Öntözőrendszer Házilag
Ebben a bejegyzésben az öntözőrendszer házilag történő telepítésében szeretnénk segítséget nyújtani azoknak, akik éreznek magukban affinitást, hogy belevágjanak.
- Öntözőrendszer Házilag
- Melyik legyen? Manuális vagy automata öntözőrendszer házilag
- Mindig alaposan tervezzük meg az öntözőrendszerünket!
- Az öntözőrendszer telepítésének lépései
- 1. Meg kell tervezni az öntözőrendszert
- 2. Csövek lefektetése
- 3. A szórófejek helyeinek megjelölése és a felszerelésük a csővezetékre
- Öntözőrendszer házilag és a jól megérdemelt pihenés
- Öntözőrendszerünket ne felejtsük el karbantartani
- Felkészítés a télre
Öntözőrendszer Házilag
Az öntözőrendszer minden kerttulajdonos vágyálma. A meleg beköszöntével rendszeresen öntözni kell a kertet, hogy mindig szép zöld, friss, üde legyen, a pázsit, a növények hozzájussanak az éltető vízhez. Óriási segítség a mindennapokban egy öntözőrendszer, rengeteg időt takarít meg nekünk azzal, hogy nem nekünk kell nap mint nap órákig locsolni a füvet, a növényeket. Amíg elvégzi helyettünk ezt az időigényes feladatot, mi mással tölthetjük az időt, például grillezhetünk vagy kényelmes hintaágyunkban olvashatunk. A jó hír az, hogy némi rákészülés után mi magunk is készíthetünk házilag öntözőrendszert a kertünkben, a költségek legalább felét megtakarítva ezáltal.
Ebben a bejegyzésben az öntözőrendszer házilag történő telepítésében szeretnénk segítséget nyújtani azoknak, akik éreznek magukban affinitást, hogy belevágjanak, aztán bezsebeljék az elismerő szavakat az ismerősöktől.
Melyik legyen? Manuális vagy automata öntözőrendszer házilag
Kétfajta kialakítású öntözőrendszer létezik. A manuális, ami kézi vezérlést igényel és az automata, ami emberi beavatkozás nélkül öntöz.
A manuális locsolórendszer a vízforrás kézi megnyitásával működtethető. A manuális rendszerű öntöző viszont nem fog helyettünk locsolni, mikor nem vagyunk otthon, elutaztunk vagy nyaralunk, a csap kinyitását, elzárását kézzel kell működtetni. Igazából azt spórolja meg nekünk, hogy folyamatosan a slagot fogjuk és locsoljunk, de kinyitni, elzárni nekünk kell. Aki viszont nem utazós, főleg otthon tölti a szabadidejét, annak ez is kiváló megoldás, hiszen a csap kinyitása és elzárása közötti időben teljesen szabad, meccset, filmet nézhet, pihenhet.
Az automata öntözőrendszer házilag megvalósítva egy olyan eszköz, ami az általunk megadott időben helyettünk elvégzi az öntözést. A csapra egy szűrőn keresztül csatlakozik egy csőrendszer. A tökéletes szűréshez ajánlott lamellás szűrőt is beszerezni. Ez kb. 30 cm-el a föld alatt van elhelyezve. Ebből ágaznak el a földalatti szórófejek. Ezek csak az öntözéskor emelkednek ki, így nincsenek útban fűnyíráskor, vagy egyéb kert tevékenység végzése közben.
A kiemelkedést a víznyomás végzi és a mágnes-szelepeken keresztül jut el a különböző körökhöz. Egy csapra vagy falra szerelt vezérlő egység indítja az időzített öntözést.. Ma már léteznek okos vezérlésű rendszerek, melyek wifin keresztül a telefonról is indíthatók, leállíthatók, programozhatók.
Mindig alaposan tervezzük meg az öntözőrendszerünket!
„Aki nem tervez, a bukást tervezi meg.” – tartotta Churchill. A tervezés az élet minden területén szükséges amikor konkrét célt akarunk elérni. Az alapos felkészülés, átgondolás általában segít, hogy elérjük amit akarunk és ne kudarcba fulladjon az ötlet. Egy alapos előkészítés, tervezés mindig előzze meg az öntözőrendszerünk házilagos kivitelezésének gyakorlati megvalósítást.
