Hogyan Műtrágyázzunk?
Módosítva: 2024. május 22.
Létrehozva: 2022. május 27.

Hogyan Műtrágyázzunk?

Nehézség:
Idő: Teljes délután

Hogyan műtrágyázzunk? Mai bejegyzésünkben körbejárjuk, hogyan kell úgy műtrágyázni, hogy minél jobb terméshozamot érhess el, vagy éppen szemet gyönyörködtető dísznövényeid, pázsitod lehessen!

Tartalomjegyzék
  1. Hogyan műtrágyázzunk?
  2. Hogyan műtrágyázzunk, de legfőképpen mikor van a kiszórási ideje?
  3. Hogyan műtrágyázzunk és mi is az az NPK?
  4. A nitrogén tartalmú műtrágyák használata
  5. A foszfortartalmú műtrágyák használata
  6. Hogyan műtrágyázzunk káliumtartalmú műtrágyával?
  7. Hogyan műtrágyázzunk pázsitot?

Hogyan műtrágyázzunk?

Mai bejegyzésünkben körbejárjuk, hogyan kell úgy műtrágyázni, hogy minél jobb terméshozamot érhess el, vagy éppen szemet gyönyörködtető dísznövényeid, pázsitod lehessen! Alapvetően a növényeknek számos tápanyagra szükségük van, ahhoz, hogy megfelelő ütemben fejlődjenek, megfelelő mennyiségű zöldség- vagy gyümölcshozamot adjanak, vagy optimálisan virágozzanak. Ráadásul az erős, egészséges növényzet a betegségekkel, kártevőkkel szemben is sokkal ellenállóbb. Ha kisebb területű kerted van, érdemes elolvasni a Műtrágyázás kiskertben című cikkünket is. 

Műtrágyázás

Hogyan műtrágyázzunk, de legfőképpen mikor van a kiszórási ideje?

Arról, hogy mikor érdemes műtrágyázni, még a szakemberek között is megoszlanak a vélemények. Ami biztos, hogy a növekedési szezonban mindenképpen, ez február és augusztus közé tehető. Sokan viszont ezután is trágyázzák a növényeket, ami nem feltétlenül előnyös, hiszen új, zsenge hajtásokat hoz a növény, amik igen érzékenyek a fagyra.  Ráadásul a tápanyag fajták szükségességében sincs egység, ezekre később kitérünk. A késő ősszel kiszórt nitrogénműtrágya nem éri el a célját, mert tavaszig kimosódik vagy annyira mélyre szivárog, hogy már nem éri el a gyökérzet, nem tud hasznosulni. Ősszel maximum annyi nitrogénműtrágyát szórj ki, amennyi a talajba kerülő szerves anyag, mint az istállótrágya vagy komposzt, növényi hulladék – elbomlásához szükséges.

Tipp: földfúró kéziszerszám a műtrágyázás folyamán is hasznos segítség lehet!

Hogyan műtrágyázzunk és mi is az az NPK?

A NPK megnevezés a műtrágyán a nitrogénre (N), foszforra (P) és a káliumra (K) utal. Nitrogén szükséges a növénynek a növekedéshez, foszfor az erős gyökérzetért, a csodaszép virágokért, levelekért, a bőséges gyümölcshozamért. A kálium rendkívül fontos a növény vízellátásához. Ha NPK típusú műtrágyát használsz, a növény tápanyaghiánya gyorsan és hatékonyan orvosolható. Szerves műtrágyák között a komposzt és szaruliszt igen hatékony. A komposzt kiváló bokrok, sövények táplálásához, és bár az érett komposzt kis mennyiségű tápanyagot tartalmaz, de javítja a talaj szerkezetét is.

Pázsit műtrágyázása

A nitrogén tartalmú műtrágyák használata

A nitrogén elengedhetetlen a növekedéshez. A növények a gyökereiken és a leveleiken keresztül is felveszik ezt a tápanyagot és hasznosítják. A nitrogén tartalmú műtrágyák könnyen oldódnak és a kiszórásuk után nem sokkal a növények gyökerei fel is veszik a vízben oldott nitrogént. Ha kimondottan lomb trágyáznál, használj speciális, vízben gyorsan és teljesen feloldódó nitrogénműtrágyát és permetezd a növényre. Nitrogén műtrágyát ne szórj ki ősszel, mert tavaszig lemosódik a talaj mélyére. A műtrágya 1/3-át a vetés előtt körülbelül 2 héttel sekélyen munkáld a talajba, akár rotálációs kapával, a maradék 2/3-ot pedig kettéosztva a zöld részek gyors növekedésének idején, május-június körül használd fel!

Vigyázni kell, mert a túlzott nitrogén adagolás árthat a növényeknek, ezért csak mértékkel használd! Az alábbi negatív hatásokat érheted el, ha nem vagy mértékletes:

  • ízetlenebb, kevésbé aromás termés
  • túl hosszú tenyészidő, késői virágzás és termés
  • csökken a növény ellenállóképessége az időjárási viszontagságokkal és a kórokozókkal szemben
  • a túl sok levélfelület növeli a párologtatást, nagyobb vízigénye lesz a növényednek
  • környezetszennyező és nagy része nem hasznosul, a talajból kimosódik

A foszfortartalmú műtrágyák használata

A csírázó növényeknek nagy szüksége van erre a tápanyagra. Ősszel szántás előtt szervestrágyával érdemes a talajba forgatni, vagy vetés előtt is közvetlenül a sorba, ilyenkor komposzttal, érett trágyával keverhető. A foszfort elegendő évente, vagy ritkábban a talajba juttatni. A foszfor a virágrügy és termésképződést, érést befolyásolja.

Hogyan műtrágyázzunk káliumtartalmú műtrágyával?

Hasonlóan a foszfáttrágyákhoz, azokkal egyszerre, őszi mélyszántásnál érdemes bemunkálni.  Ha ősszel elmarad, akkor tavasszal inkább káliumszulfátot használj. Ha jól feltöltöd a talajt káliummal, a növények a szükséges mértékben hozzájutnak, az alábbi előnyöket tapasztalod majd:

  • fokozódik a növények szárazságtűrése, mivel javítja a vízfelvételt és a vízmegtartást
  • ellensúlyozza a nitrogén hatását, csökkenti a fagyveszélyt
  • a növekedésben, tömeggyarapodásban nagy szerepe van
  • javul a növény tápanyag raktározása

Műtrágya granulátum

Hogyan műtrágyázzunk pázsitot?

A pázsitot legoptimálisabb tavasszal műtrágyázni és ősszel. A műtrágyát juttasd ki a frissen levágott fűre és öntözd meg a pázsitot, hogy kellőképp feloldódhasson és kifejthesse hatását. Előrelátó kertész az időjárást is hasznára fordíthatja, amikor borúsra áll az idő, esőt jósolnak, akkor is kiszórható, ez esetben nem szükséges neked belocsolni, a természet elvégzi a dolgát. Ha éppen egy erős, gyors munkát ígérő fűnyírót keresel, vess egy pillantást fűnyíró ajánlatainkra!

A fűnyíró mellett egy kevésbé elterjedt, de annál hatékonyabb kerti gép segítheti a munkádat, ez pedig nem más mint a gyepszellőztető. Nézd meg kínálatunkban a kiváló minőségű gyepszellőztetőinket is! Például kedvező választás lehet az Einhell talajlazító és fűszellőztetője.

A hatékony műtrágyázást meghálálja a kerted!

A talaj az egyetlen olyan szilárd természeti erőforrásunk, amely képes megújulni. Minden élőlénynek akár közvetve, akár közvetlenül a talaj nyújtja az élelmet, de napjainkban a természetes biológiai folyamatok már nem elegendőek az eredményes növénytermesztéshez, dísznövény neveléshez! Pótold a tápanyagokat a kellő időben és mértékben, és meglátod, hogy a tápanyagdús talajban fejlődő növényeid, füved, zöldségeid vagy gyümölcseid a legtöbbet hozzák ki az adott szezonból, ami csak lehetséges!

Nemrég a A hogyan kell gyomlálni? bejegyzésünkben adtunk tippeket a helyes és hatékony gyomirtáshoz, hogy a kerted a legjobb formáját hozhassa! Olvass bele, ha érdekelnek a kerti témák!

Most már tudjuk hogyan műtrágyázzunk, elkezdheted a kerti munkákat. Nézz szét a többi kertészkedéssel, kertműveléssel kapcsolatos bejegyzésünk között is

Kapcsolódó ötletek