gtx-kerti-gep-akcio

Rózsa metszése ősszel
Módosítva: 2024. február 09.
Létrehozva: 2023. november 13.

Rózsa metszése ősszel

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 1 óra

Az őszi metszés szükségességének egyik legtöbbet hangoztatott indoka, hogy a fiatal hajtások könnyen elfagyhatnak, így a fagykár megelőzése érdekében azokat érdemes visszavágni.

Tartalomjegyzék
  1. Rózsa metszése ősszel
  2. Tavaszi vagy őszi metszés?
  3. Metsszük-e a rózsát ősszel?
  4. A magastörzsű rózsák őszi metszése?
  5. A rózsa felkészítése télre

Rózsa metszése ősszel

A rózsa az egyik legrégebbi és leggyakoribb dísznövényünk, amely óriási fajtagazdagságban áll a rendelkezésünkre a különböző kertészetekben. Bár a rózsák általában az igénytelen és ellenálló dísznövényeink közzé tartoznak, gondozásuk során mégis követhetünk el olyan hibákat, amelyek végzetesek lehetnek a kertünk díszeire. Az összes kultúrnövény esetében, így a rózsánál is, az egyik legnagyobb körültekintést igénylő művelet a metszés. Mint azt mindannyian biztosan tudjuk, a metszésnek két kiemelt időpontja van. Egyrészt ősszel, a növények nedvkeringésének leállása után, de még a téli fagyok beállta előtt. Másrészt pedig tavasszal, a téli fagyok elmúltát követően. Az eszköz sem mindegy. Használj minőségi metszőollót, és kesztyűből is érdemes vastagabbat választani a tüskék miatt, például egy vágásbiztos, speciális kesztyűt.

Rózsafa metszése ősszel vagy tavasszal

Tavaszi vagy őszi metszés?

A rózsa esetében közmegegyezés tárgyát képezi, hogy a tavaszi metszésnek kiemelt jelentősége van. Az őszi metszés szerepe és szükségessége már sokkal vitatottabb. Jól jellemzi a vitát, hogy az őszi metszés szükségességének egyik legtöbbet hangoztatott indoka, hogy a fiatal hajtások könnyen elfagyhatnak, így a fagykár megelőzése érdekében azokat érdemes visszavágni. Akik a rózsa őszi metszésének elhagyása mellett érvelnek, gyakran hangoztatják, hogy a le nem vágott rózsahajtások bizonyos körülmények közt védenek, így például a hideg keleti szél ellen, vagy az erős téli napsütésnél beárnyékolják a növény tövét.

Rózsabokor metszése

Metsszük-e a rózsát ősszel?

Most akkor kell, vagy nem kell? Megpróbálok választ adni a kérdésre, de elöljáróban mindenképpen érdemes rögzíteni, hogy az alábbiakban kifejtettek, csak főszabálynak tekinthetőek, ugyanis számítanak a rózsa fajtánk egyedi sajátosságai, cserepes vagy szabadföldi növényről van-e szó és szabadföldi rózsa esetében a növény ültetésének a helye is jelentőséggel bír (mennyire szél- és fagyvédett helyre ültettük) stb.

Elöljáróban annyit, hogy véleményem szerint érdemes a rózsánkat ősszel metszeni, de azt a műveletet a rózsa legnagyobb ellensége a téli fagy elleni védekezés szolgálatába kell állítani.

Abban az esetben, ha a kertünkben homogén, sűrűn ültetett rózsaágyásunk van, akkor az őszi metszés kifejezetten hasznos lehet, ugyanis a rózsa képes olyan áthatolhatatlan sövényt alkotni, amely lehetetlenné teszi a téli védelmet, ugyanis nem tudunk hozzáférni a rózsák tövéhez. Itt először vágjuk vissza az összes keresztben vagy haránt növekedő hajtást, majd a szokásos módon, komposzttalajjal takarjuk be a tövet. Az őszi metszésnél nem feltétlenül szükséges szemre (rügyre) pontosan visszavágnunk, mert a tavaszi metszésnél majd lesz még lehetőségünk korrigálni és a szükséges finomításokat elvégezni. Ekkor csak annyit vágjunk, amennyit muszáj - lehetőleg minél kevesebbet, de ahhoz elegendőt, hogy a rózsák tövéhez közelebb kerüljünk.

 

A magastörzsű rózsák őszi metszése?

