Öntözőrendszer

Az elmúlt években a kertjeink gondozása terén elengedhetetlen segítőtársainkká váltak a különböző öntöző és csöpögtető rendszerek, amelyek számos előnyt nyújthatnak számunkra a kerti munkálatok terén. A Profibarkács termékkínálatában számos olyan eszközt talál, amely segítségére lehet az öntöző és csöpögtető rendszerek kialakításában.

Öntözőrendszer

Az elmúlt években a kertjeink gondozása terén elengedhetetlen segítőtársainkká váltak a különböző öntöző és csöpögtető rendszerek, amelyek számos előnyt nyújthatnak számunkra a kerti munkálatok terén. A Profibarkács termékkínálatában számos olyan eszközt talál, amely segítségére lehet az öntöző és csöpögtető rendszerek kialakításában.

Mire jó egy öntözőrendszer?

A már említett időhatékonyság mellett a mennyiség is fontos szempont, vízkészletünk ugyanis folyamatosan csökken, így egy okosan beállított rendszer éppen annyi vizet fog csak elhasználni, amennyit nagyon szükséges.

Nem mindegy, hogy hálózati vizet vagy kútvizet használunk erre a célra, természetesen meglévő kút mellett sokkal praktikusabb, ha nem az ivóvizet használjuk el locsolásra – ez a környezetet is kevésbé terheli és mindenképpen az előre gondolkodás egyik mérföldköve.

Azonban a kútvíz, ha megfelelő szivattyút telepítünk, egy roppant gazdaságos módja a felhasználásnak.

Mik a legfontosabb előnyök ha öntözőrendzszerünk van, amelyekkel számolhatunk?

  • Vízhatékonyság. A csöpögtető öntözőrendszer hatékonyan használja fel a vizet, mivel közvetlenül a növények gyökereihez juttatja el. Ez minimalizálja a vízpazarlást, mivel a víz közvetlenül a növényekhez jut, anélkül hogy feleslegesen elpárologna vagy elillanna. Ez különösen hasznos lehet szélérzékeny területeken.
  • Energiahatékonyság. A csöpögtető öntözőrendszer alacsony nyomáson működik, így kisebb energiamennyiséget igényel a vízszivattyúk és az öntözőrendszer működtetése során. Ez hosszú távon költségmegtakarítást jelenthet az energiaszámlán.
  • Talajnedvesség szabályozása. A csöpögtető öntözőrendszer lehetővé teszi a pontosabb talajnedvesség-szabályozást. Az egyes csöpögtetők külön-külön adagolják a vizet, így lehetőség nyílik a vízmennyiség és az öntözési időzítés finomhangolására a növények igényei szerint.
  • Egyszerű telepítés és karbantartás. A csöpögtető öntözőrendszer viszonylag könnyen telepíthető és karbantartható. A rendszer összetevői, mint például a csöpögtetők, csatlakozók és csőrendszerek könnyen hozzáférhetőek és cserélhetőek, ha szükséges.

Összegezve a fentieket, ezek az előnyök hozzájárulnak a víz- és energiafogyasztás csökkentéséhez, valamint a hatékonyabb növényöntözéshez, továbbá használatukkal rengeteg időt takaríthatunk meg.

Csepegtető öntözőrendszer

Mivel indul a csepegtető öntözőrendszer kiépítése?

Mint minden öntözőrendszerhez, a csepegtető öntözőrendszernél is elengedhetetlen egy jól felvázolt és átgondolt terv. A tervhez az alábbi kérdéseket kell átgondolni:

  • Pontosan milyen növényekhez kell kialakítani a csepegtető öntözést?
  • Milyen a terület mikroklímája?
  • Mekkora mértékű területrendezés szükségeltetik a kialakítás során?
  • Mekkora lesz a vízbázis, ami ellátja vízzel a területet? Honnan származik és ezáltal milyen minőségű a víz?
  • Milyen a talaj típusa? Ez határozza meg a csepegtető testek nagyságát!
  • Mekkora lesz a rendszer, és az mennyi elemet fog tartalmazni?
  • Milyen irányba fektessük le a csepegtető csöveket?
  • Milyen elemeket kell beszerezni egy erre alkalmas webáruházból?
  • Lehetséges-e a későbbi bővítés?

Milyen elemei is vannak a csepegtető öntözőrendszernek

A csepegtető cső egy merev falú csőrendszer, melyen egy csepegtető helyen több, egyes modelleknél minimum 2-3 lyuk is van. A csepegtető nyílások és így a csepegtetőtestek különböző távolságban helyezkedhetnek el.

A kínálatunkban szereplő csepegtető csövek  UV-álló anyagból készültek. Ennek kiemelt jelentősége van, mert a napsütés erősen igénybe fogja venni az anyagot.

Geotextília, amely eloszlatja az adott területen a vizet. A talaj vízmegtartó képességétől fog függni, hogy szükséges-e a kialakítás során ez a kellék. Nagyon hasznos találmány, hiszen kiegészíti a talaj természetes vízmegtartó képességét. Kiváló, ha igényes gyepfelületet szeretnénk kialakítani.

Minden automata öntözőberendezés lelke a vezérlőegység, öntözésvezérlő.

A szelepek indítják el a vizet a csepegtető csőben vagy szalagban. Ahány hidrológiai kört alakítunk ki a csepegtető öntözőrendszerben, mindegyik indításáért egy szelep lesz a felelős.

Csepegtető csöves rendszereknél érdemes szűrni a vizet, hogy zavartalanul működjön az öntözés. A szűrő fizikai szennyeződések szűrésére alkalmas. A csepegtető öntözés esetében a fizikai szennyeződések kiszűrése elengedhetetlen, ha azt akarjuk, hogy a locsolás minden növénynél célt érjen. A csepegtetőtestek ugyanis közvetlenül a növény gyökeréhez juttatják el a vizet, azonban ha eltömődik, a növény nem juthat elegendő öntözővízhez.

A csepegtetőtest, vagy csepegtető gomba használatával jut el pontosan a gyökérzónához a víz.

A csepegtető öntözés elemeinek kifogástalan működéséhez elengedhetetlen, hogy jó minőségű termékeket vásároljon. Akár ön alakítja ki a csepegtetésre alkalmas öntözőberendezést, akár szakember segítségét kéri, a minőségi termékeket webáruházunkban is megvásárolhatja.

Kínálatunkban a Gardena és a Neo öntözőrendszereit találhatja meg.

Mire van még szükségem egy öntözőrendszer kiépítéséhez?

Egy jó ásó és sok erő mindenképpen szükséges, ha saját magad állsz neki, ez nem tartozik éppen a könnyű fizikai munkák közé – azonban jó, ha tudod, nem kell olyan mélyre ásni, mintha egy vízvezetéket szeretnél lehelyezni. Ugyanis a fagyvédelem – amit minden ősszel, a fagyok beköszöntével el kell végezni garantálja, hogy a rendszered nem fagy szét, emiatt nem kell métereket az óceán felé haladnod lefelé.

Ásóinkat egyébként itt találod, ha már:  https://profibarkacs.hu/Aso

 

Természetesen ahhoz, hogy egy komplett rendszert kiépíts, szükséged lesz különféle csövekre, csatlakozókra és fejekre is.

Egy csepegtetőrendszerrel egész napra biztosítod a kerted vízellátását a szükséges mennyiségben, ehhez minden alkatrészt megtalálsz nálunk. Különösen praktikus veteményesekben, thujasorok, növénysorok alatt, olyan helyeken, ahol egyébként a nagyobb vízkijuttatással járó öntözőrendszer feleslegesnek bizonyul. Bár a csepegtetőrendszer a felszínen fut, mégsem zavaró a jelenléte, jól illeszkedik a kerti miliőbe.

Cseppenként adagolja a szükséges és éltető vizet, pontosan oda, ahol szükség van rá. Roppant gazdaságos és víztakarékos megoldás tehát, érdemes elgondolkodni a kiépítésén.

Fontos tudnivalók az öntözőrendszerek használatához

  • megfelelő alkotóelemek szükségesek az ideális működéshez
  • a fej hatósugara lényeges szempont, ha magadnak állítod össze, ezt érdemes előtte jól átgondolni
  • a szárazon futás elleni védelmet a nyomáskapcsoló szabályozza, melynek a fő feladata a szivattyú vezérlése
  • ha vízhiányos a rendszer, az komoly gondot okozhat, ezt azonban így könnyű elkerülni

 

Miért jobb öntözőrendszerrel, mint hagyományos öntözéssel locsolni?

Egyenletesebb, hatékonyabb vízkijuttatást biztosít. Egészen biztosan jut mindenhová elegendő víz, és nem elhanyagolható szempont, hogy sokkal kényelmesebb is, pláne nagy terület öntözése során. Az így ápolt kertek sokkal szebbek és élettelibbek, érdemes jól átgondolni és befektetni egy öntözőrendszerbe.

 Időnként szükséges a rendszer karbantartása, és nem szabad elfeledkezni a víztelenítésről sem ősszel – no meg a rendszer újraindításáról tavasszal.

A víztelenítéssel garantálod, hogy nem keletkezik fagykár a téli hónapok alatt, így hosszú életű lesz az öntözőtechnikád. A Profi Barkács kínálatában a magas minőségű Gardena és Neo termékeit vásárolhatod meg. További kérdés esetén fordulj bátran munkatársainkhoz, örömmel állnak a rendelkezésedre.

Gyakori kérdések öntözőrendszer vásárlásakor

 

Milyen előnyökkel szolgálnak önnek az öntözőrendszerek?

Elsősorban a vízhatékonysági és energiahatékonysági szempontokat kell kiemelni, de mindenképpen hangsúlyozni kell a kényelmi faktort is, hiszen ezen rendszerek használatával, nem csak hatékonyabban tudja elvégezni a feladatát, de rengeteg időt is megtakarít.

Az öntözőrendszer telepítésénél milyen szempontokat kell figyelembe vennie?

Elsősorban az alábbiakat kell átgondolnia: Milyen növényekhez kell kialakítani a csepegtető öntözést? Milyen a talaj típusa? Mekkora lesz a rendszer, és az mennyi elemet fog tartalmazni? Milyen elemeket kell beszerezni?

Számolhatunk-e azzal, hogy a napfény hatására károsodik az öntözőrendszerünk?

Nem, ugyanis a kínálatunkban szereplő csepegtető csövek UV-álló anyagból készültek.