graphite-kiegeszito-akcio

Olajfa teleltetése
Módosítva: 2024. február 14.
Létrehozva: 2023. augusztus 02.

Olajfa teleltetése

Az olajfa az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend hazánkban. A mindenki által jól ismert klimatikus változások miatt létjogosultsága kertjeinkben - sajnos vagy nem sajnos - egyre megalapozottabb.

Tartalomjegyzék
  1. Olajfa teleltetése
  2. Olajfa vagy bokor?
  3. Gyorsan nő az olajfa?
  4. Kiültethető az olajfa Magyarországon?
  5. Hogyan kell az olajfát teleltetni?
  6. Hogyan teleltessük az olajfát, ha kiültettük a kertbe?
  7. Olajfa teleltetése lakásban
  8. Mekkora kaspóban legyen az olivafa?
  9. Fagyérzékeny, mediterrán növények teleltetése

Olajfa teleltetése

Az olajfa az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend hazánkban. A mindenki által jól ismert klimatikus változások miatt létjogosultsága kertjeinkben - sajnos - egyre megalapozottabb. Elmondjuk hogyan zajlik az olajfa teleltetése.

Olajfa vagy bokor?

Nem árt rögtön az elején tisztázni, hogy az olajfa valójában bokor, ugyanis, ha nem metsszük, akkor bokorrá terebélyesedik és az energia, ami menne a bogyókba, elvész a kis ágak-bogak tápanyaghoz-juttatásában.

Az olajfa az olajfafélék családjába (Oleaceae) tartozik, jellegzetes keskeny levelei felül sötétzöldek, alul pedig ezüstszürke színűek. Virágai szőlőszerűek, sárgásfehérek májusban jelennek meg és finom illatot árasztanak. Az olajfa általában csak négy-hat éves korában virágzik, míg az első termések körülbelül a hetedik évtől jelennek meg. Termései oválisak és érésük során színét zöldről, barnásról feketére változtatják, melyek közepén pedig egy nagy mag található.

Gyorsan nő az olajfa?

Viszonylag lassan nő, származási helyein magassága ritkán haladja meg a 15 métert. Cserépben, dézsában tartva a kifejlett növény magassága 1,5 – 2,5 méter is lehet. Törzse egyenetlen, bütykös és jellemzően csavarodott törzse gyakran széthasadozó, odvas. Kezdetben gyakran terpedt növekedésű, idővel és gyakori nyírás hatására bokrosodik, keskeny, lándzsás, kékeszöld fonáki oldalukon ezüstüsen molyhos levelekkel.

Kell metszeni az olajfát teleltetés előtt?

Az olajfa lassan nő, ezért igazából csak a formára igazítás miatt van szüksége metszésre. Teleltetés előtt éppen ezért nem is szükséges metszeni, elég csak késő tavasszal, vagy nyár elején. Nem kell erős metszés, elég csak a száraz, keresztbe növő, esetleg sérült ágakat levágni. Kizárólag minőségi metszőollót használjunk, hogy ne sérüljön a fa metszés közben.

Olajbogyó

 

Kiültethető az olajfa Magyarországon?

Az olajfa teleltetésével kapcsolatban az első kérdés ami felmerülhet, hogy kiültethető-e az olajfa?

A kertbe olyan helyeken ültetheted ki a fádat, ahol nem megy -5 fok alá a hőmérséklet télen sem. Ezt nagyon fontos figyelmbe venni, mivel nem olcsó növényről beszélünk. Nem túl szerencsés, ha az első telet sem éli túl.

Nálunk főként dézsás növényként szeretik tartani az olajfát, bár ahogy egyre enyhébbek a telek Magyarországon is, egyre nagyobb az esélye annak, hogy szabad földben is megmarad.  Déli fekvésű teraszon vagy erkélyen tartsuk, ha dézsás változatát vásároljuk meg. A meleg, napos helyeket kedveli vegetációs időszakában is. Mivel nem nő túl nagyra, kisebb erkélyeken is jól elfér. Ha kiültetjük, legyen a kornának és a gyökérzetnek elég helye!

Hogyan kell az olajfát teleltetni?

