hosugarzok

Rózsa betegségei képekkel
Módosítva: 2024. május 31.
Létrehozva: 2024. május 14.

Rózsa betegségei képekkel

Rózsa betegségei képekkel, hogy te is tudd diagnosztizálni, kezelni ezeket. Legyen a tiéd a legszebb rózsakert!

Tartalomjegyzék
  1. Rózsa betegségei
  2. A rózsa népszerűsége a kertekben
  3. A rózsa betegségeiről általában
  4. Rózsa betegségek képekkel 
  5. Rózsa mozaik vírus
  6. Rózsa mozaik vírus elleni védekezés
  7. Rózsa tripsz betegség
  8. Rózsa kabóca
  9. Rózsa kabóca elleni védekezés
  10. Rózsa lisztharmat
  11. Rózsa lisztharmat elleni védekezés
  12. Rózsa levéltetű
  13. Rózsalevéltetű elleni védekezés
  14. Rózsarozsda
  15. Rózsarozsda elleni védekezés
  16. Rózsa levélfoltosság
  17. Takácsakta
  18. Védekezés a rózsa betegségei ellen

Rózsa betegségei

Ebben a bejegyzésben áttekintjük a rózsa betegségeit képekkel, hogy azonnal hatékonyan felléphess a gombák és kártevők ellen, amint a rózsa betegsége felüti a fejét! Mindenekelőtt törekedj mindig arra, hogy növényed életteli erős legyen, hiszen akkor kevésbé van kitéve a kártevők és gombák támadásának, jobban mondva, sokkal ellenállóbb velük szemben. A rózsa betegségei gyakoribbak, ha öntözéshiány, tápanyaghiány, esetleg túlzott öntözés gyengíti a rózsatövet, persze a talaj minőségének romlása és időjárási tényezők is rásegíthetnek.

A rózsa betegségei bárhol, bármikor felüthetik a fejüket, ezért fontos, ha rózsáink vannak a kertben vagy az erkélyen, figyeljünk fel időben a vészjósló tünetekre! A rózsák betegségeit különböző kórokozók, kártevők, gombák okozzák, és akkor a legveszélyeztetettebb a rózsánk, ha ellenálló képessége meggyengül.

Nézzük tehát a rózsa leggyakoribb betegségeit, amikhez praktikus tanácsokat adunk, hogyan érd el, hogy a növényed egészséges és erős maradjon, a rózsa betegségeket elkerülhesse vagy legalábbis minél előbb magához térhessen!

Rózsakert

A rózsa népszerűsége a kertekben

A rózsa (Rosaeca) a rózsafélékhez tartozó, cserjévé fejlődő és fás szárral rendelkező dísznövény. A rózsa mérsékelt éghajlatot kedvel, világszerte elterjedt, népszerű és rengeteg fajtája létezik. A rózsafajok egymással könnyen kereszteződnek, ráadásul egyes rózsafajok között gyógyhatású terméssel rendelkező fajtákat is találni. Ilyen például a csipkebogyó, melynek köztudott magas C-vitamin tartalma, immunerősítő ereje. A csipkebogyót (Rosa canina) fűszer- és gyógynövényként is termesztik, ízletes lekvárok, jótékony vitaminok, szörpök, gyógyteák készülnek a gyümölcséből.

A rózsafélék szaporítása legyakrabban magról vagy rózsatőről történik. A rózsa a virágok királynője, nemcsak csodás éke a kertnek, de illata is páratlan! A rózsaolajból parfümök, kozmetikumok is készülnek, romantikus illatjegyei sokak kedvence!

A rózsa betegségeiről általában

A rózsa betegségei épen, egészségesen, megfelelően tartott és gondozott rózsáknál ritkábban üti fel a fejét. Ezért fontos, hogy először is figyeljünk rá, hogy a rózsáinkat az igényeik szerint gondozzuk. Ebbe beletartozik, hogy ne legyen tápanyaghiánya, ne öntözzük túl, de kapja meg a szükséges vízmennyiséget, figyeljünk a megfelelő talajszerkezetre. A rózsa akkor is könnyebben megbetegszik, ha túlzottan párás a levegő, tartós esőzésnek van kitéve, meleg, párás levegő éri sokáig vagy esetleg fagy, kánikula gyötri a növényt.

A rózsáknál legjellemzőbbek a gombás betegségek, és ezt követően vannak a listán a kórokozók, kártevők. A gombabetegségek ellen a védekezés nem egyszerű. A rózsáinkat rendszeresen nézzük át alaposan! Például:

  • foltos-e a rózsa levele?
  • gyengélkedik a növény, nem akar nőni?
  • a rózsa fás szárán látunk valamilyen színelváltozást?
  • bármilyen, az ép növényre nem jellemző tulajdonság, tünet?

