Gyomirtas Gyepen
A gyomirtás gyepen nem csak akkor aktuális, ha valakinek már „beállt” gyepe van. Folyamatosan megoldandó feladat, a szép pázsit érdekében!
- Gyomirtás Gyepen
- Megelőző gyomirtás gyepen – telepítés előtt
- Beállt gyepnek is kell gyomirtás?
- Az évelő gyomok ellen akkor is kellhet gyomirtás, ha erős a pázsitszőnyeg!
- Kézi gyomirtás gyepen
- Kevésbé szükséges a gyomirtás gyepen, ha gyeped egészséges, dús!
Gyomirtás Gyepen
A gyomirtás gyepen nem csak akkor aktuális, ha valakinek már „beállt” gyepe van. Több esetben is megoldandó feladat lehet, akkor is, ha a büszke kerttulajdonosnak már van gyepe és gazosodik, de a gyep telepítése előtt is elvégzendő a talaj gyomirtós kezelése. Hazánkban a ház körüli tereprendezés, kertrendezés, kertépítés során egyre nagyobb területeken jut főszerephez a pázsit. A gyepesített területek ápolása, gyomirtása összetett feladat és valójában már a telepítés előtt elkezdődik.
Megelőző gyomirtás gyepen – telepítés előtt
A gyep telepítése előtt mindenképpen ajánlott a területet minimum egy alkalommal valamilyen speciális gyomirtó szerrel kezelni, ilyen lehet a glialka vagy medallon. A gyomirtós kezeléssel ritkítani lehet azokat a gyomokat, amelyek későbbi irtása nehéz feladat, a nyárutói gyomok (pl. libatop, disznóparéj, parlagfű) vagy az egyszikűek (muhar, kakaslábú, tarackbúza stb.) Célszerű gyomirtás előtt alapos öntözéssel kikeleszteni a gyomokat.
A területet alaposan tisztítsuk meg a gyomnövényektől, mert a későbbiekben egy szép pázsit gyomirtása már nehéz feladat a kerttulajdonosoknak. Ráadásul a gyomok nem csak esztétikailag nem kívánatosak, de tápanyag és vízfelvételükkel is károsítják a füvet.
Sokféle gyomirtó kapható, a leginkább preferáltak azok, amelyekkel nem kell túl sokat várni az újra vetésre. A deszikkáns (szárító) hatású szerek előnyösek, mert ahol zöld felületre jutnak, a kezeléstől eltelt 7-10 nap múlva minden gyom és fű leszárad utána. A gyomírtó megfelelő adagolásához szükséged lehet permetezőre, például nagyobb területhez az akkus Einhell permetező jó választás lehet.
Beállt gyepnek is kell gyomirtás?
A jó minőségű gyep akadályozza a gyommagvak csírázását, a gyomok kihajtását. Ha az alábbi 4 teendőt rendszeresen végzed, kevés az esélye, hogy komoly problémáid adódnának a gyomokkal, és gyomirtásra lenne szükséged:
- rendszeres fűnyírás
- műtrágyázás, tápanyaggal feltöltés
- gyepszellőztetés
- öntözés
Ennek a 4 feladatnak az elvégzésével zárt, erős, egészséges gyepszőnyegünk lehet, ami a talajt megfelelően árnyékolja, akadályozza a gyommagvak csírázását. Ha mindennek ellenére a pázsit mégis gyomosodik, használd a gyomirtó szereket, melyek hamar megszüntetik a problémát és az évelő gyomok újra megjelenését is gátolják. Kiválóak pitypang, lóherék, százszorszép, parlagfű és sok más kétszikű gyomnövény ellen. Ilyen egyszerű a gyomirtás gyepen!
Az évelő gyomok ellen akkor is kellhet gyomirtás, ha erős a pázsitszőnyeg!
Az évelő gyomok ellen nem mindig elegendő a rendszeres fűnyírás, illetve a fenti gyep „karbantartási” feladatok elvégzése. Ennek oka, hogy az évelő gyomok föld alatt lévő növényi részekből hajtanak ki. Ezek nem pusztulnak ki a fűnyírástól. Igaz, hogy a fűnyíró levágja a leveleit és a szárát, ez meggyengíti a föld alatti részeit, ugyanakkor a levelei hiánya arra sarkallja a gyomnövényt, hogy a föld alatti részekből hajtásokat neveljen és pótolja a leveleket. Így az évelő gyomnövény folyamatos regenerálódásra képes!
