Milyen növényeknek tesz jót a kávézacc
Jó, ha tudod, hogy a kávézacc segíti a savanyú termesztőközeg kialakítását, kiváló nitrogénforrás és elősegíti a talajban a hasznos mikroorganizmusok növekedését.
- Milyen növényeknek tesz jót a kávézacc?
- A talaj PH mérés fontossága
- A kávézacc hatása a növényekre
- Hogyan hasznosítsuk a kávézaccot a növényeinknek?
- Komposztálót minden kertbe!
- Egyéb, természetes tápanyagok a növényeidnek
Milyen növényeknek tesz jót a kávézacc?
Mielőtt a kukában landolna, gondoltál már arra, milyen növényeknek tesz jót a kávézacc? Jó, ha tudod, hogy a kávézacc segíti a savanyú termesztőközeg kialakítását, kiváló nitrogénforrás és elősegíti a talajban a hasznos mikroorganizmusok növekedését. De mielőtt minden növényt felturbóznál vele, jó, ha tudod, mely növények szeretik és mely növények nem szeretik a kávézaccot, hogyan tudod mérni a talaj PH-t és milyen tápanyagokat használhatsz még, ami a háztartásból kikerül!
A talaj PH mérés fontossága
A talaj PH mérése igen fontos momentum a növények fejlődésének szempontjából. A talaj PH mérésével azonnal látható, mely növényfajták számára a legkedvezőbb az adott talaj, vagy milyen vegyületre van szükség az ideális állapot eléréséhez.
Savanyú |
Erősen savanyú Savanyú Gyengén savanyú
|
pH <4,5 pH 4,5 - 5,5 pH 5,5 - 6,8
|
Semleges |
Semleges / közömbös Gyengén lúgos |
pH 6,8 - 7,2 pH 7,2-8,5 |
Lúgos / bázikus |
Lúgos Erősen lúgos |
pH 8,5 -9,0 pH <9,0 |
A felkészült kertész mindig méri a talaj PH-ját. Addig nincs értelme tápanyaggal ellátni a talajt, amíg nem látjuk mire is van szüksége. A talaj PH mérőkkel pontos képet kaphatunk a talaj savasságáról, lúgosságáról.
A kávézacc hatása a növényekre
A kávézacc savas kémhatású, óvatosan alkalmazzuk, pontosan tudni kell, mely növényeknek tesz jót és melyekre nem szabad rászórni. Komoly kárt is okozhatunk a növénynek, ha nem megfelelően vagy túl nagy mennyiségben használjuk ezt a konyhai „hulladékot”.
A túlzottan savas talaj elpusztíthatja vagy akadályozhatja többek között az alábbi növények fejlődését:
- levendula
- orchidea
- rozmaring
- paradicsom
- muskátli
Ezeknek a gyökerei nem tudják felszívni a talajból a kávézacc által hozzáadott tápanyagokat, és a túlzott savanyú talaj miatt hátráltatva van a fejlődésük is.
Mely növények szeretik a kávézaccot?
A kávézaccot kedvelő növényeknek évente körülbelül 2-szer ajánlott a földjéhez keverni 1-1 marék zaccot. Ilyenek többek között:
- azálea
- hortenzia
- gyöngyvirág
- áfonya
- rózsák
- fokföldi ibolya
- karácsonyi kaktusz
- ciklámen
- majomfa
- anyósnyelv
Hogyan hasznosítsuk a kávézaccot a növényeinknek?
- A megmaradt, lefőzött kávét, ami nem fogyott el, a növényekre önthetjük. Legjobb, ha 1:1 arányban felhígítjuk vízzel, és így öntjük a tövükre. Ezt maximum havonta 1-szer alkalmazzuk!
- A kávézacc szerves anyagként is felhasználható. Keverjünk össze 1 rész kávézaccot 3 rész kerti földdel, és 4-6 havonta keverjük a növényeink talajához!
- Kávézaccot a komposztba is önthetünk, és a komposztot használhatjuk a növényekhez.
Komposztálót minden kertbe!
Ha belegondolunk, hogy a háztartási hulladékok 1/3-a tökéletes a komposztba, máris látjuk, mennyire fontos, hogy minden háztartásban legyen egy praktikus komposztáló. A legkisebb komposztáló a Profibarkács webáruházban jelenleg a Nature 300 literes műnyag komposztáló.
Több előnye is van, ha komposztálunk. Az egyik, hogy a szerves hulladék (ami igazából a háztartási hulladák 30%-a) helyben marad, nem kell bajlódni az elszállítással, nem kell elvinni hulladéklerakó helyre, és nem kell feleslegesen elégetni, ami ráadásul környezetszennyező.
Ezek mellett pedig, a komposztálás során a szerves hulladékból, nagyon értékes tápanyagok kerülnek vissza a kertbe, vagy a lakóhelyünk környezetébe, ami újra be tud épülni a növényekbe, így nem kell a műtrágyát használni. Csak természetesen!
Egyéb, természetes tápanyagok a növényeidnek
Ha szeretnéd, hogy a növényeid egész évben megkapják a nekik járó gondoskodást, nem mindig kell kemikáliákra vagy szintetikus tápoldatokra költeni, elég, ha néhány háztartásban is előforduló „alapanyagot” hasznosítasz.
Például:
- a cukor: néha-néha tehetsz egy teáskanál cukrot az öntözővízbe, a növények kedvelik, a kaktuszok különösen.
- banánhéj: a banánhéjat vágd darabokra és tégy belőle a virágföldbe! A káliumtartalmából a növények is tápanyaghoz jutnak.
- tea: a rózsa például nagyon kedveli a teában lévő csersavat. A lefőzött filter tartalmát keverd a virág földjébe, tápanyagokkal látja el a növényt.
- ricinusolaj: egy liter öntözővízhez egy teáskanál ricinusolaj adagolása elősegíti a bimbók, rügyek fejlődését.
Sok más, a háztartásban fellelhető vagy a háztartásból kikerülő anyag lehet ezeken kívül is, amik hasznosak lehetnek a növényed számára. Fontos, hogy tudd, mely növény milyen típusú talajt kedvel és milyen tápanyagra van szüksége. Minden növénynek más az igénye, eszerint kell bánni velük. Ha kedveled a természetes alapanyagokat a virágtartókban is, a Nature Kókuszkosarak is jól jöhetnek, hiszen nagyon jó a levegőzése, a vízfelvevő képessége, és kedves hangulatot alakítanak ki például az erkélyen.
A növények, a kerted meghálálják a gondoskodást, és csodás, szemet gyönyörködtető virágokkal vagy éppen zamatos gyümölcsökkel, zöldségekkel jutalmaznak meg!
Tipp: Ha te is szereted a kotyogós kávéfőző hangját hallani, akkor szerezz be egyet. Nézz szét nálunk.
Kapcsolódó ötletek
Komposztálás házilag. Elmondjuk hogyan és mit komposztálj, a legoptimálisabb eredményért.
Ha kertes házban élsz és környezettudatos életmódot folytatsz, egy komposztálónak hosszútávon is nagy hasznát fogod venni.