einhell-akksi-tolto-akcio

Alternáló kasza működése
Módosítva: 2024. szeptember 27.
Létrehozva: 2024. szeptember 26.

Alternáló kasza működése

Helyszín: Kert

Bevezetésképp érdemes tisztázni, hogy mit is takar az a fogalom, hogy kaszálás, és mi a különbség közte, és a fűnyírózás között. Fűnyírás során egy jellemzően egyszikűekből álló, alacsony magasságú (max. 10-15 cm) növénytakarót vágunk alacsonyabbra. Ilyenkor a levágott növényi részeket jellemzően nem hasznosítjuk, vagy maximum mulcsként, ha fűgyűjtős fűnyíróval dolgozunk. Kaszálás során magasabb, és változatosabb fajú növényzettel dolgozunk, és jellemző a kaszálék felhasználása is szálastakarmányként vagy alomanyagként. Néhány jellemző növény, melyeket kaszálással takarítunk be: egyszikű takarmánynövények, vegyes egyszikű állomány, lucerna, bükköny stb. Hazánkban a legtöbb szálastakarmányt megfelelő időjárási körülmények között évi 2-4 alkalommal tudjuk kaszálni, az első kaszálások jellemzően májusban indulnak.

Tartalomjegyzék
  1. A kaszálás eszközei
  2. Az alternáló kasza
  3. Az alternáló kasza előnyei
  4. Az alternáló kasza hátrányai
  5. Kinek ajánlott az alternáló kasza?
  6. Az alternáló kasza kiválasztásának szempontjai

A kaszálás eszközei

Ebben a fejezetben felsorolás szinten bemutatom, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre azok számára, akik területüket kaszálni szeretnék. Itt meg kell jegyezni, hogy ebben a cikkben a nagyüzemi, mezőgazdasági erőgép után vontatott kaszákról, és az ehhez tartozó egyéb munkafolyamatokról (rendsodrás, bálázás) nem lesz szó.

  1. kézi kasza
  2. dobkasza
  3. alternáló kasza
  4. damilos fűkasza

Az alternáló kasza

Az alternáló kasza működési elve hasonló a kombájnok vágóasztalának, vagy a hajvágó gépek működéséhez. Egy álló pengesor mellett mozog jobbra-balra egy mozgó késsor (esetleg két ellentétes irányba mozgó késsor) a gépben, ez vágja el a növények szárát. A mozgó penge meghajtásáról egy benzin- vagy dízelmotor gondoskodik, a növények szárának megvezetéséről pedig a pengesor előtt álló fém kúpok (ún. kaszaujjak), melyek csokrokra válasszák szét a növényzetet és a pengékre terelik. A gépek önjárók, azaz a kerekük hajtott, sok esetben haladási sebességük szabályozható (1-2 fokozat előremenet, 1 fokozat hátramenet), a kések meghajtása ki-be kapcsolható. Egyes gépekhez ülés is csatlakoztatható, mely kényelmesebbé teszi a kaszálást. A gépek különböző munkaszélességgel és teljesítménnyel kaphatók. A pengék közül létezik sima oldalfalú és csipkézett, utóbbi keményebb szárú növények kaszálásához alkalmas (pl. szalma).

Tipp: Ha kisebb méretű fűkasza is érdekel, olvasd el Hogyan válassz fűkaszát? cikkünket is!

Az alternáló kasza előnyei

  • A kézi kaszáláshoz képest gyorsabb haladást lehet elérni vele, kevesebb fizikai megterheléssel (más típusokhoz képest viszont lassabb)
  • A damilos kaszához képest nem kell folyamatosan a vállunkra akasztva cipelni
  • Ha jól használjuk, akkor a kaszálandó növény szárát csak egyszer vágja át a penge, így azt nem roncsolja szét, mint a dobkasza vagy a damilos fűkasza, szép vágási felületet hagy, kevésbé terheli meg a növényt
  • Igen alacsonyan képes vágni, így nagyobb mennyiségű széna gyűjthető be a területről
  • Az alternáló kaszával (a dobkaszához hasonlóan) képesek vagyunk rendre vágni a növényzetet, ami pl. a damilos fűkaszával nehézkes, ezzel a takarmány későbbi begyűjtését megkönnyítjük.
  • Az alternáló kasza két oldalt 2 vékonyabb rendet csinál, az általa képzett rendstruktúra egyenletesebb, rendezettebb, ezáltal könnyebben és gyorsabban szárada dobkaszához és a damilos kaszához képest a kaszáló élővilágát jobban kíméli, kevésbé tesz kárt a rovarokban, gyíkokban, apró emlősökben.
  • Használata biztonságosabb, mint a dobkaszáé vagy a damilos kaszáé, nincsenek gyorsan forgó kések, melyek törés esetén elrepülhetnek, vagy kavicsot, fadarabot nagy sebességgel elhajíthatnak kaszálás közben.

Az alternáló kasza hátrányai

  • Csak egyenletes terepen használható, egyéb helyeken könnyen elakad
  • Tagolt, tereptárgyakkal, fákkal teli kaszálón nehezen használható, a kaszák közül ezzel a legnehezebb manőverezni, különösen a nagy vágószélességű pengével felszerelt gépek esetén
  • A penge törése esetén annak cseréje bonyolult, csak műhelyben végrehajtható feladat
  • Az egész gép bonyolultabb hajtásláncú, mely több hibalehetőséget rajt magában
  • Könnyen eltömődik a kaszafej, időnként meg kell állni tisztítani, mely a haladási sebességet csökkenti

Kinek ajánlott az alternáló kasza?

Elsősorban olyan gazdálkozóknak, földtulajdonosoknak ajánlott, akiknek közepes méretű földterületük van, melyet kaszálni szeretnének, a kaszálékot takarmányként vagy alomanyagként hasznosítanák, és a földterületük egyenletes felszínű, nem tagolt, szabályos alakú, tereptárgyak nem, vagy csak korlátozott mennyiségen találhatók rajta. Jellemzően 1-5 hektár kaszálására célszerű használni, ezen méret alatt egyszerűen nem gazdaságos beszerezni egy ilyen, viszonylag költséges gépet, bizonyos méret felett pedig már érdemes ennél nagyobb teljesítményű, valamilyen traktor vontatta kaszálási technikát bevetni, és a lekaszált szálastakarmányt a kezelhetőség végett bálázni.

Az alternáló kasza kiválasztásának szempontjai

A legfontosabb szempont talán a vágószélesség, és a gép teljesítménye. Nagyobb területhez célszerűbb nagyobb vágószélességű és nagyobb teljesítményű gépet választani, míg, ha többet kell manőverezni vele, akkor ezt a kisebb géppel (vagy helyette egy dobkaszával) könnyebben megtehetjük. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy milyen kiegészítők kaphatók a géphez pl. tartalékpenge, ülés, kis pótkocsi stb. Kínálatunkban például az egyik legszélesebb munkaszélességgel az AGT Homlok-alternáló fűkasza rendelkezik (144 cm):

agt-alternalo-kasza

A Profibarkácsnál kínálatában kertműveléssel kapcsolatos egyéb kerti gépek kaphatók, itt bárki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet!

Tipp: A gaz helyett inkább tökéletes füvet szeretnél? Olvasd el cikkünket a különböző fűmag fajtákról!

A Profibarkács teljes alternáló kasza kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek