munkaruha

Talaj PH mérése
Módosítva: 2024. május 17.
Létrehozva: 2022. augusztus 18.

Talaj PH mérése

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 1 óra

A talaj PH mérésével megtudható, mely növényfajták számára a legkedvezőbb az adott talaj, vagy milyen vegyületre van szükség a megfelelő állapot eléréséhez.

Tartalomjegyzék
  1. Talaj PH mérése
  2. Talaj PH mérésének lehetséges eredményei: lúgos, savas, semleges
  3. Mikor végezzük el a talaj PH mérését?
  4. Talaj PH mérése leszúrható PH mérőkkel
  5. Talaj PH mérése hígított talajoldatból
  6. A talaj PH mérésének jelentősége a tápoldatozás szempontjából
  7. Ha a talaj PH mérés eredménye: lúgos
  8. Savanyú a talaj a PH mérés szerint?
  9. A gondos gazda mindig tisztában van a talaj PH-val!

Talaj PH mérése

A talaj PH mérése nem elhanyagolható munkafázis a növények fejlődésének szempontjából. A talaj PH mérésével megtudható, mely növényfajták számára a legkedvezőbb az adott talaj, vagy milyen vegyületre van szükség a megfelelő állapot eléréséhez. Nem mindegy, hogyan és mikor végezzük el a talaj PH mérését az erre kifejlesztett PH mérőkkel, ha megbízható eredményt szeretnénk kapni. Például a Flo Digitális talajmérő 4 funkcióval (fényintenzitás, nedvességtartalom, ph érték, talajhőmérséklet mérése) is rendelkezik.

Talaj PH mérése

Talaj PH mérésének lehetséges eredményei: lúgos, savas, semleges

A talaj PH mérésekor kapott eredmények 3 fő csoportba sorolhatók, savanyú, semleges és lúgos. Ezen belül is lehet tovább „finomítani” a pontos besorolást.

Savanyú Erősen savanyú pH <4,5
Savanyú pH 4,5-5,5
Gyengén savanyú pH 5,5-6,8
Semleges Semleges/közömbös pH 6,8-7,2
Gyengén lúgos pH 7,2-8,5
Lúgus / Bázikus Lúgos pH 8,5-9,0
Erősen lúgos pH <9,0

Mikor végezzük el a talaj PH mérését?

A növénytermesztés egyik legfontosabb művelete a rendszeres PH mérés, különös tekintettel alaptrágyázás előtt. Ha nem tudjuk az aktuális értékeket, vagy nem használunk vagy nem jó tápoldatokat használunk. Alaptrágyázás előtt feltétlenül mérjük meg, hogy lúgos vagy savas a termőtalaj. Ezt követően is rendszeresen ellenőrizzük az értéket, termőföld esetén hetente egyszer legalább! Zöldségek esetén a legoptimálisabb, ha a talaj PH-ja 6-7 között van, ha lúgos, a növények nem tudják a mikroelemeket felvenni. Az öntözővíz is lúgosíthatja a talajt, ez a tápoldat savazásával semlegesíthető. Savasításhoz salétromsav, foszforsav, citromsav is használható.

Tipp: Tudtad, hogy nálunk vetőmagokat is lehet kapni? Különlegességek, finomságok. Ültess akár ősszel növényeket, zöldségeket. Egyél több zöldséget! 

Talaj PH mérése leszúrható PH mérőkkel

A kertészkedés szerelmesei körében legnépszerűbb PH mérők a földbe szúrható analóg vagy digitális talaj PH mérő eszközök. Ezeket a szondákat egyszerűen a földbe kell szúrni (körülbelül ¾ részig) és 1 perc múlva már le is olvasható az eredmény a skálán vagy a digitális kijelzőn.

Talaj ph mérő

Talaj PH mérése hígított talajoldatból

Hígított talajoldatból is elvégezhető a talaj PH mérése, ennek előnye, hogy a teljes területre vonatkozó reprezentatív mérést végezhetünk. A talaj PH értéke mindenhol más lehet, így fontos a reprezentatív mérés. A talajmintát és a közvetlen mérést is mindig ugyanazon a helyen kell végezni. Talajoldatot az alábbiak szerint készíthetünk:

  1. Gyűjtsünk be 1 rész talajmintát
  2. Adjunk hozzá 2 rész desztillált vizet
  3. Az oldatot alaposan keverjük össze, homogén állagig
  4. A mintát hagyjuk ülepedni, kb. 15 percig
  5. Ismét keverjük fel a mintát és végezzük el a mérést!

A talaj PH mérésének jelentősége a tápoldatozás szempontjából

Az optimális tápoldatozás nélkülözhetetlen a megfelelő terméshozamhoz, a növények egészséges fejlődéséhez. A PH erősen összefügg a tápanyag tartalommal, így tápoldatozás előtt és után is ajánlott mérni. A mért PH érték alapján már könnyen kiszámítható, hogy mennyi és milyen tápanyagra van szüksége a talajnak. A szerves tápoldatoktól savasabb lesz a talaj, míg a mesterséges nitrogén alapú anyagok általában PH csökkentő hatást fejtenek ki. Ha a talaj PH értéke nem jó, a növények nem tudják felvenni a tápanyagokat. Ha túl alacsony a PH, ráadásul az addig megkötött alumínium felszabadulhat, mely káros a növény számára. Amikor túlzottan savas a talaj, mészkő vagy kalcium-karbonát hozzáadása is elterjedt. A magas PH pedig gyakori öntözéssel csökkenthető, persze a tápanyag koncentráció felhígítása miatt óvatosan kell ezzel bánni.

Általánosságban igaz, hogy a zöldségek a 6-7 közötti PH-t kedvelik, a gyep 5,5-7 közöttit, a savanyú földet kedvelő növények 4,5-5,5 közötti PH mellett fejlődnek optimálisan. A füvesítés leggyakoribb hibái között szerepel a nem megfelelő tápanyaghiány is.

Ha a talaj PH mérés eredménye: lúgos

A meszes, lúgos talaj csökkenti egyes tápelemek felvehetőségét, mint a foszfát, vas.  Vashiány mutatkozhat meszes talajon. Lignit, gipsz bevitellel is javítható a talaj.

A műtrágya használat, a légszennyezés a talajban lévő szerves anyagok csökkenése, az öntözés felgyorsítja a termőföld elsavanyodását. Hazánkban nagyjából 1 millió hektár szikes vagy szikesedés által veszélyeztetett terület van. Ezek vízgazdálkodása, tápanyagforgalma, növényi anyagcsere folyamatai nem a legjobbak, termékenységük is gyenge.

Tipp: Palántázz, csíráztass otthon. ehhez mindet megtalálsz nálunk, csíráztató tálca, propagátor kínálatunkban!

Savanyú a talaj a PH mérés szerint?

Ha savanyú besorolásba esik a talaj PH mérőnk által mutatott eredmény, toxikussá válhat a fémionok egyes koncentrációja, közben a foszfátok, bór oldhatatlan só formájában kicsapódnak. Tápanyaghiány állhat elő a növények számára. Az oldható alumíniumra kifejezetten érzékeny például a saláta, a burgonya. A negatív folyamatok meszezéssel javíthatók.

A gondos gazda mindig tisztában van a talaj PH-val!

A szélsőséges PH értékű talajok bizonyos mértékben javíthatók, de mindig érdemes először feltérképezni, hogy milyen is a talaj, és ehhez választani a növényfajtát. A savasság lúgosítható mészkővel. Régi eljárás, még a mérőműszerek elterjedése előtti időkből, hogy ecetet csepegtetünk a talajra, ha elkezd pezsegni, a talaj meszes. Ez persze nem mutatja meg a legpontosabb eredményt, érdemesebb egy megbízható talaj PH mérőt beszereznünk például a Naturetől vagy a Flotól!

Kapcsolódó ötletek