einhell-akcio

Őszi Lemosó Permetezés
Módosítva: 2024. május 15.
Létrehozva: 2023. október 13.

Őszi Lemosó Permetezés

Nehézség:
Idő: Teljes délután

Bár a legtöbben tavasszal permeteznek, mi azt javasoljuk, hogy az őszi permetezést is vezessétek be, meghálálják a gyümölcsfák, bokrok.

Tartalomjegyzék
  1. Őszi lemosó permetezés
  2. Milyen kártevők ellen védekezünk?
  3. Mi az őszi lemosó permetezés megfelelő időzítése?
  4. Hogyan végezzük a permetezést?
  5. A permetezés sorrendje
  6. Milyen anyagokat használjunk az őszi lemosó permetezéshez?
  7. Az őszi metszés, mint a lemosó permetezés szükségszerű kiegészítője

Őszi lemosó permetezés

Az őszi lemosó permetezésnek mindig kiemelt szerepe volt, de talán a napjainkban érzékelhető klimatikus változások miatt még nagyobb jelentőségre tett szert. Mindannyian megfigyelhettük, hogy az ősz egyre inkább kitolódik, elhúzódik, míg a tél viszonylag enyhe és a nagy téli fagyok egyre inkább elkerülnek minket. Ennek persze elsőre mindenki örül, hiszen a gázszámlánkon sokat spórolhatunk, de ha kiskert tulajdonosok vagyunk minden bizonnyal nem lesz felhőtlen az örömünk, ugyanis az enyhe telek jelentősen segítik a különböző kórokozók és kártevők áttelelését és a későbbi felszaporodását. Egyetlen fegyverünk van ezek ellen, hogy bebiztosíthassuk a jövő évi termést: egy szakszerűen elvégzett lemosó permetezés.

Permetezéshez ajánljuk az akkus permetezőt, nagyon praktikus a használata.

Őszi lemosó permetezés

Milyen kártevők ellen védekezünk?

Az ősz beköszöntével a különböző kórokozók és baktériumok száma jelentősen megnő, köszönhetően a megnövekedett nedvességnek és a levegő lehűlésének. A levelek lehullásakor a fás szárú növényeken apró sérülések keletkezhetnek, amiken keresztül ezek a kórokozók könnyedén behatolhatnak a növénybe, de természetesen ugyanez előfordulhat a metszések során is és éppen ezért van kiemelkedő jelentősége, hogy csak megfelelően éles és tiszta eszközzel dolgozzunk. Érdemes itt megjegyezni, hogy 20-30 évvel ezelőtt – mielőtt még a klimatikus változások jelentősen éreztették volna a hatásukat – a szakemberek elegendőnek tartották a tavaszi lemosó permetezést, amelynek idejét a téli fagyok elmúltával, de még a rügyfakadások előtt határozták meg. Természetesen a tavaszi lemosó permetezésnek a mai napig van létjogosultsága, de a hangsúly egyértelműen eltolódott az ősz végi időpont felé.

Mi az őszi lemosó permetezés megfelelő időzítése?

Melyek a permetezés szabályai? A lemosó permetezés megfelelő időpontja némileg vita tárgyát képezi. Van olyan nézet, amely a teljes lombhullás állapotát javasolja, megint mások szerint 50 %-os lombhullás esetén érdemes elvégezni a lemosó permetezést. Véleményem szerint ez utóbbi egy jó középutas megoldásnak tekinthető, nagy hibát nem követhetünk el, ha ezt tekintjük zsinórmértéknek. Abban azonban mindenki egyetért, hogy a lemosó permetezésnek mindenféleképpen az ősz végi fagyok beköszönte előtt meg kell történnie.

Hogyan végezzük a permetezést

Hogyan végezzük a permetezést?

Érdemes először feltenni a kérdést, hogy mit is kell permetezni? Ugyanis az egyik legalapvetőbb hiba, amit elkövethetünk, és a legtöbben el is követik, hogy kizárólag a gyümölcsfákat permetezik. Kicsit furcsán hangozhat, de a szabály az, hogy az örökzöld növények kivételével mindent le kell permeteznünk ami fertőzött lehet. Tehát a gyümölcsfákon és a szőlőn túl a cserjéket, az áfonya bokrokat, a szamócát, a rózsát, de még a fakerítéseket és a fa nyéllel rendelkező kerti szerszámokat is. Felesleges óvatoskodásnak tűnhet, de a faanyagok repedéseiben, sérüléseiben rengeteg kártevő és fertőzést okozó spóra telepedhet meg és telelhet át.

Maga a permetezés módja is némileg eltér a nyáron és tavasszal megszokottól, amikor is a ködszerű, vagy páraszerű permetezést szokták ajánlani. Ezzel szemben az őszi lemosó permetezést – ahogyan neve is utal rá – valóban lemosás szerűen, bő lével kell megtennünk, hogy a növény védőszer eljuthasson minden rejtett zugba és repedésbe. Ma már szinte mindegyik a piacon kapható permetező eszközön megtaláljuk a lemosás funkciót, amit mindenképpen érdemes használnunk ennél a munkafolyamatnál.

Az őszi lemosó permetezésnél sarkalatos kérdés, hogy a fa minden szegletét el kell érnünk, még a tetejét is, ami már a 3-4 éves gyümölcsfák esetében problémás lehet és indokolttá teszi a létra használatot. Mindenképpen törekednünk kell azonban erre, ugyanis bizonyos kártevők, például a moníliás gyümölcsmúmiák pont a csúcsrészeken találhatóak meg a legnagyobb számban. A Verto háti permetező kényelmes megoldás lehet a 15 literes kapacitásával.

A permetezés sorrendje

Az őszi lemosó permetezés kivitelezésének van egy jól bevált technológiai sorrendje, amit mindenképpen érdemes figyelembe venni. Első lépésként érdemes a gyümölcsmúmiákat eltávolítani a fákról. Ezek aszalványszerű gyümölcsök, amelyek a különböző gombák táptalajául szolgálhatnak. Ezt követően kézbe vehetjük a megfelelően letisztított metszőollónkat, mert el kell távolítanunk a szemmel láthatóan is beteg részeket. Amennyiben kénytelenek voltunk komolyabb vágást ejteni a gyümölcsfánkon, a sérült részeket mindenképpen kezeljünk le valamilyen sebkezelő anyaggal, hogy ne okozzunk felesleges stresszt a növénynek. Miután eltávolítottuk a beteg részeket és lekezeltük az okozott sebeket, kezdődhet a lemosó permetezés. Itt a fent már részletezett módon járjunk el, csak annyit emelnék ki, hogy mindenképpen szél és fagymentes időpontban tegyük.

Milyen anyagokat használjunk permetezéshez

Milyen anyagokat használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

A legelterjedtebb és talán a leghagyományosabb őszi lemosó permetezésre használt vegyszer a bordói lé 2%-os vegyületének az alkalmazása. Érdemes azonban tudnunk, hogy ez a növény védőszer elsősorban a különböző gomba fertőzésekkel szemben nyújt kielégítő védelmet. A bordói lé kapcsán, az előbbieken túl, fontos még tudnunk, hogy különösen ügyelnünk kell azok szakszerű és biztonságos alkalmazására, ugyanis bizonyos növény fajták érzékenyek lehetnek erre a készítményre, ezért használatuk általában csak nagyon minimális koncentrációban javallott.

Abban az esetben viszont, ha a gyümölcsösünkben tetvek (levéltetű, pajzstetű) pusztítottak a bordói lé, már nem nyújt védelmet, inkább kénalapú növényvédelmi szerben (mészkénlé) kell gondolkodnunk. Ezek a készítmények engedély nélkül beszerezhetőek bármelyik mezőgazdasági boltban, elkészítésükkel nem kell különösképpen bajlódni, mindössze a megfelelő hígítási arányt kell betartanunk. Abban az esetben, ha a pajzstetű fertőzés magas szintet ér el, képbe jöhetnek a különböző olaj bázisú szerek használata is.

A legtöbb kertész manapság már igyekszik természetes készítményeket használni erre a célra. Ilyen lehet a szódabikarbóna, a narancsolaj, a parafinolaj, vagy esetleg bizonyos ecetes oldatok alkalmazása.

A szódabikarbóna a lisztharmat ellen nyújthat kiálló védelmet, amelynek alkalmazását általában 2 %-os oldatban javasolják.

A kisméretű kártevők, például a tetvek ellen nagyon hatékony megoldás a narancsolaj használata. De a gombák okozta fertőzések ellen is hatékony, ugyanis a narancsolaj egyik tulajdonsága, hogy kiszárítja a fás felületeket.

Levéltetvek ellen számításba jöhet még a parafinolaj használata. Érdemes kiemelni, és ez minden olajos készítményre igaz, hogy nagyon szűk az az időablak, amikor alkalmazhatóak. Egyrészt azért mert az olajos kezelés után az erős napsütés károsíthatja (perszelést okozhatnak)a növényi szöveteket, másrészt pedig azért, mert az olajos réteg eltömítheti a növények gázcsere nyílásait, amely károsan hathat a gyümölcsfánk fejlődésére.

Az ecet egy nagyon hatékonyan alkalmazható általános tisztító szer, amelyet felhasználhatunk a növényvédelem területén is, ugyanis kifejezetten jó gombák és baktériumok által okozott fertőzésekkel szemben. Az általában javasolt felhasználása szerint 10 liter vízhez vegyítsünk 0,2-0,5 liter 20 százalékos háztartási ecetet. Az ecetes oldatra egyes növények érzékenyek, így mindenféleképpen javallott a próbapermetezés végzése.

Tipp: Az őszi vastagabb ágak metszéséhez használjunk elektromos ágvágót!

Az őszi metszés, mint a lemosó permetezés szükségszerű kiegészítője

Érdemes kiemelni, hogy a gyümölcsfák szakszerű metszése – hasonlóan a lemosó permetezéshez – a megbetegedések megelőzését szolgálja és a kártevők elleni védekezésnek is hatékony eszköze. Érdemes tehát a lemosó permetezésünket – legyen az őszi vagy tavaszi – összehangolni az éppen aktuális metszési munkálatokkal. Igyekezzünk úgy kialakítani a lombozatot, hogy az jól szellőzőn és az ágak, gyümölcsök lehetőleg ne érintkezzenek egymással és az egész lombkoronát átjárhassa a napfény.

A teljes permetező kínálatunkat itt találod >>

Kapcsolódó ötletek