Karók, növénytámaszok - Melyiket válasszam?
Növényeid egy bizonyos magasság elérése után karót, növénytámaszt igényelhetnek. Elmondjuk milyet válassz!
- Karók, növénytámaszok - Melyiket válasszam?
- Karók és növénytámaszok a kertben
- Milyen növénytámaszokat, karókat érdemes vásárolni?
- Miért kell karózni, kitámasztani a növényeinket egyáltalán?
- Vegyél karót, hogy ne kapj karót!
- A fákat is kell karózni?
- Növénytámasz dísznövényekhez
- Miért fontos a növénytámasz, a palánták karózása?
- Növénytámasz konyhakertbe
- A növényfuttató rács
- Tudtad ezt a növénytámaszokról?
Karók, növénytámaszok - Melyiket válasszam?
Végre itt a varázslatos tavasz, amit már bizonyára te is régóta vártál, és tervezgetted, mit és hogyan csinálj a kerteddel. A tudatos konyhakert tervezése kulcsfontosságú dolog, így elkerülheted az utólagos bosszankodást. A jó idő beköszöntével számtalan kinti munka vár ránk, ha kertes házban élünk, lássuk, ha növényeket tartunk, esetleg termesztünk, milyen módon tudunk megfelelő támasztékot biztosítani számukra. A futó növények megfelelő támasztásához szükséged néhány eszközre: karók, növénytámaszok óriási választékban kaphatóak, most elmondjuk melyiket válaszd.
Karók és növénytámaszok a kertben
Amennyiben bolondulsz a növényekért, szeretsz veteményezni, palántázni , akkor biztosan tudod, hogy megfelelő támasztékok nélkül hamarabb tönkre mehetnek, károsodhatnak, esetleg kevesebb termést vagy virágot hoznak, idővel pedig el is pusztulhatnak.
Ha már eljutottunk odáig, hogy a palántáink és évelő növényeink elértek egy bizonyos magasságot (például chili paprika, uborka), amikor nem tudják megtartani a saját súlyukat, felmerülhet a kérdés, hogy szükséges-e a karózás, vagy sem. Természetesen elhagyható is lehetne, azonban ezzel azt kockáztatjuk, hogy zöldségeink termés nélkül maradnak, mert egymást elnyomva a földön nem érik el a maximális méretüket, így igazán kifejlődni sem tudnak. Erre a mostanában előforduló hőmérsékleti ingadozások, extremitások határozottan rásegítenek, így a megfelelő növényvédelem szerves részét képezi a karó és a növénytámasz használata.
Ma már számtalan formájú, kivitelű növénytámaszt vásárolhatsz, gyakorlatilag szinte csak a képzelet szab határt a kerted kialakításának. Ideális esetben már tervezés során megbeszélhetitek előre - vagy kérheted kertész szakember véleményét is - a leendő növényeid elhelyezését.
Milyen növénytámaszokat, karókat érdemes vásárolni?
Bambuszból, kókuszból műanyagból és fémből készült növénytámaszaink, növényrögzítőink kiválóan alkalmasak a veteményesben fellelhető zöldségek, továbbá a dísznövényeink megtámasztására is. Az, hogy ezek közül melyikre esik a választásunk, nagyban függ a saját ízlésvilágunktól, illetve a kertünkről alkotott képünkről. Egy modern kialakítású kertbe inkább az elegánsabb, fémből készült növénytámaszok illenek, míg a hagyományos, vagy vintage, esetleg japánkertekbe a bambusz az ideális választás.
Miért kell karózni, kitámasztani a növényeinket egyáltalán?
Vannak olyan terményeink, melyek kitámasztás nélkül a termés súlya alatt jelentős terhelésnek vannak kitéve, ezért érdemes őket megtámasztani, így a száruk nem fog eltörni idővel, ami a tő pusztulását okozná. Ilyen például a paradicsom és a paprika is. Ezenfelül számos futó zöldséget is termesztünk (hüvelyesek, uborkafélék), illetve a málna, a ribizli, a szeder mind karózható növény addig, amíg el nem ér egy bizonyos magasságot. A szőlőt, mielőtt lugas lesz, ugyanígy karózással segítjük meg, hogy megfelelően növekedésnek induljon.
Jellemzően ez egy év, addig a száruk kellőképpen megerősödik. Érvényes ez továbbá a díszfáinkra is, érdemes őket a támasztógyökerek kialakulásáig karózni a szélkárok elkerülése végett.
Vegyél karót, hogy ne kapj karót!
- csak akkor karózzunk, ha feltétlenül szükséges, vannak ugyanis növényeink, melyek nevelhetők visszavágással, évenkénti metszéssel (visszafiatalítással)
- kötözésre használjunk természetes alapanyagú kötözőanyagot, például kendert vagy rafiát
- magas díszfüveinket ne karózzuk, sokkal szebb látványt nyújtanak akkor, ha szabadon nőhetnek
- a támasztás megkönnyíti a virágzást, a későbbi terményhozamot, könnyebben fejlődik a termés, ha nem terül el a földön
- lágyszárú növények esetében a szélkár elkerülése miatt különösen fontos a karózás
- figyeljünk a gyökerekre - ideális esetben még kiültetés előtt a gödörbe téve megelőzhetjük ezek sérülését a növénytámasz előbbi elhelyezésével
- újra felhasználható termékről van szó, eltávolításakor a megszáradt földet sikáljuk le róla és kezeljük le gombaölő vegyszerrel vagy természetes mésszel, ami fertőtleníti a növénytámaszainkat és biztosítja, hogy következő alkalommal ne vigyünk át semmilyen fertőzést a másik növényre
- formázott növénytámaszaink remekül alkalmasak a kötözés nélküli kitámasztásra
- kínálatunkban kapható juta szalaggal, vagy kókuszzsinórral is rögzítheted a fákat, növényeket dekoratív megjelenésükkel nem kelt zavaró hatást sem
- rögzítő műanyagokat is választhatsz, ezek is remek szolgálatot tesznek a kertedben, legyen az falra futtatott, vagy talajban nevelt növény – az elasztikus darabokat imádni fogod!
