https://profibarkacs.hu/Kiegeszitok-akcio

Zöldségtermesztés az erkélyen
Módosítva: 2024. május 15.
Létrehozva: 2023. április 26.

Zöldségtermesztés az erkélyen

Nehézség:

Lakásban élsz, de nem mondanál le a házi termesztésű zöldégekről? Akkor ez a blogbejegyzés most neked szól!

Tartalomjegyzék
  1. Zöldségtermesztés az erkélyen
  2. Mire figyeljek, ha az erkélyen szeretnék zöldséget nevelni?
  3. Melyik zöldséget érdemes a balkonon termeszteni?
  4. Recept tipp:
  5. Fűszertermesztés erkélyen? Miért is ne?
  6. Zöldségtermesztés az erkélyen kisokos, avagy mire figyeljek, ha a teraszonnevelem a zöldségeimet?

Zöldségtermesztés az erkélyen

Attól, hogy nem rendelkezel kerttel, nem kell lemondanod a zöldségtermesztés nyújtotta élményekről, különösen, ha fontos számodra, mi kerül az asztalodra, az honnan származik vagy mivel van kezelve. Amennyiben rendelkezel egy kis erkéllyel, vagy terasszal, máris megvan a lehetőséged a zöldségtermesztésre.

Ahhoz azonban, hogy sikeres legyen a projekt, néhány szempontot érdemes figyelembe venned. Lássuk ezeket sorban! Indulhat a zöldségtermesztés az erkélyen?

Zöldségek, saláták az erkélyen

Mire figyeljek, ha az erkélyen szeretnék zöldséget nevelni?

Elsősorban oda kell figyelned a helyigényre, mert bár vannak, akik 60 m²-es teraszokon élő „helymilliomosok”, a többségre azért nem ez a jellemző. Kisebb területű balkonokon a jó helykihasználás nagyon fontos, így érdemes a Pinteresten nézelődni, vagy tematikus Facebook csoportokat keresni, hogyan is rendezd be, hogy valóban a nyugalom szigete lehessen számodra.

Helytakarékos megoldás például a magaságyás, és még hajolgatni sem kell. A falra raklapokból készíthetsz vertikális ágyást, ott a fűszernövények kiválóan fogják érezni magukat. Egyedük arra kell figyelni, hogy soha ne száradjon ki a föld, de túl se locsoljuk, mert akkor kirohadnak.

Ma már számtalan zöldség fajtát nemesítenek kimondottan arra a célra, hogy balkonládákban, cserepekben hajtatva – kiültetve kis területen is termeszteni tudjuk azokat. Ha kimondottan arra utazol, hogy kevesebb termést hozó, alacsony növésű és nem terülő fajtát választasz, ragyogó kertet varázsolhatsz az erkélyedre.

Futó fajtáknál érdemes növényfuttató rácsot és növénytámaszt is beszerezned. Például a Nature bambusz növénytámasz egyszerre hasznos és szép dekoráció is egyben.

Melyik zöldséget érdemes a balkonon termeszteni?

Ami a top 10-ben mindenképpen helyet kap, az a paradicsom, ma már millió fajtát megvásárolhatsz, ahogy a csípős paprikát – édes paprikát is ezernyi fajtában, ízben szerezheted be. Ezeket jó előre el kell kezdeni hajtatni, és ha szívesen olvasnál a palántázásról, korábbi blogbejegyzésünkben hasznos tudnivalókat i

Ne csüggedj azonban, számtalan növény kihajt nyár végéig, ha most szeretnél belevágni a balkon-veteményezésbe.

A zöldségek jolly jokere az újhagyma, ami garantáltan megmarad bármilyen körülmények között. Ezt akár ősszel is elültetheted, akárcsak a szamócát, mert mindkettő remekül áttelel és következő tavasszal már csak annyi a dolgod, hogy elfogyaszd őket.

Áprilistól a retekkel is kísérletezhetsz, akár néhány hetente is elvetheted, eléggé igénytelen növény és így egész nyáron élvezheted a termését. Egyébként is javasolt kétszerre – háromszorra vetni egyes zöldségeinket, ezzel egészen a hideg idő beköszöntéig elérheted, hogy friss, a „kertedből” származó finomságokat fogyaszthass el.

A cukkini és padlizsán egyesek számára még mindig ufó-növény, de jó, ha tudod, nagyon egészséges és tápanyagban gazdag zöldségeink ezek is. Ugyan nagyobb helyet foglalnak el a balkonkertedben, azonban ez ne tántorítson el, különösen, ha imádod a zöldségekből készült egytálételeket. Mindkettő roppant vitamindús alapanyag, nem mellesleg a vegán barátaid is imádni fogják az összejövetelek alkalmával.

 Paradicsom balkonládában

Recept tipp:

Ha félbevágod a padlizsánt, bevagdalod, majd bekened kókuszzsírral, megszórod zöldfűszerekkel és bekened frissen préselt fokhagymával, 40 perc alatt jól megsütve krémes vacsorát varázsolhatsz belőle, mely könnyen illeszkedik bármelyik étrendbe. A cukkini pedig a kiváló „tökcsánkától” kezdve a zöldségekből készült fasírtig remek csemege, de alkalmas bármelyik édes vagy akár sós étel dúsítására, gazdagítására is.

Fűszertermesztés erkélyen? Miért is ne?

Kisebb cserepekben fűszernövényeket, csíranövényeket, salátákat tarthatsz, melyek segítségével sokkal ízesebb ételeket tudsz készíteni. Egyébként ahogy belerázódsz a „kertészkedésbe”, fokozatosan megtapasztalod majd, mit érdemes tartani, és mi az, amit inkább hanyagolni szükséges. Nem tudod, hogy milyen fűszernövényt ültess? Olvasd el egy másik blogcikkünkben.

Fűszernövények az erkélyen

Zöldségtermesztés az erkélyen kisokos, avagy mire figyeljek, ha a teraszonnevelem a zöldségeimet?

  • figyeld meg, melyik órákban tűzi a nap közvetlenül az erkélyedet, ennek megfelelően árnyékolj, a manapság előforduló hőség és a napsugárzás ereje ugyanis könnyen szétégeti a növényeket, ezzel nagy bosszúságot okozva.
  • a locsolást sose felejtsd el, ez a nagy melegben külön körültekintést igényel, ezért érdemes reggel, nem közvetlenül a levelekre juttatni a vizet, majd este bőségesen meglocsolni újra a növényeidet. Balkonládában a növények hamarabb kiszáradnak.
  • természetesen itt is érvényes, hogy a károkozókra figyelj oda, ugyanis ezek bárhol képesek ellepni a növényeidet, ahogy a különféle betegségek is megjelenhetnek rajtuk
  • vegyél megfelelő szerszámokat, kis kerti kéziszerszám választékunkban megtalálhatod az összes eszközt, amire csak szükséged lehet a növénytermesztés – és ápolás során.
  • figyelj a szélre, ha túlságosan huzatos helyen tartod a növényeidet, könnyen felborulhatnak, illetve mindig gondoskodj arról is, hogy sose legyen túl közel a peremhez közel, amennyiben esélye van a kialakítástól függően leborulni – ezzel hatalmas kárt, vagy balesetveszélyt okozva.
  • javasoljuk számodra, hogy kezdd kicsiben, majd évről évre próbálkozz nagyobb és több növénnyel, amennyire a hely engedi, hajlamosak vagyunk ugyanis rögtön nagy fába vágni a fejszénket, ami nem feltétlenül hozza el a kívánt sikerélményt.

Tipp: Hogy a teraszod a teljes kertes ház élményét megadja, válassz egy elektromos, vagy gázos kerti grillt.

Zöldségtermesztés gyerek segítségével

Összefoglalva tehát csodálatos és hangulatos kis kertet nevelhetsz akár a legapróbb balkonon is, kellő odafigyeléssel, a zöldségtermesztés nem csak a kerttel rendelkező tulajdonosok sajátja mostantól. A gyerekeket is érdemes bevonni, nagyon fogkák élvezni, és egy plusz program lehet a kerttel nem rendelkező családoknak. Vágj bele minél hamarabb a zöldségtermesztés az erkélyen nevű projektbe, biztosak vagyunk abban, hogy örömödet leled benne te is! Olvasd el a Palántázás menete című blogbejegyzésünket is. 

 

 

Kapcsolódó ötletek