Az előbbieken túl ráadásul a gyomok magról is szaporodnak. Messze eljuthatnak szél segítségével is, földbe kerülve kicsíráznak és a további években már a föld alatti gyökértörzsekből fognak újra hajtani, évelővé válni. Ezek ellen elsősorban gyomirtó szerekkel lehet hatásosan fellépni. Tipp: Egy kézi permezetező is szükséges lehet.
A pázsit gyomirtásának fontos kérdése: egyszikű vagy kétszikű a gyom?
A gyomoknak alapvetően két típusa van, egyszikű és kétszikű gyomok. Ezek ellen eltérő módon kell védekezni. A fű is egyszikű, tehát ha egyszikű gyomot irtanál, csak olyan gyomirtót használj, ami a füvet nem öli meg! A legfontosabb, hogy minden gyomirtás előtt járjuk körbe, hogy milyen gyomnövénnyel állunk szemben, és ahhoz válasszuk a legjobb védekezési formát! A gyomirtó permetezése szélcsendes időben kell történjen, hogy a közelben lévő növényekre ne jusson a vegyszerből!
Manapság sokféle készítményből választhat a kerttulajdonos, ha a gyepen szeretné a gyomirtást elvégezni. A művelet előtt pontosan be kell azonosítani a gyomnövényt, hogy megfelelő készítménnyel lehessen támadni.
Kézi gyomirtás gyepen
Amikor a fáradságos munkánk gyümölcseként tündököl a csodás pázsitunk és néhány gyomnövény felüti a fejét, első körben legtöbbünk a kézi gyomirtás mellett dönt. Ennek nagy előnye, hogy a gyomot tövestől eltávolíthatjuk. Ehhez a kézi művelethez kiváló segítőink lehetnek a gyomkiszúró szerszámok, melyek segítenek abban, hogy a gyomnövény gyökerei is felszínre kerüljenek. Könnyebb velük a gyomlálás, minden kerttulajdonos fészerében, garázsában ott a helyük! Ha valamilyen szegély mellett jelennek meg, használhatsz szegélynyírót is. Ha érdekelnek jelenlegi szegélynyíró árak, akkor kattints át erre a blogposztra is.
Akinek viszont makacs gyomokkal gyűlik meg a baja, amelyek újra és újra megjelennek, vagy túl nagy a pázsit felülete, lehetetlen kézzel végig menni, nincs más, mint a jól megválasztott vegyszeren alapuló vegyszeres gyomirtás a gyepen!
Kevésbé szükséges a gyomirtás gyepen, ha gyeped egészséges, dús!
A gyommentes pázsit elérhető. Ha időben kezded a védekezést a gyomok ellen és megállítod a szaporodásukat, lehet egy szemet gyönyörködtető, gyommentes kerted. Ha kevés a gyom, legjobb, ha nem használsz vegyszert, hanem kézzel irtod, ha viszont vegyszert is be kell vetni, pontosan tudd, milyen gyommal szemben kell fellépni! A gyomirtó szerek használatánál fontos, hogy előtte és utána néhány napig nem szabad füvet nyírni a legjobb hatékonyság érdekében! A gyomirtás követő fűnyírás zöldhulladékát ne tedd a komposztba, mert gyomirtó szer van rajtuk.
A legjobb megoldás, ha a gyep egészséges, sűrű gyepszőnyeggé fejlődik a folyamatos karbantartás eredményeként, a gyomok pedig máshol próbálnak érvényesülni!
A tavaszi fűápoláshoz korábbi bejegyzésünkben adtunk hasznos tippeket, hogy a te füved legyen a legszebb mire beköszönt a nyár!
Kapcsolódó ötletek
A füvesítés leggyakoribb hibái sokszor nem is egyértelműek. Vegyük át együtt mik lehetnek ezek!
Nem kell félni tőle, csak érdemes felkészülni, hogyan is lehet gyorsan és precízen robotfűnyírót telepíteni. Megmutatjuk. Egy átlagos kertben, 300-500 m2 területen egy nap alatt elvégezhető a telepítés.