Csepegtető tömlő, izzadó tömlő
A kert kézi öntözése sok időt vesz igénybe, a locsolórendszerek pedig vízpazarláshoz és gyomnövekedéshez vezethetnek, vannak azonban más lehetőségek is: a csepegtető tömlők és az izzadó tömlők használata. Habár mindnek megvannak a maga előnyei a zöldségek és növények öntözésében, amikor ezek valamelyikének telepítésén gondolkodunk, érdemes megvizsgálni jellemzőiket, hogy a kertünk számára legmegfelelőbb megoldást válasszuk.
A csepegtető tömlők előnyei és funkciói
A csepegtető öntözőrendszerek az utóbbi években egyre népszerűbbé váltak egyszerű használatuk és hihetetlen vízhatékonyságuk miatt. Ezek a rendszerek apró lyukakkal vagy csepegtető fejekkel, szelepekkel vannak ellátva a tömlő teljes hosszában, így egyenletesen csepegtetik a vizet közvetlenül a növények gyökereihez.
Ez az öntözőrendszer mind az ehető növények, mind a dísznövények esetében hasznosnak bizonyul, és kis kertekben vagy nagy méretű földterületeken egyaránt használható, ráadásul időzítővel is felszerelhető a teljesen automatizált öntözés érdekében. Ez a forró nyári napokon különösen kedvező lehet, hiszen a párolgás szempontjából lehető legkedvezőbb napszakokra időzíthetjük az öntözővíz célba juttatását.
Az izzadó tömlőkhöz képest jóval sokoldalúbbak, ugyanis KPE cső idomok használatával könnyen magaságyásokba, virágcserepekbe vagy fák gyökerei köré telepíthetőek. Segítségével akár 30-50% közti vízmegtakarítás is lehetséges, és ha jól van karbantartva, valamint sérülések esetén rögtön megjavítjuk, akkor 10-15 évig is használhatjuk.
Érdemes azonban tudni, hogy ami a csepegtető öntözőrendszerek telepítését illeti, ez többnyire egy összetett és időigényes folyamat, a hozzá használatos kellékek, mint a csepegtető tömlők, pedig gyakran magasabb árban mozognak, mint hasonló funkciójú társaik. Megéri azonban beszerezni őket, hiszen rendkívül precíz és sokoldalú felhasználhatóságot biztosítanak.
Kinek érdemes csepegtető tömlőt beszereznie?
- nagy területtel rendelkező (vagy gyakorlottabb) kertészkedni vágyóknak
- azoknak, akik hosszú távú, effektív megoldást keresnek az öntözésre, így nem okoz gondot a kezdeti, esetleges magasabb költség sem
- azoknak, akik szeretnének a lehető leginkább víztakarékosan munkálkodni
Az izzadó tömlők előnyei és funkciói
Habár az izzadó tömlők nagyban hasonlítanak a hagyományos kerti tömlőkre, ezek egy porózus anyagból vagy polietilénből készülnek, amelyen keresztül a víz lassan és egyenletesen szivároghat a cső teljes felületén a növények gyökérzónái felé. A talaj felszínére vagy közvetlenül alá is elhelyezhetőek (de mindenképp közel hozzá, maximum enyhén lefedve, mivel teljesen a föld alatt nem működnek), így kiküszöbölik a túlpermetezést és csökkentik a növények gombás megbetegedéseit.
Az izzadó tömlőket könnyebb telepíteni, mint a csepegtető tömlőket, beszerelésük nem is igényel különösebb tervezést, csupán az öntözni kívánt növények alá kell helyezni. Ezen kívül nem is foglalnak nagy helyet, így kisebb kertekbe is tökéletesen alkalmasak, valamint, ha szükséges, az áthelyezésük is igen egyszerű egy másik növényhez. Éppen ezért különösen népszerűek virágágyások vagy kisebb sövények kezelésekor.
Habár nagyobb területeken nehezebben képes biztosítani az egyenletes vízellátást, és anyagából kifolyólag rövidebb az élettartama is, a költségeit tekintve gyakran jóval olcsóbb, mint a csepegtető tömlők, és a karbantartása is rendkívül egyszerű.
Kinek érdemes izzadó tömlőt beszereznie?
- azoknak, akik kisebb virágoskerttel rendelkeznek, így nincs szükségük túl gyakori vagy túl intenzív öntözésre
- azoknak, akik a lehető legolcsóbb (de hatékony) megoldást keresik, és nem okoz gondot, ha pár évente le kell cserélniük a tömlőjüket
Mitől környezetbarát a csepegtető és az izzadó tömlő?
A csepegtető tömlők és izzadó tömlők számos előnnyel rendelkeznek, amelyekkel hozzájárulnak a fenntartható vízgazdálkodáshoz és a környezet védelméhez. Azáltal például, hogy a vizet közvetlenül a növények gyökérzónájába juttatják el, csökkentik a párolgás okozta vízveszteséget, és a célzott öntözés révén csak oda kerül kijuttatásra a víz, ahol eleve szükség van rá. A lassú és egyenletes vízszivárgás ezentúl képes minimalizálni a talaj erózióját, így annak szerkezete és mikroorganizmusai is épen maradhatnak, ezzel támogatva a biológiai sokféleséget. Az alacsony víznyomásnak köszönhetően ezek a rendszerek rendkívül energiahatékonyak, ezzel tökéletes részét képezve a fenntartható mezőgazdasági és kertészeti megoldásoknak.
Gyakori kérdések csepegtető és izzadó tömlőkkel kapcsolatban
Milyen mélységben kell elhelyezni az izzadó tömlőt?
Az izzadó tömlőt leggyakrabban a talaj felszínén, vagy közvetlenül alatta, maximum 2-6 cm mélységben kell elhelyezni. Hogy meghatározhassuk a megfelelő mélységet, tudnunk kell a talaj típusát, illetve azt is, hol helyezkedik el a növények gyökérzónája.
Hogyan kell karbantartani a csepegtető és izzadó tömlőket?
Annak érdekében, hogy a tömlőink megfelelően működjenek, elengedhetetlen a szűrők és csatlakozók rendszeres tisztítása, valamint ellenőrzése szivárgások és repedések után kutatva. A téli időszakban fontos a tömlők víztelenítése is, hogy megakadályozzuk a fagy okozta károkat.
Hogyan ellenőrizhető az izzadó tömlő hatékonysága?
Azáltal a legegyszerűbb ellenőrizni, hogy izzadó tömlőink megfelelően működnek, hogy talajvizsgálatot végzünk, vagy beszerzünk egy talajnedvesség mérőt, ez ugyanis képes nyomon követni, hogy megfelelő mennyiségű vizet kapnak-e növényeink.