tavaszi-akcio

Leander betegségei képekkel
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. július 27.

Leander betegségei képekkel

A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dézsás növényünk. Magyar neve babérrózsa, de ezt kevesen használják. Megjelenésével a mediterrán tengerpartokat juttatja eszünkbe. Hajlamos néhány betegségre, amire érdemes figyelni.

Tartalomjegyzék
  1. Milyen növény a leander?
  2. A leander gondozása
  3. A leander betegségei képekkel
  4. Leander kártevői
  5. Leander permetezése
  6. Házi permetező praktikák leanderre

Milyen növény a leander?

A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dézsás növényünk. Magyar neve babérrózsa, de ezt kevesen használják. Megjelenésével a mediterrán tengerpartokat juttatja eszünkbe. Ez a régi dísznövény hosszú ideje változatlan népszerűséggel van jelen kertjeinkben. Akár az 1.5 – 2 méteres magasságot is elérheti.  Eredeti élőhelyein sövényként is használják, de hazánkban a telet nem éli túl nagy fagyérzékenysége miatt, így kizárólag cserepes termesztése ajánlott, teleltetni kell. Virágai változatosak, piros, rózsaszín, fehér, sárga színekben pompáznak.

A leander gondozása

A leander azért is népszerű növény, mert viszonylag egyszerű a gondozása, nem kíván magasfokú kertész gyakrlotatot. A fentebb említett fagyérzékenységen kívűl nincs más "nagy" igénye. Mediterrán növény lévén szereti a napsütést. Tavasszal fontos metszeni, hogy szép dús legyen. Ősszel is lehet metszeni, ehhez olvasd útmutatónkat. Fontos, hogy a metszéshez használjunk kertész kesztyűt, mert a növény mérgező! Öntözése lágyabb vízzel történjen, inkább gyakran kapjon keveset, akkor, amikor nem tűzi a nap. használjunk lombtrágyát az öntözővízbe keverve. Ősztől ritkítsuk az öntözést, és akkor már tápoldatozni, trágyázni sem kell. Évente 3-4 alkalommal permetezni szükséges. Lássuk mik  a leander betegségei képekkel amik leggyakrabban előfordulnak.

A leander betegségei képekkel

Két nagy csoportba sorolhatóak a leander betegségei: baktériumos és gombás betegségek. 

Pszeudomonászos betegség / leander rák. A betegséget okozó Pseudomonas syringae pv. savastanoi baktérium az utóbbi évtizedben Magyarországon is megjelent - egy nagyon komoly betegség, és jelenleg a leandernek a legújabb és legveszélyesebb betegsége. A kórokozó hatására az összes növényi részen fekete dudorok, daganatok jelennek meg,  év alatt az egész növényben szétterjed, így a beteg részek vagy daganatok lemetszése sem jelent megoldást a problémára. Egy másik tünete lehet még hogy 0,5-2,5 mm-es barna foltok jelentkeznek a levélen. Súlyos fertőzés esetén a teljes növény elpusztul. A kórokozó sebzéseken keresztül képes fertőzni. Ez lehet akár homokfúvás okozta mikrosérülés, de a leggyakoribb a későtavaszi fagyok miatt kialakult fagyási sérülés, és a metszési sebek.

Védekezés: A sérülések elkerülése, már amennyire ez lehetséges. Réz tartalmú készítményekkel való permetezés megelőzés céljából. Az eszközök fertőtlenítése, és a legfontosabb, hogy csak megfelelő, biztonságos helyről szerezzük be a szaporítóanyagot. Itt van jelentősége annak, hogy mennyire volt egészséges a szaporítóanyag. A beteg növényeket az egészséges növényektől el kell különíteni és sajnos meg kell semmisíteni. Erre a drasztikus lépésre azért van szükség, mert a fertőzött növényről fröccsenő vízzel, a vágóeszközökre kerülő növényi nedvvel egyaránt terjeszthető a betegség kerten belül is.

Pszeudomonász leander betegség

Leander aszkohítás betegsége. A gomba rendszertanilag a piknídiumos gombák közé tartozik. Egy elég gyakori, és viszonylag jelentős betegség. Hazánkban általánosan elterjedt, azonban csak extrém esetben okoz komoly problémát. Képes az összes földfeletti részt fertőzni, főleg mikor teleltetjük őket. A fiatal hajtások különösen nagy veszélynek vannak kitéve. Először úgy tűnik mintha csak kiszáradtak volna a növényeink, de képes elpusztítani a teljes növényt. Egy száradó zóna indul el a fiatal hajtásrészeken lefelé. Az elszáradt zóna felett a hajtás teljesen elpusztul és ha eléri a tövet, akkor a teljes növényt tönkre teheti. Fontos fertőzési forrás a talajra hullott és fertőzött levelek. Behatolási pontnak mindig a sérülések (akár mikrosérülések) szolgálnak.  A fertőzésnek a meleg csapadékos időszak kedvez a legjobban. Továbbá kedveli a magas pártartalmat. A nagyon sűrű leander bokrokat, amelyeknek a száradása hosszú ideig eltarthat, nagyon könnyen képes megfertőzni.

Védekezés: A fertőzött részt le kell vágni és megsemmisíteni. A metszési munkálatokkal némileg ritkítani az állományt, hogy kisebb legyen a páratartalom. Vannak érzékenyebb fajták így a megfelelő fajtaválasztással szintén jól meg lehet előzni a betegséget. A sebzések lezárása pl: sebkezelővel, de ha van otthon festék, az is teljesen jól megteszi. érdemes néhány gombaölőszeres kezelést is beiktatni a megelőzés szempontjából. 

