Ütvecsavarozó
Az ütvecsavarozó hallatán talán néhányan a ütvefúróra gondolnak, de a két gép nem ugyanaz. Ez utóbbi főként falazat fúrására, horgonyok és dűbelek rögzítésére használatos, de nem alkalmas csavar behajtásra. Az ütvecsavarozó viszont kiválóan alkalmazható csavarok és imbusz csavarok behajtására, kihajtására. A nagy nyomatéknak hála a beragadt vagy túlhajtott csavarokat is képes eltávolítani, ugyanakkor precíz fúráshoz nem a legjobb választás, bár hatszögletű fúrószárral használható. Autóiparban, fémmegmunkálás területén, bútoripari, faipari, építőipari munkáknál, bárhol, ahol csavarokkal kell bánni, kiváló, erős és hatékony munkaeszközként tartják számon.
Hogyan működik az ütvecsavarozó?
A nevét lényegében a működési elvéről kapta. A gép belsejében ütőmű és kalapács végzi a feladatát, kalapácsból általában kettővel rendelkezik, de létezik olyan gép, amely hárommal. A gép motorja forgatja a kimenő tengelyt, az üllőt egy kioldódó kalapács üti meg, mely rugós elven működik és ez elfordítja a csavart. A nagy nyomaték annak az eredménye, hogy a kalapács és az üllő csak átjutnak egymáson, hogy teljes erejükkel összezárják a rugót. A nagy nyomaték és kicsi lefelé irányuló erő eredménye, hogy a kulcs belsejében az erő átvivő rész felütközik a kulcs házára, a gép nem forgatónyomatékot fejt ki a csavarra, hanem az arra átvitt impulzus fordítja el a csavart. Ez a folyamat egymás után gyorsan ismétlődik, ennek a jelölésére használják az IPM-et, ütőenergiát, hogy mennyi ütést produkál percenként, ha pneumatikus a gép, akkor pedig a BPM szám mutatja ugyanezt.
Hasonlóan prktikus pneumatikus eszköz az excentercsiszoló. Pneumatikus elvű működése lehetővé teszi olyan helyen használni, ahol nincs elektromos áram, vagy veszélyes lenne a használata pl. vizes környezetben.
Az ütvecsavarozás előnyei
Előnye, hogy sokkal kisebb erőkifejtést igényel a nyomatéknak köszönhetően. A makacsul beragadt vagy túlhajtott csavar eltávolítása gyerekjáték egy jól megválasztott nagy nyomatékú csavarozónak. A bitek cseréje is gyorsabb és a dugókulcsok befogadásának képessége miatt hatékony épületszerkezeti szereléseknél hatlapfejű szerkezeti csavarokhoz, anyákhoz. A csillagfejű csavarokból kevésbé fordul ki a bit, ezáltal a gép megakadályozza, hogy a bit szétroncsolja a csavarfejet.
Precíz fúráshoz viszont fúrógép vagy fúrócsavarozó ajánlott, nem ütvecsavarozó.
Ütvecsavarozók fajtái
- elektromos
- akkus: az akkumulátoros gépek nagy előnye, hogy vezeték nélkül is használhatóak, így bárhol képesek ellátni funkciójukat, áramvételezési lehetőségtől függetlenül. A modern akkumulátorral szerelt típusok könnyűek, bármilyen csavarozási munkánál jól jönnek.
Az ütvecsavarozók és az egyes akkumulátor típusok
- Ni-CD vagyis nikkel-kadmiumos: gyors feltöltési idő, olcsó a beszerzése, felújítása, de a teljesítményleadása csökken az akku merülésével, állásban tönkremegy és a kadmium mérgező.
- Ni-MH vagyis nikkel-metálhibrid: 30 %-kal nagyobb a kapacitása, mint kadmiumosnak, a teljesítményleadás viszont maximális az akku lemerüléséig, állásidőre érzékeny.
- Li-ion vagyis lítium-ionos: a legmodernebb technológia. Az akkus fajtánagy része ezzel szerelt, kapacitása közel kétszerese a kadmiumosnak, kicsi a súlya, bármikor tölthető, nem kell lemeríteni, nincs memória effektus.
