https://profibarkacs.hu/Kiegeszitok-akcio

Rotációs kapa használata
Módosítva: 2024. május 22.
Létrehozva: 2023. június 28.

Rotációs kapa használata

Nehézség:

A rotációs kapa a kiskertek világának egyik legalapvetőbb eszköze, amely nagy segítségünkre lehet a talajelőkészítés, talajmegmunkálás során.

Tartalomjegyzék
  1. Rotációs kapa használata
  2. Mi az a rotációs kapa, vagy kapálógép
  3. Milyen munkákra alkalmas a kapálógép
  4. Hogyan kell használni a rotációs kapát?
  5. Milyen típusú rotációs kapák léteznek?
  6. A rotációs kapa karbantartása

Rotációs kapa használata

A rotációs kapa a kiskertek világának egyik legalapvetőbb eszköze, amely nagy segítségünkre lehet a talajelőkészítés, talajmegmunkálás során. A szó hallatán legtöbbünknek egy robbanómotoros erőforrással meghajtott gép jut az eszünkbe, de ma már ettől jóval tágabb a paletta, mert léteznek elektromos, akkumulátoros, sőt mechanikus rotációs kapák is, illeszkedve a speciális felhasználói igényekhez.

Mi az a rotációs kapa, vagy kapálógép

Ezt az eszközt jellemzően kisméretű, de erős benzinmotor hajtja (tipikusan 5-10 lóerő), de mint arra már utaltam, ma már léteznek csendes, kevesebb gondoskodást igénylő villanymotoros és akkumulátoros változatok is. Utóbbiak kifejezetten a kisebb kertekbe valók, hiszen az akkumulátor nem biztosít hosszú üzemidőt, ugyanakkor nagyon halkak, és apró területen is lehet velük dolgozni.

A rotációskapa magja egy több, ívelt késből álló vágóelem, amely a motorhoz hengerrel van kötve. A vágószerkezet kései könnyedén megforgatják a földet, és vágják át a növények gyökereit. Továbbá, a rotációs kapa felemeli, átforgatja a földet, és ezáltal biztosítja, hogy a nagyföld gumók szét zúzódjanak.

Az otthoni kert ajánlott munkamélysége körülbelül 20 centiméter. A nemkívánatos növények és gyomok gyökerei ritkán vannak mélyebben ennél. Miután a területet a rotációskapával dolgozták fel, a gyomokat, a kis köveket és más nemkívánatos tárgyakat könnyen fel lehet szedni kézzel is. 

Kapálógép

Ha egy munkafolyamattal szeretné a talaj például műtrágyázását is megoldani akkor előtte a megmunkálandó talajfelület tetején szét kell teríteni és a rotációs kapa gondoskodik a többiről.

Akár benzines, akár villanyos, a rotációs kapánál a motor egy olyan tengelyt hajt meg, melyre változó számú és méretű ún. kapafejek erősíthetők fel, attól függően, hogy milyen mélyen szeretnénk átforgatni a talajt, vagy éppen hogy milyen szélességben szeretnénk egy menetben kapálni. A modernebb gépeken lehetőség van arra is, hogy olyan csekély szélességben rögzítsük a fejeket, hogy például egy egészen kisméretű ágyásban is kényelmesen tudjuk használni az eszközt! A kapafejek fel-, és leszerelése jellemzően egyszerű, sok esetben szerszám nélkül is megoldható, így szaktudást nem igényel, kezdők is elboldogulnak vele. 

Ahogy talán a fentiekből is kitűnik, a meghajtás módja és az ebből következő teljesítmény, alapvetően határozza meg azt, hogy milyen típusú eszközt válasszunk.

Az elektromos és az akkumulátoros kapálógép inkább kisebb területeken hasznos, ugyanis a vezeték véges hosszúságú és az akkumulátor teljesítménye is behatárolt. Egy benzines gépet viszont bátran használhatunk nagyobb területek megmunkálására.

  • Kis kertekbe: családi házak veteményeseihez a legjobb egy kisebb teljesítményű 4 kapatagos gépet választani. Itt a földek általában lazább szerkezetűek és könnyebben művelhetők, ezért nem szükséges ennél több késsel rendelkező terméket megvásárolni. 
  • Nagyobb termőterületekre: a méretesebb földeken és a nehezebb szerkezetű (például agyagos) talajokon már a 6-8 kapatagos gépeket is jól ki lehet használni, például Hecht benzinmotoros kapálógép 208ccm, 4,5 le kiválóan alkalmas lehet a feladatra.

Milyen munkákra alkalmas a kapálógép

A kézi kapáláshoz vagy ásáshoz hasonlóan a rotációs kapa is a talaj fellazítására és a gyommentesítésre hivatott eszköz, az egyik legfontosabb kerti munkákhoz tartozik. Az igazi szezonja tavasszal van, gondolok itt a tavaszi vetésre, veteményezésre, vagy akár díszágyás készítésre, de a füvesítés előtti kötelező talajelőkészítésnek is fő eszköze a rotációs kapa. Ugyanakkor persze máskor is bevethető,  például az őszi talajrendezés elvégzéséhez, hiszen a veteményezés, az ültetés, vagy akár a füvesítés szeptemberben, októberben is időszerű lehet. A rotálás után és a műtrágyázás előtt érdemes a talaj pH szintjét megmérni.

Tipp: A legalapvetőbb kerti gép a fűnyíró, érdemes azt is körültekintően választani.

