einhell-akcio

Növények Téli Takarása
Módosítva: 2024. május 31.
Létrehozva: 2022. május 17.

Növények Téli Takarása

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 2 óra

Manapság rengeteg kertben látunk ciprusokat, olajbogyó fákat, fügét vagy akár banánfákat, pálmákat, begóniát melyek igénylik a téli takarást, védelmet, de ugyanígy a fiatal, nemrég ültetett fák, cserjék szintén. Ezért fontos a téli növényvédelem.

Tartalomjegyzék
  1. Hogyan kell a növények téli takarását megoldani?
  2. A téli takarás legkorábbi időpontja, teendők ideje
  3. Miből áll a téli növényvédelem?
  4. Növények téli takarása polipropilén szövet segítségével
  5. Juta takarózsákos vagy kókuszrostos téli takarás növényeink számára
  6. Téli gyapjú takarófólia és a gyékényfonat használata
  7. A buborékfólia is használható téli takarásra akár a balkonon is
  8. A téli növényvédelemhez néhány jó tanács

Hogyan kell a növények téli takarását megoldani?

A szabadba kiültetett mediterrán vagy trópusi növények minden esetben igénylik a téli növényvédelmet, de fiatalabb korban még a hazánk klímáját kedvelő növények esetén is elkel a védelem.

Ha dézsában vannak ezek a növények, és be tudjuk vinni fagymentes helyre, ahol napfény is éri, nincs sok teendő, de a sok esetben ez nem megoldható.

Téli növényvédelem céljára a legjobb megoldás, a készen kapható növénytakaró zsákok, fóliák alkalmazása.

A téli takarás legkorábbi időpontja, teendők ideje

A téli takarást nem szabad túl hamar, azaz például októberben elvégezni, célszerűbb a tél elején, mert jobb, ha minél kevesebb időt tölt a növény a takarás alatt, illetve egy lehetséges melegebb októberi-novemberi időszakban a takarás felmelegszik, így a növény télre való felkészülésében zavar keletkezik.

A növények fagyérzékenysége eltérő, vannak olyan kaktuszok és sziklakerti növények például amik bírják a hideget, csak a téli csapadék tehet bennük kárt hóolvadás idején. Ezeket leginkább a csapadéktól kell óvni, nem a hidegtől.  Legegyszerűbb módszer, ha a kertben magasabbra ültetjük őket, így az olvadó hó lefolyik, és nem pang a tövüknél. Más növények csak bizonyos hőmérsékletig fagyállóak, ezeknél a takarás nem a vízvédelem miatt szükséges, hanem hogy a takarás alatt legalább pár fokkal kellemesebb hőmérséklet legyen, mint a kinti hőmérséklet.

Miből áll a téli növényvédelem?

A téli fagyvédő zsákok és szövetek ugyan nem védik meg 100 százalékosan a fagytól a trópusi és mediterrán növényeket, fiatal cserjéket, de esélyt adnak a szabadban való átteleltetésükre. Egyébként pedig nem kizárólag a fagy ellen védik a növényt, hanem a hideg eső, a hideg szél ellen is védelmet nyújtanak. A védelmet a télálló növények is meghálálják, nekik sem válik kárukra a takarás. A kókuszrost vagy fólia és egyéb jutazsákok, védőtakarók lehetőséget biztosítanak minden kültéri növény téli takarására.

Letakart, téliesített cserepes növény

Növények téli takarása polipropilén szövet segítségével

A polipropilén szövet előnye például, hogy lég- és vízáteresztő, vagyis az ezzel betakart növények nem fognak kiszáradni. Közben a fényt is megszűri, azaz üvegházként is működik, hatékony téli védelem. A szövet ráadásul az olyan szélsőséges időjárásban is strapabíró, mint például a jégeső. Télen néhány alkalommal ellenőrizzük a szövettakarót, és ezzel egy időben egy kicsit szellőztessük is. A rothadás folyamatát elkerülve ilyenkor győződjünk meg arról, hogy a szövet nem tapad-e e rá nagyon a növényekre. 

Juta takarózsákos vagy kókuszrostos téli takarás növényeink számára

juta a pamut után a második leggyakoribb textilnövény, megelőzi a lent is. India és Banglades a legnagyobb termesztői. Magasra nő, erős szárú, nedvességet és napot kedvelő növény, a monszunos éghajlaton nagyon jól érzi magát, mert a napfényes órák és a csapadék mennyiség is kiváló számára. A 3-4 méter magas növény szárából nyerik a rostot. A leveleket letisztítják, a szárat beáztatják, a háncsot lenyúzzák. Osztályozzák a minőség szerint, és ha szükséges további műveleteket végeznek a megfelelő végeredmény érdekében, például puhítják olaj és víz segítségével, a szálak hengerlése, előfonása, fonása történik.

A juta növénytakaró zsák védi a növényt a hidegtől, széltől, hótól. Anyaga miatt természetes   védelmet nyújt a növény számára. Egyszerűen levehetők, biológiailag 100 százalékosan lebomlók, hőtartók és légáteresztők.

Téli növényvédelem jutazsákkal

A kókuszrost takarókat is használhatjuk a növények takarására, véd a hidegtől, széltől, hótól. A méteres kiszereléseket ollóval méretre szabhatjuk, talajtakaróként is használható, megtartja a nedvességet, kevesebbet kell öntözni. A természetes anyaga miatt később, ha tönkrement, mehet a komposztba is.

Ha locsolással, öntözéssel kapcsolatban vannak kérdéseid, vagy kezdő kertészkedő vagy, a Mikor kell locsolni? című bejegyzésünkből minden fontos infót megtudhatsz.

Téli gyapjú takarófólia és a gyékényfonat használata

A téli gyapjú takarófólia növények téli takarására alkalmas pamut fátyol, megvédi a növényeket a hidegtől, a fagytól való védelemhez lehetőleg több réteget kell alkalmazni belőle.

Gyékénnyel is betakarhatjuk a növényeket télre, ezzel elsősorban a törzs védelmét lehet biztosítani alakja miatt. Ez általában natúr színű, biológiailag lebomló, természetes anyag.

A buborékfólia is használható téli takarásra akár a balkonon is

Az áttetsző polietilén téliesítő fóliák, buborékfóliák is alkalmasak a növényeket megvédeni a hidegtől.

A cserepes vagy balkonládás növényeket sokan kidobják októberben, majd tavasszal újra vásárolják.  Ennek nem feltétlenül kell így lennie. Kis odafigyeléssel ezeket is megmenthetjük.

A cserepes növények érzékenyebbek, mint szabadföldi társaik, mert földjük térfogata kicsi, így hamarabb lehűlnek. Ha kinti cserepes növényünket helyhiány miatt nem tudjuk a négy fal közé költöztetni, próbáljuk meg a cserepet alaposan körbe szigetelni buborékfóliával, széles, erős ragasztószalaggal rögzítve, akár több rétegben is.

A téli növényvédelemhez néhány jó tanács

  • Április és május során, amikor már nem veszélyeztet a fagy, távolítsuk el a téli takarószövetet. A Nap melege mellett már nem lesz szükség további védelemre.
  • Október végétől hagyjuk abba a tápoldatozást és ritkítsuk az öntözést.
  •  A növények beköltöztetése előtt ajánlott alaposan szemrevételezni őket, betegségek, kártevők, élősködők után kutatva (beteg növényt ne vigyünk zárt térbe, megfertőzheti a többit).
  • a szabadban a növények takarása nem nyújt a fagy ellen 100 százalékos védelmet ezt ne felejtsük el, védi viszont a hidegtől, hótól, széltől. A fagy ellen legjobban a benti teleltetéssel lehet védekezni.

A Profibarkács teljes téli növényvédelmét itt találod >>

Kapcsolódó ötletek