Leander aszkohitás betegsége

Leander botrítiszes betegsége - Botrytis cinerea Rendszertanilag ez is a konídiumtartós gombák közé sorolható. Egy gyakran előforduló betegség a leanderen és gyakran a növény teljes pusztulását is okozza. A levélen és száron és virágon egyaránt okoz tüneteket. A levélen és a virágon szabálytalan alakú, nehezen észrevehető vizenyős foltok jelentkeznek, később ezeken megjelenik a szürke gombatelep (konídiumtartó gyep) végül pedig elszárad a levél. A száron viszonylag nagy ovális, fakóbarna foltok jelennek meg, amelyek a fertőzés előrehaladtával körbe érik a szárat. Bár ez a fásodott száron nehezen észrevehető. Főleg a fiatal zöld hajtásokon lehet észrevenni a száron levő tüneteket. A szár kiüregesedik, és a felületen pedig megjelenik a penészgyep (konídiumtartó gyep). A folt feletti részek pedig lankadnak és elpusztulnak. A fő fertőzési forrás itt is a fertőzött növényi maradványok. Magas relatív páratartalom és viszonylag magas hőmérséklet (22-24 °C) szükséges a fertőzéshez. A talajból fertőz, ahol a kórokozó szkleróciummal képes áttelelni. A nagyon magas hőmérsékletet nem bírja.

Védekezés: A megfelelő lombozat kialakítása, amivel csökkenthető a pártartalom. Kimondottan a talajnak az öntözése és mindezt kora délelőtt. A fertőzött növényi részeknek az eltávolítása és megsemmisítése, és a sebzések megelőzése.

Leander botritisz

Leander verticéliumos hervadása - Verticilium dahliae Nem csak a leandernek, hanem körülbelül 70 más kétszikű növényfajnak is egy súlyos gombás betegsége. Rendszertanilag a konídiumtartós gombák közé sorolható A tünetek igen változatosa. A levelek először elkezdik elveszíteni a fényes sötétzöld színüket, majd ezután szürkévé esetleg barnává válnak. A fásodott hajtásokban a szállítószövetben az edénynyalábok elkezdenek elhalni. Ezek pontszerű, vagy csíkszerű elhalásokként jelentkeznek. A fertőzés mértékétől függően akár a teljes növény elpusztulhat A talajban képes áttelelni és innen fog fertőzni. A gyökéren keresztül jut be a növény nedvkeringésébe, viszont előfordulhat, hogy a felfröccsenő talajszemcsékkel kerül rá a növényre, ahol a sebzéseken keresztül hatol be. A hőoptimuma magasnak mondható mert 18-23°C között képes hatékonyan fertőzni. Továbbá vegetatív szaporítás útján is átvihető a betegség. Gyakori, hogy a betegség, csak nagyon lassan halad a növényben és sokáig tart amíg a növény elpusztul.

Védekezés: csak egészséges növényről szabad szaporítani, és a fertőzött részeket le kell metszeni és megsemmisíteni. Kémiai védekezés nem lehetséges.

Leander verticelium

 

Korompenész. A korompenész jelensége valahol a kártevők és kórokozók között helyezkedik el, ugyanis nincs korompenész mézharmat nélkül. A mézharmat a levéltetvek és néhány pajzstetű által kiválasztott ürülék. A magas cukortartalmú végterméken, amely a levél felszínét borítja, villámgyorsan megtelepszik számos gombafaj. A levelet feketére színezik, mintha korom borítaná, innen az elnevezése is.

Védekezés: A kulcs a megelőzés, gátolni kell a levéltetvek és pajzstetvek táplálkozását, ezáltal az ürítést.


Leander korompenész

Leander kártevői

A leandereken nem csak különböző fertőző betegségek jelenhetnek meg, de a kértevők is előszeretettel telepednek meg rajta.Levéltetvek, pajzstetvek, lepkekabóca, molytetű, liszteske, takácsatka mind-mind kellemetlen látogatói növényeinknek. Bár sokan idegenkednek tőle, mi ebben az esetben is a permetezést javasoljuk.

Leander permetezése

Leander permetezése

A leanderünk tetves is lehet sajnos, ahogy a legtöbb dézsás és szobanövény. Télen a leghajlamosabb rá, hiszen kevesebb fényt kapnak, hidegeb van, így kevésbé lesz ellenálló. A megelőzés érdekében, teleltetés előtt érdemes egy jó alapos lemosópermetezést alkalmazni. Nézz szét kézi permetezőink között!

Házi permetező praktikák leanderre

Bár a jól bevált zuhonyoztatás-törölgetés átmeneti megoldásnak kiváló, a kártevők pár nap múlva sajnos újra megjelennek, így ez csak akkor hatásos, ha van időnk 2-3 naponta megsimételni a műveletet addig, amíg a kártevők véleg elpusztulnak. Érdemes - akár bio - permetszereket alkalmazni. 

Ha gyümölcsösöd is van, és sokat permetezel, akkor a Kézi vagy háti permetező - melyiket válasszam című blobejegyzésünk is hasznos lesz zámodra!

Előfordulhat, hogy a rossz minőségű, száraz föld miatt betegszik meg a növény. Ekkor érdemes lehet átültetni a leandert, olvasd vonatkozó írásunkat.

Kapcsolódó ötletek