inycsiklando-disznosagok

Citromfa metszése
Módosítva: 2024. május 07.
Létrehozva: 2023. november 27.

Citromfa metszése

Nehézség:
Idő: Teljes délután

Citromfa metszése profi tippek. Megmutatjuk hogyan metszd a citormfádat, hogy teljes pompájában ragyogjon.

Tartalomjegyzék
  1. Citromfa metszése
  2. A citromfa metszése a metszés céljától függően
  3. A citromfa metszése tavasszal
  4. Mire ügyeljünk a citromfa metszésénél?
  5. A citrom eredete
  6. A citromfa termesztése

Citromfa metszése

A citromfa metszése akár egész évben elvégezhető, de tavasszal vagy kora nyáron a legjobb! A citromfa metszése eltérő célú lehet, hiszen van, aki a koronát szeretné alakítani vele, míg más a legjobb terméshozamra törekszik. A citromfa metszése előtt ajánlott átnézni, látunk -e kártevőt, ha kell, eltávolítani, de egy langyos zuhany is jót tesz a növénynek. A citromfa metszése fontos, ha nem akarjuk, hogy felkopaszodjon és a sudárhajtások elhatalmasodjanak.

Citromfa metszésének a célja

A citromfa metszése a metszés céljától függően

Alakítsuk ki a citromfa koronáját!

A citromfa metszése során hasonlóan kell eljárni, mint a nálunk honos gyümölcsfák esetén, mégpedig, hogy megnézzük a citromfa koronáját közelebbről és döntünk, hogy sudaras vagy üreges koronát szeretnénk kialakítani belőle?

A legtöbb citrusféle általában rendelkezik egy főhajtással: ez a sudár. A főágakat úgy alakítsuk ki, hogy  a sudáron kívül válasszunk ki még három, nem túl meredeken nővő, erős oldalhajtást is mellé. A többi ágát pedig metsszük le! Egy külső hajtású rügy mögött az oldalágak egyharmadát metsszük le. Ha nagyon meredeknek látjuk az oldalágakat, az ágak végére kerülhet valamilyen súly, mint a körtefák esetében.

A citromfa fenntartó metszése

Jellemző a citromfára, hogy alapvetően megfelelő formájú koronát növeszt, ha a akezdeti metszésekkel segítettünk neki "megtalálni" az irányt. Az évek folyamán aztán a citromfa metszése során a keresztbe nővő ágakat ajánlott lemetszeni, illetve, ha túl sűrűnek látjuk a növény, lehet picit ritkítani.

A citrom szüret utáni metszése

Amikor a lédús citromok beértek és leszüreteltük őket, azokat az ágakat, amelyeken a citrom volt, metsszük vissza a felére, ennek köszönhetően a fa új termőrészeket fejleszt a helyén és még több citrom várható.

A citromfa fiatalítő metszése

Akkor kell a citromfát úgymond ifjítani,fiatalítani ha felkopaszodott, ami az öregebb citromfákra jellemző. Az ifjítás végül is a letermett területek lemetszéséből áll.

A termőképes hajtások a friss metszésekből fognak majd kinőni, a főágakat feltétlenül tartsuk meg. Az azon létrehozott metszésekből nőnek majd ki az új, termőképes hajtások. A leginkább életrevalóakat tartsuk meg citromfa új hajtásai közül ezek fognak pompás virágokat hozni a következő évben.

Citromfa metszése tavasszal

A citromfa metszése tavasszal

A citromfa koronája egész évben metszhető, de a tavaszi metszésnek is megvannak az előnyei, érdemes foglalkozni vele.

Ilyenkor kesztyűben és tiszta, lefertőtlenített kerti szerszámokkal dolgozzunk, keressük meg a beteg részeit a növénynek. Ügyeljünk a fa védelmére, ugyanis a citrom érzékeny a sérülésekre! A citromfa metszése során ügyeljünk a levágott mennyiségre, ez ne legyen több 30 % - nál.

A citromfa metszéséhez csak tiszta eszközöket használjunk!

A citromfa nagyon könnyen el tud fertőződni. Fontos, hogy a citromfa metszéséhez csak tiszta, fertőtlenített és kellően éles metszőollót használjunk! Például a Fiskars Profi metszőollója jó választás lehet. A friss vágási felületre érdemes azonnal fertőtlenítőt permetezni, hogy véletlenül se betegedjen meg a fa, ehhez kézi permetezőket ajánlunk. A citromfa metszési ideje tavasz, a téli időszakra való felkészítés során tilos a növényeket metszeni, mert nem tudnak regenerálódni, könnyebben fertőződnek, betegednek.

Mire ügyeljünk a citromfa metszésénél?

  • a citromfa sérült, beteg részeit mindig metsszük le!
  • figyeljünk a helyes korona kialakítására!
  • a meglévő ágait úgy metsszük, hogy több kisebb hajtás vagy hajtáskezdemény maradjon meg rajta!
  • távolítsuk el a lehajló ágakat!
  • a koronába nővő ágakat ritkítsuk meg!
  • a citromfa fiatal leveleit hagyjuk meg, az öregebb leveleket eltávolíthatjuk metszésnél
  • a citromfa tüskéit ne vágjuk le!
  • a növény törzséről az oldalhajtásokat metsszük le!
  • a gyengébb ágakat 2 rügyre vissza lehet vágni
  • a citromot 4 rügyre metsszük vissza!

 Citrom eredete

A citrom eredete

Egyes felvetések szerint a citrom Kínából, mások szerint Észak-nyugat Indiából származik. Időszámításunk előtt 3000 évvel a perzsák már termesztettek citromot. Az arab kereskedők hozták Perzsiából Európába, az egész mediterrán régióban elterjedt gyümölcs. Kolumbusz 1493-ban magával vitte a citromot a tengerentúlra is.

Általában 3-6 méterre nő meg a citromfa. Levelei simák, fényesek, fiatal korban vörösesek, majd mélyzöldek felfelé és lejjebb világosabb zöldek. Az érett citrom sárga, savanyú gyümölcs. Számol olajmiriggyel rendelkezik a héján, de a belső rész fehér bőrén is.

Teleltetéséhez 5-10 fokra minimum szükség van. Érzékenyebb a hidegre, mint például a narancs. Kedveli a savanyú, jó vízgazdálkodású talajt.

A citromfa termesztése

A citromfa gondozásához szükséged lesz néhány eszközre (pl. öntözőkannára, dézsára). Amikor hazavittük a citromfát, érdemes egy minimum 25 cm-es cserépbe ültetni, legjobb a vízelvezetős műanyag cserép. Szereti a könnyű, jó szerkezetű virágföldet, mint a B típusú virágföld. Kerti talajt nem ajánlott a citromnak csak minőségi virágföld! Miután alaposan megöntöztük, kitehetjük déli, nyugati fekvésű napos helyre! A huzatos helyeket nem szereti a növény, a citromfa által kedvelt páratartalmat viszont permetezéssel biztosíthatjuk neki!

Tipp: A citromfa túléléséhez szükséges a megfelelő hőmérséklet. Olvasd el, hogyan tudod a citromfát teleltetni.

Kapcsolódó ötletek