Az a cél, hogy hogy a kertünk egész területén egyenletes vízeloszlást tudjunk elérni. Mivel minden kert különböző, így nincs két egyforma öntözőrendszer sem. Figyelembe kell venni, a kert és a növények elhelyezkedését. Figyelni kell az eltérő növényzet (fű, sziklakerti növények, örökzöld sövény stb.) különböző vízigényére is.
A területi adottságok és a növényzet mellett a rendelkezésre álló vízforrás és annak tulajdonságai is változnak. Bizonyos esetekben engedélyhez kötött a rendelkezésre álló vízforrás használata.
Ha vezetékes víz a vízvételi forrásunk, akkor figyeljünk a vezeték átmérőjére, legalább ¾ col, a meglévő statikus és dinamikus víznyomásra, és a szükséges nyomás mellett rendelkezésre álló vízmennyiségre, valamint a lehetséges nyomásingadozásra. Engedélyhez kötött ugyan, de a kert tulajdonosnak lehetősége van, hogy kizárólag öntözési célt szolgáló vízórát szereltessen fel, ekkor nem kell csatornadíjat fizetnie.
Amennyiben kis víznyomás áll a rendelkezésre, nyomásfokozó szivattyú segítheti a rendszert, de ez szintén engedélyköteles.
Kútvíz használata a 72/1996. számú kormányrendelet értelmében engedélyköteles. Ha a kútból történő víz kivét nem haladja meg a napi 1,5 m3 , vagy az évi 500 m3 mennyiséget, ebben az esetben az engedélyezés a helyi Önkormányzat hatáskörébe tartozik, létesítési engedélyt kell kérni. Kútvíz használatánál fontos a megfelelő kerti szivattyú kiválasztása is.
Szerezzük be az öntözőrendszer házilag történő telepítéshez szükséges hozzávalókat
- rotoros öntözőrendszer szórófejek
- karos csap
- KPE 25-ös 6 bar-os ivóvízcső (a szükséges hosszban)
- KPE 25-ös menetes könyök idom(ok) (KPE cső idom kínálatunkat itt találod!)
- KPE 25-ös menetes egyenes idom(ok)
- KPE 25-ös végdugó(k)
- szelepkötő T idom(ok)
- szelepkötő könyök idom(ok)
- közcsavar(ok)
- fejbekötő szett(ek)
- teflon tömítő szalag
- öntöző szelepdoboz. ha mechanikai sérülés veszélye fennáll
Abban az esetben ha automatikus öntözőt telepítünk, a listát az alábbiakkal egészítsük ki:
- vezérlő automatika
- mágnesszelepek
- 3M vízmentes csatlakozók
- elektromos vezeték- ami összeköti a vezérlő automatikát a mágnesszelepekkel
Nézzük át rendelkezésre állnak -e az alábbi szerszámok, ha hiányos az otthoni készletünk, egészítsük ki!
- ásó
- gereblye
- gumikalapács
- ültetőkanál
- sniccer
- vízpumpa fogó
- csővágó olló
- fúró-csavarozó
- csavarhúzó készlet
Az öntözőrendszer telepítésének lépései
1. Meg kell tervezni az öntözőrendszert
Át kell gondolni, hogy automata, vagy kézi vezérlésű öntözőrendszert telepítünk házilag, továbbá, hogy mi lesz a vízforrás. A telepítéshez szükséges „hozzávalókat” beszerezzük, továbbá a szükséges szerszámokat átnézzük, ha valami hiányzik, pótoljuk. Fontos, hogy minden kéznél legyen mikor nekifogunk a munkának.
Le kell rajzolni a helyszínt és meghatározni, hogy milyen szórófejekre van szükség, milyen távolságra permetezze ki a vizet. A szórófejek szórásának nagyságát kell figyelembe venni. Mivel a szivattyúk nagy valószínűséggel nem tudják az összes szórófejet egyszerre ellátni vízzel, valószínűleg több körre kell osztani. Javasolt egy körre 3-5 szórófejet számolni.
2. Csövek lefektetése
Az előzetes rajz szerint a csöveket le kell fektetni a kertben, ehhez ki kell ásni a csövek helyét. Ha már füves területtel rendelkezünk, tehát utólagos telepítést végzünk, kissé több lesz a munkánk, mert a gyepet téglában fel kell szedni, hogy utána vissza lehessen tenni ha bent lesznek a csövek.