Kialakításukban, formatervezésükben is eltérnek a felhasználók, a felhasználás célja szerint. A hobbi és félprofi felhasználásra szánt gépek pisztoly alakúak, műanyag házban, míg a profi gépek részben vagy egészben alumínium házzal szereltek, erre a nagyobb strapabíróság és a jobb hővezetés miatt van szükség.
Egy ütvefúró olyan hasznos alaptartozéka lehet egy átlagháztartásnak is, mint a magasnyomású mosók, vagy sterimók. Akik beszereztek már egyet, nem tudnának nélküle meglenni.
Az elektromos és az akkus ütvecsavarozók technikai adatai
- a befogás típusa: a legelterjedtebb az ¼’hatszög befogás vagy az ½ ’-os négyszög tokmány
- a teljesítmény: V-ban adják meg a gyártók, lehet 12,18,24,40 V is. Barkácsoláshoz a 12-18 V bőven elegendő, professzionális felhasználásra a magasabb teljesítményűek ajánlottak
- nyomaték: a jelölése Nm, modellenként eltérő, javasolt, hogy 180 Nm felett legyen lehetőleg, hogy számíthasson a gép hatékonyságára minden esetben
- fordulatszám: a percenkénti fordulatot jelöli
- ha akkus a gép, fontos az akkumulátor típusa
- szénkefe nélküli motor: manapság egyre keresettebbek a szénkefe mentes gépek, ezek karbantartást alig igényelnek, mivel motorjukban nincs szénkefe. Hatékonyabb a berendezés energiagazdálkodása, kevésbé melegszik, tovább használható egy akkumulátorral.
- markolatuk formája, anyaga
- LED fényjelző egyes típusoknál
- Autostop funkció: csavarlazításhoz, vagyis balra forgáshoz
- a gépek eltérő súllyal rendelkeznek
- némelyik kofferben, táskába, dugókulcskészlettel felszerelt
Ütvecsavarozók széles választéka a Profibarkács webáruházban
Nálunk az elektromos és akkumulátoros nagy nyomatékú csavarozókat egyaránt megtalálja, ez utóbbiból még nagyobb is a választék, hiszen az akkumulátoros működés számos előnnyel jár, ráadásul a gép bárhol használható, nem kell áramvételezés, hosszabbítóra sincs szükség, sem vezetékekkel bajlódni.
A gyakorlatban minden ezermesternek, építőipari brigádnak, villanyszerelő, fűtésszerelő szakembernek, autószerelőnek, faipari és fémmegmunkáló vállalkozásnak szüksége van egy igazán hatékony ütvecsavarozóra. Kéziszerszám használatához viszonyítva 10-szer gyorsabb munkavégzést tesz lehetővé egy jól megválasztott teljesítményű gép. Webáruházunkban szénkefe nélküli motorral is megvásárolhatja új gépét, ezek a típusok rendkívül hosszú élettartammal bírnak. Yato, Verto, Neo, Graphite, Extol, Scheppach, Hyundai, Hecht ,Einhell, Aeg, Sthor gépek különböző teljesítménnyel, nyomatékkal, fordulatszámmal várják, hogy kosarába kerüljenek. A csavar ki és behajtás sosem volt ilyen egyszerű, rendelje meg, és élvezze, hogy a gép elvégzi Ön helyett az erőkifejtést!
Gyakran felmerülő kérdések az ütvecsavarozók vásárlásával kapcsolatban
A szénkefés vagy a szénkefe nélküli motorral szerelt gép jobb?
A szénkefe nélküli szerszámok hosszabb üzemidőt és élettartamot biztosítanak.
Az ütvecsavarozóval lehet fúrni?
Hatlapú fúrószárral éppen megteszi, ha nincs fúró, de precíz fúrásra nem alkalmas.
Melyik akkumulátorral szerelt ütvecsavarozó a legmodernebb?
A Li-ion technológiájú akkumulátorral szerelt gépek a legmodernebbek, könnyűek, erőteljesek, hosszú élettartammal bírnak.