós füvet szeretnél, nem szabad kihagynod a tavaszi fűápolási tanácsinkat.
- Tavaszi fűápolás – első lépésként távolítsuk el a lehullott növényi részeket!
- Folytasd a tavaszi fűápolást a gyepszellőztetéssel!
- Tavaszi fűápolás - jöhet a műtrágyázás
- Tavaszi fűápolás és bőséges öntözés
- A tavaszi fűápolás után már csak karban kell tartani a gyepet!
Ha nyárra sűrű, zöld, mutatós füvet szeretnél, nem szabad kihagynod a tavaszi fűápolás teendőit. Ősszel téli álomba küldtük a kertünket, de ahogy a január, február eltelik, eljön az ideje, hogy felébresszük álmukból a növényeket, a pázsitot, feltöltsük tápanyagokkal, elvégezzük a szükséges feladatokat, hogy mire a nyár, a grillszezon beköszönt, már büszkén vállalható legyen a pázsitunk. Mai bejegyzésünkben egyértelmű és pontos útmutatást adunk ahhoz, mit is kell tennetek a tavaszi fűápolás során, hogy a gyep újra éledjen, és szebb legyen, mint valaha.
Tavaszi fűápolás – első lépésként távolítsuk el a lehullott növényi részeket!
Ősszel folyamatosan begyűjtjük a lehullott faleveleket, de ez a folyamat nem áll meg egyik pillanatról a másikra, a tél folyamán is a szeles időnek, a hidegnek, a hó nyomásának hatására további növényi részek, levelek hullhatnak le, esetleg ágak törnek le, tobozok, bogyók potyoghatnak a földre. Ezeket tavasszal mind-mind el kell távolítani, teljesen „tisztává” kell tenni a kertet, különös tekintettel a pázsitra. Ha ezektől megszabadultunk, utána jöhet a gyep szellőztetése, melyet van, aki már ősszel beiktat, de ha nem tetted, most feltétlenül pótold. Sőt, sok kertész arra esküszik, hogy ezt a munkafolyamatot ősszel és tavasszal is meg kell csinálni! Előtte nyírd le a füvet, azután fogj neki a műveletnek! Amennyiben fűfoltok alakultak ki, a fű felülvetéséről itt találsz hasznos tippeket.
Folytasd a tavaszi fűápolást a gyepszellőztetéssel!
A gyepszellőztetés, mint ahogy az elnevezés is mutatja, lényegében arról szól, hogy a gyepet, az alatta lévő talajt megfrissítjük, ez lehetővé teszi, hogy az összetömörödött, mohás talajréteg -mely akadályozza a tápanyagok, a nitrogén, foszfor áramlását- újra levegőhöz, tápanyaghoz jusson.
Ha nincs gyepszellőztetőd, nem késtél el, a Profibarkácson a legjobb minőségű gyepszellőztetőkből rendelhetsz, megtalálod a kiváló minőségű Hecht, Scheppach, Einhell gépeket is többek között, melyek minden évben hű és hatékony társaid lesznek ennél a munkánál, a füved pedig meghálálja a gondoskodást.
A művelet során a fűszálak közül kiszedjük az elhalt, nem odaillő részeket, a mohát. Hasonló, mintha jól kifésülnénk egy sűrűn fogazott fésűvel. A fű besűrűsödött gyökerére is serkentőleg hat a gyepszellőztető gép kése által végzett tépkedés, sőt azért, hogy a tápanyagfelvétel még erőteljesebb legyen, a gép kése kis lyukakat képez a talajban.
Tavaszi fűápolás - jöhet a műtrágyázás
A pázsitunk növekedéséhez, erősödéséhez tápanyagokra van szükség. Igénye van nitrogénre, káliumra, foszforra, de egyéb mikroelemekre is. Van, aki a tavaszi fűápolás során egyszerűen pétisót alkalmaz a tápanyagpótláshoz, de ez nem elegendő a fűnek.
Igaz, hogy van benne nitrogén, kalcium-oxid, magnézium-oxid, de sokkal jobb eredményt érhettek el, ha műtrágyát szórtok a fűre. Ezt gazdaboltban NPK 15-15-15 néven találjátok meg, ebben ugyanolyan arányban van a nitrogén, foszfor és kálium, de még ként is tartalmaz. Az ilyen speciális műtrágya kiegyensúlyozott hatóanyagtartalommal van felvértezve, a legtöbb talajon gazdaságos és elegendő tápanyag utánpótlást biztosít. A szármaradványok lebontásához és a kezdeti fejlődéshez szükséges nitrogén mennyiség mellett elegendő felvehető foszfort, káliumot is biztosít a növényzetnek.
Az egyenletes kiszórásra figyelj, és kiszórás után jól locsold be a füvet! Persze a gyakorlott kertészek ezt a lépést kihagyják, de nem azért, mert nem kell, hanem mert eső előtt szórják ki a műtrágyát, előre felkészülnek az időjárás előrejelzés szerint a műtrágyázás elvégzésére.
Tavaszi fűápolás és bőséges öntözés
Amikor végeztél a műtrágyázással, melyet jó alaposan megöntöztél, vagy az eső beáztatta, folyamatosan öntözni kell a füvet, hogy növekedhessen, a tápanyagok már bent vannak a talajban, így a munka oroszlánrésze kész is van. Az öntözés szempontjából a legjobb az este, mert napsütéses időben nagy a víz párolgási vesztesége. Ha automata öntözőnk van, az éjjeli öntözést is visszaállíthatjuk, ami télen ki volt iktatva. Korábban írtunk az öntözőrendszer kiépítéséről, ha évek óta halogatod, de mindig elmaradt, most itt az idő, vágj bele! Tavasztól őszig megkímél majd az öntözés fáradságos elvégzésétől, egy automata öntöző mellett nyugodtan nyaralhatsz, pihenhetsz, a kerted mégis élettől tündöklő lesz!
A tavaszi fűápolás után már csak karban kell tartani a gyepet!
A gyep karbantartása lényegében a rendszeres fűnyírás, gyomirtás, locsolás. A fűnyírás nagyon fontos, hiszen ez segíti a pázsit sűrűsödését, erősödését, javítja a terhelhetőségét. Heti rendszerességgel vágd vissza 3,5-5 cm-re, a nyesedéket távolítsd el! A levelek hosszának maximum 1/3-át szabad csak levágni, mert a pázsitfű a tápanyagokat a levelében tárolja. Tavasszal fejlődik legintenzívebben, ezért a heti fűnyírás elengedhetetlen. Ez serkenti az egészséges, minőségi pázsit létrejöttét.
Az egészséges, jól karban tartott szép sűrű pázsitba nehezebb a gyomnak, gaznak beférkőzni, de ha mégis jelen van, gyomirtós gyeptrágyával is próbálkozhattok ellene, vagy a hagyományos kézi gazolók segítségével (például Fiskars Solid Gyomlálókapa). Erősebb gyomirtókkal, szelektív szerekkel nagyon óvatosan kell bánni, hiszen kiölheti a csodás gyepszőnyeget a nem megfelelő alkalmazásuk.
Ha a fentiek mellett a fű a rendszeres öntözéshez is hozzájut, biztos lehetsz benne, hogy nyárra irigylésre méltó pázsitod lesz, amiben a család és a barátok örömét leli majd!
Kapcsolódó ötletek
Ma sorra vesszük, hogy mik a forgalomban lévő fűnyíró típusok, főbb tudnivalókat, karbantartásukat, hogy kellő információval rendelkezz a számodra legjobb fűnyíró beszerzéséhez
A gyomnövény vagy más néven dudva, gaz olyan növény, amelyeket nem mi vetettünk, mégis nőnek, haszontalanok a kertben, sőt kimondottan károsak.