Melyik a legjobb komposztáló típus
Módosítva: 2023. szeptember 19.
Létrehozva: 2023. január 31.

Melyik a legjobb komposztáló típus

Ha kertes házban élsz és környezettudatos életmódot folytatsz, egy komposztálónak hosszútávon is nagy hasznát fogod venni.

Tartalomjegyzék
  1. Melyik a legjobb komposztáló?
  2.  Melyik a legjobb komposztáló anyaga szerint?
  3. Komposztálás kisokos
  4. Miért hasznos egy komposztáló számomra?
  5. Melyik a legjobb komposztáló termékelőnyei?
  6. Mit tilos a komposztálóba tenni?

Melyik a legjobb komposztáló?

Legyél Te is Zero Waste!

A zero waste, azaz a hulladékmentes életmód átgondolt, roppant tudatos és nagy önfegyelmet igénylő életmódot jelent. A cél, hogy ne keletkezzen hulladék, illetve minimalizáljuk azt, amennyire csak lehetséges.

Célszerű hosszú élettartamú használati tárgyakat vásárolni, amelyek akár több generációt is kiszolgálnak, a meglévőknek pedig új funkciót keresni (pl. kiöregedett létra törölközőtartóként még sokáig a fürdőszoba dísze lehet, de virágtartó is készülhet belőle az udvaron). Ha nincs szükség valamire, azt egyszerűen nem vesszük meg és nem fogadjuk el mástól sem, ellenállunk a fogyasztói társadalom csábításának, és tudatosak maradunk.

A pazarlás napjaink egyik legnagyobb problémájává vált. Ez ellen egyénileg nagyon sokat tehetünk, ha odafigyelünk néhány apróságra, mert azok hamar a szokásunkká, így természetessé válnak.

Ilyen például a vászon bevásárlótáska használata, a zöldség- és gyümölcstasak, a saját kulacs, újraszalvéta, vagy újratasak -amibe csomagolhatsz bármit a munkahelyedre, iskolába-, és a különféle mosható termékek (pl. mosható pelenka, arctisztítók, egészségügyi anyagok).

A komposztálás szintén egy nagyon fontos eleme a zero waste életmódnak. Házilag is elkészíthető, ha szeretünk barkácsolni, de megvásárolhatod készen is a komposztálókat. Most megtudhatod, hogy melyik a legjobb komposztáló! 

Komposztáló

 Melyik a legjobb komposztáló anyaga szerint?

Ahhoz, hogy a komposztálás könnyebben menjen, szükséged lesz egy komposztálóra.

Szerencsére ma már többféle típus és méret közül választhatunk, így mindenki megtalálja a számára megfelelőt. Célszerű nagyobb verziót beszerezni, ha rendszeresen főztök és kertészkedtek.

  • Készülhet fából – keretként, vagy faláda formában maximálisan alkalmas erre a célra (előnye, hogy könnyen szétszedhető és gyors összeszerelést biztosít)
  • Újrahasznosított, vagy újrahasznosítható műanyagból (hosszú élettartama jelentős előnnyel bír a faanyagú társával szemben)
  • Fémhálós komposztáló – ez szintén tartós anyagú, ugyanakkor az előállítása miatt az ökológiai lábnyoma jelentős, a készítése során keletkező károsanyag-kibocsátásról nem is beszélve.

A NATURE márka műanyagból készült komposztálói tartós anyagból készülnek, lapáttal vagy gereblyével könnyedén feltölthető. Erős és könnyen tisztítható. Tartós polipropilénből készült, többféle méretben elérhető. Ugyan a műanyag miatt nem a legkörnyezetbarátabb, viszont sokáig fog szolgálni minket.

