https://profibarkacs.hu/Kiegeszitok-akcio

Muskátli öntözése
Módosítva: 2024. október 31.
Létrehozva: 2024. május 28.

Muskátli öntözése

Nehézség:
Idő: Pár perc

A muskátli öntözése odafigyelést igényel, ha szeretnénk, hogy sokáig terszunk éke maradjon ez e gyönyörű növény.

Tartalomjegyzék
  1. Muskátli öntözése
  2. A muskátli eredete
  3. Mennyi víz kell a muskátlinak?
  4. A hőmérséklet és napfény jelentősége
  5. A muskátli öntözésének ideje
  6. Milyen víz a legjobb a muskátlinak?
  7. A muskátli levelei ne legyenek vizesek!
  8. Muskátli öntözésnél tartsd be az alábbiakat!

Muskátli öntözése

A muskátli öntözése azt gondolnánk nem igényel különösebb odafigyelést, pedig van néhány tényező, amit figyelembe kell vennünk, ha azt szeretnénk, hogy muskátlijaink egész szezon alatt erejük teljében pompázzanak! Mást igényel a fiatal muskátli és az idősebb, nem mindegy milyen napszakban öntözünk és hogyan. Azt sem árt tudni, mennyire legyen nedves a föld és milyen öntözővíz a legjobb a muskátlinak? Lássuk hát a muskátli öntözésének legfontosabb szabályait!

A muskátli eredete

A muskátli Angliából indult hódító útjára, szemet gyönyörködtető virágai nélkül elképzelhetetlen egy vidéki otthon egy falusi kert, de lakások balkonjain is előszeretettel tartják vagy közintézmények környékén.

A muskátlit gerániumnak is nevezik, eredetileg Fokföldön volt őshonos. A gólyaorrfélék családjába tartozó növény, az angol kertészeknek köszönhetően ma már több, mint 50 fajtája létezik.

Az 1600-as években hozták Afrikából az első példányokat, melyeket őshazájukban Fokföldön a helyi népi gyógyászat egyébként hasmenés, hasfájás, veseproblémák, köhögés, láz ellen is használt. Hazájában homokos talajon, gránit alapkőzetű hegyek lejtőin éldegélt.

Többféle színű muskátlit választhatunk, talán a piros és az élénk rózsaszínűek, barack színűek a legkelendőbbek. Jól mutatna agyagcserépben, fahordókban, ládikákban, virágcserepekben.

A muskátli öntözése némi odafigyelést igényel, mert sem a túl kemény vizet nem szereti, sem azt, ha túlöntözzük. Segítünk mire figyelj!

Muskátli gondozása

Mennyi víz kell a muskátlinak?

Az idősebb muskátli már kevesebb vizet igényel, mint a fiatalabb növény. Az is fontos szempont, mennyi levélzete van a muskátlinak, hiszen a víz felszívása a segítségükkel történik. Ha nem sok a levele, nem sok vizet tud párologtatni, felvenni, a kaspóban pangó gyökerek elpusztulhatnak.

A levélzet mellett a gyökérzetét is vedd figyelembe! Átültetés után, amikor a gyökerek hirtelen növekedni kezdenek, jobban fel tudja szívni a növény a vizet. Addig kell csak óvatosan bánni az öntözéssel, amíg a gyökérzet növekedésnek, erősödésnek nem indul!

Figyeljünk, hogy a cserép aljában (az alátétben) ne pangjon a víz!

A hőmérséklet és napfény jelentősége

A muskátli kedveli az igazán napos helyeket. Mindennap igényli az öntözést az a muskátli, ami tűző napon van tartva. Előfordul, hogy nyáron napokig vagy hetekig borongósabb, esősebb az időjárás. Ezt vegyük figyelembe, és akkor öntözzük a muskátlit, ha földje enyhén száraz. Ez sokszor heti vagy kétheti öntözést jelenthet.

Normál esetben, ha nem a tűző napon van a muskátli és nincs hőség, elég kétnaponta is megöntözni.

Figyeljünk, hogy a futómuskátli azonban több vizet igényelhet, hiszen nagyobb növényzetet nevel. Számára akár napi kétszeri öntözés is szükséges lehet. Törekedjünk a minél nagyobb földtömegre!

Rózsaszín muskátli

A muskátli öntözésének ideje

A muskátli öntözéséhez a legalkalmasabb az alkonyat vagy esti órák. Azért előnyös, mert a muskátlinak van ideje felszívni a vizet a forróság előtt. A reggeli öntözés sem rossz, de akkor jó korán végezzük, mert csak pár óra marad a növénynek a víz felszívására. Délben, forróságban soha ne öntözzük a muskátlit!

Furcsán hangzik, de a felforrósodott növény gyökerei megfázhatnak a hideg víztől.

Milyen víz a legjobb a muskátlinak?

Egyértelműen jobb az esővíz, mint a csapvíz. Ha van lehetőségünk, összegyűjthetjük az esővizet, ami amellett, hogy jól jön a kertben, ráadásul ingyen van. Nagyszerű esővízgyűjtőket találni manapság, melyek nemcsak praktikusak, de esztétikusak is, bármely kertbe beilleszthetőek. Ideális változat lehet a sötétzöld Nature Esővízgyűjtő 120 literes kiszerelés.

Ha csapvízzel öntözünk, és kemény a víz, előbb forraljuk fel, majd a lehűtött vizet használjuk muskátli öntözésre!

Sokan alkalmaznak állott vizet is, ilyenkor a kiengedett csapvizet néhány napig állni hagyják, majd ebből öntözik a növényt. Ez is jó lehet a muskátlinak. Egy darab savanyú tőzegkocka a dézsánkba segít, hogy savanyúbb legyen a víz, azt szereti a muskátli.

A muskátli levelei ne legyenek vizesek!

A muskátlit a legjobb hosszú csőrös öntözőkannával öntözni. Ezzel pontosan a földjére célozható a víz és nem kerül a levelekre. Főleg hűvös időben fontos, hiszen a vízcseppes nedves leveleken könnyen elszaporodhat a gombabetegség. A muskátli szirmok sem kedvelik a vizet, ha áll rajtuk. Ilyenkor fordul elő, hogy a muskátli virágai barnulni, rohadni kezdenek.

Muskátli öntözésnél tartsd be az alábbiakat!

  • a muskátli vízigényes, rendszeresen öntözni kell. Hiába van a szabad ég alatt a növény, annyira be tud bokrosodni, hogy előfordul, alig éri esővíz a földjét.
  • nem szereti a muskátli a pangó vizet a cserépben
  • reggel vagy este öntözzünk!
  • akkor öntözzünk, mikor a talaj legfelső 1 cm-es rétege már száraz
  • ne öntözzünk nagyon hideg vízzel, sem kemény vízzel

Következő lépésként a nyári napsugarak megszűnésével érdemes felkészülnöd a muskátli teleltetésére is!

 Tipp: Nagyobb kert esetén érdemes elgondolkodni az öntözőrendszer kiépítésén. Öntözőrendszer házilag című cikkünkben segítünk ehhez tippeket adni.

A Profibarkács teljes öntözési kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek