Hogyan működik a gyepszellőztető?
Nem tudod hogyan működik a gyepszellőztető, vagy milyet érdemes választani? Segítünk!
- Hogyan működik a gyepszellőztető? – A működési elve
- Hogyan válasszuk ki a megfelelő gyepszellőztetőt?
- Mi van a gyepszellőztetők késházában?
- Karmos, késes, sűrű késes gyepszellőztetők működése – Hogyan működik a gyepszellőztető a gyakorlatban?
- Jól működő gyepszellőztető, könnyű munka, egészséges pázsit
Nemrég, a Legfontosabb kora tavaszi kerti munkák című bejegyzésünkben írtunk arról, mennyire fontos a gyepszellőztetés elvégzése a kertben. A rendszeres fűnyírás, locsolás mellett ez is kulcsfontosságú a szemet gyönyörködtető pázsit eléréséhez. De hogyan működik a gyepszellőztető, miért olyan hatásos a munkája, mi a működési elve? Ma utánajárunk, miért érdemes legalább egy évben egyszer gyep szellőztetni, bár sok tapasztalt kertész szerint kétszer, tavasszal és ősszel is az elvégzendő feladatok között van!
Hogyan működik a gyepszellőztető? – A működési elve
Első ránézésre hasonlít egy fűnyíróra a gyepszellőztető gép, de csak külsőleg, hiszen funkcióját tekintve teljesen más feladatra alkalmas. Feladatuk, hogy az eltávolítsák az elfilcesedett füvet és átszellőztessék a talajt. A füves területen a felszínen kialakul egy filcszerű réteg, ami gátolja a megfelelő folyadék- és tápanyagfelvételt. Akadályozza a szellőzést is, ez pedig életteret enged a moháknak, gombáknak, ami az egészséges gyephez nem megengedhető. Aki nem szellőzteti a gyepet, annak előbb-utóbb foltokban elhal, meggyengül, ritkul, megsárgul vagy akár teljesen ki is pusztulhat.
Hogyan működik a gyepszellőztető a gyakorlatban? A gyepszellőztető alján a függőlegesen forgó kések átvágják a felső talajréteget, így az oxigén, víz és gyeptrágya már könnyedén eljuthat a gyökerekig. Eközben a kések eltávolítják a gyepről az elszáradt fű maradványokat, mohát. Ezáltal a fű jobban lélegzik és növekszik. A munkamélység a legtöbb gép esetében állítható. Sok szellőztető gép rendelkezik gyűjtőkosárral is, ahová juttatja az eltávolított mohát, elszáradt füvet.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő gyepszellőztetőt?
Fűszellőztető gépből is választhatsz elektromos, akkus vagy benzines típust. Az elektromos gyepszellőztető jó választás lehet kisebb területű gyepre, nem túl nagy kertbe, nagyobb területen nem a legjobb, amikor hosszabbítókkal, elosztókkal, kábelekkel kell bajlódni, hogy elérjen a géphez az áram. A Profibarkács Wbáruház kínálatából ajánljuk például a Hecht gyepszellőztetőt.
Kisebb kertbe jó lehet az akkus kivitel, el is bír a munkával és a kábelekkel sem lesz probléma. Ilyen akkus társad lehet az Einhell talajlazító és gyepszellőztető egyben. Nagyobb kertbe viszont érdemes lehet beruházni egy benzinmotoros fűszellőztetőbe (például Riwall benzines gyepszellőztető), a henger darabszámával összefüggésben van a teljesítmény, választásnál erre figyelj!
A munkaszélesség tekintetében is eltérnek az egyes gépek, értelemszerűen egy nagyobb munkaszélességűvel jobban lehet haladni, hamarabb kész lesz a szellőztetés!
A gyűjtőkosaras modellek nagyon praktikusak, hiszen nem kell plusz munkát végezni, ha ilyennel dolgozunk.
A gyepszellőztető gépek működése szempontjából létezik karmos, késes és sűrű késes modell belőlük. A karmos az összes közül a legkevésbé professzionális, a késes típusokkal keresztben és hosszában is át kell menni a gyepen. A sűrű késes gyepszellőztető gépek a leghatékonyabbak, ezekkel elegendő egyszer átmenni a kerten.
A késes hengerek esetén is megadott, hogy melyik géphez használható, hány darab kés van a hengeren és milyen szélességgel rendelkezik.
Mi van a gyepszellőztetők késházában?
A késházban egy hengeren több csillag formájú acél kés található, melyek a használat során a munkamélység beállításának megfelelően belevágnak a talajba. A bevágáskor a fű gyökerét érintve serkentik az oldalirányú növekedést. Felszaggatja a létrejött filcréteget, megszünteti a felszínen lévő elzáró réteget, így tud újra hatékonyan a tápanyag és a nedvesség a talajba, a fű gyökeréhez jutni.
Hogyan működik a gyepszellőztető henger? Hatékony, hosszú rugókkal van felszerelve, melyek erőteljesen megkarcolják a gyepfelszínt, ez nyitja meg az utat a nedvességnek, tápanyagoknak, levegőnek. A gyeplazítók újabb típusaival nem csak a talajlazítást, de a gyepszellőztetést is el lehet végezni, ráadásul ezeknél a többfunkciós gépeknél egy mozdulattal kicserélhető a talajlazító vagy gyepszellőztető henger, így egy géppel megoldható több feladat.
Kapcsolódó ötletek
A füvesítés leggyakoribb hibái sokszor nem is egyértelműek. Vegyük át együtt mik lehetnek ezek!
Tél végén amikor elolvadt a hó, kellemesebb az idő, fel kell mérni a kert állapotát. Meg kell nézni, hogy milyen állapotban van a pázsit, az egész pázsit erőtlen-e vagy nincs akkora gond, inkább csak foltokban kopasz?