hosugarzok

Geotextília lerakása házilag
Módosítva: 2024. május 16.
Létrehozva: 2023. március 06.

Geotextília lerakása házilag

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 2 óra
Helyszín: Kert

Ha szeretsz kertészkedni, biztosan érdekel, hogyan rakhatod le házilaga geotextilt.

Tartalomjegyzék
  1. A geotextília lerakása házilag
  2. Mire jó a geotextília, talajtakaró fólia, agröszövet?
  3. Hogyan helyezzem el a geotextilt a kertemben a növényágy kialakításánál?
  4. Érdekesség a talajtakaró fóliáról
  5. Mire figyeljünk még a növényágy kialakítása, talajtakaró fólia telepítése során?
  6. Geotextília lerakása házilag - mi alá tehetem még?

A geotextília lerakása házilag

A tavasz beköszöntével számtalan munka vár ránk a kertünkben. A kert kialakítása során rengeteg szempont van, amit figyelembe kell vennünk. Szerencsére ma már sok kiegészítő áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy megkönnyítse számunkra a későbbi kertgondozást. A növények, illetve a különféle kertdekorációs kavicsok, mulcsok alá ajánlatos geotextilt, vagy talajtakaró fóliát elhelyezni (például Nature Talajtakarót), ezzel jelentős későbbi pluszmunkákat spórolva meg magunknak.A geotextilia lerakása házilag nem bonyolult!

Geotextília eper palánta alatt

Mire jó a geotextília, talajtakaró fólia, agröszövet?

Elsősorban a nedvességmegtartó szerepét kell kiemelni, ugyanis nem engedi a vizet kipárologni a talajból. Érdemes a talaj PH értékét is ellenőrizni a lerakás előtt. Határozott előnye továbbá, hogy a gyomnövekedést visszaszorítja, így rendben tartása is könnyebb, mint a használata nélkül. A térburkoló dekorkövek alatt rétegzáró funkciót tölt be, így, ha kavicságyat szeretnél kialakítani, mindenképpen ajánlott geotextilt alátenni.

Használhatjuk továbbá vízelnyelő árkok bélelésére, de kerti tó építésénél a tófólia alá is szokás tenni, ezzel jelentősen megóvva és megnövelve a tófólia élettartamát.

Tipp: Ha kerti tó építésén gondolkodsz, nézz szét tómeder választékunkban!

Fontos megemlíteni a hőszigetelő tulajdonságát is, télen a fagyok ellen véd, nyáron pedig a szárazság elleni védelemben van hasznos segítségünkre.

Ha fát ültetsz a kertedben, ajánlott dréncsövet bevezetni mellé, ezt is érdemes geotextillel bevonni, hogy a növények gyökerei, illetve az apró szennyeződések ne hatoljanak be a cső belsejébe.

geotextília lerakása

Hogyan helyezzem el a geotextilt a kertemben a növényágy kialakításánál?

A kívánt terület tereprendezése (talajlazítás, elegyengetés) után, a választott anyagot méretre vágjuk, ezt gondosan elhelyezzük a megmunkált területen. Leszúró tüskével kb. 70-100cm távolságot hagyva ezek között rögzítjük a talajhoz. Amennyiben a növények még nincsenek lehelyezve, utólag a helyükön kereszt formában kivághatjuk a fóliát. Így az ültetés gyerekjáték lesz. A megvágott fóliát tőig visszahajtjuk, hogy a felület fixen zárjon. Rögzíteni nem szükséges. Ezután mehet rá a következő réteg, ami többnyire fenyőkéreg (mulcs), vagy díszkő zúzalék.

A már felsorolt tulajdonságaik mellett vegyszermentes és energiatakarékos kertet tarthatunk fenn ennek segítségével, ugyanis a gyomírtást régebben főként vegyszerek használatával érték el. Ennek határozott hátránya az, hogy a talajban elraktározódik, a növény pedig felszívja a káros anyagokat, így a környezettudatos szemlélet térnyerésével ezek háttérbe szorulhatnak geotextil használatával.

Kertépítéshez szükséged lehet egy talicskára, kiskocsira is, nézz szét nálunk!

Érdekesség a talajtakaró fóliáról

Régebben szalmát használtak az emberek ugyanerre a célra, azonban az általunk forgalmazott korszerű anyag fekete színével egy növényágyban pl. a napsugarak vonzásával segíti az érési folyamatot. Előnye továbbá a könnyebb elhelyezés és a tartóssága, a szalma ugyanis hamarabb lebomlik. A geotextília lerakása házilag korszerű megoldás!

Mire figyeljünk még a növényágy kialakítása, talajtakaró fólia telepítése során?

A kerted kialakítása során nem csak a talajmenti óvintézkedéseket ajánlatos megtenned, de a fokozódó hőség miatt határozottan fontos a megfelelő védelmet a növényeid érdekében megtenned. Ahogy a fagy ellen véd, a hőség ellen is jó szolgálatot tesz a geotextil, nem szabad azonban megfeledkeznünk a nap perzselő, növényégető hatásáról sem.

Akinek van kertje, annak érdemes megfontolni, milyen módokon segíti a növények fennmaradását. Át kell gondolnunk, hogy az öntözés mellett milyen lehetőségeink vannak arra, hogy megvédjük növényeink élettartamát és minél tovább fenntartsuk vízellátásukat. Erre a fóliáink kiválóan alkalmasak vízmegtartó képességüknek köszönhetően.

Ahhoz azonban, hogy maximális védelmet biztosítsunk számukra, Rachel hálóink nyújtanak megoldást.

Ezt a növények felé kifeszítve a tartós hőségben elkerülhetjük, hogy a tűző nap hatására megégjenek. 

Geotextília lerakása házilag - mi alá tehetem még?

Ha van gyerek a családban, egy homokozó kialakítása gyorsan égető feladattá válik. Könnyedén kialakíthatsz egyet magad is, a bolti árak töredékéből. Érdemes azonban a könnyű takarítás, fenntartás végett geotextil réteget elhelyezni a megfelelő minőségű homok alá (mi rendszeresen a hagyományos sárga homokot használtuk erre a célra, nem a bolti, porózus, vízzel is nehezen tapadót). Ha elkészítetted a fakeretet, alá gondosan bedolgozva a geotextilt, már csak a homok van hátra. Ezt számtalan módon takarhatod a nem kívánt látogatók elkerülése miatt éjszakára, mi maradék tófóliát használtunk erre a célra. Ezután már csak a gyerek hiányzik belőle és mehet a játék :)

Amint látod, a geotextil használata a kertben és a veteményesben egy roppant hasznos dolog, számtalan későbbi munkát spórolhatsz meg magadnak a használatával. Ugye hogy nem bonyolult a geotextília lerakása házilag?

 

Kapcsolódó ötletek