Amikor elkészült az árok, az öntözőrendszer csővezetékeit lefektetjük.
Csepegtető öntözőrendszer telepítése is jó ötlet lehet, amelyhez például használható a Neo Csepegtető tömlő 15 méteres kivitelben. A teljes csepegtető és izzadó tömlő kínálatot itt találod.
3. A szórófejek helyeinek megjelölése és a felszerelésük a csővezetékre
A következő lépesek némileg eltérnek a manuális és az automata rendszer esetében.
Manuális öntözőrendszer házilag | Automata öntözőrendszer házilag |
4/ Eldöntjük, hogy felszerelünk -e a vízforrásra egy elektronikus vagy mechanikus öntözésvezérlőt. | 4/ A vízakna vagy a műanyag szelepakna helyének a kiásása. |
5/ Rákötünk a vízforrásra. | 5/ Az elektromos szelepek (mágnesszelepek) összerakása. |
6/ A csővezeték temetése előtti nyomáspróba és ellenőrzés. | 6/ A zónák csővezetékeinek a szelepekkel való összekötése. |
7/ Az árkok betemetése után a szórófejek beállítása következik. | 7/ A kábelek lehúzását követően a vezérlő automatika és az esőérzékelő felszerelése. |
8/ A következő lépésben rákötünk a vízforrásra. | |
9/ A csővezeték temetése előtti nyomáspróba és ellenőrzés | |
10/ Az árkok betemetése után a szórófejek beállítása következik. | |
11/ Beprogramozzuk a vezérlőegységet. |
Öntözőrendszer házilag és a jól megérdemelt pihenés
Az öntözőrendszerünk elkészültével megtapasztaljuk, hogy mennyi időt és energiát takarít meg nekünk a használata, nem kell minden nap, minden másnap 2-3 órát locsolnunk a kertet, mégis csodaszép, életteli, dús növényzetünk lesz. Barátaink, ismerőseink kíváncsian kérdezik majd mi a titok, hogyan érhető el mindez, mi pedig büszkén mesélhetjük el, hogy mit és hogyan is kellett csinálni, hogy szemet gyönyörködtető kertünk legyen.
A Profibarkács kínálatában az öntözőrendszer házi telepítéséhez a szerszámokon kívül megtalálja a különböző szükséges hozzávalókat, továbbá a kertje további építéséhez, szépítéséhez, dekorálásához számos kiváló terméket.
Szép, rendezett kertünkben jólesik a pihenés, de készüljünk fel, hogy a kert szépítés addiktív, függőséget okoz. Egyre szebbet és praktikusabbat akarunk. Első lépésnek az öntözőrendszer telepítése kiváló kezdet.
Öntözőrendszerünket ne felejtsük el karbantartani
Szezon kezdetén és a hideg idő beköszöntével ne felejtsük el az öntözőrendszer tavaszi/téli karbantartását elvégezni, mivel a meghibásodások mintegy fele ennek elmulasztásából adódik. A tavaszi üzembe helyezésnél nincs túl sok feladat. Újra nyomás alá kell helyezni az öntözőrendszer főnyomócsövét, rá kell nyitni a vizet.
Ha ez hálózati vízről van működtetve, akkor a kerti csapok vagy az aknából leágaztatott vezeték csapjának megnyitásával ez könnyű feladat. Ha szivattyús gépészet szállítja a vizet és télire üzemen kívül helyezték, akkor előbb azt kell bekapcsolni.
Felkészítés a télre
Az öntözőrendszert úgy fejlesztették ki, hogy a téli kompresszoros kifúvatás szükségessé vált. Akkor jó, amikor már csak vízfüst, vízpermet jön a szórófejekből. Kapcsoljuk ki az automatikát, vagy állítsuk off-ra. Ha mindig figyelünk a karbantartásra, sokáig gond nélkül élvezhetjük az elkészített öntözőrendszerünk hasznát.
Ha már érdekelt az öntözés, de még füved sincs, nézd meg a füvesítés lépéseit blogposztunkban!
Kapcsolódó ötletek
Az öntözési időszak végének beálltával minden esetben fontos feladat az öntözőrendszer téliesítése.
Ez a bejegyzés a helyes öntözés, locsolás általános szabályait mutatja be. Akkor lesz a kertünk zöld és üde, ha rendszeresen öntözzük a nyári hőségben.