inycsiklando-disznosagok

Muskátli teleltetése
Módosítva: 2024. május 07.
Létrehozva: 2023. szeptember 21.

Muskátli teleltetése

Nehézség:

A muskátli nem télálló, így ha teleltetni szeretnénk, akkor van néhány fontos lépés, amit nem szabad kihagyni az idő zordabbá válása előtt. 

Tartalomjegyzék
  1. Muskátli teleltetése
  2. A muskátli története
  3. Muskátli teleltetése szakszerűen
  4. Miben teleltessük át a muskátlit?
  5. Muskátli teleltetése az ideális helyen
  6. Muskátli öntözése télen
  7. Sötét helyen kell teleltetni a muskátlit?
  8. A futómuskátli teleltetése kissé eltér a hagyományostól…

Muskátli teleltetése

A muskátli teleltetése létfontosságú a növény életben maradásához, ugyanis ez a Fokföldi eredetű virág nem télálló! A muskátli teleltetéséhez közelebbről is érdemes megismerni ezt a csodás, virágos növényt, és szem előtt tartani az igényeit, szükségleteit. Ha nincs a muskátli átteleltetéséhez garázsod, semmi gond, lépcsőház vagy pince is jó lehet, de tarts be néhány gondozási szabályt!

A muskátli története

A muskátli Angliából terjedt el, és az angol nemesítőknek hála ma már több, mint 50 fajtája létezik. Vidéki házak, családi házak, falusi vendéglátóhelyek, balkonok, közintézmények ablakai mondhatni, muskátliért kiáltanak, hiszen egy csodálatra méltó és egész nyáron virágzó, színpompás növényről van szó.

Eredetileg Fokföldön volt őshonos, Európában gerániumnak is nevezik, illóolajat is sajtolnak belőle többek között. Őshazájában Dél-Afrikában számos egészségügyi probléma ellen használják, hasi panaszok, lázas betegségek, köhögés ellen.

Sok-sok pompás színben elérhető nálunk is, a piros, fehér, pink és halványrózsaszín, a barack szín a legkedveltebb színű muskátlik. Akár álló, akár futómuskátlit is választhatunk, attól függ, hol szeretnénk, hogy ékeskedjen növényünk.

Muskátli szakszerű teleltetése

Muskátli teleltetése szakszerűen

A muskátli teleltetése nem kerülhető el, hiszen a növény nem állja a hideg telet, nem maradhat odakint a hidegben, különben elpusztul. Sokan egynyári növényként használják a muskátlit, és ősszel megszabadulnak tőle, pedig, ha van hely teleltetni, érdemes őket megfelelően elhelyezni, és következő szezonban nem kell költeni újra, hogy megvásároljuk a töveket.

Arra figyeljünk, hogy csak teljesen ép, egészséges, kórokozóktól mentes növényt érdemes átteleltetni. Mielőtt időt és energiát fordítanánk a teleltetésre, nézzük át alaposan a növényeket! A levelek színe és fonákja sokat elárul a muskátli egészségéről. Ha gombafertőzést tapasztalunk, semmisítsük meg, hiszen más növényeket is megbetegíthet, a kerti szerszámaink is fertőzést hordozhatnak. Virágollódat is fertőtlenítsd rendszeresen, főleg ha beteh virág részeket vágsz vele.

A hagyományos álló muskátli és a futómuskátli is átteleltethető, ez utóbbi kicsit nehézkesebb, hiszen nagy leomló virágzata, levelei körülményesebben elhelyezhetőek. De nincs lehetetlen!

Miben teleltessük a muskátlit

Miben teleltessük át a muskátlit?

A muskátli teleltetése legelőnyösebb virágcserépben vagy balkonládában. Ezekben a muskátli könnyen mozgatható, elhelyezhető, ha pedig megjelennek a tavaszi hajtások, elég csak távolabb tenni egymástól a cserepes növényeket, hogy helyük és rendelkezésre álljon és napfényt is elegendőt kaphassanak az új hatások.

Fontos, hogy ha a muskátlin van még virág, azokat levágjuk a bimbókkal együtt! Ugyanígy a sárguló, száraz levelektől is meg kell szabadulni, és a beteg részektől is. Ezek azért fontosak, hogy a növény ne nevelgesse tovább ezeket, a pihenésre, telelésre koncentráljon.

Muskátli teleltetése az ideális helyen

A muskátlik teleltetéséhez a legjobb egy világos, de hűvös helyiség. Fontos, hogy ne legyen 5-10 foktól magasabb a hőmérséklet, mert a növénynek pihennie kell, téli álmot aludni. Ha pedig melegebb van, megjelenhetnek rajta a hajtások. Az ennél alacsonyabb hőmérséklet szintén nem jó, ilyenkor az a gond, hogy megfázhat, megfagyhat. Akkor érdemes a teleltetőhelyre bevinni, ha már a kinti hőmérséklet is 5 fok körülire esett vagy az alá. Semmiképp ne várjuk meg a fagyokat!

Muskátli öntözése télen

Muskátli öntözése télen

A telelőhelyen a muskátlit nagyjából 2 hetente ajánlott meglocsolni, de ha melegebb a hely, gyakoribb, akár heti öntözés is szükséges lehet. A földjét figyeljük meg, és akkor öntözzük, ha a föld felső rétege kissé már száraz. A muskátli nem szeret a pangó vízben állni, és ez a gombás betegségek melegágya is lehet. Egy kisméretű Nature Öntözőkannával könnyedén tudunk erre figyelni.

Kell télen tápoldat a muskátlinak?

Télen ne adjunk tápoldatot a muskátlinak!

Sötét helyen kell teleltetni a muskátlit?

Ha csak egy sötét pincénk van, ahol a muskátli teleltetése megoldható, akkor se csüggedjünk! Ilyenkor ki kell szedni a töveket a cserépből, megtisztítani a földtől, visszavágni a gyökereket és a hajtásokat. Ezután tekerjük újságpapírba őket és vagy egy ládába rakjuk szét egymás mellé, vagy ha van lehetőségünk, lógassuk fejjel lefelé a muskátli töveket! Ez a száraz teleltetés, ilyenkor nem kell vizet sem kapjanak! Nagyon párás, nedves, nyirkos hely nem jó a muskátlinak, mert rothadni kezd. A muskátli teleltetése akkor lesz sikeres, ha ezekre figyelsz.

A futómuskátli teleltetése kissé eltér a hagyományostól…

A futómuskátli csakis világos, fűtött helyiségben teleltethető, rendszeres öntözés mellett. A futómuskátli hajtásait vissza kell vágni a felére, esetleg háromnegyedére!

A muskátli áttelelése után - tavaszi teendők

Tavasszal alaposan vizsgáljuk át a teleltetett muskátlitöveket! Előfordul, hogy a cserépben telelt muskátlin új hajtásokat látunk majd, de ezek nem erősek, vágjuk csak vissza, hogy ne szívják el a növénytől a tápanyagot! A nyurga hajtásokat a tőhöz közel vágjuk vissza!

Ha már nincs fagy, kezd melegedni az idő, a muskátlikat kivihetjük a szabadba, hadd kezdjenek új életet! A muskátli imádja a napfény, a déli tájolású részek a kedvencei.

Praktikus fali virágtartókkal új helyeket is találhatunk a muskátlik elhelyezésének a házfalon, teraszfalon.

Tipp: A begónia is népszerű virág, amelynek hasonló a teleltetése a muskátlihoz. Ha kedvet kaptál, hogy mindig színpompás virágok vegyenek körbe, olvasd el blogcikkünket! 

Kapcsolódó ötletek