Begónia teleltetése
Módosítva: 2024. január 23.
Létrehozva: 2023. szeptember 08.

Begónia teleltetése

Nehézség:

Begónia teleltetése helyesen, és következő évben is "beragyogja" a kertedet ez a színpompás virág.

Tartalomjegyzék
  1. A begónia teleltetése
  2. Hogyan került hazánkba ez a kifejezetten meleg övezetből származó virág?
  3. Begónia és egyéb trópusi eredetű növények helyes teleltetése
  4. Hogyan óvjam a begóniát a téli időjárástól?
  5. Mi a helyzet a kerti begóniával? Hogyan menthetem meg a téli hidegtől?
  6. Hogyan téliesítsem a begóniámat?
  7. Hajtass begóniát az őszi-téli időszakban!

A begónia teleltetése

 

Legutóbb a begónia gondozásáról írtunk, ahol számtalan tippet olvashattok arról, hogyan lehet a leghatékonyabban életben tartani szezonban ezt a hazánkban leginkább felkapott kerti virágot. Ez a csodálatos, ezerféle színben pompázó növény az egyik legsokoldalúbb éke lehet a kertünknek kis odafigyeléssel. A begónia teleltetése helyesenm tippek profiktól.

Begónia származása

Hogyan került hazánkba ez a kifejezetten meleg övezetből származó virág?

Története több évszázadot ölel fel, nevét Haiti egykori kormányzójáról, Michel Bégon-ról kapta. Az első írásos említést a 17. századból olvashatjuk róla, azonban Kínában már a 14. században is termesztették. A 19. században több országban is gyűjteni kezdték a különféle fajtákat. Egyre több hibrid fajtát kísérleteztek ki, így különösen kedvelt dísznövénnyé vált sokszínűségének köszönhetően.

A begónia – mint a legtöbb növény – egyébként teljesen véletlenül jutott el hazánkig. Hajón érkezett Brazíliából Németországba, több, különféle virággal együtt. Mivel gyakorlatilag egy illegális bevándorlóról van szó, kimondottan szerencsés, hogy növény, így földben rejtőzve szépen kihajtott, majd amikor szárba szökkent, cserépbe ültették – a szemét helyett. Napjainkra számos fajtája elérhető, és különösen közkedvelt virággá nőtte ki magát.

Mi azonban a teendő télen, a fagyok beköszöntével? Most erről olvashatjátok a jó tanácsainkat.

Begónia és egyéb trópusi eredetű növények helyes teleltetése

Mivel a begónia eredetileg egy trópusokon termő növény, értelemszerűen a napfényes, meleg helyeket szereti. Emiatt azonban szeptember végén, a nedves, párás idő beköszöntével, a rohamosan csökkenő hőmérséklettel egyúttal megkívánja, hogy különös körültekintéssel viseltessünk iránta, hacsak nem szeretnénk hirtelen felindulásból az első komposztba behajítani.

Mielőtt azonban erre vetemednél, lássuk, mit tehetsz azért, hogy ne erre a sorsa jusson a csodálatos begóniád.

Hogyan óvd a begóniát a téli időjárástól

Hogyan óvjam a begóniát a téli időjárástól?

A legegyszerűbb természetesen az, ha cserépben tartod és egészen egyszerűen beviszed a házba, ezt azonban nem mindenki teheti meg. Különösen, ha annak a híve vagy, hogy a begónia kint virágozzék a többi növény között. Természetesen a házon belül sem mindegy, hová helyezed, a radiátor hamar tönkreteszi – ugyanis a párás helyeket szereti, amúgy hajlamos elpusztulni.

Télen minimális öntözésigényű virágodat egyszerűen csak egy jól párásított helyiségben tárold, időnként minimális vízpótlással.

Ahogy melegszik az idő, újra kiviheted a szabadba őket – a fagyok elmúltával.

 A következő eszközökre szükséged lehet a teleltetés során:

Mi a helyzet a kerti begóniával? Hogyan menthetem meg a téli hidegtől?