A JUWEL márka többkamrás, intelligens kompsztálója:

  • az intelligens többkamrás rendszer megkíméli a komposztált anyag keverési munkáját
  • nagyméretű töltő- és mintavevő szárnyak befogható szélvédelemmel
  • állítható szellőzés nyári / téli üzemhez
  • a komposzt könnyű eltávolítása az alsó kamrából
  • gyors komposztálás ellenőrzött levegőztetéssel

A LIFETIME dupla rotációs komposztálója innovatív megoldást kínál azoknak, akik új szintre emelnék a komposztálást. A dob forgatható, így jobban átjárja a levegő, hatékonybab lesz a komposztálási folyamat. A fekete szín elnyeli a nap hőjét, ez is gyorsítja a komposztálást.

rotációs komposztáló

Ha ragaszkodunk a fa természetes megjelenéséhez, akkor a Lanitplast fa komposztálóit ajánljuk, melyek környezetbarát módon vannak kezelve a az időjárás viszontagságai ellen.

Komposztálás kisokos

A régi időkben természetes volt, hogy a keletkező élelmiszermaradékok, a zöldségek, gyümölcsök héját összegyűjtötték és felhasználták a kertművelésben. A biológiai erjedés útján keletkező komposzt kiválóan alkalmas trágyázásra.

Nem utolsó szempont, hogy így csökkentjük a szemétégetőbe kerülő kommunális hulladék mennyiségét, ezzel is mérsékelve a károsanyag-kibocsátást, a hulladékdombok egyre szaporodó térhódításáról már ne is beszéljünk.

A háztartásokban keletkező szemét egyharmada komposztálható. Akinek kertes háza van, könnyen elhelyezhet az udvaron bárhová egy komposztálót. Az se csüggedjen azonban, aki lakásban él, ugyanis kisebb méretű tárolókat szintén lehet kapni, majd az így összegyűlt konyhai hulladékot leadhatjuk a lakossági kertekbe, vagy egyéb családtagokhoz, akik szintén komposztálnak.

Az elhelyezése nem nagy kihívás, a félárnyékos hely a legkedvezőbb számára. Forgatni szükséges meghatározott időközönként, havonta-kéthavonta érdemes erre is időt szánni.

Mi kerülhet a komposztálóba?

A konyhai hulladék mellett a zöldhulladékot is bele szoktuk tenni, ezzel gazdagítva a keletkező komposzt minőségét. A zöldségek, gyümölcsök héja, ezek maradéka, a tojáshéj, kávézacc, teafű, a növények, a gallyak, a levágott fű, gyomnövények mind mehetnek a komposztálóba.

A papírújságok (nem fényes felületűek) és a kartonpapírok is belekerülhetnek adott esetben.

 Műanyag komposztáló

Miért hasznos egy komposztáló számomra?

Amellett, hogy csökkenti a hulladék mennyiségét, ezzel aktív szerepet vállalva a környezetvédelemben, az ökológiai hatásait is érdemes megemlíteni. A komposztálás során keletkező szén-dioxid mennyisége jelentősen kevesebb, mintha ugyanazt a mennyiséget elégetnénk, így csökkenti a levegő szennyezettségét.

A keletkező anyag, a komposzt tápanyagként is kiváló. Talajminőség-javító hatását a benne lévő ásványi anyagoknak és növényi részeknek köszönheti.

Melyik a legjobb komposztáló termékelőnyei?

  • jó szellőzést biztosít (mivel a lebomlást az aerob baktériumok végzik oxigén segítségével, erre nagy szükség van a folyamat során)
  • könnyű telepíthetőség, szétszedhetőség fontos az elhelyezés, vagy áthelyezés miatt
  • könnyű kezelni
  • környezetkímélő
  • hosszú élettartamú
  • könnyen tisztítható

Mit tilos a komposztálóba tenni?

  • fém, üveg vagy más szervetlen anyagok
  • egyéb ételmaradékok
  • állati eredetű termékek
  • étolaj
  • romlott savanyúság
  • kezelt fahulladék
  • beteg növényrészek komposztálóba való elhelyezése.

Fontos!

A komposzt nem ültetőközeg, mindig földdel elkeverve használjuk!

Mostmár te is tudod melyik a legjobb komposztáló a számodra!

Kapcsolódó ötletek