heatlucky-futheto-termekek

Mulcs készítése házilag
Módosítva: 2024. május 16.
Létrehozva: 2023. április 12.

Mulcs készítése házilag

Nehézség:

A mulcsozás egy olyan kertművelési technika, aminek sokféle előnye van. Nem csak esztétikussá, harmonikus megjelenésűvé teszi a kertet, de növényvédelmi szempontból sem elhanyagolható a mulcsozás haszna. Tanuld meg hogyan történik a mulcs készítése házilag!

Tartalomjegyzék
  1. A mulcs készítése házilag és ennek előnyei
  2. Mulcs készítése házilag – miből TILOS mulcsot készíteni
  3. Alapanyagok amiből mulcsot készíthetsz
  4. Szerves mulcs készítése
  5. Szervetlen mulcs készítése
  6. Mulcs készítése házilag – lépések
  7. Mire vigyázzunk a talaj mulcsozása közben?

A mulcs készítése házilag és ennek előnyei

A legfontosabb előnye az, hogy segít a talajban tartani a nedvességet. A lehullott csapadék 80 % - sokszor még azelőtt elpárolog, hogy a talajba jutna, a mulcs viszont lecsökkenti a kipárolgást, segít a csapadéknak egyenletesen a talajba jutni, könnyebben éri el a gyökérzetet. Másik nem elhanyagolható szempont, hogy a mulccsal fedett talajon kevésbé nőnek ki a gyomok, hiszen a mulcs elzárja a napfényt előlük. Egy 4-5 centiméter vastagságban leterített mulcsréteg a talaj hőmérséklet szabályozásában is segít, úgy működik, mint a házon a szigetelés. Aszályos, száraz időszakokban ez bizony nem elhanyagolható szempont! Mivel a mulcs egy szerves anyag, a talaj tápanyagellátottságán is segít. Heves esőzések során pedig megakadályozza, hogy a sáros víz a levelekre fröccsenjen, tisztán tartja azokat.

 Tipp: Készülj fel az aszályos időszakra, esős időben nagyon hasznos egy esővízgyűjtő.

Fenyőkéreg mulcs

Mulcs készítése házilag – miből TILOS mulcsot készíteni

 

Tőzeg

Bár a tőzeg általánosan elfogadott „mulcsozó” alapanyag, fontos azonban tudni, hogy szélsőségesen savanyú (PH értéke kisebb, mint 4), így csak olyan növények alatt használhatóak, amik ezt tolerálják (például hortenzia, rododendron), de sokszor még nekik is túl savas ez a talaj. Környezetvédelmi szempontból sem a legjobb, hiszen a tőzeg fontos biotóp, érdemes rá vigyázni.

Faipari hulladék ismretlen helyről

A különböző faipari hulladékok, forgács, fűrészpor alkalmatlan mulcsozásra, mivel sokszor ezekben vegyi anyagok, festék, impregnáló szerek, rovarölők vannak benne. Ha esetleg megbízható forrásból való, „tiszta” fűrészporunk forgácsunk van, akkor is érdemes óvatosan bánni vele. Tisztán felhasználva nem jó mulcs alapanyag, mert a szén-nitrogén arány nagyon nagy, így elbomlása akár évekig eltarthat. A fűrészporból készült mulcsot meg kell öntözni trágyalével (pl, csalánlével), hogy először elkorhadjon. A forgács – a tőzeghez hasonlóan - is savanyítja a talajt. a fa hulladékban sokszor beteg fák maradványai is lehetnek.

Alapanyagok amiből mulcsot készíthetsz

A mulcs készítése házilag nem nagy mutatvány, néhány alapvető szabályt kell betartani (lásd fentebb), és akkor nagyon jó lesz a végeredmény. Szerves és szervetlen mulcsok is léteznek. De mi a különbség?

Szerves mulcs készítése

Használhatunk avart is a mulcsozáshoz, ez nagyon hasznos, ősszel nagy mennyiségben elérhető alapanyag. Önmagában ne használjuk, mert bepenészedhet, keverni kell a többi alapanyaggal

A fenyőkéreg díszkertekbe ajánlott, de itt is figyelni kell arra, hogy savanyítja a talajt, zöldségeknek nem ideális.

A szalma a konyhakertekbe nagyon népszerű, de figyelni kell rá, hogy nitrogént vonhat el a talajból. Lebomlásával táplálja  a talajt.

Mulcs szalma

Fűnyesedék, falevél minden kertben megtalálható, olcsó alapanyag. Kifejezetten jó zöldségek alá. Hamar bomlik, de pótlása egyszerű, minden fűnyírás alkalmával.

A komposzt magas szervesanyag tartalmának köszönhetően táplálja a talajt, de gyorsan bomlik.

Tűlevél: örökzöldekkel ellátott kertekben folyamatosan hozzá lehet jutni, kellemes illata van. Itt is arra kell figyelni, hogy savanyítja a talajt.

Szervetlen mulcs készítése

A szervetlen mulcs például a kavics. Esztétikus, olcsó, azonban könnyen felmelegedhet, illetve szétszóródva a kertben „kavicsos” lesz a talaj, hiszen ez nem bomlik el. de nedvesség megtartására ez is kiváló, és nagyon esztétikus.

Mulcs készítése házilag – lépések

Nagyon hasznos, ha van otthon egy ágaprítónk, jelentősen felgyorsítja a munkafolyamatot. Ágaprító vásárlásánál figyeljünk arra, hogy milyen vastag ágakat szeretnénk feldolgozni, mert gyengébb teljesítményűekkel, csak vékony ágakat tudunk majd aprítani. 1 óra alatt, kb. 1 köbméter ágat tudunk felaprítani egy jó ágaprítóval. A tűzifa aprítása során elhullott (kezeletlen!) faanyagot, vagy a gyümölcsfák metszése során levágottágakat gyűjtsük össze, aprítsuk fel ágaprítóval, vagy kisbaltával. Keverjük más, fentebb említett alapanyagokkal a növényeink igényeinek megfelelően. Ha friss a fa, mindenképp szárítsuk ki!

Tipp:ágaprító használata közben használjunk fülvédő tokot!

Mulcs leterítése

Mire vigyázzunk a talaj mulcsozása közben?

A mulcsozás előtt fontos alaposan kigyomlálni a területet. A mulcs alá ajánlott geotextíliát leraknunk, hiszen a gyomnövekedését visszaszorítja. A mulcs vastagsága minimum 5 cm- es legyen, de 8 cm - nél ne legyen vastagabb, mert úgy többet ártunk vele, mint amennyi a haszna, szabályosan megfojtja a növényeket, vékonyan leterítve viszont nem érjük el vele a kívánt hatást.  1 négyzetméter terület „lemulcsozásához” 50 liter fenyőkéreg lerakása javasolt. A szalmát, komposztot lehet vastagabban teríteni, akár 10 cm-es vastagságban is, hiszen szellősebb, és gyorsabban bomlik.

A mulcsozás egy nagyon hasznos kerti tevékenység, már ti is láthatjátok, hogy egyáltalán nem bonyolult, és nagyon hasznos módja a kertben felhalmozódó gallyak, növényi nyesedékek újrahasznosításának. A mulcs készítése házilag nagyon sok előnnyel jár, a benznmotoros mulcsozó fűnyírók ebben segítségedre lesznek.

Ha készen vagy a mulcsozással, szükséged lehet dekoratív ágyásszegély kialakítására.

 

Kapcsolódó ötletek