A veteményes ágyásokban nyáron is bevethető, például a tavaszi termények felszedése után, mikor a másodveteménynek készítjük elő az ültetési területet, így májusban, júniusban is elővehetők a rotációs kapák. A kapafejek méretétől és beállításától függően elvégezhető sekélyebb vagy mélyebb talajátmozgatás, attól függően, hogy mennyire gazos az adott terület, vagy hogy mit szeretnénk telepíteni a kiszemelt kertrészre.

Fontos észben tartani, hogy a rotációs kapa, amennyiben  gyommentesítési céllal kerül  bevetésre, addig használható, míg a gazok legfeljebb 10-15 centiméteresek, az ennél magasabb növényeket a forgó kések már feltekerik magukra, így a munka nagyjából lehetetlenné válik velük. A tavaszi használatkor ezért leginkább március első felében vessük be a gépet! Az is lényeges, hogy a már felmagzott gyomok esetében a rotációs kapálás nem hatékony, hiszen ezzel a magok szétszóródását és beásását, vagyis pont az intenzívebb gyomosodást segítjük elő, ez megint csak azt jelenti, hogy a kikelet korai szakaszában lépjünk akcióba. 

kapálógép

Hogyan kell használni a rotációs kapát?

A rotációs kapa teljesítményét a motoroknál megszokott gázkarral szabályozhatjuk, így alkalmas lehet homokos, lazább talajokhoz, és kötöttebb, agyagos közeghez is. A legtöbb típusnál cserélhető elemekkel szabályozható a kapálórész szélessége, akinek pedig kisebb kertje van, olyan típust válasszon, melynél van hátrameneti funkció is. Ez azért fontos, mert ha a sűrűn beültetett, kis mozgásteret adó területen a gép elé egy növény kerül, nem mindig lehet könnyen kikerülni, ilyenkor remek funkció a hátrahaladás, mellyel az útban lévő növény megóvható, kikerülhető.

A forgó kések sebességét a talaj minőségéhez, jellegéhez szükséges beállítani, a lényeg, hogy a közeg átmozgatása mellett az eszköz folyamatosan haladjon előre is. Kötött talajnál nagyobb fordulatszám szükséges, laza, homokos közegnél a lassabb forgás az ideális. A gép megtartásához és vezetéséhez olykor jelentősebb fizikai erő szükséges, ezért hölgyek először óvatosabban próbálkozzanak, vagy válasszák inkább a szelídebb, könnyebben kezelhető elektromotoros változatokat, főleg, ha kisebb veteményesről, kertecskéről van szó. A gyakran nehéz berendezést nem szükséges felemelve átcipelni két ágyás között, például a gyepes területen, alacsony fordulatszámon tartva a rotációs kapa egyszerűen átgördül a pázsiton, annak károsítása nélkül.

Milyen típusú rotációs kapák léteznek?

Mechanikus kapálógép

Ez a fajta igazából talán a legelterjedtebb, hiszen kerekeivel segíti a haladást, de a teljesítménye még mindig a használójától függ, egy kisebb kertben lehet a legideálisabb a használata, de persze nagyobb földet is meg lehet vele művelni.

Elektromos kapálógép

Ennél a fajtánál már nagyon sok időt és persze energiát megspórolhatunk, hiszen elektromos energia hajtja, a gépet nekünk csak irányítani kell. Magas teljesítőképességének köszönhetően hamar végezhetünk a kapálással és még marad időnk pihenni vagy szórakozni. Egyetlen hátrány a kábele lehet, hiszen hossza korlátozza a munkaterület nagyságát. Persze ez egy hosszabbítóval orvosolható.

Akkus rotakapa

Hasonlóan az előzőhöz, itt is megfelelő a teljesítmény és még csak a kábellel sem kell bajlódnunk miután feltöltöttük gépünket. Persze ne feledjük, hogy egyszer ez a gépezet is lemerül, így túl nagy területre nem alkalmas, maximum ha jó pár, feltöltött pótakksival is készültünk.

Benzines kapálógép

Ha nagy területet szeretnénk megmunkálni, mindenképp benzines verzióban gondolkodjunk, .  Nem akadályoz vagy korlátoz, minket semmilyen kábel nem kell félnünk, attól sem hogy, lemerül. Nagyfokú teljesítménye ideális egy nagy gazdaságban, ahol csak a benzinről kell  gondoskodnunk és már kezdhetjük is a munkát. Mint minden benzines gépnek, ennek a karbantartására is kellő figyelmet kell fordítani. 

Tipp: mi szeretjük a benzines gépekeket az erejük és a hangjuk miatt. A " legkedvesebb" benzines gépünk pedig a benzines láncfűrész

A rotációs kapa karbantartása

Mint minden motoros kerti eszköz, a kapálógép is igényel karbantartást, ápolást. Mivel nem mindennap használt eszközről van szó, ne tegyük el úgy, hogy benzin maradt a tartályában, 1-2 hónap alatt ugyanis az üzemanyag kárt tehet a vezetékekben, porlasztókban. Használat után takarítsuk le az eszközt, ne maradjanak rajta földdarabok, növényi részek. A tárolást száraz helyen oldjuk meg. Évente, kétévente érdemes kisgépekkel foglalkozó szervizben átnézetni az eszközt, a szakszerű karbantartás sok évvel megtoldhatja a gép élettartamát. Nem lehet elhallgatni, hogy ezen a téren az elektromos és az akkumulátoros eszközök használata lényegesen kényelmesebb, hiszen számottevő karbantartást – a tisztítási munkálatokon kívül – nem igényelnek.

A Profibarkács teljes rotációs kapa kínálata itt található >>