einhell-akcio

Citromfa gondozása
Módosítva: 2024. július 29.
Létrehozva: 2023. július 10.

Citromfa gondozása

Nehézség:
Helyszín: Kert

Ahhoz, hogy a citromfa gondozása eredményes legyen, a növényünk szépen fejlődjön és szép, egészséges citromokat teremjen, alaposan meg kell ismernünk ezt a citrusfajtát, és tudnunk kell, mit szeret és mit nem!

Tartalomjegyzék
  1. A citromfa gondozása cserépben, vagy szabadföldben
  2. A citromfa gondozásához ismerd meg közelebbről a növényt!
  3. A citromfa gondozása a megfelelő körülményeknél kezdődik
  4. A citromfa átültetése
  5. A citromfa metszése
  6. A citromfa teleltetése
  7. Citromfa gondozásához szükséges eszközök

A citromfa gondozása cserépben, vagy szabadföldben

A citromfa szükséges gondozásához hozzátartozik a citromfa teleltetése ideális körülmények között vagy a citromfa metszése tavasszal. A citromfa ma már nemcsak mediterrán vidékeken fellelhető, hazánkban is egyre több kertet, erkélyt, teraszt ékesít, arról nem beszélve, milyen jó érzés is egy saját citromból készült limonádét, vagy süteményt elfogyasztani!

citromos süti

A citromfa gondozásához ismerd meg közelebbről a növényt!

A citromfa (Citrus limon) egy örökzöld gyümölcsfa, amelyet az egész világon termesztenek a citrom terméséért. Olaszország és Spanyolország az egyik legnagyobb citromtermelő országok közé tartozik.

A citromfa általában 3-6 méter magasra nő, de egyes fajták akár 9 méter magasra is megnőhetnek. A citromfa élénkzöld levelekkel és illatos fehér virágokkal kápráztat el bennünket. A citromfa termése, a citrom sárga színű, savas ízű és sok C-vitamint tartalmaz.

A citromfa hőigényes növény, amely kedveli a meleg és napos éghajlatot, de kellő odafigyeléssel és a citromfa megfelelő gondozása mellett hidegebb éghajlaton is megélhet. A fák szükségletüknek megfelelően öntözést igényelnek, és jó vízelvezetéssel rendelkező talajban fejlődnek a legjobban.

A citromfák fontos mezőgazdasági növények, és a citrom a világ szerte széles körben használatos a konyhában, az ételek és italok ízesítésére, valamint az aromaterápiában és a tisztítószerekben is. A citromlé és a citromhéj gazdagíthatja az ételeket és italokat, valamint segíthet a konzervek tartósításában is.

A citromok egészségügyi előnyei közé tartozik a magas C-vitamin tartalma, amely támogatja az immunrendszert és a bőr egészségét. Emellett a citromokban található antioxidánsok segíthetnek a szabad gyökök elleni védekezésben, és a citromfogyasztás frissítő hatással lehet a testre és az elmére.

A citromfák gondozása magában foglalja a rendszeres metszést, a táplálékellátást és a kártevők elleni védelmet. Hazánkban a citromfát teleltetni is szükséges, nem bírja a téli hideget, fagyokat.

Citromfát saját magunk is csíráztathatunk citrommagból. A citrommagot néhány napra tegyük vízbe, majd csíráztató tálcába, jó minőségű, laza földbe dugjuk a magokat! Ha minden jól megy, hamarosan kibújuk a növény a földből. ha magról neveljük, akkor nagy valószínűséggel csak bokrosodni fog, törzset nem nevel, így éredemes átoltani 1-2 éves korában.  Otthon ezzel ne kísérletezzünk, mert nem egyszerű feladat. Az oltás nélkül nevelt növény nagyon lassan fodrul termőre, és a gyümölcs sem lesz annyira ízletes.

Citromfa cserépben

A citromfa gondozása a megfelelő körülményeknél kezdődik

  • Fény és hőmérséklet: A citromfának napos és meleg környezetre van szüksége. Ügyelj arra, hogy a fa kapjon legalább 6-8 óra napfényt naponta. A citromfa számára ideális hőmérséklet 15-30 °C között van.
  • A citromfa szereti a jó vízelvezetéssel rendelkező, laza és tápanyagdús talajt. Ügyelj arra, hogy a talaj pH-ja legyen enyhén savas, körülbelül 5,5-6,5. Választhatsz speciális citrusföldet vagy jó minőségű virágföldet! Vess be az ellenőrzéshez egy digitális PH-mérőt és soha nem lesz ezzel többet gondod.
  • Öntözés: A citromfa nedves talajt igényel, de nem szereti a túlzott nedvességet. Öntözd rendszeresen, amikor a talaj felső rétege kissé kiszáradt, de ne hagyd, hogy a talaj teljesen kiszáradjon vagy túl nedves legyen! Egy öntözőzsákkal folyamatosan vízzel láthatod el a fát, így sokkal erősebb növényed lesz. Télen csökkentsd az öntözést!
  • Trágyázás: A citromfa tápanyagigényes növény. Tavasztól őszig trágyázd a fát speciális citrustrágyával vagy egy univerzális, lassú hatású műtrágyával!
  • Metszés: A citromfa metszése minden évben megejtendő 1-2 alkalommal, hogy megszabadítsuk a beteg ágaktól, az elhalt részektől és a formáját is alakítani tudjuk. A legjobb idő a metszésre a tavasz, mielőtt a fa új hajtásokat kezd növeszteni.
  • Betegségek és kártevők elleni védelem: Figyelj a betegségekre és kártevőkre, mint például a levéltetvek vagy a citromfafa virág- és levélrothadására. Ha észreveszel bármilyen problémát, használj kártevőirtó szereket vagy természetes módszereket a védekezésre!

 

A citromfa átültetése

A citromfát fiatal növényként általában kisebb cserépben, kaspóban vásárolhatjuk meg, ennek oka a szállítás költséghatákonysága. Nem ajánlatos viszont a kicsi kaspóban tovább nevelni a növényt. Például a Keter különleges formájú műanyag virágládát is gyárt, ami ízléses megjelenést biztosít a teraszon, kertben.

Ültethetjük egy új dézsába is, de ha otthon találunk megfelelő méretű használtat az is jó.

Ilyenkor viszont alaposan takarítsuk meg a használt cserepet! Az agyagedényeket használat előtt többször át kell öblíteni, hogy a benne maradt sóktól megszabaduljunk. Az agyag pórusainak telítődni kell vízzel, hogy ne a növénytől szívja majd el. Az idősebb dézsákat fertőtleníteni is szükséges.

Ajánlott az ültetőedény alján vízelvezető járatot kialakítani. Ehhez teríthetünk a cserép aljára durva kavicsból, apró kövekből vízelvezető réteget. Erre jöhet a citrus földje. Átültetésnél ugyanolyan mélyen legyen a gyökér a földben, mint korábban, különben a gyökérnyakon betegségek jelenhetnek meg.

A citromfa metszése

A citromfa gondozásának fontos eleme a citromfa metszése. Általában tavasszal, esetleg ősszel szokták elvégezni. Tiszta, éles, fertőtlenített metszőollóval végezd mindig a metszést, és a beteg, sérült, száraz ágakat távolítsd el először! Aztán el lehet azokat is távolítani, amik túl alacsonyok vagy elágaznak és gátolják a fa törzsének erősödését. Ritkítani is ajánlott a belsejét, hogy megfelelő mennyiségű levegőhöz és fényhez juthasson a növény.

Citromfa metszése

A citromfa teleltetése

A hideg őszi, téli hónapokra a citromfát a kertből, teraszról be kell vinni olyan helyre, ahol a hőmérséklet nagyjából 5-15 fok között van, napfényhez is jut a növény és nem huzatos a hely. A szobahőmérsékletet nem szereti a növény, de kedveli a párás levegőt. Ha van télikertünk esetleg üvegházunk vagy a lépcsőházban van hely és megfelelő körülmény a teleltetéshez, oda is elhelyezhetjük tavaszig a növényt. Csak heti 1-szer öntözzük és ne túl sok vízzel!

Citromfa kertészetből

Citromfa gondozásához szükséges eszközök

Nem lehetetlen küldetés hazánk éghajlatán sem citromfát vagy más citrusféléket nevelni. Az igényeikre és a teleltetésükre természetesen gondot kell fordítani, és mindig legyen kéznél néhány dolog, amik szükségesek a citromfa gondozásához, mint például:

Kapcsolódó ötletek