Leander átültetése
A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dézsás növényünk. Leander átültetése profi tippek.
- Leander átültetése
- Miért nehéz a leander átültetése?
- Mire kell figyelni a leander átültetésénél
- Röviden a leander gondozásáról
- A lenader átültetése közben felmerülő veszélyek
Leander átültetése
A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dézsás növényünk. Magyar neve babérrózsa, de ezt kevesen használják. Megjelenésével a mediterrán tengerpartokat juttatja eszünkbe. Ez a régi dísznövény hosszú ideje változatlan népszerűséggel van jelen kertjeinkben. Akár az 1.5 – 2 méteres magasságot is elérheti. Eredeti élőhelyein sövényként is használják, de hazánkban a telet nem éli túl nagy fagyérzékenysége miatt, így kizárólag cserepes termesztése ajánlott, teleltetni kell. Virágai változatosak, piros, rózsaszín, fehér, sárga színekben pompáznak. De lássuk hogyan zajlik a leander átültetése.
Miért nehéz a leander átültetése?
Egy leander átültetése bizony nem kis feladat, hiszen az akár 1,5-2 méter magasra megnövő növényt megmozgatni nem kis munka. De kétévente egyszer rá kell szánni az időt s a fáradtságot, és le kell cserélni a leander földjét. Természetesen a nagy dézsába ültetett több éves növényt már nem tudjuk átültetni, de amíg el nem éri a végleges méreteit, addig a kisebb növényeket, évente, a közepes méretű leandert kétévente kell átültetni, utána elég, ha felszíni talajcserét végzünk. Az átültetés tavasszal végezzük el, amikor az időjárás nappal már eléri a 20-25 fokot, és éjszakára sem kell a növényt védett fagymentes helyre vinni. Az ültetéshez laza jó vízáteresztő képességű virágföldet használjunk, ma már nem ritka a mediterrán virágföld, és mellé leandernek való speciális tápoldatot is érdemes beszerezni, amelyet az átültetés után két hónappal kell elkezdeni adagolni az öntözővízhez hetente egyszer. Tipp: esővíz gyűjtéséhez használj esővízgyűjtőt!
Mire kell figyelni a leander átültetésénél
Átültetés során a gyökérzetét akár 10 - 20 %-al is megnyeshetjük, de ebben az esetben az ágrendszerét is ilyen mértékben ifjítsuk meg. Ebből adódóan nem kell feltétlenül mindig eggyel nagyobb cserépbe tenni.
- Átültetésnél vagy ifjításnál használjunk minőségi kertészeti földkeveréket.
- A cserép aljára tegyünk mosott kavicsot.
- A korona alakításánál jó, ha tudjuk, hogy az erőteljesen visszametszett ág csak a következő évben fog virágozni.
- Így metszését érdemes fokozatosan elvégezni.
- Április közepétől 14 naponta, május közepétől 7 naponta vízben oldódó virágzást indukáló tápoldattal öntözzük.
- Tegyük őket a tűző napra, és lehetőleg ássuk bele cserepestül együtt a földbe.
Ennek kettős célja van:
- Nem forrósodik fel a cserép, ami a gyökereket is szárítja, melegíti. Ez utóbbi felel a levelek sárgulásáért.
- Nem borítja fel a szél a növényeket.
Röviden a leander gondozásáról
Meleg és napfényigényes növény. Elhelyezésekor, olyan helyet kell választani, ahol bőségesen juthat napfényhez, mivel enélkül nem fog virágozni. Viszont eső ne érje, mert ettől a szirmai összetapadnak és bebarnulnak.
A leander nemcsak sok fényt és meleget igényel, de tápanyagból és vízből is magasak az igényei. Főként nyáron van sok vízre szüksége, mert ilyenkor nagyon sok vizet párologtat el.
Ha a megfelelő vízmennyiséget nem kapja meg, hullani kezdenek a levelei. Hetente egyszer tápoldatozni is érdemes.
Tavasztól kezdve többféle teendő is aktuális a leanderrel kapcsolatban, ezek az alábbiak:
- Teleltetés. A leander mediterrán dísznövény, így a magyar teleket nem bírja ki a kertben (bár egyes változatok mérsékelten fagyállóak), vagyis a rossz idő beálltával teleltetni szükséges. a leander téli tartására bármely 2-10 Celsius fok közötti világos helyiség megfelelő, például egy zárt lépcsőház, egy ablakos pince, vagy fűtetlen szoba. A növény öntözését ebben az időszakban ritkítsuk, heti egyszer elegendő pótolni a nedvességet.
- Kiköltözés. A pihenőidőszakot követően a leander akkor vihető vissza a szabadba, ha a hőmérséklet már tartósan nem csökken 15 Celsius fok alá, ez jellemzően a tavasz második felében érkezik el, akár már április derekától, de május elejétől biztosan. A téli pihenőjéről elővett leandert ne penderítsük ki átmenet nélkül a balkon, terasz, vagy a kert közepére, szoktassuk kicsit a megváltozott körülményekhez. Az első napokban félárnyékos, védett helyre állítsuk, és csak egy szűk hét elteltével helyezzük napos, meleg területre, az erős napsugarak ekkor még égési sérüléseket okozhatnak növénynek. Az öntözés innentől kezdve a megszokott módon végezhető, valamint ne feledkezzünk meg a tavaszi metszésről sem! A metszést ősszel is végezheted, erről a leander őszi metszéséről szóló cikkünkben találsz több információt.
- Öntözés. leandert többször, kisebb adagban öntözzünk, az a jó, ha a cserje akkor kap újra vizet, ha már felhasználta az előzőleg kiadagolt vizet. Nyáron, ha tehetjük naponta kétszer öntözzük meg a leandereket, reggel és délután, amikor már nem tűz a nap. Szeptember végétől fokozatosan csökkentsük az öntözővíz mennyiségét, így felkészítve a növényt a teleltetésre. Fontos teendő még a szakszerű öntözés. Tavasztól őszig a leandereket lehetőleg naponta kétszer öntözzük, a növény jobban kedveli a többszöri kis mennyiségű vizet, mint a ritkábban adagolt bő locsolást. Jó segítség lehet a kis helyen is elférő Verto zsugorodó, flexibilis locsolótömlő.
- Tápanyag utánpótlás. A leander esetében használjunk lombtrágyát, az öntözővízbe keverve. A tápanyagok így könnyen, gyorsan felszívódnak. Május elejétől szeptember végéig hetente alkalmazzuk a lombtrágyát, ilyenkor a növény fejlődése, és a virágzása miatt van szükség nagyobb mennyiségű tápanyagra. Kora tavasszal és októbertől elegendő kéthetente kijuttatni a tápoldatot.
Tipp: Ha a leanderen gyanús elváltozást tapasztalsz, érdemes elolvasnod a Leander betegségei képekkel cikkünket.
A lenader átültetése közben felmerülő veszélyek
A leander az egyik legveszélyesebb mérgező növény, minden része mérgező (levele, szára, virága, gyökere). Méreganyagai halálosak lehetnek emberre és állatra egyaránt. A növény számos olyan anyagot tartalmaz, amelyeket kis mennyiségben gyógyászatban is alkalmaznak, de nagy dózisban erősen mérgezőek. Méreganyagai émelygést, hasmenést, súlyosabb esetben izomgyengeséget, görcsöket, szív- és keringési zavarokat okozhatnak. A központi idegrendszert megtámadva álmosságot, remegést, rohamokat, ájulást és kómát is okozhatnak, ami végül halálhoz vezethet. A tünetek észlelésekor azonnal fordulj orvoshoz.
Tekintettel a fentiekre, a leanderrel való kertészeti munkálatok közben a kertész kesztyű használata kötelező, hogy a növény nedve ne érintkezzen a kezünkkel. Természetesen fogyasztásra semmilyen formában nem alkalmas.
Kapcsolódó ötletek
A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dézsás növényünk. Magyar neve babérrózsa, de ezt kevesen használják. Megjelenésével a mediterrán tengerpartokat juttatja eszünkbe. Hajlamos néhány betegségre, amire érdemes figyelni.
Hortenzia ültetéséhez szakszerű tanácsok, hogy portád egy angol kerthez hasonlóan ragyogjon! Ültess velünk hortenziát!
Gondozd a leandered profin, ragyogjon évről évre egyre szebben. Segítünk leander gondozási tippjeinkkel.
A leander metszése ősszel kulcsfontosságú, ha azt szeretnénk, hogy a növényünk tavasszal újra virágözönnel hálálja meg a gondoskodást.