Vakondháló lerakása házilag
Feltúrta a pázsitot a vakond? Telepíts vakondháló házilag!
- Vakondháló Lerakása Házilag
- Miért terjed egyre jobban a vakondháló?
- Vakondháló lerakása házilag első lépései – földmunka és leterítés
- Mire figyelj vakondháló lerakásnál?
- Lerakás után rögzítsd a vakondhálót!
- Utolsó lépés a vakondháló telepítésénél: feltölteni a földet!
- Hosszútávon kifizetődő a vakondháló lerakása házilag
Vakondháló Lerakása Házilag
Sok kerttulajdonosban felmerül az ötlet, hogy vakondhálót rakjon le, mikor egy szép reggel arra ébred, hogy hívatlan vendég garázdálkodott a kertben, és a gyönyörű pázsitot feltúrta. A vakondháló lerakása házilag is kivitelezhető, nem igényel különösebb szaktudást, inkább csak körültekintést. Környezetbarát, költséghatékony, vegyszermentes és hosszútávú megoldást jelent a vakondháló lerakása a kertekben. Nézzük, hogyan is kell kivitelezni a vakondháló lerakást, telepítését!
Miért terjed egyre jobban a vakondháló?
Ennek igen egyszerű okai vannak. Manapság a legtöbb kertes háznál előnyben részesítik a mutatós, üde, zöld gyepet, mely növényekkel, díszkövekkel vagy akár térkővel kombinálva is dekoratív látványt nyújt, nem utolsósorban az ingatlan összképét jelentősen emeli, jó ránézni, a harmónia nyugtatólag hat ránk. A hibátlan gyep elérése nem egyszerű. Sok energiába kerül a földmunkától elkezdve a fűvetés, gondozás vagy akár a gyepszőnyeg leterítése, az anyagiakról nem is beszélve. És itt bejön a képbe egy vagy (több) vakond, aki kis idő leforgása alatt képes kárt tenni hónapok vagy évek fáradságos munkájában. Értelemszerű, hogy az ember igyekszik védekezni ellene, ehhez pedig az egyik leghatásosabb megoldás a vakondháló lerakása.
Tipp: a vakondhálóhoz hasonlóan nagyon hasznos találmány a talajtakaró, geotextília, nézd meg kínálatunkat (például Nature zöld talajtakaró)!
Vakondháló lerakása házilag első lépései – földmunka és leterítés
Szerencsés esetben a vakondháló lerakása a kert kialakításakor a tereprendezéssel egyidőben történik, ilyenkor a legegyszerűbb, akkor is, ha öntözőrendszer is kialakításra kerül. Ilyenkor egyébként is van elvégzendő földmunka, és ezzel egyidejűleg a háló is lerakható, a vakondok elleni védelem céljából. Ez esetben nem utólag kell felásni az egész területet és újra vetni a füvet.
Nagyon fontos, hogy a vakondháló alatt lévő talaj megfelelően el legyen munkálva. Ne legyenek alatta nagyobb rögök vagy régi gyökerek, mivel a háló leterítése után ezeket már nem lehet elegyengetni, és púpos lehet a gyep.
A legelterjedtebb megoldás, amikor a vakondhálót 5-8 cm-es mélységben fektetik le, akár a gyepszőnyeg alá. Ha nem gyepszőnyeg, hanem fűmagos vetés kerül a vakondháló fölé, akkor az 5-8 cm-es mélységben elhelyezett háló fölé jön a jó minőségű termőföld és a fűmagok.
Mire figyelj vakondháló lerakásnál?
A föld felületét jól el kell egyengetni, sőt, ha hengerrel is célszerű tömöríteni, mert a süllyedések miatt később szétcsúszhat a háló a nem megfelelő előkészítés miatt.
A vakondhálót 15-20 cm-es átfedéssel terítsd le, hogy sehol se találjon járatot a kis huncut! Legjobb a hálókat szorosan szegély mellé vagy házfalhoz illeszteni, így a széleken sem tud felbújni a vakond. A vakondhálót erős ollóval, kesztyűben ajánlott méretre vágni!
Mindig egységesen, szakadásmentesen, megfelelő átfedéssel és pontos illesztéssel történjen a vakondháló lerakás, mert így akár évtizedekre is orvosolható a probléma. Kellemetlen, ha a nem körültekintő kivitelezés miatt később egy szépen beállt gyepet kell felásni ásóval, mert gond van a vakonddal.
Lerakás után rögzítsd a vakondhálót!
Miután leraktad a vakondhálót, rögzíteni szükséges! Ez kivitelezhető fém vagy műanyag kapcsokkal, rögzítő szegekkel. Ezek akadályozzák meg, hogy a vakondháló egymáson vagy egymástól elcsússzon, elmozduljon. A forgalomban többféle vakondháló rögzítő kapocs is létezik, vannak 10-15 cm-esek is. Érdemes annak a gyártónak a rögzítőjét venni, amelyiktől a háló van. Könnyen leüthetők, sokszor a vakondhálóval azonos anyagúak, szerkezetűek, általában 50-100 vagy 200 darabos csomagban vásárolhatók. A rögzítő szeget az átfedéseknél és csatlakozó szegélyeknél kell elsősorban használni, méterenként legalább 4 darabot! Ne hagyjuk ki a rögzítést, mert a szegek elhagyása később bosszúságot okoz!
Utolsó lépés a vakondháló telepítésénél: feltölteni a földet!
Ha mindennel megvagy, következik a földfeltöltés, miután a vakond fúrás közben már nem tudja megemelni a hálót. A gyepszőnyeget sokszor közvetlenül a vakondhálóra fektetik, ebben az esetben a hálón alig van súly, így a vakond próbálkozásai meglátszódhatnak a felszínen.
Hosszútávon kifizetődő a vakondháló lerakása házilag
A vakondhálót egyszer kell megfelelően telepíteni, és nem kell attól tartanunk később, hogy a szépen beállt kertünkben kárt tesz a vakond. Ha jól van telepítve, teljes védelmet nyújt a kártevő ellen, ráadásul vegyszermentes, nem tesz kárt a környezetben, sem a vakondban. Anyagilag nem nagy megterhelést jelent, de a bosszúság, amitől megóv majd minket, felbecsülhetetlen!
Ha sikerült távol tartani a vakondokat, akkor jöhet a következő lépés, a gyepszőnyeg telepítése vagy a vakond által feltúrt fű felülvetése, olvasd el az erről szóló bejegyzésünket!
Kapcsolódó ötletek
A mulcsozás egy olyan kertművelési technika, aminek sokféle előnye van. Nem csak esztétikussá, harmonikus megjelenésűvé teszi a kertet, de növényvédelmi szempontból sem elhanyagolható a mulcsozás haszna. Tanuld meg hogyan történik a mulcs készítése házilag!
Összeszedtük nektek, hogy melyek azok a lépések, amelyek segítségével ti is gyorsan és szépen tudtok magatoknak egy gyönyörű kertet kialakítani gyepszőnyeg lerakásával.