otthonfelujitas-2024

Leander gondozása
Módosítva: 2024. július 08.
Létrehozva: 2024. július 08.

Leander gondozása

Idő: Több nap
Helyszín: Kert

Gondozd a leandered profin, ragyogjon évről évre egyre szebben. Segítünk leander gondozási tippjeinkkel.

Tartalomjegyzék
  1. Leander gondozása
  2. A leander népszerűsége
  3. A leander teleltetése
  4. A leander kiköltöztetése a szabadba tél után
  5. A leander átültetése
  6. A leander gondozásának egyik fontos eleme a megfelelő öntözés!
  7. A leander gyakori betegségei
  8. A leander gondozásának része a jól időzített metszés is!

Leander gondozása

Ha odafigyelünk a leander gondozására, csodálatos, szemet gyönyörködtető mediterrán növényünk lehet, ami egész nyáron, sőt októberig folyamatosan virágokkal ékesítheti kertünket, teraszunkat. Mivel mediterrán növényről van szó, a leander szakszerű teleltetése elmaradhatatlan. Nem bírja a hazai teleket a szabadban. A leander gondozásába beletartozik a leander metszése, a leander körültekintő átültetése, ha az szükségessé válik, illetve a tápanyag utánpótlás. A leander betegségeinek (ha felütik a fejüket) kezelése, de a leander öntözésére is elegendő  figyelmet kell fordítani, hogy az a növény számára a legideálisabb módon történjen.

Rózsaszín leander

A leander népszerűsége

A leander hazánkban népszerű lett az elmúlt években,nem véletlenül. A mediterrán nyaralások emlékeit idézi ez a díszes örökzöld. Görögországban például úton-útfélen, minden kertes, erkélyes háznál megtalálni ezt a kivételes esztétikummal megáldott, méretes növényt, ami ráadásul elég könnyen tartható Magyarországon is. Virágai pedig színpompásak és bárkit levesznek a lábáról.

Fontos megjegyezni, hogy a leander mérgező! Figyeljünk rá, hogy kisgyermek, állat ne vegye a szájába a növény részeit, de ha kézzel fogta a növény, utána alaposan mosson kezet! Lássuk hogyan zajlik a leander gondozása.

A leander teleltetése

A leander a magyar telet nem bírja a szabadban, így mindenképp teleltetni szükséges. A leander teleltetéséhez bármilyen nagyjából 2-10 Celsius fok közötti, valamennyi fényt kapó helyiség megfelel. Lehet ez egy fűtetlen szoba zárt lépcsőház, fűtetlen üvegház vagy ablakkal rendelkező pince is. Teleltetés alatt csak heti, kétheti rendszerességgel kapjon vizet!

A leander kiköltöztetése a szabadba tél után

A téli pihenő után amikor már nem megy tartósan a hőmérséklet 15 Celsius fok alá, a leander fokozatosan szoktatva kikerülhet a megszokott helyére. Először félárnyékos, védett helyen levegőzzen, aztán nagyjából 1-2 hét múlva mehet naposabb, melegebb helyre, de még egy darabig óvjuk a túlzottan erős napsugárzástól!

Körülbelül április közepétől kétheti rendszerességgel, május közepétől pedig heti rendszerességgel javasolt virágzást serkentő tápoldattal öntözni!

Ha kiülteted és nagyon kemény a talaj, megspórolnád az ásást, rendelj földfúró gépet!

A leander átültetése

A leandert 2-3 évente javasolt átültetni, másik posztunkban megtalálod a részleteket.

A leander gondozásának egyik fontos eleme a megfelelő öntözés!

Mint minden növény esetében, a leandernél is fontos, hogy az öntözés gyakorisága megfelelő legyen. Fontos tudni, hogy a leander esetében jobb, ha kisebb mennyiségű vizet kap egyszerre, mint ha túl sokat öntöznéd. 

Talajnedvesség ellenőrzése: Az öntözési időpontot a talajnedvesség alapján határozd meg. Körülbelül az első 5 centiméternyi talajnak kell megszáradnia a felszín közelében, mielőtt újra öntözöd a növényt. Ezt ellenőrizheted az ujjaddal vagy egy talajnedvességmérővel.

Vegyél 4 fukciós talajmérőt, ezzel a PH értéket, hőmérsékletet is tudod mérni a nedvesség mellett!

- Flo digitális talajmérő

Mérsékelt öntözés: Öntözd meg mérsékelten, de alaposan! Ha öntözöl, addig öntözz, amíg a víz átjut a cserép alsó részéig, de ügyelj rá, hogy a cserép alja ne álljon vízben.

Kerüld el a túlöntözést: A leandernek sem tesz jót a túlöntözés, ez gyökérrothadást okozhat. Ha pang a víz a cserépben, akkor a gyökerekhez nem jut elég levegő, ami problémákat okozhat, például elősegíti a gombásodás megjelenését..

Pára és hőmérséklet: Figyelj arra, hogy ne öntözd meg a növényt közvetlen napfény alatt vagy a legmelegebb órákban, mert a vízcseppek a leveleken napégést okozhatnak. Az öntözést a nappali hőmérséklet mérsékelt időszakaiban végezd!

Téli öntözés: Télen a leander nyugalmi időszakban van, így csökkentheted az öntözési gyakoriságot. Figyelj arra, hogy ne hagyd kiszáradni a növényt teljesen!

Fontos, hogy az öntözést mindig a növény aktuális állapota és a környezeti feltételek alapján (példáulé a hőmérséklet) végezd!

Tipp: Telepíts a kertedbe öntözőrendszert, spórolj időt a növényeid automatikus, időzíthető öntözésével.

Leander típusok

A leander gyakori betegségei

A leander esetében különösen figyelni kell a betegségekre és kártevőkre! Sajnos hajlamos rá. A leander jellemzői betegségeiről vonatkozó posztunkban olvashatsz, képekkel illusztrálva. 

Gyakran előfordulhatnak gombás megbetegedések, amik ellen érdemes gombaölő szert kijuttatni. Ehhez javasoljuk neked egy kézi permetezőt beszerezni, mert olcsó, egyszerű és gyors a használata. Ezek jellemzően 1, 1,5 és 2 literes kiszerelésben elérhetőek. A mi kedvenceink:

- Verto kézi permetező -1,5 literes

- Flo kézi permetező - 1 literes

Leander gondozása metszése

A leander gondozásának része a jól időzített metszés is!

A leandert általában a virágzás után metszik, mivel a virágzás során hozott energia segíti a növényt a regenerációban és az új hajtások kifejlesztésében. A metszést általában ősszel vagy kora tavasszal végzik, mielőtt a növény újra aktív növekedésbe kezd. Mivel a friss hajtásokon túl már fás szára van, ajánlatos egy jó metszőolló használata. Mi ezeket ajánljuk:

- Yato teflon bevonatú metszőolló - 210 mm

- Einhell akkus metszőolló

Ideális esetben a leander metszése az alábbi időszakokban történhet:

Ősz: Az őszi metszés után a leander lehetőséget kap az őszi és téli hónapokban az erősödésre és a tavasz beálltával új hajtásokkal örvendeztet majd meg. Az őszi metszésről szóló útmutatónkat is olvasd el!

Kora tavasz: Ha az őszi metszést kihagyod, akkor a kora tavasz is jó időszak lehet a metszésre, mielőtt a növény újra aktívan növekedni kezd. 

A Profibarkács teljes öntözés kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek