Fűmag Fajták
A sűrű, életteli zöld, egybefüggő gyepfelület minden kerttulajdonos álma, de ennek eléréséhez tudni kell, milyen fűmag fajták léteznek és melyik számunkra az egyéni körülményeket figyelembe véve a legoptimálisabb.
- A legjobb fűmag fajták
- Fűmag fajták a kereskedelmi forgalomban
- Milyen fűmag fajtát használjak?
- Mit jelent a fűmag fajták csomagolásán az RSM jelzés?
- A kiválasztott fűmag fajták bevetése előtt…
- A füvesítés után ne felejtsd el az utógondozást!
A legjobb fűmag fajták
A sűrű, életteli zöld, egybefüggő gyepfelület minden kerttulajdonos álma, de ennek eléréséhez tudni kell, milyen fűmag fajták léteznek és melyik számunkra az egyéni körülményeket figyelembe véve a legoptimálisabb. A kereskedelmi forgalomban kapható fűmagok többféle fűmag félét tartalmaznak, az összetételük nagyban meghatározza azt, hogy milyen minőségű, milyen kinézetű pázsit lesz a végeredmény, milyen célokra lesz a leginkább alkalmas a kertben. Fűmag fajták választása előtt mindig határozzátok meg, hogy pontosan milyen elvárásoknak szeretnétek, ha megfelelne majd a füvetek.
Fűmag fajták a kereskedelmi forgalomban
Amikor fűmag fajták után kutattok, a leggyakrabban az alábbi típusokkal, illetve az alábbi típusokból összeállított keverékekkel találkozhattok:
- angol perje (Lolium perenne): az általános fűmag keverékekben ez az egyik legmagasabb arányban alkalmazott fűmag fajta. Nem lesz tömött a gyep, levelei keskenyek és gyorsan nőnek. A sportfű keverékekben is alkalmazzák, mert jól tűri a taposást. Fontos, hogy éles fűnyírókéssel legyen vágva, mert a levelei vége könnyen rojtosodnak. Az angol perje tápanyagigénye magas, vízigénye szintén. Maximum 4-5 év az élettartama. Bokros növésű, de később laza bokrú aljfűvé válik, jól sarjadó fajta, színe sötétzöld. Kötött talajon jól fejlődik, gyorsan csírázik. Kezdeti időszakban a gyomokat egész jól elnyomja.
- réti perje (Poa pratensis): Vetés után lassan kel ki és lassan is fejlődik. Levélzete közepesen széles, nagyon fényigényes, erőteljes zöld színt csak rendszeres tápanyagozás esetén szabad várni tőle. A taposást jól tűri, sok keverékben az angol perjével mixelik, ha ezt választod, fontos a tápanyagpótlásról mindig gondoskodni! Szárazságot szintén jól tűri. Akár 8-10 évig is számíthatsz rá, kiváló a megújuló képessége, de fontos a rendszeres gyepszellőztetés és a folyamatos napfény. Árnyékos helyre nem a legjobb választás. Nem kedveli, ha túl rövidre van vágva!
- vörös csenkesz: Levélzete igen finomszálú, így terhelhetősége gyengébb, mint a réti és angol perjéé. Tömötté alakítja a gyepet, tápanyagigénye viszonylag alacsony, az alacsony vágást is egész jól viseli. Még téli időszakban is képes frissen zöldülő összképre. A fényhiányt kitűnően bírja, a folyamatosan vízben tocsogó talajt viszont nem kedveli, inkább mértékkel, rendszeresen öntözni – ez a legcélravezetőbb nála. Általában két fajtája fedezhető fel a keverékekben, vagy a tarackoló gyökerű vagy a bokrosodó sarjakat hozó típusa.
- nádképű csenkesz: Mai állapotában a nemesítések után már inkább vékonyabb, finomabb levélszerkezettel bír, bár eredetileg széles levélzetű fajta. Gyökerei mélyre terjednek, kevés locsolással is kiválóan bírja a szárazságot. Jó minőségű egybefüggő szép zöld gyepet alkot. Bírja az igénybevételt, akár sportot vagy háziállatok jelenlétét is. Ha kevés időt tudsz a fűre szánni, mindenképpen jó választás a nádképű csenkesz, ez az egyik legnépszerűbb a fűmag fajták közül! Erőteljes a növekedése is, képes más fűféléket kiszorítani.
Milyen fűmag fajtát használjak?
Fűmag keveréket sokféle gyártótól be lehet szerezni, de mivel a füvesítés maga komoly és fáradságos munkával jár, és hosszútávra szeretnénk elérni a mutatós, zöld gyepet, mindenképpen kiváló minőségű keveréket érdemes használni! Ezek a fűmag keverékek biztosítják, hogy a terület felhasználási céljához és az egyedi körülményekhez célzottan alkalmas pázsitot tudjunk elérni. Nem mindegy, hogy általános kerti célra, sportoláshoz, golfhoz, pihenéshez, napos vagy árnyékos helyre szánjuk a füvet.
