Kézi vagy háti permetező - Melyiket válasszam
Sokunkban felmerül ahogy közeledik a jó idő, kezd éledezni a kert, hogy a növények ápolására, gondozására extra figyelmet kell fordítanunk. Ilyen extra teendő a permetezés.
- Kézi vagy háti permetező – a funkció ugyanaz
- Kézi permetezők
- A pumpás kézi permetezők előnye
- Háti permetező választása
- Benzines háti permetező vagy akkus permetező?
- A levegős rendszerű háti permetezők előnye
- Válaszd az igényekhez mérten a kézi vagy háti permeteződ!
Kézi vagy háti permetező – a funkció ugyanaz
A mezőgazdaságból élők pontosan tudják mikor és mivel kell permetezni a növényt, a hobbi kertészek általában 1-1 probléma felmerülése után keresnek rá, hogyan és mivel kellene megpermetezni a növényt. Elkezdtek sárgulni a tuják vagy élettelen a sövény? A permetezéssel gombaölő, rovarölő szereket, de akár lombtrágyát, gyomirtót is kijuttathatunk.
Bármilyen típusú permetezőt vásárolunk, a funkciója egy és ugyanaz. Kijuttatni a permetet a növényre. Persze nem ugyanolyan permetező az ideális annak, akinek 1-2 permetezendő növénye van, mint akinek több gyümölcsfája, nagy felületű pázsitja.
Permetező választásnál nagyon fontos átgondolni, mekkora növényre, milyen távolságra kell majd szórni vele a permetet?
A legkisebb, kézi permetezők, melyeknek űrtartalma 0,5-2 liter közötti. A háti permetezők között a 10-20 literesek a legelterjedtebbek, léteznek közöttük kézi pumpás motoros típusúak is. Az 5-10 literes félháti permetezők oldaltáskaként viselhetőek permetezés közben.
Tipp: a metszés is aktuális, válassz metszőollót!
Kézi permetezők
Ezeknek a kisebb űrtartalmú eszközöknek óriási előnye, hogy elérhető árban vannak és nem túl bonyolultak műszakilag sem. Ha az erkélyen használnád néhány növényhez, esetleg alacsonyabban van minimális sövényed vagy bokrod, ez is elegendő lehet.
Ha többet is hajlandó vagy áldozni rá, akár rézfejjel is választhatod, ami nagyobb tartósságot és egyenletesebb szórást biztosít, de akár pumpás kézi permetezőt is beszerezhetsz (például Verto 2 literes permetező).
A pumpás kézi permetezők előnye
Egy minőségi pumpás kézi permetező, attól függetlenül, milyen szögben tartod a kezedben, minden egyes megnyomáskor vizet szív fel, a 360° funkciónak köszönhetően. A szívótömlő mindig beleér a vízbe, és soha nem szív levegőt.
Réz vagy sárgaréz fúvókája minden permetezésnél optimálisan szórja a tápanyagot vagy permetszert, és sok esetben állítható is annak megfelelően, hogy teljes sugárban permeteznél vagy inkább ködpermetet szeretnél a növénynek.
Háti permetező választása
Háti permetezőből is sokféle típus létezik. Az biztos, ennek már nagyobb az űrtartalma, mint a kézi változaté, és mivel hátra lehet venni, nagyobb területen, több permetezőanyaggal megtöltve is viszonylag kényelmesen és sokáig, újra töltés nélkül használható. Az akkus háti permetezők mellett akár benzines háti permetezőkből (például AGT benzinmotoros háti permetező) is választhatsz. Egy jó minőségű, 12 literes akkus háti permetező már körülbelül 25 ezer forinttól a tiéd lehet (például Einhell GE-WS 18/35 permetező).
Benzines háti permetező vagy akkus permetező?
A motoros permetezők közül kell választani, ha nagyobb fák is vannak a kertben, hiszen ezek képesek magasabban is szórni a permetszert, ráadásul a kézi pumpálás sem fárasztja a karodat.
Ha átlagosan néhány órát permetezel csak egyszerre, az akkus permetező is elegendő lehet számodra. Blogcikkünkben segítünk kiválasztani a legjobb akkus permetezőt. Ha nagy a kert, nagy a gyümölcsös, több órán át is eltarthat a permetezés, ez esetben a benzinmotoros permetező lesz a befutó!
A kis súlyú akkus permetezők használata során nem kell benzint beletöltögetni, kezelésük tisztább, alkalmazásuk környezetbarátabb. A kisebb teljesítményűek átlagosan 1-4 óra üzemidővel, a nagyobbak 8-10 óra üzemidővel is tudnak dolgozni.
A levegős rendszerű háti permetezők előnye
Egy jó minőségű háti permetezőnél el lehet felejteni azt a rossz beidegződést, hogy folyton eltömődik a fúvóka vagy nincs benne elég nyomás, orrán-száján folyik a permetlé.
A modern, akár 4-5 Bar nyomással dolgozó háti permetezők tökéletes ködszerű permet szórására képesek, de akár a szórás jellege is szabályozható. Hosszított, teleszkópos szárú permetezőcsövüknek hála a magasabb, akár 5 méteres fák tetejéig is tudunk permetezni velük.
Válaszd az igényekhez mérten a kézi vagy háti permeteződ!
Elsősorban gondold át, hol, mekkora kertben, milyen növények permetezésére kell a permetező. A szórás távolsága és a növény magassága, a kert nagysága alapvetően befolyásolják az optimális permetező típusát.
Ne felejtkezz meg a védőruházatról sem! Permetezésnél legalább szemüveget, orr/szájmaszkot érdemes viselni a munkaruházati eszközök közül, de a karoknak, lábaknak sem ajánlott szabadon lenni, a rászálló permetszer irritáló hatású lehet, allergiás reakciót indíthat el. A permetezéskor elkövetett leggyakoribb hibákat összegyűjtöttük blogcikkünkben, így ezeket betartva igazán egyszerű lesz a munka.
Kapcsolódó ötletek
A fátyolfólia használata hamar megtérülő beruházás, a fátyolfóliás takarás pedig könnyű, hamar elvégezhető feladat.
Manapság rengeteg kertben látunk ciprusokat, olajbogyó fákat, fügét vagy akár banánfákat, pálmákat, begóniát melyek igénylik a téli takarást, védelmet, de ugyanígy a fiatal, nemrég ültetett fák, cserjék szintén. Ezért fontos a téli növényvédelem.