inycsiklando-disznosagok

Magaságyás Építése Házilag
Módosítva: 2024. május 13.
Létrehozva: 2022. május 24.

Magaságyás Építése Házilag

Nehézség:
Idő: Több nap

A magaságyás építése házilag, saját kezűleg nem bonyolult feladat, és a karbantartása sem igényel több erőfeszítést, mint egy hagyományos zöldségeskert.

Tartalomjegyzék
  1. Magaságyás építése házilag
  2. Miért érdemes házilag egy magaságyást építeni?
  3. Magaságyás építése házilag – jelöld ki a helyét!
  4. Magaságyás kivitelezése
  5. Magaságyás rétegeinek feltöltése
  6. Milyen hibákat ne kövess el a magaságyás építése során?
  7. A magaságyás készítése egy nagy kaland

Magaságyás építése házilag

Február környékén, ha az időjárás engedi, kivitelezhető a régóta áhított magaságyás építése házilag. Egy magaságyásnak minden kertben van létjogosultsága, hiszen derék- és térdkímélő, könnyebben védhető a hideg és a kártevők ellen, jobb a terméshozama és a termelt zöldségek minősége, átlátható, mutatós és nagyjából bárhol kialakítható nem sok energiával és alacsony költségvetésből. A palánták is gyorsabban fejlődnek benne, ráadásul nem csak zöldségek termesztésére, de virágágyásnak is használhatod.

Magaságyás futtató ráccsal

Miért érdemes házilag egy magaságyást építeni?

A magaságyás egyik legfőbb előnye, hogy nem kell hajolgatni, guggolni a növények gondozásához, sokkal kényelmesebb a művelése. A kivételes minőségű talajnak, a megfelelő rétegrendnek köszönhetően sokkal jobb lesz a termés, mint egy átlagos konyhakertben. A rétegezés emellett hőt is termel, melynek következtében a növények gyorsabban fejlődnek. Ez utóbbi miatt előszeretettel használják például palántázásra is. A rétegezés és a hőtermelése miatt hamarabb vethető bele a mag, mint a szabadföldbe, ráadásul amikor a termés beérett, akkor sem kell parlagon hagyni, mehet bele répa, káposzta, ami őszre még be fog érni.

A magaságágyás megépítése házilag nem igényel nagy szakértelmet, szinte bármilyen kertben kivitelezhető, sőt, ha valaki nagyon kis költségvetésből szeretné kihozni, deszka helyett akár használt gumiabroncsból is kivitelezheti.

Magaságyás futónövényekkel

Magaságyás építése házilag – jelöld ki a helyét!

Első lépésként gondold át, hová szeretnéd a kertbe a magaságyást megépíteni, természetesen fontos szempontokat figyelembe véve. Legyen a közelben vízvételezési lehetőség, legyen napos, de ha lehet szélvédett és az sem hátrány, ha a komposztáló nincs túl messze. Szempont az is, hogy kényelmesen körbejárható legyen és a méretei megfelelőek legyenek a kerthez és a termelni kívánt zöldségekhez, továbbá a gondozására szánt időnkhöz mérten.  Tervezzük meg a helyét, az alapanyagát, a méreteit, ehhez egy kis tervrajz is készülhet. A magaságyások átlagosan 60-80 cm magasak, 120-150 cm szélesek és 3-5, de akár 10 méter hosszúak.

Oldalfalai megépítéséhez leggyakrabban deszkát, faforgács lapot használnak, esetleg gerendát – bár ez utóbbi nem olcsó.  Sok helyen lehet kész magaságyást is vásárolni, ezek általában 60 cm magasak és 80*130-160 cm méretűek.

A házilag épített magaságyáshoz szerezd be a szükséges deszkát, ami a legjobb, ha 5 cm vastag és 15-20 cm széles. Sarokpontokra merevítő gerendát kell majd elhelyezni, ennek anyagigényét úgy számold ki, hogy a föld alatt 50-60 cm mélységben helyezkedjen el, felfelé pedig a magaságyás kívánt magasságát számold.  (60-80 cm). Ez azt jelenti, hogy egy sarokpontra 10*10-es gerendából is szükség lesz 110-140 cm hosszúságra. Festékkel ne kezeld, inkább csak lenolajjal, mégiscsak élelmiszert állítunk elő benne!

Magaságyások

Magaságyás kivitelezése

Most jön a magaságyás építése házilag látványos része. Először is a helyét ásd fel, körülbelül 20 cm-es mélységben, ennek a rétegek hasznosulása miatt lesz jelentősége.

  1. Helyezd el a sarokpontokhoz a merevítő gerendákat úgy, hogy a földbe beásod 50-60 cm mélységben.
  2. Alulról haladva felfelé a merevítőkhöz rögzítjük a deszkákat. Használj facsavarokat és hatékony akkus fúrócsavarozót!
  3. Amikor minden oldalon fent vannak a deszkák, jöhet a feltöltés, rétegezés!

Magaságyás rétegeinek feltöltése

  • Kezdj a vakondhálóval, mert bosszús leszel, ha kimarad és egy elvetemült vakond belerondít majd a magaságágyásodba!
  • Az első rétegbe kerülhetnek levágott, lenyesett gallyak, vesszők, kukoricaszár körülbelül 20 cm magasságban, ezek cellulóztartalma lényeges.
  • Szintén nagyjából 20 cm magasságban mehet rá a lekaszált fű, évelő virágok levágott szára, szalma, ide gyorsan bomló anyagok kerüljenek, melyek a bomlás során felmelegednek és hőt juttatnak a felső rétegbe. Ez a réteg legyen nedves, öntözd be mielőtt folytatod a rétegezést!
  • A következő réteg lehet érett komposzt, 10-20 % állati trágyával keverve. Ez is nagyjából 20 cm vastagságban.
  • Az utolsó réteg, vagyis a magaságyás tetejére jó minőségű virágföld, palántaföld kerüljön. Süllyedni is fog a talaj, úgyhogy ezt a réteget mérhetjük bővebben, ahogy engedi az oldalfal magasság.

Tipp: ha ásóra van szükséged, nézz szét kínálatunkban. Kiváló minőségben, élmény velük a munka.

L alakú magaságyás

Milyen hibákat ne kövess el a magaságyás építése során?

Bár  nem nehéz magaságyást építeni, azonban számos hiba elkövethető, amire érdemes figyelni.

1. Rossz talajelőkészítés: Ha nem készíted fel megfelelően a talajt, az komoly problémákat okozhat. Gazolj alaposan!

 2. Nem megfelelő méretű vagy formájú magaságyás: az ültetendő  növény igényeihez igazítsuk a méretet, vagy meglévő méret esetében vizsgáljuk meg, hogy milyen növény érezné magát jól ebben a magaságyásban.

3. Nem megfelelő anyagok használata: Az anyagok kiválasztása fontos szerepet játszik a magaságyás építésében,és várható élettartamában. Ne legyen rossz minőségű a fa, vagy vegyszerekkel kezelt.

4. Nem megfelelő vízelvezetés: A vízelvezetés kulcsfontosságú a magaságyásban, mert ha pang a víz, a növények kirohadnak.

5. Túlzott vagy hiányos öntözés: Az öntözési gyakoriság és mennyiség beállítása kritikus fontosságú a növények számára.

6. Rossz növényválasztás: Vegyük figyelembe, hogy mennyi fény éri a magaságyást, illetve milyen a talaj  minősége, és eszerint válasszunk növényt. A palántázás menetéről bloggcikkünkben itt olvashatsz többet.

 

A magaságyás készítése egy nagy kaland

Magaságyás készítése saját kezűleg nem bonyolult feladat, és a karbantartása sem igényel több erőfeszítést, mint egy hagyományos zöldségeskerté, viszont a művelése egyszerűbb. Ha előre elkészített magaságyást keresel kisebb területre, nézz szét a Profibarkács webáruházban. Például a Rojaplast fémből készült magaságyás esztétikus megoldás lehett kissebb helyre is.

Ha betakarítottad a termést, akkor is hasznosíthatod a házilag épített magaságyásod, hiszen ültethetsz bele káposztát, répát, karalábét, ezek szuperül jönnek ősszel, mikor elérkezik a töltött káposzta főzések vagy a vasárnapi melengető húslevesek ideje.

Tipp: A megfelelő ágyásszegély kiválasztásával a kerted még rendezettebbenek fog tűnni. 

Ha a magaságyás építése házilag nem fogott ki rajtad és kedvet érzel hozzá, építsd meg saját magad udvari kocsibeállódat, amihez részletes útmutatót is adunk!

Kapcsolódó ötletek