kemping-tura-akcio

Citromfa teleltetése
Módosítva: 2024. március 18.
Létrehozva: 2023. szeptember 05.

Citromfa teleltetése

Nehézség:

A citromfa teleltetésénél alaposnak kell lennünk, hiszen alapvetően egy mediterrán növényről van szó.

Tartalomjegyzék
  1. Citromfa teleltetése
  2. A citromfa teleltetésének lépései
  3. A citromfa teleltetése előtti teendők
  4. Hogyan válasszunk a citromfa teleltetéséhez megfelelő helyet?
  5. Hogyan biztosíthatunk párás levegőt a citromfa teleltetéséhez?
  6. Mi tegyünk, ha sikeresen áttelelt a citromfánk?

Citromfa teleltetése

A citromfa teleltetésénél alaposnak kell lennünk, hiszen egy tipikus mediterrán növényről van szó. Emiatt fontos számára, hogy a hőmérséklet ne menjen 10 Celsius fok alá a helyiségben, ahol tároljuk. Fényigényes növény, és kedveli, ha kissé párás a levegő. Ha ezek a feltételek nem adottak, nem lesz sikeresen átteleltetve a citromfánk és az egész levélzetét ledobhatja, nehezen lesz megmenthető. Lássuk hát, mit kell tenni, hogy a citromfa teleltetése sikeres legyen!

Citromfa teleltetésének a lépései

A citromfa teleltetésének lépései

Európa déli részein szépen fejlődik a szabadban, Ausztráliában, illetve Kaliforniában és Floridában is találkozhatunk vele. Ezeken a területeken a 3-5 méter magasra megnövő citromfa egész évben terem. A perzsák időszámítás előtt is termesztették, arab kereskedők által került Európába, nagyjából 800 éve honosodott meg. Spanyolországban, Görögországban, Olaszországban a legelterjedtebbek a citromfák.

  1. Hely választása: Keress egy megfelelő, jó kis világos helyet a citromfának a teleltetés idejére. Ideális esetben egy hűvös, világos és szellős helyre van szüksége, például egy fűtött üvegházba vagy télikertbe. A helyiség hőmérséklete ne menjen 10 fok alá!
  2. Öntözés: Csökkentsd az öntözést a hidegebb hónapokban! A talajnak enyhén nedvesnek kell lennie, de ne legyen túlzottan vizes, mert ez gyökérrothadáshoz vezethet.
  3. Hőmérséklet: A citromfának teleltetés közben hűvösebb környezetre van szüksége. Tartsd a hőmérsékletet 7-15 Celsius-fok között, hogy megfelelő nyugalmi állapotba tudjon kerülni a növény!
  4. Világítás: A citromfának továbbra is szüksége van megfelelő fényre a teleltetés ideje alatt. Ha nincs elegendő természetes fény, gondoskodj mesterséges megvilágításról!
  5. Tápoldatozás: A teleltetés alatt a citromfát nem kell tápozni! Tartalékaiban tárolja a tápanyagokat, amelyeket a tavaszi hónapokban használ fel.
  6. Betegségek elleni védelem: Ellenőrizd a citromfát rendszeresen, hogy kártevők vagy betegségek ne támadják meg!

A citromfa teleltetése előtti teendők

A citromfát át kell vizsgálnunk mielőtt felkészítjük a télre, és megtaláljuk a helyét. Távolítsuk el a beteg, elhalt növényi részeket, ha kártevőket látunk, permetezzük megfelelő permetszerrel!

A portól, és egyéb szennyeződésektől tisztísd meg a növényt mielőtt beviszed. Mielőtt elkezdenénk a teleltetést, csökkentsük az öntözővíz mennyiségét és a tápoldatozást is, kezdjük el már kint hozzászoktatni a télhez! Visszavágás sokak szerint jobb tavasszal!

Citromfa teleltetésének a helye

Hogyan válasszunk a citromfa teleltetéséhez megfelelő helyet?

A teleltetéshez mindig az adott faj eredeti élőhelyén meglévő körülményeket kell figyelembe venni. A citrom esetében a mediterrán klímát kell megpróbálni utánozni, amennyire csak lehet. Ilyenkor a szakavatott kertészek azt mondják, hogy a hőmérséklet stabil és fix legyen, általában 5-15 Celsius fok között.

Egy hirtelen felmelegedés vagy lehűlés nem kedvező a citromfának. Egy szobában több, mint 20 Celsius fok van, ezért az nem alkalmas a citromfa telelő helyének, ráadásul a fűtött, száraz levegő sem kedvez.

Elsősorban olyan nem fűtött, de szigetelt helyiségek jönnek szóba, amiket nem nyitogatunk folyton és nem is huzatosak. Ez lehet üvegezett veranda, beépített erkély, ablakos kamra vagy fűtetlen üvegház is.

Ha ezek közül semelyik sem áll rendelkezésre, a lakás vagy ház leghűvösebb helyiségébe helyezzük, és ügyelni kell arra, hogy a növény ne kerüljön gyakran nyitogatott ablak vagy ajtó mellé. A telelő citromfát ne mozgasd, ha egy adott helyen megszokta a körülményeket, nem értékeli túlzottan, ha elmozgatják onnan.

Hogyan biztosíthatunk párás levegőt a citromfa teleltetéséhez?

A citromfa télen is kedveli, ha nem túl száraz a levegője, megfelelő a páratartalom. Csinálhatjuk azt, hogy a citromfa mellé egy vízzel töltött edényt teszünk, minél sekélyebb és minél nagyobb az átmérője, annál jobb!

Sokan a ruhaszárítót állítják a citromfa közelébe, a száradó ruhákból is szabadul fel nedvesség a helyiségbe.

A citromfa leveleinek, ágainak vízzel való spriccelését ne alkalmazzuk, mert könnyen elkaphat gombás betegségeket a növény vagy a csapvízból sók rakódhatnak le rá.

Citromfa sikeres teleltetése

Mi tegyünk, ha sikeresen áttelelt a citromfánk?

Amikor kezd jobbra fordulni az időjárás, és már nincs fagy kint, a hőmérséklet eléri vagy kissé meg is haladja a 10 Celsius fokot, a citromfát visszatehetjük az eredeti helyére, például a teraszra vagy a kertbe. Hadd élvezze a melegebb időjárást a növény! Még odabent, mielőtt kikerül a növény, lehet készíteni a kinti szezonra, növelni számára a tápanyagokat és az öntözést is emelni!

Hazánk nyarai lehetővé teszik, hogy a citromfa jóidőben kint nevelkedjen. Nyáron tehát kint lehet, akár a kertben, erkélyen. Előnyös, ha dézsába , nagyobb virágcserépbe van ültetve, mert így könnyen mozgathatóvá válik. Kedveli a jó minőségű földet, főként a kötötteb földeket. Ha tavasszal kap egy kis lótrágyát, a virágképződését támogatjuk vele.

Nyáron rendszeresen öntözzük és tápozzuk, télen elegendő heti egyszer öntözni a citromfánkat! Sok kertben vannak 15-20 éves citromfák a citromfa megfelelő teleltetésének és gondozásának köszönhetően. A citromfa megfelelelő teleltetése ezért is fontos.  A mediterrán növények mindig igénylik a téli növényvédelmet!

 

Kapcsolódó ötletek

Olajfa teleltetése

Az olajfa az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend hazánkban. A mindenki által jól ismert klimatikus változások miatt létjogosultsága kertjeinkben - sajnos vagy nem sajnos - egyre megalapozottabb.

Mihala Ferenc
Módosítva | 2024. február 14.