Leander metszése ősszel
A leander metszése ősszel kulcsfontosságú, ha azt szeretnénk, hogy a növényünk tavasszal újra virágözönnel hálálja meg a gondoskodást.
- Leander metszése ősszel
- Mennyit metszünk vissza a növényből?
- Mik a leander metszésének előnyei?
- Mire lesz szükségünk a leander őszi metszéséhez?
- Miért kell metszeni a leandert?
- Hogyan metsszük meg a leandert ősszel?
- A leander fiatalító metszése
Leander metszése ősszel
A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dézsás növényünk. Magyar neve babérrózsa, de ezt kevesen használják. Megjelenésével a mediterrán tengerpartokat juttatja eszünkbe. Ez a régi dísznövény hosszú ideje változatlan népszerűséggel van jelen kertjeinkben. Akár az 1.5 – 2 méteres magasságot is elérheti. Eredeti élőhelyein sövényként is használják, de hazánkban a telet nem éli túl nagy fagyérzékenysége miatt, így kizárólag cserepes termesztése ajánlott, teleltetni kell. Virágai változatosak, piros, rózsaszín, fehér, sárga színekben pompáznak.
Mennyit metszünk vissza a növényből?
Kora ősszel végezzük az erőteljesebbmetszét, mert akkor még vissza tudja nyerni a kraftot a fagyokig. Ha túl készőn kezdjük el a metszést, megnő a kockázata annak, hogy a telelő helyiségben elkezdi növeszteni a kis hajtásait, amik viszont fogékonyabbak lesznek a betegségekre.
Jó megoldás, ha csak az ágak egy részét vágjuk le. Így a megmaradt ágakon korán lesz virág, a visszavágottakon pedig nyár végére vagy a következő évben. A következő évben pedig csak az előző évben megmaradtakat vágjuk le.
Mik a leander metszésének előnyei?
A teleltető hely mérete kisebb is lehet, ha ősszel metszük, ritkítjuk meg leanderünket.
Új hajtásokat is gyökereztethetünk a levágott ágakból. Néhány hajtást tegyünk egy vízzel teli befőttes üvegbe, fedjük le egy nájlon zacskóval, így szép lassan gyökeret ereszt. ha ezek eléggé erősekké válnak, akkor lehet is őket földbe ültetni.
Az őszi, drasztikusabb metszés után ne kezdjük el tápoldatozni a növényt, mert új erőre kaphat, elkezd újra gyorsan nőni, de ezek gyenge, beteges ágak maradnának, nem tudnának megerősödni a teleltetés alatt.
Mire lesz szükségünk a leander őszi metszéséhez?
Mindenekelőtt, győződj meg arról, hogy a megfelelő eszközök a rendelkezésre állnak-e. Legyen a metszőolló éles és lefertpőtlenített. Ha vastagabb ágakat kell levágni, használjunk éles kézifűrészt. A leander mérgező növény, viseljünk kertész kesztyűt, védőkesztyűt miközben vele dolgozunk.
Miért kell metszeni a leandert?
A metszéssel alakíthatjuk ki a leander szép formáját, ösztönözhetjük a növényt a virágzásra és segíthetjük a megújulását. A metszés további céljai:
- törzses formát szeretnénk neki adni, ezt alakíthatjuk ki metszéssel
- szeretnénk, hogy megőrizze formáját, ezért fenntartó metszést végzünk
- a leander megnyúlt, szeretnénk neki tömörebb formát adni
- túl nagyra nőtt, kinőtte a dézsát és csökkenteni szeretnénk a méretét
- a növény kevesebb hajtást és virágot hoz, elöregedett, ezért szeretnénk fiatalítani
- alulról felkopaszodott, megújításra van szüksége
- lombozata sűrű, nehezen kezelhető, virágai pedig aprók, ezért ritkításra van szüksége
- ha a leandert betegség támadta meg, ezért a fertőzött részeket levágjuk róla
A metszéshez ajánljuk a klasszikus Fiskars Singlestep metszőollóját.
A metszés előtt alaposan vizsgáljuk át a leandert:
- nincs-e rajta kártevő
- elszáradt ág
- milyen erős a növekedés, milyen hosszúak a hajtásai
- mennyi virágot hozott
- a hajtásokat mennyire húzzák le a virágok
- a hajtások megfelelően fejlődnek-e
- érte-e fizikai sérülés a leandert
Hogyan metsszük meg a leandert ősszel?