A fákat is kell karózni?
Mivel a fák szára megszilárdul, így a legtöbb jól elvan különösebb támaszték nélkül. Gyümölcsfák esetében azonban a gyökérzet megerősödéséig jellemzően karózunk, mégpedig az első egy-két évben. Ha ezt nem tennénk meg, egy erősebb szél, egy arra bóklászó nagyobb testű állat, vagy akár a nagyobb eső esetén bekövetkező mocsarasodás ki is fordíthatná a helyéről, elpusztítva azt.
Azok a fák, melyek nem nőnek nagyra, ezáltal jobban ki vannak téve az időjárás viszontagságainak és a károsodásnak, a fatörzs rögzítőinkkel sokáig biztonságban fejlődhetnek.
Tipp: Nézz széz konyhakerti szerszámaink között is, ha ültetőkanál, mini villáskapa, mini gereblye, vagy lapát kellene.
Növénytámasz dísznövényekhez
A dísznövények esetében még fontosabb a dekoratív, igényes megjelenés, mint a zöldségek, haszonnövények estén. A növénytámaszok, karók sokszor egész nap szem előtt vannak, akár a lakásban vagy az erkélyen, balkonokon, teraszon. A Profibarkács kínálatában ennek megfelelően a bambuszkarók, kúkuszkarók, virágpálcák, viráglétrák, hajlított bambusznád, zöld bambusznád, félkör növénytámaszok, kerek növénytámaszok, hullámos határolók, fatörzsrögzítők egyaránt megtalálhatóak.
Miért fontos a növénytámasz, a palánták karózása?
A növények karózása, a kötözés, a támasztás hiánya gátolhatja a növény megfelelő fejlődését, a terméshozamot.
Bizonyos növényeket, mint a szőlő vagy más kúszószárú növényeket egész életük során támasztórendszer mellett kell nevelni, mert száruk nem képes megtartani a lombozatot. Emiatt a növény könnyen a földön terül el. A támasztékba a növények képesek megkapaszkodni kacsokkal, tapadókorongokkal, csavarodó szárukkal.
Előfordulhat, hogy a lágyszárú növények is támasztékra szorulnak. Ha a paradicsom szára folytonos növekedésű, ami megszakítás nélkül magasodik, a termés súlya lehúzza a talajra, így elterül a növény vagy a termés is.
Ennek megakadályozása céljából kötözésre, támasztásra, karózásra van szükség. Ha ezt megtesszük, a növény hozzájut a fényhez, levegőhöz, megfelelő helyhez és optimális módon és irányban tud növekedni. A termés gyorsabban és egyenletesebben beérhet.
Palántázáskor érdemes azonnal karózni a palántákat, mert a levelek könnyen elkezdhetnek gyengülni. Ennek az az oka, hogy az átültetés miatt időszakosan vízellátási, tápanyagellátási problémája lehet a növénynek. A karózással megelőzhető a szár görbülése, és megfelelő fejlődés biztosított a palántának.. A növények fajtájától függ, hogy csak időszakos vagy folyamatos támasztás, karózás, kötözés szükséges.
Növénytámasz konyhakertbe
Paradicsomhoz a speciális, spirál formájú növénytámasz lehet az egyik legjobb választás. Ha több palánta van, a műanyag V-alakú növénykaró készlet is megfontolandó választás! Ha megfelelő méretű, formájú és kellően erős növénytámaszt használsz, a növények ideálisan tudnak növekedni, fejlődni és az épségük is biztosítva van.
A növényfuttató rács
A növényfuttató rács (például Nature Fa futtatórács), ahogy neve is mutatja, arra szolgál, hogy a futónövényeinket esztétikus módon tudjuk felfuttatni egy falra. Rózsa, iszalag, trombitafolyondár, csak néhány gyönyörű növény, ami nagyon jól mutat felfuttatva egy ház falán. Többféle méret létezik, van fából, vagy műanyagból készült kivitel is.
Tudtad ezt a növénytámaszokról?
Régen vesszővel, botokkal karózták a növényeket, vidéken sok helyen szokás ma is, azonban te ma már sokkal kényelmesebben meg tudod oldani ezt a munkát. A nem megfelelően kiszárított, kezeletlen fa ugyanis sok gondot is okozhat.
A kínálatunkban fellelhető növénytámaszokkal biztos lehetsz abban, hogy remek és roppant dekoratív összkép fogad majd a munkafolyamatok végén.
Összefoglalva, ha szeretnéd a növényeid maximális élettartamát elérni, támogatni a fejlődésüket és elősegíteni a terméshozamot - arról nem is beszélve, hogy a környezeted határozottan szebbé varázsolod ezekkel, bátran válaszd bármelyik termékünket, garantáltan nem fogsz csalódni bennük! Ha érdekel a kertészkedés, akkor olvasd el a Palántázás menete című bejegyzésünket is.
Kapcsolódó ötletek
. A balkonnövények sokunk teraszát, erkélyét, balkonját díszítik, és bár egynyáriak, késő őszig élvezhetjük szépségüket, lenyűgöző sokszínűségüket.
Komposztálás házilag. Elmondjuk hogyan és mit komposztálj, a legoptimálisabb eredményért.