hosugarzok

Balkonnövények ültetése
Módosítva: 2024. május 31.
Létrehozva: 2022. július 27.

Balkonnövények ültetése

Nehézség:

. A balkonnövények sokunk teraszát, erkélyét, balkonját díszítik, és bár egynyáriak, késő őszig élvezhetjük szépségüket, lenyűgöző sokszínűségüket.

Tartalomjegyzék
  1. Balkonnövények ültetése
  2. Figyelj a virágföld minőségére!
  3. Válassz optimális méretű, anyagú cserepet, balkonládát a balkonnövényed ültetéséhez!
  4. Balkonnövény ültetése – a megfelelő mélység
  5. Fontos a tápanyagutánpótlás és a rendszeres öntözés
  6. Balkonnövények ültetése után mindig távolítsd el a hervadó virágokat!
  7. Milyen balkonnövényeket ültess napra?
  8. Ha kész vagy, élvezheted a csodás balkonnövényeidet, az idilli balkonodat!

Balkonnövények ültetése

Mai cikkünkben sorra vesszük, mire figyeljetek balkonnövények ültetésénél. A balkonnövények sokunk teraszát, erkélyét, balkonját díszítik, és bár egynyáriak, késő őszig élvezhetjük szépségüket, lenyűgöző sokszínűségüket. Ehhez viszont az kell, hogy megfelelő földbe kerüljenek a balkonnövények, átgondolt méretű cserépbe, balkonládába és a tápoldatozásuk is optimális legyen. Nézzük hát, hogyan kell balkonnövényt ültetni úgy, hogy mindenki a csodájára járjon?

Figyelj a virágföld minőségére!

A balkonnövények virágföld igénye eltérő lehet, éppen a sokféleségük miatt. Az alábbi virágföld típusok választhatsz balkonnövény ültetésénél:

  • „A” – savanyú virágföld: alacsony kémhatású termesztő közeg. Felhasználható például örökzöldek esetén, frikai ibolya, leveles begónia, flamingo, gardénia, hortenzia, kankalin, páfrányok esetén.
  • „B2 – általános virágföld: A legtöbb balkonnövény számára ideális, főként az egynyáriaknak. Minden olyan növénynek megfelel, melyek számára nem kell speciális ültetőközeg. Kültéri és beltéri ültetésre is alkalmas.
  • „C” – enyhén meszes virágföld: Ez az optimális termőközeg muskátli, rózsa, leander, pálmák számára.

Ha a termőközeget jól választod ki a balkonnövény ültetésénél, az már fél siker, hiszen a megfelelő PH értékű és optimális összetételű, minőségű virágföld biztosítja a megfelelő tápanyag ellátást, a kellő levegőszerkezetet, ami egyaránt hatással van a növény fejlődésére, erőteljes növekedésére és dús virágzatának kialakulására.

Balkonláda

Válassz optimális méretű, anyagú cserepet, balkonládát a balkonnövényed ültetéséhez!

Fontos, hogy a balkonnövény számára legyen elegendő hely növekedni, és itt a gyökérzetre is gondolni kell. Ha túl kicsi cserépbe ülteted, az egynyári növények gyors fejlődésük során teljesen benővik gyökerükkel a virágföldet, kitöltik a cserepet, szinte csak gyökérzet van a cserépben, föld már aligha. Hagyd meg a növények számára a fejlődés lehetőségét, ültesd inkább nagyobb cserépbe, balkonládába, mint ami az ültetésnél a növény kezdeti méretéből kiindulva indokolt lenne. Úgyis nőni fog, hadd tudjanak a gyökerek is terjeszkedni. Ha a cserépbe öregszik a gyökérzet, magyarul teljesen kitölti a kaspót a növény gyökere, már kevésbé tud tápanyagot felvenni és vizet, ráadásul elegendő talaj sincs már neki, amiből ezt megtehetné.

Ha nagyobb virágtartóba ültetjük, jobb lesz a növénynek, hiszen gyökerei zavartalanul fejlődhetnek, a nagyobb földtömeg pedig több vizet tartalékol. A balkonnövények ültetésénél nem mindegy az sem, milyen anyagú kaspóba kerülnek elültetésre. Az agyagból készült cserépkaspók nagyon mutatósak, de anyagukból könnyen kipárolog a víz, kiszáradnak. Persze ez túlöntözésnél előny is lehet. A műanyagcserépből nem párolog úgy a víz, ezért jó, ha az alján a tálcába el tudja vezetni a felesleget, és onnan felszívni.

Tipp: Ha nincs már hely a korláton a balkonládáknak, akkor használj függeszthető virágtartót. Például a Nature Virágtartó függő kosár, kókuszkosárral kifejezetten dekoratív.

Erkély virágokkal

Balkonnövény ültetése – a megfelelő mélység

Balkonnövény ültetése előtt távolítsd el a nevelőcserepet, amiben megvásároltad! Az elnyílt virágokat vagy elsárgult leveleket szintén le kell szedni. A balkonládánkba, cserepünkbe olyan mélyre ültessük a növényt, ahogyan a nevelőcserépben is volt. Sem a túl mélyre ültetés, sem a túl magasra ültetés nem kedvez neki. A balkonnövények beültetése után termőfölddel fel kell tölteni a kaspókat úgy, hogy a peremig legalább 1-2 cm maradjon.

Fontos a tápanyagutánpótlás és a rendszeres öntözés

A balkonnövények ültetésénél a megfelelően megválasztott termőföldben elegendő tápanyag van a növény „megindulásához”, megerősödéséhez. Ezt követően viszont tápoldatozni kell, akár hetente, kéthetente, tápoldattól függően. Érdemes az ajánlást betartani, ami az adott szeren található. A rendszeres öntözés is elengedhetetlen a balkonnövények megfelelő fejlődéséhez, ez akár napi szintű öntözést is igényelhet nyári melegben. A termőföld tetejére tehetünk néhány követ, hogy ne tömörödjön össze öntözésnél a föld, ha pedig már nagyon megkeményedett, kerti villával lazítsuk fel a felszínét! Egy, az erkélyre bekészített öntözőkanna jó szolgálatot tehet a rendszeres öntözésnél és tápoldatozásnál is.

Az egyik leggyakoribb balkonnövény a muskátli, öntözésével kapcsolatos tudnivalókról másik cikkünkben olvashatsz.

Mediterrán balkon

Balkonnövények ültetése után mindig távolítsd el a hervadó virágokat!

Nagyon fontos, hogy a hervadó virágokat eltávolítsd, hiszen így megakadályozod, hogy a növény magot érleljen. Ezzel a művelettel több energiája marad az új virágok növesztésére. A hervadó virágok lecsípkedése a petúnia, muskátli, verbéna, dália, begónia, és számos más balkonnövény esetében elvégzendő feladat.

Milyen balkonnövényeket ültess napra?

A legtöbb teraszt egész nap tűzi a nap, és bár a virágok szeretik a napfényt, a forró nap tüzét a legtöbb nem igazán bírja, akkor sem, ha rendszeresen locsolod őket.

Ezeket a klasszikus növényeket javasoljuk:

  • Muskátli
  • Petúnia
  • Porcsinrózsa
  • Levendula
  • Bársonyvirág
  • Árvácska
  • Leander
  • Hibiszkusz
  • Fukszia
  • Kék lobélia

Különleges cserepes virágok ültetésével még különlegesebb hangulatot tudsz csempészni az erkélyedre.

Ha kész vagy, élvezheted a csodás balkonnövényeidet, az idilli balkonodat!

A balkonnövények ültetése nem ördöngösség, néhány alapvető dologra kell csupán odafigyelni. Aztán persze egészen késő őszig öntözni, tápoldatozni, megszabadítani az elhervadt virágoktól. Ha nem egynyári növényt választasz a balkonládába, fontos, hogy megfelelő körülmények között teleltesd át, hogy következő szezonban újra eredeti fényében pompázhasson a növény. Szobanövények téli ápolásáról is írtunk korábban, érdemes elolvasni.

Egy színes, virágokkal teli balkon, erkély nagyszerű látványt nyújt minden nap, ráadásul a pompás növények kicsalnak a 4 fal közül, gondozásuk pedig jó kis kikapcsolódás is lehet.

 A Profibarkács teljes függeszthető- és fali virágtartó kínálatát itt találod >> 

Kapcsolódó ötletek