A kb 40 centiméteres szakaszát távolítsuk el a hajtásoknak, amikor visszavágjuk, ezt kövesse a levelek lecsípése, a megmaradó levélnyelek leszáradnak majd. Ha tavasszal metszünk, akkor számoljunk azzal, hogy a növény később fog virágokat hozni. A metszőollónk mindig legyen tiszta és éles, különben kárt tehetünk a növényben.
Távolítsuk el a beteg és sérült ágakat. Azért ez a legfontosabb lépés, mert ezek a növény többi részére is átterjeszthetik a betegségeket.
Formára metszés: A leander metszhető akár bokorrá, akár magasabb növénnyé is, a döntés a tiéd. Metszés közben igyekezz megőrizni a növény természetes formáját, miközben eltávolítja a túlságosan hosszú vagy kilógó ágakat.
Ritkítás: Néhány belső ág eltávolításával elérhetjük, hogy a növény összes részét megfelelő mértékben érje a napfény.
Visszametszés: ezzel érhetjük el, hogy újabb hajtásokat hozzon a növény. Ha a növény túlságosan megnőtt, vagy ha fiatalítani szeretnénk, vissza is metszhetjük. Vágjuk le a növény nagy részét, általában a növény magasságának 1/3-át vagy 1/2-ét.
Figyeljünk arra, hogy lehetőleg ne a leander átültetéssel egyidőben metszük, mert legyengíti a növényt mindkét tevékenység. Ültesd előbb át és pár nap után metszd meg.
A leander fiatalító metszése
Körülbelül 5 évente végezzünk el egy erőteljesebb metszést, ekkor a szárakat a talajtól mérve 20-30 cm magasságban vágjuk el, hogy a növényen új hajtások fejlődjenek. Utóbbi esetben a leander hosszabb ideig kicsit kopaszabb. kevésbé mutatós lesz, ezért ha több példányt nevelünk, ezt a határozott visszavágást, fiatalítást ne egyszerre az össze növényen végezzük el, hanem csak évente 1-2 példányon.
A megmetszett, vagy téli pihenőjéről elővett növényt első lépésben félárnyékos helyre állítsuk, és csak pár nap elteltével helyezzük napos, meleg kertrészekre, a hirtelen tűző sugarak ugyanis égési sérüléseket okozhatnak.
Az ifjítás menete:
- Az ágak visszavágása: körülbelül 30-40 centimétert eltávolítunk.
- A leveleket visszacsípjük, csak a levélnyelet hagyjuk meg, ez később leszárad, lepereg a hajtásról.
- A gyökérrendszer egyötödének eltávolítása
- A műveletek végeztével a növényt helyezzük vissza az ültetőedénybe, majd töltsük fel jó minőségű, tápanyagdús virágfölddel.
Bármennyire is bonyolultnak tűnik, a leander metszése ősszel sem ördöngösség. Ha el is követünk egy-két hibát, megfelelő gondoskodás mellett a leander ezeken könnyen túlteszi majd magát.
Figyelmeztetés!!!
A leander az egyik legveszélyesebb mérgező növény, minden része mérgező (levele, szára, virága, gyökere). Méreganyagai halálosak lehetnek emberre és állatra egyaránt. A növény számos olyan anyagot tartalmaz, amelyeket kis mennyiségben gyógyászatban is alkalmaznak, de nagy dózisban erősen mérgezőek. Méreganyagai émelygést, hasmenést, súlyosabb esetben izomgyengeséget, görcsöket, szív- és keringési zavarokat okozhatnak. A központi idegrendszert megtámadva álmosságot, remegést, rohamokat, ájulást és kómát is okozhatnak, ami végül halálhoz vezethet. A tünetek észlelésekor azonnal fordulj orvoshoz.
Tekintettel a fentiekre, a leander metszésekor a kesztyű használata kötelező, hogy a növény nedve ne érintkezzen a kezünkkel. Természetesen fogyasztásra semmilyen formában nem alkalmas.
Kapcsolódó ötletek
A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dézsás növényünk. Magyar neve babérrózsa, de ezt kevesen használják. Megjelenésével a mediterrán tengerpartokat juttatja eszünkbe. Hajlamos néhány betegségre, amire érdemes figyelni.
A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dézsás növényünk. Leander átültetése profi tippek.
Gondozd a leandered profin, ragyogjon évről évre egyre szebben. Segítünk leander gondozási tippjeinkkel.