https://profibarkacs.hu/Kiegeszitok-akcio

Késes vagy hengeres ágaprító - Melyiket válasszam
Módosítva: 2024. május 22.
Létrehozva: 2023. július 21.

Késes vagy hengeres ágaprító - Melyiket válasszam

Amennyiben kertünket fás szárú növények ékesítik az ágaprító használata megkerülhetetlen, vagy legalábbis jelentősen megkönnyíti az életünket. Már néhány gyümölcsfáról is olyan jelentős mennyiségű gally gyűlhet össze metszés után, amelyeket zöld hulladékként már nagyon körülményes elszállítatni.

Tartalomjegyzék
  1. Késes vagy hengeres ágaprító - melyik a jobb
  2. Az ágaprító, mulcsozó előnyei
  3. Mire való az ágaprító, ágdaráló?
  4. Késes vagy hengeres ágaprító a jobb?
  5. Mire és hol használnánk az ágaprítót?
  6. Hogyan működik az ágdaráló, ágaprító?
  7. Késes ágaprító előnyei - megéri megvenni?
  8. Mire figyeljünk az ágaprító használata során?
  9. Az ágaprító karbantartása
  10. Mit kezdjünk az aprítás során keletkező fa hulladékkal?
  11. Mire figyeljünk ágaprító vásárlása során?
  12. Melyik a legjobb ágaprító?
  13. Ágaprító árak

Késes vagy hengeres ágaprító - melyik a jobb

Amennyiben kertünket fás szárú növények ékesítik az ágaprító használata megkerülhetetlen, vagy legalábbis jelentősen megkönnyíti az életünket. Már néhány gyümölcsfáról is olyan jelentős mennyiségű gally gyűlhet össze metszés után, amelyeket zöld hulladékként már nagyon körülményes elszállítatni. Körbejárjuk a az ágaprítók típusait, előnyeit, és a vásárlási szempontokat, illetve elmagyarázzuk mi a különsbég a vágókéses és a vágóhengeres ágaprító között.

Késes vagy hengeres ágaprító - melyik a jobb

Az ágaprító, mulcsozó előnyei

A zöldhulladék hagyományos megsemmisítése, az égetés sajnos még mindig népszerű. Ez az azonban egyfelől törvénytelen, másfelől viszont teljesen ésszerűtlen, hiszen a ledarált gallyakból kiváló komposzt alapanyag képződhet, vagy akár mulcs is, mely utóbbi aranyáron szerezhető be a kertészetekben. A zöldhulladékot elszállítani költséges, és macerás, nem beszélve arról, hogy környezetvédelmi szempontból is problémás. Használjuk ésszel a kerti zöldhulladékot, hiszen aranyat ér, akár egy esővízgyűjtő aszályos időszakban. Ágaprítás, komposztálás, mulcsozás - minden kertben alapvető tevékenység.

Mire való az ágaprító, ágdaráló?

A kerti munka fáradalmainak csökkentésére és hatékonyságának növelésére ma már sok jó kerti eszköz áll rendelkezésünkre. Ilyen az ágaprító, szecskázó is, ami segít rendezetté varázsolni az udvart és eltüntetni a nagyobb faágakat a kertből. Az ágaprítók nem csak az őszi-téli időszakban lehetnek számunkra hasznosak: segítségünkre lehetnek a nyári metszések vagy a viharkárt szenvedett ágak levágásának idején is. A felaprított gallyak nem foglalnak olyan nagy helyet, felhasználhatók mulcsozásra. Hamarabb lebomlanak és visszakerülnek a természet körforgásába.

Késes vagy hengeres ágaprító a jobb?

Tekintettel a fentiekre, egy kertes ház tulajdonosának nagyon ésszerű döntés egy ágaprító beszerzése. De milyet válasszunk? Rövid tájékozódás után szinte mindig ez az első felmerülő kérdés, hiszen az ágaprító működése szerint ez a két fő típus létezik: maróhengeres ágaprító, illetve forgókéses. A harmadik típus a kardános ágaprító már egy komolyabb szerkezet és alapvetően ipari használatra tervezték, otthoni használatra teljesen felesleges egy ilyen nagy kapacitású gép beszerzése, egyrészt azért mert nem fogja visszahozni az árát, másrészt pedig használata már komolyabb szaktudást és a munkavédelmi előírások mélyebb ismeretét igényli, így a kardánhajtású és benzines ágaprítók felépítésébe és részleteibe jobban nem is mennénk bele ebben a bejegyzésben.

Mire és hol használnánk az ágaprítót?

Amikor arról döntünk, hogy maróhengeres aprítót, vagy a forgókéses változatot választjuk, számos szempontot kell mérlegelnünk. Mire használnák? Milyen mennyiségű zöldhulladékot szeretnénk a gépünkkel ledarálni? Hol használnánk? A ház körül, vagy esetleg rendszeresen ki kell telepítenünk a telekre? Másfelől pedig mindkét modellnek vannak előnyei és hátrányai. Kétségtelen, hogy a zúzó- vagy maróhengeres lassabban dolgozik, inkább töri az ágakat, mint vágja.  De bárhogyan is döntünk, két szempont mindenképpen mérvadó kell, hogy legyen. Az egyik a teljesítmény, a másik pedig a vágási átmérő. Egyértelmű, hogy ha gyakran és több órán keresztül szeretnénk használni az aprítónkat, akkor egy nagyobb teljesítményű gép mellett kell letenni a voksunkat. Ha a kertünkben 8-10 éves beállt gyümölcsfákról a metszés után keletkezett gallyak ledarálásához keresünk ágaprítót, mindenképpen nagyobb vágási átmérővel rendelkező aprítót kell választanunk, bár az általánosságban elmondható, hogy a vágási átmérő növekedésével növekszik az aprítók teljesítménye is.

Ágaprító

Szempont lehet a választásnál, hogy a maróhengeres és a késes ágaprítók működési elve némileg eltérő. A maróhengeres aprítók esetében a fogaskerék behúzza az ágakat, így ezzel sok energiát spórolhatunk meg, ugyanis a késes aprítok esetében egyesével kell betolni a gallyakat amiket előtte meg kell tisztítanunk metszőollóval a kiálló részektől. Lényegében elmondható, hogy a hengeres aprító kevesebb előkészületet igényel, némileg halkabb és csendesebb, mint a késes ágaprító. A késes ágaprító esetében vágásra alkalmassá kell tenni a gallyakat, de azt követően a munkavégzés már lényegesen gyorsabb és hatékonyabb, viszont ez utóbbi aprító határozottabban hangosabb mint a hengeres társa.

Hogyan működik az ágdaráló, ágaprító?

A késes ágaprítók esetében általában egyesével kell betolni az ágakat, amikről előtte már lenyestük a kisebb, elálló gallyakat. Maróhengeres vagy fogaskerekes ágaprító esetében a fogaskerék tulajdonképpen csak az ág behúzására szolgál, így ez sok munkát meg tud nekünk spórolni, hiszen  Másfelől viszont, ugyan a hengeres ágaprító kevesebb előkészületet igényel, alapvetően lassabb a munkamenet ezzel a típusú ágaprítóval. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a működésének lényege az, hogy nem vágja, hanem összetöri az ágakat, amelyeket egy az egyben bele lehet tolni a gépezetbe.

Késes ágaprító előnyei - megéri megvenni?

Nagy előnye a késes ágaprítónak, hogy nagyon gyorsan és hatékonyan lehet vele dolgozni, vagyis hamar eltüntethető általa az ilyen típusú kerti hulladék. A gyakorlatban mindez úgy fest, hogy ágakat egyenként, megfelelően előkészítve szükséges betolni a gépbe ahhoz, hogy össze tudja aprítani azokat. Hátránya, hogy működése során igen zajos. Összegezve tehát azt mondhatjuk, hogy maga az előkészület, valamint az aprítóba való adagolás is nagyobb odafigyelést igényel az egyszerűbb, késes ágaprító modellek esetében.

Mire figyeljünk az ágaprító használata során?

Minden előnyével az ágaprító gép egy veszélyes eszköz. Nagy körültekintéssel kell használni, hiszen egy kis figyelmességgel komoly baleseteket előzhetünk meg. Az egyik legalapvetőbb tanács, hogy védőszemüveg és védőkesztyű nélkül sose kezdjünk el darálni. A forgótárcsás aprító esetében ennek az az oka, hogy a daráló visszadob darabokat, amelyek megsérthetik a szemünket, kezünket. 

A különösen ágas-bogas gallyak esetében figyeljünk oda, hogy kellő körültekintéssel helyezzük őket az ágaprítóba, hiszen súlyos baleseteket okozhatnak a visszacsattanó ágak. Ne felejtsük el, hogy a kisebb fajta, hengerkéses aprítógépek maximum 4 cm átmérőjű fás részek ledarálására alkalmasak. A nagyobb, masszívabb verziók a kb. 7 centiméteresekkel is elbánnak, de ezeknél nagyobb ágakat ne helyezzünk a gépekbe, mert tönkremehet a hengerkés.

Kerüljük el a nedves ágak darabolását és azt is, hogy nedves fű- vagy levélkupacok kerüljenek az ágaprítóba. A nedves alapanyag könnyen elakadhat.

Nagyon fontos, hogy bármelyik ágaprítót választottuk, az első használat előtt alaposan olvassuk el a használati útmutatót, vegyünk fel fülvédőt, szemvédőt és kézvédőt, sőt, akár egy sisakot is. Soha ne erőszakosan toljuk be az ágakat, hanem hagyjuk, hogy a tárcsák húzzák be magukhoz a növényi részeket.

Soha ne hagyjuk kint a kertben a munka után, hanem tisztítsuk meg és vigyük védett helyre. Arra is ügyeljünk, hogy gyermekek ne férjenek hozzá.

Az elektromos ágaprító esetében fontos, hogy megfelelő hosszabbítót használjunk, hogy ne következzen be feszültségesés.

Az ágaprító karbantartása

Minden karbantartási műveletet úgy kezdjünk, hogy leállítjuk a motort, és elektromos berendezés esetében kihúzzuk a készüléket az áramból. A takarítást kezdjük a szűrővel, majd távolítsunk el minden nagyobb törmelék darabot. Mossuk ki a csatornát és a kivezetőnyílást, majd töröljük szárazra. A késekre is fontos figyelmet szentelni, szükség esetén élezzük. Benzinmotors ágaprító esetén pedig a benzinmotoros kerti gépekre vonatkozó karbantartási feladatokat lássuk el, ppéldául az olajszint ellenőrzését.

Mit kezdjünk az aprítás során keletkező fa hulladékkal?

Ágaprító, mulcsozó

Sokan csak mulcsozó gépként hivatkoznak az ágaprítókra, hiszen a végtermék az úgynevezett mulcs, ami korántsem egy haszontalan dolog. Az egész ágak tulajdonképpen csak elszállításra alkalmasak, a mulcs ezzel szemben értékes alapanyag! Használhatjuk akár fenyőkéreg helyett is a földön szétterítve, így megakadályozhatjuk a gyomnövények terjedését, illetve nedvesen tarthatjuk a talajt vele egy esetleges ültetésig. Amennyiben pedig sikerült szépen, apróra darabolni az ágakat, akár komposztálni is tudjuk, így garantáltan nem vész kárba az a sok tápanyag, amit a fa a hosszú hónapok során kinyert a talajból – így járulhat hozzá az aprító gép kertünk természetes körforgásához!

Legyen neked is komposztálód, válassz egy minőségit.

Mire figyeljünk ágaprító vásárlása során?

Ne csak az árat, és a teljesítményt nézzük. Egy nagyon olcsó, kétes eredetű, esetleg használtan vásárolt gép csalódást fog okozni, és hamar a garázs sarkában végzi. Ehhez még a legolcsóbb gép is túl drága. A fentiek figyelembe vételével tudjuk majd meghozni a megfelelő döntést, továbbá vásárlás előtt érdemes elolvasni a Hogyan válassz ágaprítót? cikkünket is. Én is vettem egy gépet, az ágaprítóról szóló véleményemet itt találod róla.

Melyik a legjobb ágaprító?

melyik a legjobb ágaprító

Erre nehéz válaszolni összességében, hiszen mindenkinek más lehet a legjobb ágaprító választás. Ha környzettudatos vagy, akkor a maróhengeres lesz a neked való, hiszen halk, és környezetbarátabb, mint a késes változattal, viszont ez utóbbi nagy mennyiségű kerti  hulladék aprítására alkalmas. Mindig a kertünk típusához válasszunk ágaprítót. Ne feledjük, nem mindig az olcsóbb a jó választás, sőt. Ha tehetjük, áldozzunk rá egy kicsit többet.

Ha egy átlagos kerttel rendelkezel, akkor a Hyundai HYD-524 Ágaprító a 2500W - os teljesítményével jó szolgálatot tehet. Az egyik legnépszerűbb ágaprítónk. Ha kicsit komolyabbat is megengedhetsz magunknak, a 3000 W - os, RIWALL PRO RES 3044  ELEKTROMOS ÁGAPRÍTÓ lehet a jó választás. Neked melyik a legjobb ágaprító? Segítünk késes vagy hengeres ágaprító választásban!

Ágaprító árak

Az ágaprító árak nagyon széles skálán mozognak. Elektromos ágaprító már 54 000 forinttól kapható, egészen az 55 literes gyűjtődobozzal rendelkező 123 000 forintos ágaprítóig. Nézzük meg, hogy milyen vastag ágat képesek aprítani, hogy szükségünk van-e gyűjtőzsákra, vag ymilyen a gép zajszintje, és így hozzuk meg a döntést.

A benzinmotors ágaprítók már komolyabbak, ez az árukon is meglátszik. A benzinmotoros ágaprítók jelentik a csúcsot ebben a kategóriában: gyorsabban darálnak, mint az elektromos változatok, és akár a 10 cm-es átmérőjű faágakkal is gond nélkül megbirkóznak. Ráadásul mivel áramellátásra sincs szükségük, így nem fogják korlátozni az elektromos darálókhoz szükséges vezetékek a mozgásban, azonban a benzines kerti gépekhez hasonlóan, ennek a karbantartására is figyelni kell. Áruk 400 000 és 1 800 000 forint körül mozog, igzából ezek már ipari felhasználásra valók.

Teljes ágaprító választékunkat itt találod! 

Kapcsolódó ötletek