A szélsőséges hőséget jól bírják az olajfák, de egy keményebb tél bizony a masszívabb, idősebb fákkal is elbánhat, a szélsőséges hideget nem bírja. A dézsás olajfát ősszel egy világos helyre kell vinni, ahol a 6-7 fok körüli hőmérsékletet tudjuk biztosítani a számára. Egy fűtetlen télikert dísze is lehet, vagy jól elvan egy szigetelt üvegházban is. Ha nincs más megoldás, akkor a folyosóra is ki lehet tenni. Télen csak annyira öntözzük az olajfát, hogy a földje ne legyen száraz, de a pangó vizet kerüljük. Áprilistól, ha már elmúltak a nagy hidegek, ismét ki lehet tenni a szabadba.

Olajfa teleltetése a kertben

Hogyan teleltessük az olajfát, ha kiültettük a kertbe?

Mit tegyünk akkor ha a mérete miatt már nem mozdahító az olajfánk?  Ilyen esetben ki kell ültetni a kertbe, azonban gondoskodni kell a teleltetéséről, az elfagyás megelőzéséről egy új módszerrel. Ez pedig a teleltető kabát, takarófólia használata. Hogyan fogjunk hozzá? Rögzítsünk egy lécet, vagy merevítőt a fa tövéhez.  A lényeg az, hogy túl kell nyúlnia az olajfánk lombkoronáján 10-20 centivel. A lécet a növény törzséhez rögzítjük. A léc fogja tartani a teleltető kabátot. El kell bírnia a havat is, ha úgy alakul.

 

Érdemes a léc végét valamivel beburkolni, hogy ne szúrja ki a kabátot a hegyes rész. Következő lépésként burkoljuk be fátyolfóliával az olajfánkat, hogy a fűtőkábel ne érintkezzen közvetlenül a levelekkel, mert megégetné őket. Illetve erre fogjuk magát a kábelt is rögzíteni.

A növény tetejétől haladva, spirál alakba tekerjük fel a fűtőkábelt az olajfára, úgy mint a karácsonyfa égőket, kb 30 centiméteres köztes térrel. Tűzőgép segítségével, kis füleket formázva rögzítsük a fátyolfóliához, hogy a szél se fújhassa le. Egy méter átmérőben a földre is rakjunk egy-két kört a kábelből, ez a gyökérzetet védi majd. Ezután már csak a termosztátot kell csatlakoztatni, de ne legyen túl messze a törzstől.

A termosztátot egy leszúrt karóhoz rögzíthetjük. Bár kisebb fagyoknak ellenállnak az olajfák, ennek ellenére nem érdemes mínuszba engedni a hőmérsékletet. A termosztáton állítsuk plusz fokba a hőmérsékletet.

A szondát szintén az olajfa törzséhez közel érdemes rögzíteni. Végül, utolsó lépésként, felrakjuk magát a kabátot amelyet a kötözők segítségével rögzítünk. Lényeges, hogy a kabátnak a földön legalább 1 méter átmérőjű területet be kell fednie. Ezt súlyozzuk le, hogy ne mozduljon el. Olajfánk készen áll a télre.

Olajfa teleltetése lakásban

Olajfa teleltetése lakásban

Olajfát nem ajánlatos lakásban tartani, hacsak nem éri extrém mennyiségű napfény, és meleg. De megfelelő körülmények között életben maradhat. Nem szabad túlöntözni, és tápoldatozni is elég kétévente, tavasszal.

Mekkora kaspóban legyen az olivafa?

A dézsának legalább olyan szélesnek kell lennie, mint a fa koronája.
A föld legyen áteresztő, a kaspón legyen egy vagy több vízkifolyó nyílás a felesleges víz elvezetésére, az olivafa sem szereti a pangó vizet. A növekedéshez szükséges a rendszeres átültetés. Kezdetben minden évben kora tavasszal ajánlatos az átültetés, később két-háromévente elegendő.
A kezdetekkor, a kis olívafát semmiképpen ne ültessük túl nagy kaspóba.
Az új dézsa legalább 4 cm-rel legyen szélesebb a korábbinál. Az edény alsó harmadába használjunk vízelvezető réteget, amely kavicsból, zúzott kőből vagy cserépszilánkból állhat. Erre új, szerkezetileg stabil talajt öntünk.

Fagyérzékeny, mediterrán növények teleltetése

Bár nálunk is egyre enyhébbek a telek, a mediterrán növényekeket még mindig érdemes a lakásban teleltetni. Ilyenek a citrusfélék, a leander, a muskátli, hortenzia, hibiszkus. A fügefa már nálunk is áttelel, de le kell takarni. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a téli időszakban más a meleg- és a fényigényük, valamelyiket kell locsolni télen, valamelyik vegetációs időszakba kerül, így elég egyszer-kétszer. 

 

Kapcsolódó ötletek