neo-vorel-jol-lathatosag

Hogyan válassz ágaprítót?
Módosítva: 2024. május 22.
Létrehozva: 2022. november 08.

Hogyan válassz ágaprítót?

Egy jó minőségű ágaprító, ágdaráló berendezés minden évszakban nagyszerűen kihasználható

Tartalomjegyzék
  1. Hogyan válassz ágaprítót?
  2. Az ágaprító funkciója
  3. Ágaprítók típusai
  4. Mit válassz még az ágaprító mellé?

Hogyan válassz ágaprítót?

Tudni akarok mik a legfontosabb paraméterek ágaprító vásárlása esetén? Akkor ne habozz és olvass tovább! Mai cikkünkben körbejárjuk azokat a sarokpontokat, melyeket figyelembe kell venned, mielőtt újabb kedvenc kerti géped megrendeled. Mert az biztos, hogy ez lesz az egyik kedvenced, ha meglátod, milyen sok terhet tud levenni a válladról. Egy jó minőségű ágaprító, ágdaráló berendezés minden évszakban nagyszerűen kihasználható. De lássuk, miben különböznek az egyes ágaprítók!

Einhell ágaprító

Az ágaprító funkciója

Ez a kerti eszköz gyorsan és megerőltetés nélkül felaprítja/ledarálja neked a lemetszett gallyakat, vagy melyeket a vihar letört. A felaprított gallyak kisebb helyen tárolhatók, visszajuttathatók a talajba, a bennük lévő tápanyag pedig hasznosul. Mulcsozáson túl akár tüzelni is könnyebb az aprított részekkel, kevesebb helyet fog a kertben, mint egy óriási gallycsomó.

Az otthoni célra ajánlott elektromos ágaprítókat áramforráshoz kell csatlakoztatni, de végül is egy megfelelő méretű hosszabbítóval hozhatod, viheted a kertben, ahová csak kell! Erdőgazdaságba vagy mezőgazdasági vállalkozások számára elérhetőek traktorra kapcsolt meghajtásúak is. Akár a helyszínen, az erdőben elvégezhetik az ágaprítást a berendezéssel.

Ha túl sok az aprításra váró gally, és nem tudod elhasználni, eltüzelni esetleg mulcsozásra, tedd nyugodtan a komposztba a darálékot!

Arra figyelj, hogy az adott gép aprítási teljesítménye hány centiméter átmérő alatti ágakkal bír el. Ez gyártónként, gépenként változhat, a kisebbek körülbelül 4 cm-es, a nagyobb gépek akár 7 cm-es ágakat képesek aprítani.

Ágaprítók típusai

  1. Vágókéses ágaprító

A vágókéses berendezésben egy tányér alakú késtartóban két kés van, mely forog körbe- körbe, a beletolt ágakat (általában egyesével lehet betolni) felaprítja. Kb. 2-3-4 cm-es ágakat képes aprítani. Egyik hátránya, főként a frissebb, zöldebb ágakat képes „szeletelni”, a régi, kiszáradt ágakhoz nem a legjobb választás. Forgó berendezés, erősebb a zajterhelése.

  1. Vágóhengeres ágaprító

Egy fogaskerékszerű szerkezet nekitámaszkodik egy fogadólapnak. Ennek a vágócsillagnak minden éle élezett és egy folyamatos forgással leharap 1-1 darabot a behúzott ágból. A gép húzza be, nem te tolod be az ágat. Amilyen széles a tengely, olyan szélesen lehet akár több ágat is beletenni. A vágóhengeres másik előnye, hogy iránya változtatható. Ennek az a haszna, hogy ha túl sok ág került bele, vissza is tudja tolni az ágakat. Mivel nem forog, hanem húzza be az ágat, viszonylag csendes a működése.

Késes vagy hengeres ágaprítót válassz? Olvasd el blogcikkünket, hogy döntésre juss!

Szinte minden ágaprító gép IP védett, kültéren használhatóak, végül is kinti használatra lettek tervezve.

Az ágaprítók végtermék „tárolása” szerint

  • zsákos tárolás: ez nagyon előnyös, több zsák is tartható a közelben, ha megtelt, azonnal tehető rá a másik zsák, így több zsák könnyedén tele aprítható, szinte megállás nélkül.
  • tartályos tárolás: a tartály térfogata határozza meg, mikor telik meg, mikor kell üríteni, ilyenkor kis időre megszakadhat a munka folyamata.

 

Benzines ágaprítók

Otthoni ágaprításhoz, hobbikertbe, kiskertbe, telekre bőven megfelelőek az elektromos ágaprítók. A benzinmotoros ágaprító gépek nagyobb teljesítményűek, vastagabb és nagyobb mennyiségű ágak aprítására, darálására ajánlottak.

A benzines ágaprítók között utánfutóként is húzható típusok is léteznek, ezek akár 10-12 cm-es ágakat is képesek ledarálni. Kertészettel foglalkozó vállalkozások, közterület dogozói, erdőgazdasági munkálatokat végzők általában ezeket a gépeket preferálják.

A benzines gépek átlagosan 450 e Ft és 2 M Ft közötti áron elérhetőek (például GTM Professional ágaprító gép), de ha rendszeresen, nagy területet kell karbantartani, sok és akár vastagabb ágakat is aprítani, mindenképpen ezek a befutók, nem fognak csalódást okozni.

Elektromos ágaprítók

Otthoni célra elsősorban az elektromos ágaprítók népszerűek. Már 50-60 e Ft-tól elérhetőek, viszonylag könnyűek, emiatt nem nehéz a szállításuk vagy a mozgatásuk a kertben. Ezt egyébként a kerekeik és a markolatuk is könnyebbé teszi. Ezek teljesítménye átlagosan 2000-3000 W, ez a kerti mulcsozáshoz már tökéletes. Egy elektromos ágaprítóval a maximum 4-5 cm átmérőjű gallyakat tudod ledarálni.

Melyik a legjobb ágaprító? Olvasd el az Ágaprító véleményeket!

Riwall ágaprító

Mit válassz még az ágaprító mellé?

Ha ágaprítót használsz, semmiképp ne feledkezz meg a munkavédelmi felszerelésekről! Kesztyű, lábbeli, szemüveg, sisak! Aki gyakran barkácsol vagy a ház körül, kertben maga végzi az aktuális feladatokat, általában rendelkezik legalább egy szemüveggel, kesztyűvel.

De egy strapabíró bakancs, mely véd az átfúródás vagy a megcsúszás, adott esetben a ráesés ellen vagy egy sisak, mely a fejet védi meg az ütéstől, hihetetlenül hasznos tud lenni! Jobb félni, mint megijedni!

Válassz márkás, évtizedekig használható ágaprítót és könnyítsd meg a kerti munkát a használatukkal. Több időd marad másra, például az aprított fából mulcsot is készíthetsz házilag.

A Profibarkács teles ágaprító kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek