szerszam-hetek-akcio

Milyen fűszernövényeket ültessek
Módosítva: 2024. május 15.
Létrehozva: 2023. május 09.

Milyen fűszernövényeket ültessek

Nehézség:

Ha szeretsz főzni, kedveled a különleges ízeket, akkor érdemes fűszernövényeket ültetned. Nem csak mutatósak, de számos betegségre is gyógyírként szolgálhatnak. 

Tartalomjegyzék
  1. Milyen fűszernövényeket ültessek
  2. Mire jók a fűszernövények?
  3. Milyen fűszernövényeket ültessek, és honnan szerezzem be őket?
  4. Milyen fűszernövényeket ültessek és hova
  5. Milyen talajba ültessük a fűszernövényeket
  6. Melyik fűszernövény mire való

Milyen fűszernövényeket ültessek

Az utóbbi évtizedben gyakran hallhattuk, olvashattuk, hogy gasztronómiai forradalom korát éljük, aminek a hatására előtérbe kerültek a zöldfűszerek felhasználási lehetőségei a mindennapi étkezésünk során. Ezeket a fűszernövényeket persze meg is vásárolhatjuk aranyáron egy menő delikátesz üzletben, de a magam részéről inkább azt tanácsolom, ha van rá lehetőségetek, alakítsatok ki egy zöldfűszer kertet magatoknak. ha te is feltetted már magadnak a milyen fűszernövényeket ültessek kérdést, akkor most elmondjuk neked melyikről mit érdemes tudni. 

Fűszernövények

Mire jók a fűszernövények?

Azon túl, hogy konyhátokat folyamatosan elláthatjátok friss fűszernövényekkel, számos előnnyel számolhattok. Kaptok például egy komplett házipatikát, ugyanis a fűszernövények egy jelentős része gyógynövény is. Nagy szívességet tehettek a méheknek, mert a zöldfűszer kertetek egyben méhlegelőként is funkcionál. Fenséges illatokkal árasztja el a kerteteket és végezetül csodás látványt nyújt virágzás idején. Lényegében betölti egy virágoskert funkcióját úgy, hogy számos egyéb előnnyel is számolhattok. Mindenképpen az előnyök közzé sorolom, hogy a fűszernövények döntő része a gyomnövények igénytelenségével bír. A legtöbbjük jól viseli a szárazságot és nem emlékszem arra, hogy tetű támadta volna meg ezeket a növényeket - talán a mentát és a kaprot leszámítva - tehát gondozásuk különösebb szakértelmet nem igényel.

Milyen fűszernövényeket ültessek, és honnan szerezzem be őket?

Mielőtt számba vennénk, hogy milyen fűszernövényeket válasszunk, érdemes megvizsgálni milyen szempontokat kell figyelembe venni a fűszerkert helyének a kiválasztásánál. Itt szeretnék röviden kitérni a cserepes fűszerekre. Természetesen, ha nem kertes házban lakunk, akkor ez az egyetlen lehetőség ami számításba jöhet, de ha tehetjük semmiképpen ne ezt az utat válasszuk.

Az áruházak polcairól nagyon csábítóan tekintenek ránk a különböző cserepes fűszernövények. Ha ilyet vásárolunk akkor egy már többször ismételt történet részesei leszünk, ugyanis a legtöbb ilyen vásárlás megegyezik: a hipermarketben vásárolt kis növényeket kitesszük a konyhaablakba, aztán napok - hetek alatt, egy - két fogyasztás, felhasználás után a növény állapota leromlik, lassan pusztulásnak indul. Akárhányszor vásárolsz új növényt ilyen formában, szinte mindig ugyanez a forgatókönyv. Ennek oka nem a növényben vagy a mi kertészeti tudásunkban keresendő, hanem magában a cserépben, pontosabban a virágföldben.

Azért, hogy ezt elkerüljük célszerű a vásárlás után átültetni a növényt, vagy ha lehetőségünk van rá hazai termelőtől szerezzük be a fűszernövényeket. Nem azt mondom tehát, hogy innen ne szerezzetek be fűszernövényeket, hanem azt, hogy ültessétek ki azokat, ha van rá lehetőségetek. A bazsalikommal például minden évben így járok el, eszembe nem jutna már magról szaporítani.

Tipp: Erkélyen akár különböző chili paprika típusokat is nevelhetünk.

Fűszernövények

Milyen fűszernövényeket ültessek és hova

Az otthon is termeszthető legtöbb fűszernövénynek alapvetően két dologra van szüksége: napfényre és jó vízelvezetésű talajra. Ez azt jelenti, hogy annak mérlegelésekor, hová is telepítsük a fűszerkertet, figyelembe kell vennünk, hogy az adott helyen legalább napi 6 vagy annál több órán át érje napfény a növényeket, a talaj pedig megfelelő vízelvezetésű legyen.

A megfelelő terület kialaktásához szükséged lesz egy jó minőségű, ergonomikus markolattal ellátott ásóra is. Egy Fiskars Solid Ásóval például gyorsan és kényelmesen tudsz haladni.

Nekem az is lényeges szempont volt a hely kiválasztása során, hogy a fűszerkert kényelmesen elérhető legyen. Ha tehát a fűszerkertet a ház vagy a konyha közelébe telepítjük, megkönnyítjük a növényekről való "szüretelést". Ha van teraszunk, érdemes például ennek a közelébe telepíteni fűszerkertünket, egyrészt a látvány miatt, másrészt pedig az illatorgia miatt, amely más dimenzióba helyezi a teraszon való nyári hűsölést.

Ha nem szabadföldbe szeretnél ültetni, hanem a lakásban vagy az erkélyen is szeretnéd élvezni a fűszernövények adta lehetőségeket, érdemes beszerezni hozzá megfelelő virágcserepet, csíráztató tálcát. Továbbá bizonyos futó fajtájú növényeknél érdemes lehet karókat, növénytámaszokat is alkalmazni.

Milyen talajba ültessük a fűszernövényeket

Mint már említettem, a legtöbb fűszernövény kifejezetten igénytelen, de ha profi munkát szeretnénk végezni érdemes némi időt szentelni a talaj előkészítésének. Ha a talaj nagyon homokos vagy agyagos, keverjünk hozzá jó sok komposztot. Ha a talaj megfelelő állagú, még akkor is beledolgozhatunk némi komposztot, ezzel ugyanis további tápanyagokhoz juttathatjuk a fejlődő fűszernövényeket.

Tipp: ha kertes házban laksz, akkor mindenképpen komposztálj. Nézz szét komposztálóink között!

Fűszernövények

Melyik fűszernövény mire való

Hogy milyen fűszernövényeket fogunk termeszteni a kertünkben, elsősorban a saját egyéni ízlésünk és preferenciánk kérdése. Szinte minden fűszernövény legalább egy szezont megél a fűszerkertben. Egyesek pedig évről évre megújulnak. Következzen néhány a leggyakoribb és legközkedveltebb fűszernövények közül, amelyekkel a kezdő hobbikertészek is sikerrel járhatnak:

  • A bazsalikom meleg- és fénykedvelő növény. Sok napsütésre, jó vízgazdálkodású és tápanyagdús, középkötött talajra van szüksége. Termesztheted kertjében, erkélyén, vagy balkonládában egyaránt. Ha kertedben szeretnéd telepíteni, elvetheted állandó helyre a növény magjait április végén - május elején, de palántákat is ültethetsz a tavaszi fagyveszély elmúltával, május közepén. Tapasztalatom szerint szabadföldi termesztés esetén nem lehet túllocsolni, sőt nagyon érzékeny a vízhiányra. A bazsalikomról a hajtáscsúcsokat csípd vissza, így több oldalhajtást fog hozni.
  • A nemes babér a mediterrán régióból származó, felálló ágrendszerű, sűrűn bokros örökzöld cserje, mely fagyérzékenysége miatt hazánkban konténeres (cserepes) növényként nevelhető igazán nagy sikerrel. (Nekem az vált be, hogy májusban kiviszem a cserepes babért és beásom cseréppel együtt a fűszerkertbe, mert így nehezebben szárad ki.) Levelei fényesek, bőrszerűek, a fonák részen mattak, ép, de kissé hullámos szélűek. Közepes fényigényű, árnyéktűrő növény, félárnyékba és gyenge árnyékba is telepíthető. Vízigénye közepes. Teleltetése történjen világos, de nem túl meleg (15°C) helyen, így a tél folyamán is friss fűszerként használhatjuk a levelét. Fiatal növényeket 1-2 évente ültessük át, a növekedés ütemétől függően, az idősebb növényeknél tavasszal végezzünk részleges földcserét.
  • Nálam a kapor a túros csusza és a töltött káposzta elengedhetetlen tartozéka. Magról remekül szaporítható a téli fagyok elmúltával. Ha már vetettünk, minden évben tiszteletét teszi a kertünkben. Elég öntörvényű jószág egyébként, állandó tapasztalatom szerint ahova vetek ott nem nagyon jön elő, ahova meg nem ott pedig csomó számra… A tetvesedésre kifejezetten hajlamos, ezért én a nagy részét, még a menetrendszerűen bekövetkező tetvesedés előtt le szoktam szüretelni és kisebb adagokban lefagyasztom. Néhányukat meghagyom és engedem a felmagzást a következő évi sikeres hozam reményében.
  • A mentának számos változata létezik, talán a két legelterjedtebb fajta a borsmenta és a fodormenta. Nagyon igénytelen fűszernövény. Magról szaporítható, vagy cserepes változatát is sikeresen kiültethetjük, de ezt csak egyszer kell megtennünk.  Ha egyszer már otthonra lelt a kertünkben évről évre kiirthatatlanul felbukkan. Fontos megjegyezni, hogy nem csak a mojito koktél elengedhetetlen tartozéka, ugyanis kiváló gyógyhatással is rendelkezik.  A menta gyógyászati felhasználása igen sokrétű - görcsoldó és antibakteriális hatású gyógynövény, amely emésztési zavarokban, puffadás esetén, valamint az epehólyag és az epevezeték gyulladásos betegségeinek kezelésére is alkalmazható. Külsőleg illóolaja meghűléses betegségek, köhögés esetén jótékony hatású.
  • A citromfű évelő növény, szára 30-90 cm magas, négy élű, dúsan elágazó. A citromfű termesztésére jól megmunkált, mélyfekvésű talaj és napos hely szükséges, mert az illóolaj ilyen talajban fejlődik ki legjobban. Szaporítása magvetéssel, dugványozással, vagy tőosztással történik. A citromfű illanó olajat tartalmaz, melytől kellemes illata van, melyet a méhek nagyon szeretnek, azért raj fogáskor bedörzsölik vele a kasokat, hogy könnyebben menjen bele a raj. Szaga kissé emlékeztet a citromra, de keserű, fűszeres.
  • A metélőhagyma 30-40 cm magasra növő hagymaféle, amely az egyik legegyszerűbben nevelhető zöldség- és fűszernövény. Levelei vékonyak, elegánsak, hengeresek, a talajban pedig megtalálhatók az apró kis hagymácskák. Akár dísznövényként is jól mutat, főleg amikor elborítják a rózsaszín fejecske virágjai. Ezt viszont, ha fűszerként tartjuk, érdemes elkerülni. Széles körben alkalmazzák, számos ételhez felhasználható, mivel fűszeres ízével, aromás illatával egyre több rajongót szerez magának. Bár főzésre nem alkalmas, mert ekkor elveszíti különleges ízét, de nyersen számos étel fűszere lehet. Nagy fényigényű, az enyhe árnyékot jól tűri. Árnyékon nevelve is megél, viszont ekkor lazább lesz a levelek szerkezete és kevesebb levele fog fejlődni. Kis-, közepes vízigényű növény. Ültetés után bőségesen öntözzük egy-két alkalommal, később már a szárazságot is jól tűri.
  • Az oregánót virágos, leveles hajtásai miatt gyűjtik, és leginkább fűszernövényként használják fel, de gyógynövényként is nagy a keletje. Az olasz konyha egyik leggyakrabban használt fűszernövénye. Sokan hívják természetes antibiotikumnak, antiszeptikus és baktériumölő hatása révén a belőle készült teát köhögéscsillapításra használják. Az oregánó a legszélsőségesebb körülmények között is jól termeszthető. Fényigényes növény, szereti a napos fekvésű területeket. Mivel szárazságtűrő, sziklakertbe is kihelyezhetjük, de ültethetjük fűszerkertbe is.
  • A rozmaring egy ismert fűszer- és gyógynövény, amelyet hazánkban is nagy előszeretettel használnak a konyhában. Megbetegedésekre nem hajlamos, nagyon igénytelen fajta. Dugványozással szaporítható. Egy kis odafigyeléssel áttelelhető, de a saját tapasztalatom szerint – lehet csak nem volt szerencsém – a hiperekben vásárolt és kiültetett cserepes rozmaring soha nem élte meg a következő tavaszt. Legutóbb már egy kertészetben vásároltam rozmaringot, amit gond nélkül át tudtam teleltetni.
  • A kakukkfű méltán kedvelt kerti haszonnövény, hiszen fűszerként és gyógynövényként is roppant hasznos a háznál. A kakukkfű teája bevethető meghűlés, köhögés esetén, de jótékonyan hat az emésztési zavarokra is, kitűnő étvágygerjesztő, valamint hatékony gyulladáscsökkentő. Fűszerként nagyon sokoldalúan felhasználható, a kakukkfű jól illik a gombás, paradicsomos, mediterrán jellegű ételekhez, de ízletes kiegészítője halból készül fogásoknak, vagy grillezett húsoknak is. A kakukkfű alacsony gondozási igényű növény, az átlagos kerti talajban szépen fejlődik, fény-, és melegigénye magas, és akár meszes közegbe, vagy sziklakerti környezetbe is telepíthető! A kakukkfű nyáron átható, kellemes illattal kényezteti a kertben tartózkodókat, finom aromája miatt jó ötlet az ablak alá, vagy a bejárat mellé is ültetni pár tövet.
  • A zsálya számos kertben megtalálható növény és az egyik legjobb a beteg toroknak. Kiváló gyógyír és igen mutatós dísznövény. A zsálya többek között egy azért is nagyszerű növény, mert kifejezetten alacsony igényekkel rendelkezik. Kedveli a napfényes helyeket, és imádja a tűző napot – ilyen helyen szinte kivirul – sűrű lombot és rengeteg virágot nevel. Nem vízigényes, elég csak ültetés után, vagy pedig az erősen aszályos időben öntözni.
  • A lestyán felfelé törekvő, terebélyes, közel két méter kifejlett magasságú évelő gyógy- és fűszernövény. Az erdélyi csorba leves elengedhetetlen hozzávalója. de nagyon finom krumplifőzelébe, töltött paprikába is. Gyógynövényként felhasználva emésztőrendszeri panaszok esetén sikerrel alkalmazható, megelőzi a felfúvódást, étvágyjavító és emésztésgyorsító. Nagy fényigényű növény, árnyékolását kerülni kell. Betegségekre, kártevőkre nem érzékeny.

Tipp: nagy divat mostanság a magaságyás, nem véletlenül. Nagyon sok előnye van, ha ebben termeszted zöldségeidet, fűszernövényeidet.

Láthatod, hogy a kertedben szinte minden fűszernövény megteremhet, amit főzés közben használsz. Kísérletezz bátran az ízekkel, egészen különleges gasztronómiai utakra tévedhetsz. Milyen fűszernövényeket ültessek - itt megtalálod a választ. Ha tetszett ez a bejegyzés, olvasd el a Mulcs készítése házilag című blogunkat. 

Kapcsolódó ötletek

Fűszernövény szárítás
Idő: Több nap

A fűszernövények (zöldfűszerek) használata ismét reneszánszát éli. Aki csak teheti, kertjének egy szegletében kialakít egy zöldfűszer kertet, ami számos előnnyel jár: folyamatos és friss zöldfűszer utánpótlást biztosít konyhánk számára.

Mihala Ferenc
Módosítva | 2024. február 09.