A magastörzsű rózsák esetében is lehet létjogosultsága az őszi metszésnek. Mindenképpen tekintetbe kell vennünk azt, hogy ezeknél a rózsáknál a hajtások fokozottan kitettek a fagykárosodásnak. Ezért a koronát jól be kell csomagolnunk, ideális esetben a hideg helyeken az egész növényt jól be kell bugyolálnunk. Nyilvánvalóan a rózsa célirányos megmetszését követően ez a művelet sokkal hatékonyabban kivitelezhető.

Minden rózsafajtánál, legyen az magastörzsű, vagy bokros növésű mindenképpen ajánlott a túlnyílt virágokat és a beteg részeket eltávolítani, úgy hogy a hajtásoknak maximum a 30 %-át metsszük vissza. Érdemes tehát szem előtt tartani, hogy óvatosan bánjunk a metszőollónkkal, ugyanis az őszi drasztikus visszametszés és a téli fagyok együttesen jelentős károkat okozhatnak a rózsánkban. Mindenképpen tekintetbe kell vennünk, hogy az esetleges téli fagykárokat tavasszal már nem tudjuk helyrehozni, azok maradandóak lesznek. Nem kapcsolódik szorosan a metszéshez, de mindenképpen meg kell említeni, hogy ősszel már nem ajánlott a rózsánk tövéhez műtrágyát kihelyezni, mert ezzel lényegében „megtévesztjük” a növényünket, növekedésre sarkalva azt, amellyel feleslegesen kitesszük a fagykároknak.

Mint arra már fentebb utaltam, a rózsák legnagyobb ellensége a fagy, ezért az őszi metszést mindenképpen a fagyveszély elhárításának szolgálatába kell állítani, de azért érdemes tudni, hogy számos olyan rózsafaj létezik, amelyek kevésbé kitettek a fagykárnak. A nagytermetű parkrózsák, a folyamatosan virágzó rózsabokrok és a futórózsák fagyállóak, valamint a kereskedelmi forgalomban kapható hibridek többsége is jól viseli a telet. A téli fagyokra érzékenyebb teahibridek és más fagynak jobban kitett telt virágúak esetében pedig a védekezés legjobb alternatíváját a felkupacolás jelenti amellyel nagyon hatékonyan óvhatjuk meg növényeinket a megfagyó eső, vagy hólé károkozásától, amelyek rügyfakadáskor tökéletes táptalajt jelenthetnek a különböző fertőzéseknek.

Mivel a rózsákkal kapcsolatos őszi teendők a fagykár elhárítása körül forognak, érdemes a megfelelő metszésen túl számba venni, hogy mit tehetünk még ezen a téren a kedvenceinkért.

Rózsabokor metszése szakszerűen

A rózsa felkészítése télre

A téli óvintézkedés mindenképpen a tövek takarását jelenti. Ez leggyakrabban  egyszerűen földkupacolással történik. Ekkor úgy próbáljuk a rozsára felhalmozni a földet, hogy a kupac teteje lehetőleg egy jó 10 centiméterrel a szemzés fölé kerüljön. Egy másik, nagyon bevált eljárás, ha hálóval körbekerítjük a rózsánkat. Ehhez néhány karóra lesz szükségünk és némi  - bármelyik parasztboltban megvásárolható – műanyag hálóra. Ezt a következőképpen csináljuk: A karókat szúrjuk le a növény köré, majd ezekre tekerjük fel a hálót. Figyeljünk arra, hogy a karók stabilak legyenek és a hálót megfelelően rögzítsük. Az így kapott, háló által határolt belső teret, már könnyedén feltölthetjük komposzttal, esetleg levelekkel. Ez utóbbi esetben azt tekintsük szem előtt, hogy lehetőleg olyan leveleket használjunk töltőanyag (lényegében szigetelőanyag) gyanánt, amelyek kevésbé hajlamosak összecsomósodásra. A tapasztalat szerint a bükk fa levelei erre a célra az egyik legalkalmasabbak. Amennyiben extrém hideg időjárás közeleg, növényünket akár vödör vagy kisebb méretű hordó segítségével is megvédhetjük, úgy hogy a növényünkre helyezzük azokat, de ezt a megoldást néhány napnál tovább semmiképpen se alkalmazzuk. Ha profi megoldást keresel növényeid téli védelmére, akkor nézz szét a téli növényvédelem kategóriában is, ahol juta, buborékos fólia megoldásokat is találsz. 

 

 

Kapcsolódó ötletek