graphite-kiegeszito-akcio

Olajfa gondozása
Módosítva: 2024. február 09.
Létrehozva: 2023. december 16.

Olajfa gondozása

Nehézség:

Elmondjuk hogyan gondozd ezt a gyönyörű mediterrán növényt, az olajfát. Tippek és trükkök, hogyan lesz a kerted, vagy erkélyed dísze.

Tartalomjegyzék
  1. Olajfa gondozása
  2. Hogyan gondozzuk az olajfánkat?
  3. Kiültethetjük-e az olajfát Magyarországon?
  4. Hogyan kell az olajfát teleltetni?
  5. Van-e jellemző betegsége és kártevője az olajfának? Hogyan védekezzünk ellene?
  6. Miként zajlik az olajfa metszése?

Olajfa gondozása

Tudtad, hogy az olajfa az egy bokor, nem is fa? Ezért kell metszeni, mert ha nem gondozzuk, akkor a bogyók helyett az energiát az ágak növesztésére "pazarolja" a fa. Persze, ha nem cél, hogy olajbogyók is legyenek rajta, bokorként is nagyon mutatós növény.

Az olajfafélék családjába (Oleaceae) tartozik az olajfa. Keskeny levelei felül sötétzöldek, alul pedig ezüstszürke színűek, ez adja jellegzetességét. Májusban virágzik sárgásfehér virágokkal, de csak kb 4 évesen virágzik először. Termést kb. 7 évesen hoz először. Ezek a ternések oválisak, közepükön mag található. Színük először zöldes, aztán ahogy érik, úgy lesz barnás, majd feketés. Az olajfa magassága nem igen haladja meg a 15 métert, lassan nő. 1,5 – 2,5 méter is lehet a dézsában, cserépben nevelt növény mérete. Törzse olyan, mint egy mesebeli fa.  Egyenetlen, bütykös, széthasadozó, odvas. Keskeny, lándzsás, nagyon szép ezüstös árnyalatú levelük miatt is nagyon esztétikusak.

Olajfa gondozása magyraországon

Virágok: sárgásfehér színű fürtvirágok, de kissé jelentéktelenek, illatuk nem túl erős

Virágzási idő: júniustól októberig

Termése: Csonthéjas termése 1–2,5 cm hosszú, a húsa vékony. Színe a halványzöldtől a feketéig terjed. Minél érettebb, annál sötétebb. Olajbogyónak, olívabogyónak vagy egyszerűen csak olívának is  nevezzük ezt a finomságot.

Fogyaszthatóság, mérgezőség: az olajfa nem mérgező bogyója fogyasztható, bár nálunk nem valószínű, hogy beérik, csak nagyon extrém esetben lehet erre számítani.

Hogyan gondozzuk az olajfánkat?

Jól tűri a szárazságot és a napfényt. A nagy hidegek károsítják a termését, de a kisebb fagyokat átvészelheti.. Rendkívül igénytelen fa. Az első évben ne nagyon öntözzük, később is csak fokozptt elővigyázatossággal. Főleg a dézsás változataiknál kell figyelni, hogy ne locsoljuk túl, a pangó víz nem tesz túl jót egyik növénynek sem. Bár nem igényes növény, trágyázni, a földjét táplálni érdemes néha, ezzel elősegítve a fejlődését, és idővel termőre fordulását.

Lepermetezni rezet tartalmazó gombaölő szerrel szokták,  kézi permetezővel. A levegő magas páratartalma miatt jelentkeznek általában a gombás betegségek. Akkor, amikor melegebb az időjárás, ezért vente kétszer érdemes permetezni. Ez természetesen a szabadban élő olajfákra vonatkozik. Ha cserépbe tesszük, akkor a minőségi jó vízáteresztő talaj  használata nagyon fontos.

Ha kap egy jó adag trágyát, az olajfa is jobban terem bármelyik más növényhez  hasonlóan. Foszforra, nitrogénre, bórra, vasra, kálciumra is szüksége van az olajfának, hogy jobban teremjen. Egész nyáron érik a gyümölcse a tavaszi virágzást követően, aztán magát a gyümölcsöt télen lehet betakarítani (nálunk erre ugye kicsi az esély). Tél végétől ősz végéig folyamatosan adjunk neki organikus tápanyagot. Ilyen tépanyag lehet például a baromfitrágya, mi midnenképpen ezt ajánljuk. A trágyát a megfelelő kerti szerszámmal, ásóval kell  a földbe forgatni az olajfa gondozása során.

Olajfa a lakásban

Kiültethetjük-e az olajfát Magyarországon?

A kertbe olyan helyeken ültethető ki az olajfa, ahol nem megy - 5 celsius fok alá a hőmérséklet. Ez az oka annak, hogy Magyarországon főként dézsás növényként tartják, télen pedig gondoskodni  kell a teleltetéséről. Teraszokon, déli fekvésű erkélyeken is jól mutat, ott is tartható. Legjobban a  napos és meleg helyeket kedvelik a vegetációs időszakban is. Lassú növekedésük miatt kevés helyet igényelnek, ezért kisebb teraszra is ajánljuk, garantáltan becsempészi a mediterrán életérzést otthonunkba.  A szabadban tartott olajfának nagyobb helyre van szüksége, hogy a korona, és a gyökérzet is jól elférjen. Fontos, hogy szélvédett helyre ültessük. 

Hogyan kell az olajfát teleltetni?

Bár a szélsőséges hőséget, kánikullát, szárazságot jól bírják, az erős fagyok nagy veszélyt jelentenek. Az 5 fok körüli hőmérséklet  már megfelelő a konténeres olajfák teleltetésére.Ez lehet folyosó,télikert  vagy üvegház is, ami fűtetlen. Az öntözést télen ne vigyük túlzásba, éppen száradjon ki a földje. Áprilistól ismét mehetnek ki a szabadba, ha az időjárás megengedi. Ha még bizonytalan, akkor várjunk májusig. Nézz szét öntözőkannánink között is!

Olajfa a teraszon, kertben

Van-e jellemző betegsége és kártevője az olajfának? Hogyan védekezzünk ellene?

Az olajfa kevésbé érzékeny a kártevőkre és a betegségekre. A levéltetvek és a pajzstetvek szeretik. E kártevők ellen akár a növény lemosásával, súlyosabb esetben akár permetezéssel harcolhatunk

Miként zajlik az olajfa metszése?

Számunkra az olajfa elsősorban dísznövényként szolgál, ezért fontos, hogy megfelelő formára alakítsuk. Lassú növekedése miatt azonban túlzottan sűrűn nem szükséges megmetszeni, így általában csak könnyű karbantartó metszést kell végeznünk. Ennek optimális időszaka mindig késő tavasszal vagy nyár elején van. Erős metszés általában nem szükséges, elegendő csak a növény ágainak ritkítása, ami során a zsúfolt, keresztbe növő részeket, valamint beteg, sérült ágakat, hajtásokat távolítjuk el.

 

 

Kapcsolódó ötletek