A kerti begónia kissé másfajta gondozást igényel télen, de mielőtt beburkolnád falevelekkel, leírjuk, mit szeret valójában, ha kivételesen -az elmúlt időszakra annyira nem jellemző- igazi telünk van. A kertben semmiképpen se hagyd kint, azzal rögtön halálra ítéled.

A begónia egy enyhe időjárást könnyedén átvészel, azonban trópusi növény lévén van néhány rigojája, amire nem ért odafigyelni.

Hogyan téliesítsem a begóniámat?

  • Távolítsd el az elhervadt, száraz növényi részeket, a leveleit szintén, majd vágj le belőle (kb. 10cm-esre nyugodtan hagyhatod)
  • Vidd 5-10 fokos helyiségbe, ahol időnként meglocsolod, nehogy kiszáradjon
  • Ha erre nincs lehetőséged, mielőtt beállnának a fagyok, szedd ki a gumókat a földből
  • Előtte persze ezeket is tisztítsd meg és vágd vissza
  • Semmiképpen se hagyd őket az ágyásban, ezt a lépést mindenképpen meg kell tenned, ha szabadföldi virágaid vannak!
  • Szükség esetén, mielőtt ezeket is eltennéd egy doboz mélyére, vizsgáld át alaposan! Ha azt látod, hogy megtámadta valamilyen betegség, először permetezd le ezeket, majd utána csomagold el egy ládába, vagy dobozba.
  • Száraz, hűvösebb helyen remekül eltelel majd, de a megfelelő szellőzésre oda kell figyelni
  • Tőzeggel borítva biztos lehetsz benne, hogy jól fogja magát érezni a téli hónapokban is
  • Időnként locsold meg a benti növényeidet – egy kis szárazság sem fog nekik ártani, de hetente-kéthetente érdemes megtekinteni a földet alatta és kevés vízzel megitatni
  • Február-március környékén már kiültetheted kis ültető dobozokba - ebből már környezettudatos darabokat is kaphatsz-, majd mikor a fagyok elmúlnak és a föld felmelegszik a kerti munkákhoz, ki is ültetheted. Ehhez számtalan kerti szerszámot találsz a kínálatunkban
  • A tavasz beköszöntével fokozatosan szoktasd a meleghez, a tavasz közepi fagyokra azonban figyelj, rendre ilyenkor fagy el több, túl korán teraszra kitett növény
  • Májusban már biztosan nem fogsz mellé, bátran kiviheted a benti növényeidet

 Hajtass begóniát

Hajtass begóniát az őszi-téli időszakban!

Ez az időszak remek alkalom arra is, hogy palántázz! A begónia egy roppant hálás és könnyen szaporítható növény, így nem fogsz csalódni, ha magad szeretnél ehhez a folyamathoz hozzálátni.

Ehhez nem kell mást tenned, mint levelekről hajtatni kisebb hajtásokat, majd ezeket a téli időszakban – akárcsak az egyéb kiültetésre szánt palántákat ideális körülmények között tartva nevelheted. Hajtásokat, és levésdugványokat is használhatsz erre a célra.

Amint a hajtások gyökeret eresztenek, akár már a legapróbbat is, készen állnak arra, hogy cserépbe ültesd őket. A fő szárat úgy tudod erősíteni, ha az apróbb kis oldalhajtásokat visszacsípkeded.

Amint látod, számtalan módon tarthatod, nevelheted, és elhelyezheted a begóniádat. Mivel nem egy kimondottan drága növényről van szó, sokan hagyják veszni, mivel könnyedén tudnak újat beszerezni a következő szezonban.

Mi azonban arra bíztatunk a növények nevében is, hogy ha már vásároltál ilyen virágot – illetve bármilyet, törekedj arra, hogy hosszútávon ékes dísze lehessen a kertednek.

Ha elhatároztad, hogy a megóvás – teleltetés csapat tagjait erősíted te is, hasznos tanácsainkkal remélhetőleg te is könnyedén áttelelteted a begóniáidat.

 

Kapcsolódó ötletek