Rózsa betegségek képekkel 

Rózsa mozaik vírus

A rózsánk levele elszíneződik, sárgul, amikor a mozaik vírus támadja meg. Nevét onnan kapta, hogy szabálytalan mozaik alakú pöttyösödés, foltosodás látszik, a rózsa levelének fő erezete változik, a többi ér világosodik, az egész levél torzul, elveszti formáját, színét. A rózsa mozaik vírustól előbb a kisebb rózsa ágak indulnak száradásnak, majd tovább terjedve a betegség az egész rózsát elpusztíthatja.

rozsa-mozaik-virus

Rózsa mozaik vírus elleni védekezés

Ezt a rózsa betegséget tetvek terjesztik, ők fertőzik meg a rózsát a mozaik vírussal. Legjobb, ha a megelőzésre összpontosítunk, mert ez ellen nincs permetszer. Egészséges, vírusmentes növényt vásároljunk! Figyeljünk rá, hogy amikor metsszük, vágjuk a növényt, a metszőollónk tiszta, fertőtlenített legyen! Ehhez használhatjuk például a Yato metszőollóját.

Rózsa tripsz betegség

Nyugati virágtripsznek is nevezik ezt a betegséget, a rózsákat, orchideákat, hagymaféléket támadja elsősorban. A rózsa esetében a virágokat, bimbókat, sziromleveleket szívogatja a kártevő, ezért a rózsaszirmok szélei elhalnak, barnulni kezdenek. Ha komoly a fertőzés, a rózsabimbók is torzulhatnak.

Hogyan védekezzünk? A tripsz ellen többször permetezzük a rózsát! A bent tartott rózsát először mossuk le langyos vízzel! Ha lehet vigyük a szabadba és ott már szabadon permetezhető.

Rózsa betegségei tripsz

Rózsa kabóca

A rózsa kabóca tünete, hogy a rózsa levelén apró sárga pontos jelennek meg, ezek pici szívogatásnyomok, melyek később összeolvadnak. A kárt a kabóca és lárvái okozzák, a rózsa levelének fonákán szívogatnak.  A kabóca és lárvái a kártevők, a lárvák a rózsavesszők repedéseiben telelnek át.

rozsa-kaboca

Rózsa kabóca elleni védekezés

A vesszők repedéseiben áttelelnek és megfertőzik a rózsát. Tavasszal lemosó permetezés ajánlott kabóca ellen, ha pedig felütötte a fejét a probléma, rovarölőt is alkalmazzunk! Száraz, meleg nyarak szinte hívogatják a kabócát garázdálkodásra!

Rózsa lisztharmat

A rózsalisztharmat az egyik leggyakoribb rózsa betegség. A nyári meleg, párás idő igen kedvez a megjelenésének. Ha a rózsa lisztharmat támadta meg a növényünket, azt vesszük észre, hogy a rózsa levelein, virágain fehér, penészes bevonat keletkezik. Van, amikor a levelek, bimbók és hajtások is eltorzulnak. Előfordulhat elsődleges rózsa lisztharmat betegség és másodlagos lisztharmat betegség. Míg az előbbi esetében az egész hajtáskezdemény megfertőződik, ezáltal az összes új levél, a másodlagos formánál a már meglévő leveleken jelenik meg a lisztszerű bevonat. 

Rózsa lisztharmat elleni védekezés

A rózsalisztharmat egy gombabetegség, a legjobb védekezés a rügypattanás előtti gombaölőszeres permetezés, ugyanis a rügyekben át tud telelni.

A rózsa beteg részeit vágjuk le! Tavasszal végezzünk lemosó permetezést, aztán rügy pattanáskor ismételjük!

A ház körüli, kerti rózsabokrok gyommentesítésével sokat tudunk tenni a páratartalom érdekében. Ha kertünket mindig topformában szeretnénk látni, a jó minőségű kerti szerszámoknak mindig kéznél kell lenni, beleértve a gyomlálókat, gyomkiszedőket is!

Ha még rózsaültetés előtt vagyunk, a betegségre kevésbé fogékony fajtákat is választhatunk, de arra is érdemes figyelni, hogy a rózsa ültetésénél kerüljük a mélyen fekvő területeket!

