dupla-profi-pontok

Paradicsom palánta nevelés lakásban
Módosítva: 2024. június 24.
Létrehozva: 2024. június 24.

Paradicsom palánta nevelés lakásban

Nehézség:

A paradicsompalánta nevelés lakásban nagyon is lehetséges! A paradicsom azon növények közé tartozik, melyek nemcsak szabadföldben, de lakásban, erkélyen is nevelhetőek. Mutatjuk hogyan!

Tartalomjegyzék
  1. Paradicsompalánta nevelés lakásban
  2. Paradicsompalánta nevelés lakásban magról vagy palántáról?
  3. Paradicsompalánta nevelés magról
  4. A paradicsom gondozása lakásban
  5. Paradicsompalánta nevelés lakásban – más a tápanyagigény
  6. Paradicsom palánta betegségek
  7. Házi biotrágyák, bio tápanyagok a lakásban nevelt paradicsomnak 

Paradicsompalánta nevelés lakásban

A paradicsompalánta nevelés lakásban nagyon is lehetséges! A paradicsom azon növények közé tartozik, melyek nemcsak szabadföldben, de lakásban, erkélyen is nevelhetőek, maximum nem lesznek annyira bokrosak, de akkor is a miénk! A paradicsompalánta nevelés lakásban kiváló program a család tagjainak, bevonhatóak a gyerekek, talán a zöldségfogyasztásuk meglódul, ha tudják, munkájuk eredményét fogyasztják. Lássuk, mire figyelj, ha a paradicsom palánta nevelés lakásban régi vágyad.

Paradicsompalánta nevelés lakásban magról vagy palántáról?

A paradicsom igencsak melegigényes növény, így a, ha lakásban paradicsomot nevelsz, máris teljesítetted a növény egyik legfontosabb igényét, a megfelelő hőmérsékletet.

A paradicsom termesztése kétféleképpen indulhat.

  • paradicsom magról, ebben az esetben te neveled palántává
  • paradicsom palántáról

A paradicsom palántáknak készíts elő tejfölös vagy joghurtos poharakat, de a profi csíráztató tálcák még előnyösebbek, főleg, ha több évre is tervezel a benti zöldségtermesztéssel. Ha fedett a csíráztató tálca vagy propagátor, még a szükséges páratartalom is biztosítva lesz. Tejfölöspoharak esetén az aljukat ki kell lyukasztani, hogy a felesleges víz távozhasson! Öntözéshez vásárolj öntözőkannát!

Sárga paradicsom

Paradicsompalánta nevelés magról

Ha a folyamatot te magad kezdenéd az elejéről, a legjobb, ha az ültetéshez palántázóföldet használsz. Töltsd meg a pohárkákat földdel és nedvesítsd is meg! Mindegyikbe maximum fél cm mélyen 1-1 magot ültess! Van, aki 2-3 magot tesz egy pohárba, ilyenkor csírázás után ki kell választani a legerősebb csíranövényt, amit tovább nevelsz majd palántának!

Amikor a földből kibújik a mag, sok-sok napfényre lesz szüksége, így a legjobb ablak mellé, meleg, napos helyre tenni őket. Nagyjából 4-6 hét alatt nőnek meg a palánták akkorára, hogy ki lehetne ültetni.

Ha te a lakásban nevelnéd a paradicsomot, akkor át kell egy mutatós kis cserébe ültetni a zsenge palántát! Szükséged lesz minőségi virágföldre, de a paradicsom meghálálja, ha egy kis marhatrágyát is kap a földbe tápanyagként.

A paradicsom idővel bokros növénnyé válik, így javasolt 1 cserépbe 1 életerős palántát ültetni, persze ha nagy a cserép, többet is lehet. Ültetés után azonnal szúrj mellé növénytámaszt, ehhez lehet kötni később a szárát. Eljön az idő, mikor termés is lesz rajta, akkor muszáj, hogy tartva legyen a növény!

A paradicsom nevelése magról azért is előnyös, mert ebben az esetben a legkülönlegesebb fajtákat is tarthatod. A kertészeti áruházakban, nagyobb barkácsáruházakban sárga, piros, fekete paradicsommag közül is választhatsz, sőt édességi fokozat szerint is ízlés szerint!

A paradicsom gondozása lakásban

A paradicsom imádja a meleget és a napfényt. A legjobb, ha ablakpárkányra vagy földig érő teraszajtó esetén az üveg elé a padlóra helyezed őket. A földje legyen mindig nedves, de ne álljon alatta a víz! A teraszra is ki lehet tenni nyáron, de a déli, tűző forróságtól óvjuk!

Ha azt tapasztalod, hogy a növény túl magasra nőtt, a főhajtást bármikor elvághatod, a hónaljakból ugyanis sok oldalhajtás képződik folyamatosan. Ezeket érdemes lecsípni, mert ha túl sok, tápanyagot von el a növénytől és kevesebb paradicsomunk fog teremni.

Paradicsom palánta gondozása a lakásban

Paradicsompalánta nevelés lakásban – más a tápanyagigény

A paradicsomnak nitrogénre, foszforra, káliumra feltétlenül szüksége van a megfelelő növekedéshez. A kalcium és magnézium is jelentős szerepet játszik a fejlődésben, főleg nyáron a virágzás utáni időszakban. Mikroelemek közül a cink, bőr, vas, réz, mangán fontosak a növénynek. A legtöbb paradicsom tápoldat tartalmazza ezeket, de a nyomelemekhez akár különféle otthon készített táp vagy trágya segítségével is hozzájuttathatjuk a növényünket.

A zamatos paradicsomokért a termesztés minden szakaszában kell az extra tápanyag! A vegetációs szakaszban létfontosságú, a paradicsom ültetése során mindenképp segítsünk be a növekedésébe!

Paradicsom palánta betegségek

A paradicsom palántánk, növényünk esetén az alábbi leggyakoribb problémákkal találkozhatunk:

  • sárga, száraz levelek és lassan nő a növény - nitrogénhiány
  • lilás levelek, vékony, gyenge hajtások és késleltetett növekedés - foszforhiány
  • levelek széle száraz, a levelek a szélektől befelé sárgulnak - káliumhiány
  • sárgás pöttyök vannak az alsó-középső leveleken - magnéziumhiány
  • csúcsrothadás jelentkezik a terméseken, a levelek eldeformálódnak, sárgulnak – kalciumhiány

 A tünetek okát ismerve megfelelő tápanyaghoz juttathatjuk a növényt. 

Érett paradicsom kosárban

Házi biotrágyák, bio tápanyagok a lakásban nevelt paradicsomnak 

 Ha körbenézünk a háztartásban, látni fogjuk, hány olyan kidobásra ítélt dolog van, ami tápanyaghoz juttathatja növényeinket, például a paradicsomunkat.

Ilyen a kávézacc. A palánták földjébe szokták keverni, ezáltal a termőföld porhanyósabb lesz. Nitrogénben és oxigénben gazdag közeget teremt a növénynek.

A banánhéj (elsősorban bio!) sok káliumot és magnéziumot biztosít a paradicsomnak. A banánhéjat apró darabokra vágjuk és elássuk a földben!

 A paradicsompalánta nevelése lakásban nem bonyolult feladat, a házi paradicsom íze pedig semmihez sem fogható. Elmondhatatlan, milyen, mikor a reggeli rántottához vagy az esti lecsóhoz néhány szem paradicsomot a saját növényünkről veszünk le!

Kapcsolódó ötletek