Ház Felújítása Kívülről - Homlokzatfestés
Amikor házfelújításba fogunk, az egyik, igencsak körültekintő választást és precíz kivitelezést igénylő feladat a ház homlokzatának festése, a szín, a felhordott anyag átgondolt megválasztása
- A homlokzatfestés fontossága a ház külső felújításánál
- Hogyan válasszunk homlokzatfestéket a ház külső felújításához?
- Átfesthető a homlokzat vagy újra kell vakolni?
- A ház külső felújítása – milyen legyen a homlokzatfestés előtti felület?
- Ház külső felújítása, a homlokzatfestés kivitelezése
- A homlokzatfestés az egyik legjelentősebb feladat a ház külső felújítása során
Amikor házfelújításba fogunk, az egyik, igencsak körültekintő választást és precíz kivitelezést igénylő feladat a homlokzatfestés, a szín, a felhordott anyag átgondolt megválasztása. A homlokzatnak nem kizárólag esztétikai szerepe van, állagmegóvási feladatot is ellát. A külső felújítási munkák legtöbb esetben magukban foglalják a homlokzatfestést, színváltoztatást, esetleg új nemesvakolat felvitelét. Persze sok esetben ezzel nem érnek még véget a külső felújítási munkák, hiszen ott a tető, amit cserélni vagy jobb esetben csak javítani szükséges, a csatorna, ereszdeszka, lábazat. Nézzük mire kell készülni, ha kívülről újítanátok, homlokzatot festenétek!
A homlokzatfestés fontossága a ház külső felújításánál
A külső házfelújítás során előbb vagy utóbb eljutunk a homlokzat átfestésének, javításának, szigetelésének, esetleg újra nemesvakolásának kérdéséhez. A homlokzatfestéssel nem csak díszítjük és mutatósabbá, esztétikussá tesszük az ingatlant, de megfelelő anyagválasztással és gondos munkával az épület állagát is óvhatjuk vele. Egy ház külső homlokzata az, amit először megpillantunk, ha ránézünk, a hangulatunkat akár jó, akár rossz irányba is képes lehet befolyásolni. Homlokzatfestés során a festéket festőhengerrel vagy festékszóróval visszük fel a felületre.
Hogyan válasszunk homlokzatfestéket a ház külső felújításához?
Legelőször meg kell győződni róla, hogy jelenleg a fal külsőleg milyen anyaggal van bevonva, színezve. Műgyantás alapanyagú festéket műgyanta alapanyagú színezésre kell felvinni, ásványi alapanyagú felületre szilikátos festéket használj, ha pedig szilikonos vakolatra keresel megoldást, szilikonos festéket válassz! A jó minőségű homlokzatfestékek megfelelnek az alábbi elvárásoknak:
- feldolgozásra kész festékek
- kiváló fedőképesség
- kiváló víztaszító tulajdonsággal bír
- kiváló páraáteresztő
- füstgázoknak, alkáliáknak ellenáll
- akár öntisztuló képesség – pl. egyes szilikon homlokzatfestékek
A ház külső felújítási munkálatainál a homlokzat átfestése előtt alaposan gondoljuk át legelőször a felületünkre megfelelő anyagot (műgyantás, szilikátos, szilikonos), ha ez megvan, a legjobb, ha kiválasztjuk azt a gyártót, amelynek a termékével dolgozni szeretnénk – bár sok esetben nem is a gyártó mellett teszi le az ember a voksát, hanem az adott alapanyagú festék és szín mellett, amit szeretne, és ez vezeti ahhoz a gyártóhoz, amelyiknek van éppen olyan alapanyagú terméke, pont abban a színben, amit keresünk.
A színválasztásnál mindenképpen vegyük figyelembe a tető színét, anyagát, a nyílászárók színét, a csatorna, ereszdeszka színét és mindemellett érdemes figyelni rá, hogy valamelyest illeszkedjen az utcaképbe, hiszen bármennyire is egyedit szeretnénk, egy rossz, nem odaillő választással inkább furcsa vagy meghökkentő lehet a végeredmény, ráadásul sok-sok évig látni fogjuk és látni fogják mások is, érdemes átgondoltan dönteni.
Ha magunk végezzük a munkát, válasszunk megfelelő munkaruházatot hozzá!
Átfesthető a homlokzat vagy újra kell vakolni?
Ennek a kérdésnek az eldöntése igényel egy kis vizsgálatot az épületen. Legelőször nézzük meg a felületet, mennyire stabil, mindenhol fent van -e vagy néhol már hullik, egységes vagy már javítva volt, vizes, salétromos -e a fal? Ezután át is kell kopogtatni a homlokzatot, jól hallható, ha esetleg el van válva a vakolat és nem stabil. Ha problémát tapasztalunk, nem érdemes belevágni a festésbe, mert nem lesz tartós, esztétikus.
Ha a vakolatot, nemesvakolatot is megújítani szükséges, esetleg az elvált hőszigetelő problémájával találkozunk, vagy hálózás válik szükségessé, előbb ezeket kell megoldani! Ezeket, ha nem csináltunk még ilyet, inkább szakemberrel végeztessük el, még a homlokzatfestés előtt, hiszen a ház külső felújítása, a homlokzat kialakítása csak így lehet esztétikus és tartós, az állagmegóvás is csak így tud érvényesülni.
A ház külső felújítása – milyen legyen a homlokzatfestés előtti felület?
A homlokzat festése előtt nagyon fontos a megtisztított, pormentes felület, ha nem végezzük el alaposan ezt a részmunkát, sajnos a végeredmény foltos lesz, itt -ott a tapadással is gondok lehetnek. A homlokzatnak tisztának és száraznak kell lennie, a felületet magasnyomású mosóval is meg lehet tisztítani, a pókhálókat, mohákat, esetleg ránőtt növényeket, borostyán stb. eltávolítani. A felület legyen tehát:
- száraz
- pormentes, szennyeződésmentes
- szilárd, teherbíró (a laza, könnyen leváló részeket el kell távolítani, a szükséges javításokat elvégezni)
- homogén
- zsugorodásmentes
- ha a hordozó felület egyenetlen, sérült vagy hiányos, úgy az eredeti falfelülettel megegyező vagy ahhoz hasonló anyaggal pótolni kell
Ház külső felújítása, a homlokzatfestés kivitelezése
A homlokzatfestés előtt az ereszdeszkát is érdemes átfesteni, lazúrozni, innen könnyen lecsepeghet a festék a falra, ezért ezt kell előbb elvégezni, ha szükséges. A csatorna lefolyó részét szereljük le, ne kerüljük ki, nem lehet szépen kivitelezni a festést, ha fent van.
A fal tövében érdemes takarófóliát alkalmazni, a nyílászáróknál, egyéb festeni nem kívánt részeknél pedig maszkolószalagot. Ezekkel sok felesleges bosszúságtól és takarítástól kíméljük meg magunkat.
A homlokzatot mélyalapozóval kenjük át először, mely segíti a felület egységes nedvszívó képességét beállítani, eltérő anyagok okozta foltok kevésbé lesznek szembetűnőek és a tapadást is javítja, megszilárdítja a homlokzat felületét.
A kiválasztott festéket alaposan át kell keverni, hogy a szín, állag teljesen egységes legyen. A legjobb száraz, kellemes időben felhordani a festéket, hengert, ecsetet többfélét is kell használni. Ecset és festőhenger típusokról is olvashatsz nálunk!
Legelsőnek fessük le a sarkokat, kiálló részeket, ezeket akár más színnel is ki lehet emelni a nagyobb hangsúly érdekében. Az első homlokzatfesték réteg felhordása után várjunk 24 órát a száradásra, ezután jöhet a következő réteg, a jó minőségű homlokzati festékekből 2 réteg elegendő kell legyen!
A homlokzatfestés az egyik legjelentősebb feladat a ház külső felújítása során
A házfelújítás során a homlokzat átfestése az egyik legnagyobb horderejű feladat, hiszen nem csak a színt, de a festék anyagát is jól kell megválasztani, aztán pedig a feladat kivitelezésénél is körültekintően kell eljárni. Ugyanakkor mindenképpen érdemes belevágni, ha a homlokzaton már régi a festék és nem esztétikus, vagy csak már más színre vágyunk, hiszen ez az, amit mindennap látunk, amikor hazaérkezünk a munkából, az első benyomás az otthonunkról a homlokzat megpillantásával ér minket.
Manapság kiváló minőségű homlokzatfestékek és hatékony, korszerű festőszerszámok teszik lehetővé, hogy bárki megfelelő előkészületek mellett, odafigyeléssel elvégezhesse a ház külső felújításának ezen részét.
Teljesen meg tudja változtatni az ingatlanról alkotott benyomást, egyedi stílust, arculatot lehet vele kialakítani, sőt védi a festékréteg alatti falat vagy vakolatot, egyéb anyagokat az időjárás viszontagságaival szemben.
Tipp: Ablakcsere vagy terasz kialakítása során fontos lehet az üveg biztonságos mozgatása. Legjobb vákuumos üvegemelő tappancs cikkünkben bemutatjuk, hogy melyiket érdemes választani.
Kapcsolódó ötletek
A megfelelő ecset és festőhenger típusának a kiválasztása igényel némi utánajárást. A minőségi végeredmény szempontjából nagyon fontos a megfelelő eszköz kiválasztása.
Ezermestereknek, alkalmankénti felhasználásra elegendő egy kisebb teljesítményű gép is, de bármilyen igénybevételnek is van kitéve, minden falhoronymarásnál be kell tartani a biztonsági előírásokat, melyek hozzátartoznak a falhoronymaró helyes használatához.