Rózsa betegségei:lisztharmat

Rózsa levéltetű

A rózsa tetű a fiatalabb leveleket és hajtásvégeket betegíti meg először. A rózsatetű miközben a fiatal leveleket szívogatja, a gyenge levélkék megsárgulnak, elveszítik alakjukat, besárgulnak, majd le is hullanak. A levéltetvek sokasága ragacsos anyagot hagy maga után, ez az üledékük, a mézharmat. Ez további fertőzések táptalaja, ugyanis a korompenész gomba könnyen megtelepedik rajta. Egész évben többször is felbukkanhat a rózsa levéltetű egészen kora tavasztól.
Érdemes tavasszal lemosó permetezést alkalmazni a rózsa levéltetű ellen, majd később, ha szükséges, rovarölőszerrrel vagy gombaölő szerrel is védekezni ( amennyiben a korompenész is megjelenik).

rozsa-leveltetu

Rózsalevéltetű elleni védekezés

Tavasszal lemosó permetezést alkalmazzunk, majd a hajtások növekedésekor permetezzünk rovarölővel és gombaölővel (korompenész ellen)! A szakszerű, gyors és biztonságos permetezéshez mindenekelőtt szerezz be egy minőségi permetezőt! Garantáltan éveken át megbízható társad lesz a kerti munkák során, a tavaszi, őszi permetezésnél vagy éppen a kártevők, gombák elleni védekezésnél!

Rózsa betegségei levelek

Rózsarozsda

A rózsarozsda betegség tünete, hogy a rózsa levelének fonákján sok-sok, apró sárga pontot veszünk észre. Ezekben a spórák találhatók, amivel a gombafajta szaporodik. A fertőzött levelek megsárgulnak, lehullanak. Tavasszal fertőzi meg a növényt, illetve esős nyár folyamán is gyakran felüti a fejét a betegség. Gombafajta, tehát gombaölővel kezelhető, de az is fontos, hogy a földre hullott leveleket távolítsuk el, ne fertőzze vissza a növényt!

Rózsarozsda elleni védekezés

A fertőzött leveleket távolítsuk el, és gombaölő permetezést alkalmazzunk! Nézz szét kézi permetezőink között.

Rózsa levélfoltosság

A rózsa levélfoltossága (diplokarpon) során a leveleken kicsi feketés vagy sötétvörös, fehér közepű foltok alakulnak ki, mely foltok a virág szárra is átterjedhetnek. Más néven csillagrozsdának, csillagpenésznek is nevezik.1,5-2 hetente speciális permetszerrel történő permetezéssel kezelhető a levélfoltosság, itt is igaz továbbá, hogy a lehullott leveleket össze kell gyűjteni és eltávolítani a rózsa közeléből!

rozsa-levelfoltossag

Takácsakta

A takácsatka egy ízeltlábú, kisebb, mint a levéltetű. A takácsatka fertőzéshez a meleg, páradús levegő táptalajt jelent. A rózsák levelén sok apró, ezüstös elszíneződést tapasztalunk. Ha fokozott a probléma, akár pókhálószerű fonadék is megjeleni, mely az egész rózsát beborítja. A levélerek mentén sárgás fehéres szívásnyomokat látunk, a fonákon apró takácsatkákat figyelhetünk meg. Ha erőteljes a fertőzés, a rózsa levelei leszáradnak és lehullanak.
Amikor a takácsatka tüneteit észrevesszük, azonnal alkalmazzunk atkaölőszeres permetezést! Amennyiben a lemosószerünk ként is tartalmaz, a lisztharmat ellen is kiterjeszthetjük a védekezést egy művelettel.

rozsa-takacsatka

Védekezés a rózsa betegségei ellen

Tavasszal és ősszel ajánlott lemosó permetezést végezni a rózsáinkon, hogy a betegségek esélyét csökkentsük! Ez a növényvédelmi teendő meghálálja magát, évközben csak itt-ott kell beavatkozni, ha alaposak vagyunk! Rovarölő vagy gombaellenes permetezéssel hatékonyan felvehetjük a kesztyűt ellenük! A rózsák lehullott leveleit mindig szedjük össze, és ne a komposztba tegyük, mert ott a gombaspórák tovább szaporodhatnak.

Mindig tiszta eszközökkel metsszük, vágjuk a rózsát, és figyeljünk, hogy öntözésnél ne pangjon alatta a víz! Nézz szét öntözőkannáink között!

Tipp: A rózsád meghálálja, ha a metszésre is külön figyelmet fordítasz. Olvasd el a rózsa metszéséről szóló cikkünket is.

A Profibarkács teljes permetező kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek