Hortenzia ültetése
Módosítva: 2024. március 14.
Létrehozva: 2024. március 13.

Hortenzia ültetése

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 2 óra
Helyszín: Kert

Hortenzia ültetéséhez szakszerű tanácsok, hogy portád egy angol kerthez hasonlóan ragyogjon! Ültess velünk hortenziát!

Tartalomjegyzék
  1. Hortenzia ültetése
  2. Hortenzia ültetése a megfelelő helyre
  3. Fontos hogy a megfelelő közegbe ültesd ezt a csoda növényt
  4. Röviden a hortenzia gondozásáról
  5. Egy érdekesség a végére – a hortenzia kék színének fenntartása

Hortenzia ültetése

A hortenzia az egyik legnépszerűbb kerti növényünk amely néhány egyszerű szabály betartása mellett a gondozását csodálatos dús virágokkal hálálja meg és igazi dísze lesz a kertünknek június közepétől egészen szeptemberig.

A hortenzia észak Ázsiában és Amerikában őshonos fás, évvelő bokor. A hortenzia (Hydrangea) számos színben pompázik, létezik piros, fehér, rózsaszín és kék változat és ezek számtalan árnyalata.

Tipikusan bokros növény amely általában 1-3 méter magasságig nő, de egyes fajták akár nagyobb fákká is fejlődhetnek. A kúszó fajtáknál nem ritka, hogy akár a 30 méteres magasságot is elérik pl. egy fára felkúszva. A legszélesebb körben elterjedt fajták lombhullatóak, de ismertek örökzöld változatok is.

Hortenzia ültetése dézsába

A hortenziák három csoportba sorolhatók:

  • Hydrangea macrophylla, azaz kerti hortenzia
  • Hydrangea paniculata, azaz bugás hortenzia
  • Hydrangea arborescens, cserjés hortenzia

A három fajta közül a Hydrangea macrophylla, vagyis a kerti hortenzia vált a magyar kertek legnépszerűbbik típusává, ezért a bejegyzés erről a fajtáról szól.

 

Hortenzia ültetése a megfelelő helyre

Fontos, hogy félárnyékos és széltől védett helyre ültessük el, a közvetlen napfénytől óvjuk, hiszen az a virágok összezsugorodásához, majd elszáradásához vezet. Olyan hely a legmegfelelőbb a hortenzia számára, ahol a délelőtti órákban pár óráig napsütés éri, de utána már árnyékban helyezkedik el.

A talajt tekintve jó vízáteresztésű, humuszban gazdag, savanyú talajt kedveli. Az ideális pH-szintje 5,5 és 6,5 között van. Nagyon savanyú talajban a rózsaszínű virágok kékké alakulnak át, ezt például a földhöz adott fenyőfa tűleveleivel, kávézaccal, alumínium-szulfáttal és komposztált tölgyfalevéllel érhetjük el legkönnyebben.

 

Fontos hogy a megfelelő közegbe ültesd ezt a csoda növényt

A hortenzia a laza, nyirkos talajt kedveli. Egy laza lombú fa alatt jól fogja érezni magát. Fontos szempont, hogy a kerti hortenzia talaja meszet nem tartalmazhat.

Humuszos, tápanyagban gazdag, savanyú talajban fejlődik a legjobban, a föld savanyítására kávézaccot is használhatunk. De nagyon jó megoldás, ha a karácsonyfa lehullott tűleveleit a bokor köré szórjuk. Ez némiképp óvja is a talajt a fagyoktól, valamint a téli csapadékkal bekerül a talajba és természetes módon savanyítja azt. Feltétlenül használjunk talaj PH mérőt!

kék hortenzia ültetése

A kerti hortenzia ültetésénél az alábbi technológiai sorrendet érdemes követni:

  1. Ültetés előtt fél órával alaposan öntözzük be a töveket, vagy a földlabdát, hogy a gyökérlabda teljesen átnedvesedjen. 
  2. Ültetéskor akkora gödröt ássunk ásóval, hogy a növény gyökere körül majd minden irányból 15cm földkeverék kerülhessen. Általában 60x60x60-as megfelelő.
  3. A gödröt töltsük fel vízzel és várjuk meg míg elszivárog.
  4. A gödörből kikerülő talajt keverjük össze:
    • tőzeggel – kb 50%-os arányban,
    • komposztált marhatrágyával, 90% földkeverék (=tőzeg+gödörből kikerülő föld) + 10% komposztált marhatrágya (vagy kerti komposzttal),
    • a hortenziák számára speciálisan készített táppal (lehet szerves vagy ásványianyag alapú).
  1. Ezt a 3 összetevőt mind úgy keverjük a talajhoz, hogy teljesen homogén elegyet kapjunk. Ez az ültetőközeg tökéletesen biztosítja a talajéletet, a mikroorganizmusok aktivitását, a talaj biológiai aktivitását, így a növényünk erős kondíciójú, egyenletesen fejlődő, sokat virágzó lesz.
  2. Tegyük a növényt az ültető-gödörbe és töltsük fel a kikevert ültetőközeggel úgy, hogy a törzs legalsó része kerüljön a gödör szélével egy szintbe, később a gyökerek ne kerülhessenek a föld felszíne fölé, de túl mélyre sem szabad ültetni.
  3. Ültetés után öntözzük meg az elültetett töveket.
  4. Fontos a növény ‘kitányérozása’ (a növény töve körül kb. 80centi átmérőjű, talajdombot készíteni), hogy az öntözővíz ne tudjon elfolyni, hanem mind a növény gyökereihez szivárogjon be.
  5. A kitányérozott hortenziatő talaját fenyőkéreggel kb. 5 cm vastagon le kell borítani, ezzel megakadályozzuk a talaj kiszáradását és a gyomok fejlődését. A fenyőkéreg elkorhadva tovább savanyítja a közeget, ez azért fontos, mert meszes talajon a növény gyökere nem tudja megfelelően megkötni a szükséges tápelemeket, ásványianyagokat. Ehhez a feladathoz válassz egy jó kertész kesztyűt.

A nem megfelelően elültetett hortenzia levelei sárgulnak és a növény 1 év alatt max. 5 cm-t növekszik, ezzel szemben a megfelelő módon elültetett hortenzia évente akár 20-30 cm-t növekszik.

Kék hortenzia

Röviden a hortenzia gondozásáról

A hortenzia nagy vízigényű, ezért rendszeresen öntözzük mészmentes, lágy vízzel, de ne álljon alatta a víz. A virágok, levelek lekonyulásával azonnal jelzi, ha öntözni kell. Ilyenkor nem kell kétségbe esni, hamar regenerálódik, ha elég vizet kap. Forró nyári napokon naponta többször öntözzük.

Gyűjtsük az esővizet erre a célre esővízgyűjtővel!

Rendszeres tápoldatozásra is szüksége van. Augusztusig kéthetente rododendron számára ajánlott tápoldattal kezeljük.

A hortenziát nem kell feltétlenül metszeni, az elhalt virágokat vágjuk le, hogy ezáltal ösztönözzük új virágok hozatalára. Az előző évben hozott szárakon fog új virágokat hozni, ezért nem érdemes erősen megmetszeni. Az elszáradt, elhalt szárakadt azonban a teleltetés után vágjuk le.

Egy érdekesség a végére – a hortenzia kék színének fenntartása

Tudtad, hogy a hortenziák kék színe és annak árnyalata a talaj ásványianyag összetételétől függ? A virágszín csak akkor marad hosszú távon is erős kék színű, ha a talaj elég savas és alumínium-szulfát vagy timsó lett a közeghez adva.  A kék szín eléréséhez a legegyszerűbb mód, ha külön erre a célra kikevert „Hortenzia kékítőt” használunk. A kék szín fenntartásához szeptember első felében kell kijuttatnunk a kékítő oldatot/granulátumot. Kijuttatáskor ügyeljünk, hogy a lombozatra és a virágokra ne kerüljön, a hatóanyag a gyökereken keresztül felszívódva hat a növényre.

 

Kedvet kaptál egy kis kertészkedéshez? Nézd meg összes kerti szerszámunkat és rendeld meg, ami még hiányzik a fészerből!

Kapcsolódó ötletek