Levendula metszése
Legnépszerűbb fűszer- és gyógynövényünk a levendula, sok kertbarát egyik kedvenc növénye. Igen dekoratív és nagyon sokoldalúan használható növény és emellett ültetése, gondozása sem nehéz.
- Levendula metszése
- Miért kell metszeni a levendulát?
- Levendul vágása - mért fontos
- Mennyit kell metszeni a levendulából?
- Hogyan kell tehát megfelelően metszeni a levendula bokrot?
- Levendula metszése tavasszal
- Levendula nyári metszése
- Levendula metszése ősszel
- Hogyan metszük a levendula fás részét?
- A levendula gyógyhatása
Levendula metszése
Legnépszerűbb fűszer- és gyógynövényünk a levendula, sok kertbarát egyik kedvenc növénye. Igen dekoratív és nagyon sokoldalúan használható növény és emellett ültetése, gondozása sem nehéz. A júniustól virágba boruló levendula bátran nevezhető lepke mágnesnek, vonzza magához a lepkéket, a szorgos méheket, egy igazi élettel teli környezetet varázsol maga köré.
Amellett, hogy júniustól kezdve gyönyörködhet virágaiban néhány faj esetében másodvirágzásra is számíthatsz ősz elején, amennyiben időben, az első virágzás után eltávolítja az elvirágzott szárakat! Virága ehető, illóolaj készíthető belőle, nem utolsó sorban pedig díszítő értéke is kimagasló.
Ha illóolajat készítesz házilag, próbálj ki hozzá egy párásító aroma diffúzort.
Miért kell metszeni a levendulát?
A levendula megfelelő termesztése magában foglalja a rendszeres metszést is, hogy megakadályozza a fásodást és megfiatalítsa a növényt. Ez is fenntartja a cserje kompakt habitusát és szép formáját.
Ennek a lenyűgöző és nagyon pihentető munkának van egy nagy hátránya. A metszés után ugyanis a növény egyre kevesebb értékes vegyületet termel. Ha gyógyászati céllal termeszt levendulát, ez fontos. Másrészt a levendulát, mint tisztán dísznövényt a kertben, rendszeresen kell metszeni.
Nézz szét minőségi kerti szerszámaink, metszőollóink között (például Yato metszőolló). A legjobb metszőolló kiválasztása nem egyszerű feladat, ebben nyújtunk segítséget egy másik blogcikkünkben.
Levendul vágása - mért fontos
A levendula, ha nincs szakszerűen metszve, akkor csak kevés "ágat", virágzati tengelyt hoz, és ezek a szárak idővel befásulva egészen csúnyán felkopaszodnak, és a hosszú szárakat a tömött virágfüzér megdöntheti, az ágacskák lehajolnak. A kertben ez egyrészt nem nyújt esztétikus látványt, ha pedig nagyobb területen termesztjük, megnehezíti az aratást, ráadásul lényegesen kevesebb a "termés" is.
Mennyit kell metszeni a levendulából?
Tavasszal általában a hajtáshossz egy-kétharmadát metszik meg. Nyáron csak a harmada és a fele. A fiatal levendula jobban megrövidül, az idősebbek pedig kevésbé drasztikusan. Egyes szakemberek úgy vélik, hogy a levendula erős metszésének szükségessége eltúlzott.
Amit a metszéssel el tudunk érni minden növénynél, így a levendulánál is, hogy a növény metszés helye után szétágazó hajtásokat hozzon. Minél lejjebb van ez elkezdve, annál mutatósabb és tömöttebb gömböt tudunk formálni belőle. A bokor első 3 évében kell legjobban odafigyelni a metszésre, a további években csupán "gömbre" nyírjuk a bokrot.
A 3-4 évesnél idősebb bokornál - már helyes metszésnél is - az ágak alsó részeinél elindul a fás szár kialakulása. Az egyik alapelv, amit követnünk kell a metszéskor, hogy a fás szárba soha ne vágjunk bele, erős metszés esetén is jó 5 cm távolságot tartsunk el. A másik alapelv, hogy úgymond, kopaszra se vágjuk a növényt, mert levélzet híján, akár el is pusztul a bokor, de legalábbis megsínyli.
Amúgy a levendula egész jól bírja a metszést. Ha csak annyit teszünk, hogy virágzás végén - ami Magyarországon a valódi levendula (Lavandula angustifolia) esetében kb. június közepe - felére (bátortalanabbak a 2/3-ára) visszametsszük, már jól csináltuk.
Ha magunk nevelünk új egyedeket, akkor amikor elérik a 12-15 cm-t, 3-4 ujjnyira (8-10 cm) vissza kell csípni, vágni. A második évben ismételjük meg a visszavágást, így biztosítva van, hogy a levendula dús, szétágazó bokorrá növekedik.
A levendula metszésekor elkövetett főbb hibák:
- túl mélyen vág az növény szárába;
- nyáron túl későn vágják;
- túl korai vagy túl késői vágás tavasszal.
Ezen hibák bármelyike gyorsan észrevehető. A növény meggyengül, és akár el is hervadhat.
Hogyan kell tehát megfelelően metszeni a levendula bokrot?
- Az egész bokrot egyenletesen kell megmetszeni.
- A régiótól és az adott év időjárásától függően a levendula vágásának ideális ideje minden alkalommal kissé eltérő.
Levendula metszése tavasszal
A metszés a fő ápolási és alakítási művelet. A fásodás mértékétől, valamint a levendula korától és fajtájától függően a szárakat hosszuk kétharmadáig visszavágják. A levendula tavaszi metszésnek köszönhetően a levendulabokor gyönyörű formát és egész nyáron át kompakt alakot kap.
A természetes lignifikáció miatt a levendula ezen a növényi részen nem hoz leveleket és új hajtásokat. Szürkévé és csúnyává válik. Másrészt a levendula erősebbé és intenzívebbé válik. Gyógynövényként vonzóvá válik. A döntés a kerttulajdonos érdekeitől függ: “megjelenés vs. gyógyhatás”. A legtöbb amatőr kertész számára az esztétikai szempontok kétségtelenül fontosabb szerepet játszanak.
Metszhetem-e a levendulát márciusban?
A legjobb időpont a tavaszi kezelésre április eleje, feltéve, hogy a fagyok még nem tértek vissza.
Az általános szabály: ne túl korán, mert egy váratlan fagy károsíthatja a növényt, és ne túl későn, amikor a levendula már sok hajtást hozott.
A tavaszi metszésnek erősnek kell lennie, de nem szabad túlságosan megzavarni az öreg fát. Azokat a hajtásokat, amelyeknek nincsenek hajtásai vagy szárazak, gondolkodás nélkül el kell távolítani.
Levendula nyári metszése
A kereskedelmi forgalomban termesztett levendulát július közepétől, részben augusztusban szedik. Ha nem akarja betakarítani és szárítani a levendulát, egyszerűen metssze vissza a virágzó hajtásokat. Az időzítés döntő. Ha túl későn, például augusztusban végezzük, a növénynek nem lesz ideje felkészülni a télre. Ha valakinek kétségei vannak, inkább várjon a vágással tavaszig.
Levendula metszése ősszel
Nem ajánljuk a levendula őszi metszését, mert így a nővénynek nem lesz ideje felkészülnie a télre, hiszen a vágással növekedésre ösztönözzük a növényt, miközben már a pihenő fázisra kellene készüljön. Ráaádsul ha túl mélyen vágjuk vissza ősszel, akkor elfagyhat.
Metszhetem-e a levendulát októberben?
A fenti okok miatt nem ajánlatos már októberben metszeni, mert már fagyhat. Várjuk meg a tavaszt vele.
Hogyan metszük a levendula fás részét?
Ha már idősebb a levendula bokrunk , akkor lehet, hogy elvesztette a formáját, vagy felkopaszodott az elfásult szárakon, akkor a fagyok elmúltával, tavasszal érdemes megmetszeni. Azok a bokrok, amiket nem metszettek rendszeresen, lehet, hogy egy erőteljesebb metszét nem élnének túl. Ha vannak új hajtások a fás rész alatt, akkor óvatosan ugyan, de elkezdhetjük a metszését, így az alsó levelek növekedését tudjuk elősegíteni. Következő évben már methetünk bátrabban, mindig kisit tovább a fás szárhoz, anélkül, hogy belevágnánk.
Tipp: Növényeid locsolásához válassz öntözőkannát.
A levendula gyógyhatása
Végezetül, néhány sor a levendula gyógyhatásáról. A levendula elbűvölő illatú virágának és illóolajának nyugtató és izomlazító hatása már régóta ismert. Ennek köszönhetően gyógyír az álmatlanságra, javítja a hangulatot, enyhíti a depressziót, a szorongást. Görcsoldó hatású, valamint az emésztést, és az epekiválasztást segítő tulajdonságokkal is rendelkezik, ezért puffadás és emésztési zavarok esetén is hatékony. Emellett idegi eredetű gyomor- és bélpanaszok, hasi diszkomfort enyhítésére is kiválóan alkalmazható. Fokozza az étvágyat, nyugtatja, erősíti a gyomrot. Fertőtleníti a szájban található sebeket, a gyulladt fogínyre is jótékony hatású.
Tipp: A kertedet a leander is gyönyörűen színesítheti és illatosíthatja. A leander metszése is nagyon egyszerű tud lenni.
Kapcsolódó ötletek
Ahhoz, hogy a citromfa gondozása eredményes legyen, a növényünk szépen fejlődjön és szép, egészséges citromokat teremjen, alaposan meg kell ismernünk ezt a citrusfajtát, és tudnunk kell, mit szeret és mit nem!
A különleges cserepes virágoknak nemcsak az az előnyük, hogy egyedi természetközeli hangulatot csempészhetünk a verandára, erkélyre, teraszra, de ünnepi alkalmakra is ajándékozhatóak az ajándékozott nagy örömére.