Mindig olvassuk el a keverék összetételét, általában ajánlást is tartalmaznak, sőt az elnevezésük is utal a javasolt alkalmazási célhoz. (pl. sportgyep, díszgyep) Ha pedig tisztában vagyunk az egyes fűmag típusok jellemzőivel, már a fűmag beszerzése előtt tudni fogjuk, hogy milyen fűmag fajtát és milyen arányban tartalmazó keveréket kell keresnünk. Az angol perjék jól bírják a terhelést, a díszgyepnek inkább a vörös csenkesz a jó választás, ha pedig nem tudsz sok időt szánni majd rá, a nádképű csenkesz a te fűfajtád. Ha esetleg van 1-2 kapirgáló, legelésző állatod is, a réti perjés keverék landoljon a kosaradban!
Mit jelent a fűmag fajták csomagolásán az RSM jelzés?
Az RSM előírások lényegében a vetőmag keverékekre vonatkozó minőségi előírások, amelyeknek a fűmag keverékeknek meg kell felelni. Hasonló, mint egy DIN-szabvány, csak ez fűre vonatkozik. Ha sportpázsitra vágysz, ami jól bírja a terhelést, jelentős az igénybevétele, RSM 3.1 vagy RSM 3.2-t keress, ha közepesen terheled majd a füvet, akkor RSM 2.3 a megfelelő választás számodra, ha pedig egy általános ház körüli pázsitot alakítanál ki, akkor az RSM 2.2 vagy RSM 2.3 az ideális.
A kiválasztott fűmag fajták bevetése előtt…
Nem csak a jól megválasztott fűmag keveréken, fűmag fajták típusán fog múlni a pázsitod esztétikuma, hanem a gondosan elvégzett előkészületeken és az utógondozáson egyaránt.
Ami nem maradhat el a füvesítés előtt:
- gyomirtás
- gyepszellőztetés
- műtrágyázás
- elegendő termőtalaj biztosítása, legalább 10-15 cm
A tökéletes fűhöz szükséges előkészületekről a Tavaszi fűápolás című bejegyzésünkben olvashatsz bővebben. Fontos, hogy a fűmag helyesen és egyenletesen kerüljön kiszórásra, ez leginkább 30-50 gr/m2-t jelent a gyakorlatban.
A füvesítés után ne felejtsd el az utógondozást!
A vetés után pedig sem az elégtelen öntözés sem a túlöntözés nem célravezető, törekedj az egyensúlyra! A füvesítés lépéseinek aranyszabályait blogcikkünkben részletesen bemutatjuk. Tavasszal, amikor a legintenzívebb a fű fejlődése, hetente legalább vágni kell, a számunkra szimpatikus fűnyírókkal (például Riwall elektromos fűnyíró).
A pázsit lazítását, a gyepszellőztetést tavasszal március és május között, vagy augusztus-szeptemberi időszakban végezzük a fűnyírás után. A gyepszellőztetést manapság már elektromos vagy benzines gépekkel, gyepszellőztetővel sokkal könnyebb elvégezni. A gyepszellőztetés és gyeplazítás után fontos a gyeptrágyázás és öntözés. A sűrű, egészséges fűbe nehézkes a gaznak beférkőzni, megtelepedni, tehát a rendszeres fűnyírás, gyepszellőztetés, gyeptrágyázás ez ellen is hatásos! Az elmúlt években megnövekedett a kártevők jelenléte a földben, a vegyszeres talajfertőtlenítés igen fontos, de ebben kérd szakember segítségét, nehogy a kártevőkkel a fű is kiirtásra kerüljön! Tipp: az őszi kerti munkákhoz, falevelek eltávolításához szükséged lehet egy kiváló minőségű lombszívóra, lombfúvóra is.
Ha jól választottál a fűmag fajták közül, gondosan előkészítetted a talajt, a vetés és az utóápolás is alapos, biztos lehetsz benne, hogy szemet gyönyörködtető egybefüggő, zöld pázsit lesz a jutalmad! A megfelelő ágyásszegély kiválasztásával pedig szépen határolhatod!
Kapcsolódó ötletek
Ma sorra vesszük, hogy mik a forgalomban lévő fűnyíró típusok, főbb tudnivalókat, karbantartásukat, hogy kellő információval rendelkezz a számodra legjobb fűnyíró beszerzéséhez
Amikor házfelújításba fogunk, az egyik, igencsak körültekintő választást és precíz kivitelezést igénylő feladat a ház homlokzatának festése, a szín, a felhordott anyag átgondolt megválasztása