Paradicsom betegségei képekkel
A paradicsom betegségeire különösen figyelnünk kell, ha a kiskertben vagy a balkonon paradicsomot termesztünk, hiszen a paradicsom elég „kényes” zöldség. Nincs is jobb, mint a saját magunk termesztette paradicsomot falatozni a nyári, hétvégi reggelik mellé vagy egy jó kis házi lecsót készíteni a friss paprikából és paradicsomból! Ehhez viszont a paradicsom gondozása, a paradicsom betegségei elleni védekezés elengedhetetlen.
- A paradicsom betegségei – a 4 leggyakoribb paradicsom betegség
- Korai ragyásodás
- Paradicsomvész
- Levélfoltosság
- Penészgomba
- Mi a legjobb a paradicsom betegségei ellen?
- A paradicsom ideális ültetése
A paradicsom betegségei – a 4 leggyakoribb paradicsom betegség
A paradicsom könnyen elkapja a betegségeket, a kártevők támadásairól nembeszélve. Ma már választhatunk ellenállóbb paradicsom fajtákat is, de a paradicsom betegségei elleni védekezés nem elhanyagolható. Ha időben felismerjük az egyes paradicsom betegségek tüneteit, megelőzhetjük a további károkat, a betegség továbbterjedését a még egészséges paradicsom palántákra.
Korai ragyásodás
A korai ragyásodás a paradicsom termését, levelét, szárát is megbetegíti. Sötét körkörös foltok mutatkoznak a leveleken először, ezek később lehullanak. Mivel a növény levelek nélkül marad, a termés megéghet, tönkre mehet. A korai ragyásodás a burgonyát is veszélyezteti. Réz vagy kén alapú peremetezőszerek használata javasolt.
Paradicsomvész
A paradicsomvész vagy késői ragyásodás a leveleket és a termést is károsítja. A paradicsomvész egy gomba betegség, gyorsan képes terjedni, megbetegíteni a növényt. A paradicsom levelein zsíros hatású, szabálytalan alakú foltokat veszünk észre, néha még fehérpenész is körbeveszi ezeket – főként ha sok a csapadék. A foltok később kiszáradnak, vékonyodnak, papírszerű megjelenésük lesz. A paradicsom szára is feketedhet és a foltok a termésen is megjelennek. Nedves, hűvös idő kedvez a gombának, és nem ritka, hogy a krumpliban telel át a kertben a kórokozó. Május végétől megelőző javasolt paradicsomvész ellen, például kontakt réz tartalmú permetszerrel.
Levélfoltosság
A paradicsom levélfoltosság nem keverendő a paradicsomvésszel! A szeptóriás levélfoltosság fertőzés során a paradicsom levelein elvékonyodott foltokban fekete pöttyök jelennek meg. Réz tartalmú permetszerekkel történő permetezés javasolt!
Tipp: Kisebb kert esetében egy kézi vagy pumpás permetező is elég lehet, amelyek árban is igen kedvezőek (pl. Verto permetező 3 l).
Penészgomba
A paradicsom penészgomba a szárak és talaj találkozásánál üti fel a fejét. Emiatt könnyen beazonosítható paradicsom betegségnek számít. A szárak alsó részén sötét színű foltok jelennek meg, lényegében a gomba fajta akadályozza a növény tápanyag ellátását. A paradicsom palánták kiszáradását okozza. Gombaölő szeres permetezéssel és átültetéssel tehetünk a legtöbbet a palántákért!
Mi a legjobb a paradicsom betegségei ellen?
A növényeink rendszeres gondozása során időben felismerhetjük a betegségek tüneteit és felléphetünk ellenük. Persze van néhány jótanács, amit még érdemes követni, hogy minél kevesebb gondunk legyen a palántákkal, és a betegségek, kártevők kevésbé vehessék át a „hatalmat”.
- válasszunk ellenállóbb paradicsom fajtákat
- ültetés előtt a talajt forgassuk át, irtsuk ki a gyomnövényeket!
- a termőföldünket érdemes megtrágyázni, hogy a növények jól ellátottak legyenek tápanyagokból és ennek köszönhetően erősek, ellenállóak legyenek!
- alkalmazzunk megelőző permetezést, ha pedig szükséges, célzott szerekkel támadjuk a kórokozókat, kártevőket!
- mindig figyeljünk, hogy a permetszernek legyen ideje hatni, nem előnyös, ha permetezés után lemossa az eső a növényről a vegyszert!
- mindig tiszta, egészséges palántákat ültessünk!
A paradicsom ideális ültetése
A paradicsom ültetésénél is érdemes figyelnünk pár apróságra, amelyet ha betartunk, meghálálja nönényünk. A paradicsomot magról tél végén elvethetjük, az ablakpárkányon szépen fejlődhetnek a palánták például csíráztatóban. Amikor már 2-3 kis levélke van a palántánkon, ültessük át tőzeggel töltött palántázóedénybe vagy cserépbe és tegyük napfényes, meleg helyre őket! Öntözzük és érje friss levegő is a zsenge növényeket!
Május második felében ajánlott kiültetni a paradicsomot a szabadföldbe. A talajunk legyen humuszos, laza, 5,5-6,8 közötti PH értékkel! Hagyjunk 40-60 cm távolságot a tövek között! Ültetésnél kerüljük a hideg vizes locsolást, ez sokkohatja a növényünket! Érdemes a palántát enyhén ferdén ültetni, ez biztosítja, hogy több gyökeret fejleszthessen a növény, később úgyis egyenesen fog állni!
Magaságyásba is ültethetjük a palántáinkat, melyet könnyebb gondozni, a hőtermelő képessége miatt hamarabb kiültethető bele a palánta és a megfelelő rétegzés, vízelvezetés életerős, egészséges növénnyel, terméssel hálálja meg a gondoskodást.
Tipp: A paradicsomot számos bogár is szereti. A Te növényeidet is megtámadták? Olvasd el a Paradicsom kártevői blogcikkünket is.
Kapcsolódó ötletek
A paradicsom az egyik legnépszerűbb kiskerti növényünk. Ez nagyrészt annak is köszönhető, hogy ez a szívós és igénytelen kultúrnövény különösebb szakértelem nélkül is jó hatékonysággal termeszthető a hobbikertekben.
A paradicsompalánta nevelés lakásban nagyon is lehetséges! A paradicsom azon növények közé tartozik, melyek nemcsak szabadföldben, de lakásban, erkélyen is nevelhetőek. Mutatjuk hogyan!